ia a v r kj m. PER TELEGRAAF. zal onmiddellijk volgenzoo zij niet reeds den officiëlen tekst van het trac- 1 taat vergezelt". Te St. Petersburg gelooft men dat de tegenwoordige staatkunde van het Engelsche kabinet alleen ten doel heeft het congres te doen mislukken, en zoodoende tijd te winnen zich voor den oorlog toe te rustenwaartoe het zoo gaarna zou willen overgaan. Het zou daarom thans reeds zijne eischen zoodanig inkleeden, dat Rusland, in den tegenwoordigen stand der zaken, die niet kan aannemen. In eene zitting van het centraal comité der gezamenlijke eigenaars van katoenspinnerijen en verdere fabrieken van noord- en zuid-oost-Lancas- tershire, is met algemeene stemmen besloten de arbeidsloonen met 10 pCt. te verminderen, uit hoofde van de voortdurende stremming in den handel. Te Sydney in Australië is eene vrouw overleden, genaamd Oakes, die ƒ80000 heeft nagelaten aan de geneeskundige school voor vrouwen, onlangs te Londen opgerigt. Het Joum. des Déb. bevat den tekst van het vredestractaatzooals die openbaar is gemaakt in het ofïïciëele Journ. de SPét. In hoofdzaak is er weinig verschil op te merken met hetgeen reeds daaromtrent vroeger is medegedeeld, alleen is menig punt veel uitgebreider weérgegeven. Eenige leden van de uiterste linkerzijde der kamerde hh. Barodet, Floquet, Lockroy, Louis Blanc o. a.hebben met meer dan veertig andere eenigen tijd geleden een wets-ontwerp betreffende het lager onderwijs in gediend, hetwelk, 36 artikelen groot, uitgaat van de volgende beginselen: Kosteloosverpligtneutraal onderwijs met uitbreiding der leer-program- ma's - invoering van uitgebreid lager onderwijs op groole schaalals over gang tot het middelbare; gelijkheid van man en vrouw ten aanzien van opvoeding en onderwijs; bestendige opsporing van de begaafdste kinde ren, volkomen en kostelooze opleiding van hen, die met buitengewoon verstand, aanleg, en talenten bedeeld zijn; materiële, intellectuële en morele verbetering van het onderwijzers-ambt, enz. Het wetsvoorstel is dezer dagen door de kamer in overweging genomen en spoedvereischend verklaard. Er is eene bijzondere commissie van 22 leden benoemd om het te onderzoeken. Men verwacht, dat het wets-ontwerp op den staat van beleg, dat we gens de daarin gemaakte wijzigingen op nieuw in de kamer aan de orde zal moeten komen, kans heeft van voor de tweede maal naar den senaat te worden gezonden, liet moet gebleken zijn, dat het door dit ligchaam aangenomen amendement van generaal Robert, volgens hetwelk de bepalin gen der wet van 1849 gehandhaafd werdenvoor zoover die met de nieuwe wet niet in strijd waren, minder onschuldig is dan men aanvankelijk meende. Ten gevolge van dat amendement namelijk zou elk militair kom- mandant krachtens eene wet van 1791 en een decreet van 1811 het regt behouden van eene vesting of garnizoensplaats in geval van /'muiterij" 111 staat van beleg te verklaren, welk woord de regering en de senaat zelf van militaire opstanden verstonden. Later echter is uitgekomen, dat gene raal Espivent zich in 1871 van bedoelde bepalingen bediend heeft om den staat van beleg te Marseille af te kondigen, waar alleen de burgerij in oproer was gekomenzoodat men aan republikeinsche zijde het raadzaam schijnt te achten, het amendement in nadere overweging te nemen, aange zien dit anders aan gewone kommandanten eene bevoegdheid zou toeken nen, welke zelfs aan den president der republiek wordt onthouden. Op het Champ de Mars zijn reeds 636 wagens met voortbrengselen voor de tentoonstelling aangekomen Hiervan had Engeland gezonden 140, België 100 en Rusland 40. China heeft gezonden 4500 kisten, te zamen wegende 47,000 kilo's. Men wacht nog vóór 15 April 1500 a 1800 wagens met voortbrengselen. In 1867 kwamen er in het geheel 2000 wagens, waar van Pruissen 400 had gezonden. Ondanks de niet-dcelneming van Turkije en Mexico, en van Duitschland, voor wat zijne nijverheid aangaatzal alzoo de tentoonstelling van 1878 nog 200 a 400 wagenladingen meer te aanschou wen geven dan die van 1867. Sedert 1865 hebben 32 vrouwelijke studenten zich te Parijs laten in schrijven, om de lessen van de geneeskundige faculteit hij te wonen. Van deze hebben 9 den graad van doctores verworven. Op dit oogenblik volgen 23 dames de bedoelde lessen, als: 6 Engelsche. 12 Russische en 5 Fransche. Te Parijs zullen verschillende groote drukkerijen gesloten worden omdat de zetters eenige dagen geleden een nieuw verhoogd tarief aan de patroons hadden voorgelegd, onder bedreiging van werkstaking. Daar het loon tamelijk hoog en het werk niet overvloedig is, hebben de patroons een weigerend antwoord gegeven. De gezagvoerder van het schip Hermance et Jennyvan Havre naar Gaboon, deelt mede dat hij den 31ster' Dec., in het gezigt van Tembo (Afrika), door eene bende negers werd aangevallendie dreigden het schip te plunderen en in brand te steken. Zij verlieten het schip na 400 fr in geld, vijf vaten rum, twee balen wollen stoffen, eenige vaten beschuit en een groote menigte zaken van de scheeps inventaris medegenomen ie heb- ben. Ook de kleederen van den gezagvoerder en equipage, alsmede andere zaken van de lading, werden geroofd. Op 20 Maart heeft te Decazeville. op bevel van den maire, een bijeen- komst plaats gehad van werklieden en afgevaardigden van den raad van administratie der maatschappij ter ontginning van steenkolenmijnen. De werklieden werden vertegenwoordigd door dertig afgevaardigden en de maatschappij door een vice-president en een commissaris. De vice-president heeft breedvoerig uitgelegd, dat de toestand van den handel een verlaging van de werkloonen noodig maakt. De afgevaardigden hebben daarna ge- vraagd, of de maatschappij deze verlaging wilde opheffen. Toen de vice- president antwoordde, dat dit onmogelijk was, verklaarden de werklieden dat het dan onnoodig was de andere quaestiën te bespreken, waarna zij de zaal verlieten. De notaris te Mirabel, die het algemeen vertrouwen genoot, werd dezer dagen voor het geregt gedaagd, wegens valschheid in geschrift. Het bleek dat hij in 16 jaren 467 valsche acten, of handteekeningen had ge- j maakt, en tot een bedrag van 450.000 fr. had opgeligt. Hij werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De Duitsclie staatsspoorwegen in Elzas-Lotliaringen hebben eene ver mindering van 50 pCt. toegestaan voor de werkliedendie de Parijsche ten toonstelling wenschen te bezoeken. Te Rome is eene dame, mevrouw Mathot, in hechtenis genomen, die !i in een hötel op grooten voet leefde, soirees gaf en personen uit de hoogere kringen ontving en, naar beweerd wordt, deel uitmaakt van eene inter nationale dievenbende, welke tot in Noorwegen toe hare vertakkingen moet hebben. Een jongman en eene jonge vrouw, mede leden der bende, zijn te Lyon gevat, in het bezit van tal van juweelen enz. 91ITICHLAKD. De wet betreffende de plaatsvervanging des rijkskanseliers is in den Reichs-Anzeiger afgekondigd. De nieuwe Pruissische minister van binnenlandsche zaken, graaf Eulen- burg heeft zoowel in den Pruissischen landdag als in den Noordduitschen rijksdag parlementaire ervaring opgedaan. Maar ook in het departement, welks chef hij nu wordtis graaf Eulenburg geen vreemdelingdaar hij in verschillende betrekkingen aldaar is werkzaam geweest en tot den hoogsten trap onder de ambtenaren van het departement was opgeklommen, toen hij president van het district Wiesbaden werd. Hij werd later opper- president van de provincie Hanover. Aan de ff'eser Zeii. wordt gemelddat een der gezantendie niet lang geleden bij het hof des keizers was geaccrediteerd, en diens voor malige militaire attaché in de zaak van den gevangen berigtgever van Engelsche dagbladen, den heer Bishop, zijn betrokken. Ten aanzien van het onderzoek in het werk gesteldom de instructie dezer aangelegenheid ten einde te brengen, verneemt men, dat telkens weder nieuwe punten aan het licht komen, welke onderzocht moeten worden. Men houdt zich over tuigd, dat het aan den officier der regtbank zal gelukken, om de gegrond heid der aanklagt met bewijzen te staven. RUILAIVD. Het vredes-verdrag is openbaar gemaakt. Het behelst 29 artikelen. Na de vroegere mededeelingen valt nog het volgende te vermelden: Tot aan het sluiten van het verdrag, waarbij de betrekkingen tusschen Servië en de Porte worden vastgesteldzullen de Serviërs in Turkije naar de internationale regelen behandeld worden De Serviërs zullen het gebied, dat aan Turkije blijft, ontruimen. Rumenië zal regten op schadeloosstelling voor de oorlogs kosten kunnen doen gelden. Deze zijn tusschen Rumenië en de Porte te regelen. Bulgarije wordt een autonoom, leenroerig vorstendom, met eene Christelijke regering en eene nationale militie. Ingeval de Bulgaarsche troon openvalt, zal de nieuwe vorst gekozen worden naar de bepalingen, in het verdrag nader opgegeven. De Turksche, Grieksche en Walachijsche bevol kingen zullen aan de verkiezing deelnemen. In een bijzonder reglement zullen hare regten worden bepaald. De Porte zal over het oorlogsmaterieel in de Donan-vestingen Schoemla en Varna kunnen beschikken. De Moham medanen blijven in het bezit hunner eigendommen, zelfs wanneer zij Bul garije verlaten. Er zullen commissiën worden benoemd, om de vraagstuk ken betreffende den eigendom te beslechten. Na verloop van twee jaren zullen de eigendommen welke alsdan niet zijn opgeëischt, verkocht worden en zal de opbrengst daarvan worden besleed ten voordeele van de weduwen en weezen dergenen, die in den oorlog zijn gevallen. De Bulgaren, die in Turkije verblijf houden, zijn aan de Turksche wetten onderworpen. De Porte verbindt zich tot vaststelling van de Turksch-Perzische grenzen Het gebied, door Turkije aan Rusland af te staan, wordt op 1100 milioen roe bel geschat. Buitendien zal Turkije 300 millioen in comptanten hebben te kwijten. De betaling zal nader worden geregeld. De bewoners der streken, welke aan Rusland worden afgestaan, zullen hunne goederen kunnen ver- koopen en hel land verlaten. De Dardanellen zullen, zoowel in vrede als in oorlog, voor de handelsvaartuigen der onzijdige mogendheden openblijven. De Porte mag in de Zwarte Zee geene fictieve blokkade afkondigen. De Russische troepen moeten het door hen in Azië bezette grondgebied ontrui men binnen zes maanden, gerekend van den dag dat de vrede definitief ge sloten wordt. TT KJ R K K J E. Men meldt uil San Stefano: Het vertrek van de Russische garde huis waarts is voor het oogenblik gestaakt. Generaal Gourko is niet gegaan, ofschoon zijne officieren vertrokken zijn. Hij wil niet gaanvóórdat er ook mogelijkheid voor zijne troepen bestaat, en dit is voor het oogenblik niet het geval. Het weder i's zoó slecht, dal het onmogelijk is om hier troepen in te schepen. Een sneeuwstorm woedt onophoudelijk gedurende eenige dagen en de zee staat zeer hol. Twee schoeners, elk van meer dan 50 tons, werden hier op het strand geworpen, en zijn wrak geworden, niet verder dan 200 ellen van het huis waar de vrede geteekend werd. Het weder was gedurende de laatste 10 dagen zeer ontstuimig, en wordt slechter in plaats van beter. Het is onmogelijk hier troepen in te schepen, zoolang dit weder aanhoudt. BERLIJN. 22 Maart. Naar gemeld wordt, staat graaf Stolberg-Wernige- rode op het punt om het ambt van vice-president bij het staats-ministerie te aanvaarden. PARIJS, 22 Maart. De senaat nam het amendement aan, waarbij de post voor een aalmoezenier op de vloot, dien de kamer geschrapt had, opnieuw op de begrooting gebragt wordt. In de kamer werd op verzoek van den minister Léon Say de discussie over de conversie der 5 pCt. Fransche rente, welke de Bonapartist Ilaentjes onmiddellijk aan de orde wilde gesteld hebben, eene maand verdaagd. PARIJS, 22 Maart. De senaat heeft de begrootingen van marine, onder wijs en schoone kunsten aangenomen. De kamer nam het voorstel aan tot afschaffing der wet op de herbergen en bekrachtigde vervolgens de verkiezing van den algevaardigde Combes voor Caslres. WEENEN, 22 Maart. De Oostenrijksche delegatie nam bet crediet ten behoeve van de vlugtelingen uit Bosnië en de Herzegowina en het regerings voorstel. betreffende de voorloopige goedkeuring der buitengewone uitgaven voor 1878 tot ultimo April, aan. De gevallen besluiten, wijken slechts zeer weinig af van die der Hongaarsche delegatie; morgen zal eene bijeenkomst plaats hebben, om overeenstemming te brengen tusschen deze punten van verschil, en waarschijnlijk reeds dit doel bereikt worden. PARIJS, 22 Maart. De weduwe van Rossini is heden overleden. ROME, 22 Maart. Volgens geruchten is het nog onzeker, of de heeren Conforti en Baccarini de portefeuilles van justitie en openbare werken zullen aannemen. Ook is de titularis voor marine nog niet definitief aangewezen. BERLIJN, 23 Maart. In het huis van afgevaardigden is een schrijven van het ministerie voorgelezen, waarin wordt medegedeeld, dat de keizer heden aan den heer Camphausen het gevraagde ontslag verleend heeft, LONDEN, 22 Maart. Het lagerhuis heeft verworpen het voorstel-Lubbock, dat ten doel had de aandacht der regering te vestigen op de handhaving van de volken-regtelijke beginselen betreffende de regten gedurende een oorlog ter zee, en de regering uit te noodigen te zorgen dat die beginselen beter en zorgvuldiger worden nagekomen. Om voor ons geldende redenen worden stukken betreffende de Tramway- maatschappij niet dan geteekend opgenomen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBË.,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6