LEIDSCIIE O li RA it, Pa Oö 1»7S. 74. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en teesldagen uitgezonderd. JJe grijs deiCourant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de exgeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He pi'ijs der Adyerlcntién is van 1- 4 rebels iedere regel meer 25 cents. S'T ADS-BERICHT KW. C; SA IJ. a» JACHT ¥,:V VISSCOT De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hén, die zich voor het aanslaande saizoen 1878/9 iu hel bezit wenschen te zien van Jacht- of Tischakten. of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der mscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn Ier Gemeente-Secretarie, alwaar zijbehoor ijk ingevuld m oivderleekem!vóór den 15,lcn April dezes jaars moeten terugbezorgd lijn. ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif- len tot het bekomen van buitengewone machtiging lot het verdrijven van schadelijk gevolgte met pistoolschoten hel schieten ran konijnen en ander schadelijk gedierte en hel visschen nis het water met ijs bedekt is, mede grabs ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leides, 14 Maart 1878. v. d. BRANDELER. GINNENLANDSCIIE RERIGTEN, LEIDEN, 27 Maart. lie minister van binnenl. zaken heelt, in overleg met zijn ambtgenoot tan oorlog en na advies van de inspecteurs van liet middelbaar onderwijs, ten schrijven gerigt aan de directeuren der rijks hoogere burgerscholen, om tai uit le noodigen liet onderwijs aan de hoogere burgerscholen met 5-jari gen cursus voorlaan zóó in le rigten, dat de leerlingen, die met vrucht de drie laagste klassen hebuen doorloopen, in staat zijn het toelatings examen voor de kon. militaire akailemie te Breda af te leggen. Dientengevolge zul len de programma's dier scholen moeien worden gewijzigd. De minister is t.a. van oordeel, dat het onderwijs in de scheikunde eerst in de vierde klasse kan aanvangen en dat in de natuurkunde in de derde klasse kan worden uitgebreid. Men meldt ons: Hoewel meest al de schuiten te Katwijk in zee ge sloten waren, is echter een groot deel daarvan weder huiswaarts gekeerd, lernjjl een ander deel elders een goed heenkomen heeft gezocht, om de lelie noordwestebnijen te ontgaan, die den bodem bestoken. Met zulk ruw weer is hel onveilig in zee en kan de visscherij niet uitgeoefend wor- ien, Bjjgevolg is er vooreerst geen visch van belang te wachten. Wat Hen aangebragt is, was onder den wal gevangen en bedroeg zeer weinig, Wij vernemen dat liet gunstig bekende weekblad voor vrouwen en meisjes Uns Streven, dat onlangs zijn 9'1'0 jaargang intrad, met April e. k. tweemaal per week zal verschijnenevenwel zonder verhooging van den prjs. liet eerste notnmer van April zal voor ieder belanghebbende op Iraiico-aanvrage gratis verkrijgbaar zijn. Bij Blom Olivierse, te Culemborg, is verschenen: Noord en Zuid, talkundig tijdschrift, ten belioeve van onderwijzers, vooral van hen, die tieli voor eenig examen voorbereidenonder redactie van T. 11. de Beer. Hit tijdschrift vindt, naar wij vernemen, hij de meeste onderwijzers eu taalkundigen een gunstig onthaal Te Fijnaart wordt door de policie een onderzoek ingesteld naar hel volgende feit. Een koopman in geitevelleii trad dezer dagen de woning linnen van een boer iu den Nieuwen polder, bij wien hij niemand in huis vond dan de 17-jarige doofstomme dochter. Fluks nam hij een schaar en meed het meisje hel lange hoofdhaar af, waarop bij zich verwijderde. Op de gisleren le Amsterdam gehouden veiling van schilderijen uil het kabinet van wijlen den heer P. I.angerhiiizen zijn 40 schilderijen verkocht voor 72462. Naar men zegt, is geen dezer stukken voor hel buitenland aangekocht. Een van de schoonste voortbrengselen van het penseel van bosboom, «Gezigt in de kerk van Edam", werd aangekocht voor het Mtt- Mum van moderne kunst te Amsterdam, voor 4400. Bijzondere spanning 'as er onder de talrijke aanwezigen, toen de liefhebbers elkander een Ilol- landsch winterlandschap van J. F. Iloppeubrouwersmet prachtige paarden, larrensleden en figuurtjes door C. Roehiissen gestolleerdbetwistten. Dit tak, ingezet op ƒ1000, liep op tot ƒ6435, en werd gekocht door den heer A. Lamme, directeur van liet museum Boymans te Rotterdam. Eene schilderij van J. L. Cornet, //Scriverius dans son cabinet d'étude", bragt '297 op, en eene schilderij van denzelfden, »le Savant", 528. Te Uirecht hielden gisteren, hij gelegenheid van den Dies natalis der lli universiteit, de studenten eene rijpartij. Een sloet van ongeveer 40 rijtui gen, voorafgegaan door de muziek der rijdende artillerie, maakte een togt door de stad en bragt veel volk op de been. Een achttal studenten in ces- tuum. met de banieren der verschillende gezelschappen, zette aan den stoet eenige levendigheid bij. De paarden van een boerenwagen, waarop twee als boeren verkleede studenten gezeten waren, geraakten op hol, met het ge volg dat de koetsier, van den bok vallende, ernstig moet gekwetst zjjn. Des avonds brag ten de studenten eene serenade aan de aan een diner ver- eenigde hooglceraren. In eene te Arnhem gebonden vergadering van Remonstranten en tot die gemeente toegetredenen is d» Slotemaker bij acclamatie tot predikant benoemdop eene jaarwedde van 3000. Tevens werd het voorloopig comité in zijn geheel tot leden van den kerkeraad aangesteld en bepaald dat de eerste godsdienstoefening zal gehouden worden op Zondag den 7"1"1 April a. s.in de zaal van het Nutsgebouw, waarbij de openingsrede door prof. Tiele zal worden gehouden. Men meldt uit Itijssen: Terwijl de veenbaas J. Nijkamp alhier in den vorigen herfst aan een hem onbekend persoon een voer turf afleverde, het geen dezen voorgaf le halen voor een landbouwer nil de buurtschap Mark- velde onder Diepenheim, bleek het later, dat deze opgave valsch was en men dus hier waarschijnlijk aan afzetterij moest denken. Dezer dagen ge lukte het aan den rijksveldwachter Breedenoord dien persoon te ontdekken, zijnde een welgesteld landbouwer, onder de gemeente Neede woonachtig. Naar men verneemt, moet hij liet feit reeds hebben bekend. Te Assen is Zaturda'g 11. een paard, voor een wagen gespannen, op hol gegaan. 0e wagen sloeg om, met het gevolg, dal de voerman ernstige wonden aan het aangezigt bekwam en een vierjarig knaapje, dat mede in den wagen zat, door den val eene hersenschudding bekwam, waaraan het is overleden. Uit Brussel meldt men dat de koning, na het dejeuner ten hove, aan prins Hendrik de versierselen van het grootkruis der Leopoldsorde heeft geschonken. Aan het diner (en hove droeg de prins de versierselen dier orde. De prins hecit ook deelgenomen aan een dejeuner bij den graaf van Vlaanderen. 's GRAVENIIAGE, 27 Maart. Door Z. M. is aan den heer mr. A. J. W. Farncombe Sanders, te 'sGra- venhagc, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon, hem door den koning van Italië geschonken. Tol burgemeester der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, is benoemd de heer S. O. J. baron van Heeckeren, secretaris der gemeente Tieljerksteradeelen tot burgemeester der gemeente Appellern de heer J. W. L. Thomson. Door Z. M. zjjn benoemd tot landmeter van de 1' klasse: A. Borren- bergeuC. N. Sluyier, F. H. VV. Mulder, A. C. van RuyvenW. J. A. Um- uiels en H. de Vriend, thans landmeters 2e kl.van de 2« klasse: H. ten Oever. G. F. van der Noorda, A. C. Oosterman, C. Horsting, C. J. baron van llemert lol Diugshof, F. W. Dijckmeestcr, J. 11. van Kan, W. vanDjjk, A. J. van Baarle, P. Vierkant, A. Yeenhuysen. II. A.M.Vermeulen en (i. VV. G'iintiuoitthans landmeters van de 3C UI. De inspecteur van financiën bij het loodswezen aan hel dep. van ma rine, J. ti. C. Wieinansis, op zijn verzoek, uitlioolde van ligchaamsge- breken en daardoor ontstane ongeschiktheid voor de verdere waarneming zijner betrekking, eervol uit die betrekking ontslagen, met dankbetuiging voor zijne langdurige eu trouwe diensten aan den lande bewezen. Voorts is tot inspecteur van financiën bij bet loodswezen aan hel dep. van marine benoemd (ie ontvanger der loodsgelden te Willemsoord, P. J. Heyning. Aan den directeur van hel postkantoor te Oosterhout, P. J Alberse, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uil die heirekking verleend. Aan den heer U. baron Tlioe Sehwartzenberg is eervol ontslag verleend als controleur der directe belastingen le Utrecht. Bij hel reg. grenadiers en jagers is in zijnen rang overgeplaatst de kapitein H. J. F. Dommers, van het 6= reg. infanterie, en aan den 1«» luit. der infanterie op non-activiteit, .1. 1'. L. Gelpke, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, De luit. ter zee 2P kl. 0. J. E. baron van Wassenaer Catwijck die nende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, woidt op non-acti viteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2» kl. C. E. Hummel.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1