i.tnisnit: COURANT. ms. I 70. ZATURDAG 23 MAART. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN, OFI De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. 3.50, met het Ver slog der Handelingen van den Gemeenteraad 3..'ibfranca p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk, is verkrijgbaar voor 2.SO 'sjaars, huiten de expedilinlosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Pe prijs der Adverlentii'n is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. aanwfi.-a J >xxa LEIDEN, 22 Maart. In de gisteren avond gehoudene vergadering van het departement Lei den der maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden in de plaats van de heeren dr. 0. de Loos en dr. H. G. Hagendie met 1' Juli a s. moeten af treden. tot leden van het bestuur gekozen de heeren prof. P. van Geer en prof. A. Kuenen. Als penningmeester werd de heer P. van der Velden Erd brink herkozen. Verder hadden nog de volgende benoemingen plaats: tot lid der commissie voor de spaarbankde heer J van Heukelomtot leden der commissie voor de leesbibliotheek de heeren J. J. Mazijk Huyser van Reenen. S. B. Vos en P. van der Velden Erdbrink, voor de zangscholen de heeren C. G. Nicuwveen en N Brouwer, voor de bewaarschool de heeren d'. G. Zaalberg en dr. W. Palmer van den Broekvoor de spaarkas de hee ren G. H. Bert rand en W. Kok, voor de volksbijeenkomsten de heeren d'. A. W. Kroon jr.N. Brouwer en F. A. W. Schiidel. en eindelijk tol het nazien der boeken en effecten van de spaarbankde heeren A. van Eek en H. C. Juta. Ten slotte werd een voorstel van het bestuur tot benoeming van eene afzonderlijke commissie voor de volkszangschool aangenomen. Tot commissarissen voor deze nu geheel op zich zelf staande inrigting werden verkozen de heeren J. Plemp, C. G. Nieuwvcen, P. Driessen, N. Brouwer en J. Godel'roy. - liet stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 20 Maart van Penang vertrokken. Door den raad der gemeente Oudshoorn is besloten tot afschaffing der kermis aldaar. - Het Hbl meldt dat eindeljjkna 10 jaren procederenhet arrest is gewezen in de zaak van den aannemer, den heer J. W. de Hey, te Haar lemmermeer, tegen den burgemeester dier gemeente, wegens aanneming van het bouwen van een raadhuis aldaar. Het hof heeft bij vonnis bepaald dat den aannemer een som van /18613.04ya moet worden uitgekeerd. - In den nacht van 20 op 21 Maart 1878 zijn uit het huis van arrest te Haarlem in hun gevangeniskledingdie zij echter waarschijnlijk reeds verwisseld hadden, ontvlugt: Albertus Frederik Hauwert, 28 jaren, gebo ren en laatst wonende te Rotterdam. Hendrik Roeper, zich ook genoemd hebbende Jacob Bakker, oud 36 jaren, geboren te Nieuwe Oiep. Beiden bevonden zich iu het huis van arrest te Haarlemter zake van door hen gepleegde valschheden in authenihiek geschrifiHauwert in preventive hechtenis; Roeper was lijdelijk uit het tuchthuis te Leeuwarden derwaarts overgebragt en reeds driemaal tot tuchthuisstraf veroordeeld. - Te Haarlem is brand uitgebroken is een petroleumpakhuisje in de Barrevoetesteeg. Door het snel verwijderen van de aanwezige vaten petro leum is het gevaar voor uitbreiding van den brand voorkomen en was die spoedig gebluscht. Door de Rijnspoorweg-maatschappij is aan de gemeente Amsterdam aanvrage gedaan om de concessie en de exploitatie van de spoorweglijn langs den Westerdoksdijk te leggen ter verbinding van de steigers en alle inrigtingen voor den handel en de scheepvaart aldaar met het centraal-station. Te Amsterdam had gisteren morgen in het Entrepotdok een vreeselijk ongeluk plaats. Bjj In t afladen van suiker uit hel pak huis Muiden brak de ketting, en viel de zware baal op 2 werklieden. Een hunner was terstond een Ijjk, de ander is zwaar gekneusd naar bet gasthuis vervoerd. Naar men verneemt zal te Utrecht binnen enkele dagen de hoofd-com- missie voor de Unie-herdenking bijeenkomen In die vergadering zal waar schijnlijk behandeld worden het plan van een op te rigten gedenkteeken. I. K. H. prins Hendrik zal, naar men verneemt, de vergadering presideren. In den Nijenoord, onder Arnhem, is Woensdag 11. een wisselwachter een sneltrein overreden. Het hoofd werd hem van den romp geschei- De ongelukkige laat eene vrouw met 6 jeugdige kinderen achter. Een onderzoek, door de justitie uit Middelburg te Waarde ingesteld een vermoedelijken kindermoordheeft tot gevolg gehaddat de ver dachte moeder gevankelijk naar Middelburg is overgebragt. Zij is eene weduwe met vijf kinderen. Het lijkje was reeds drie weken verborgen in den grond onder eene bedstede. -- Dingsdag II. zijn bij het verrigten van eenige werkzaamheden tot het opsporen van een lek boven eene poort te Rammekens. in het verwulf bo ven die poort, te midden der aarde, waarmede dit opgevuld is, opgegraven de geraamten van zeven lijken, zonder kisten, met de voelen aan elkander liggende Vermoedelijk heelt men bier te denken aan een overblijtsel uit over- ouden tijd. misschien uit het tijdvak der Spaansche overheersching. Onder Nispen is door maréchaussées zwervende gevonden W. Gerrese, oud 18 jaar Rij onderzoek bleek, en hij bekende zulks ock, dat hij den 12c» dezer van bet schip Atj?h, liggende te Nieuwe Diep, is gedeserteerd, fan een luitenant aan geld een waarde van ongeveer ƒ25, benevens eenige kleedingstukkendie door hem zijn te gelde gemaakt, medenemende. Hij is naar Rotterdam vervoerd, om verder in handen der justitie te worden gesteld. door den. naar Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een ontwerp van wet tol onteigening ten behoeve van den aanleg van den grindweg onder de gemeente Waddinxveenwelke grindweg ter verbinding strekt der Dor- rekenskade met den Kerkweg. In de memorie van toelichting wordt o. a. gezegd; Daardoor zal eene nieuwe verbinding worden tot stand gebragt van Leiden en omstreken met Gouda, loopende over den Kerkweg en van Waddinxveen, Boskoop, Reeuwijk enz. naar Rotterdam, door den Zuidplas- polder en den polder Prins Alexander. De commissie van rapporteurs nopens het wels-onlwerp tot wijziging in de wet op het notarisambt achtte, ondanks de aanmerkelijke wijzigingen door dezen minister gebragt in het ontwerp zjjns voorgangers, de hoofdbe ginselen bij hel eerste sectie-onderzoek voldoende besproken en een tweede afdeelings-onderzoek dus niet noodig. Zij is echter met den minister van justitie in overleg gelreden omtrent enkele bij haar gerezen bedenkingen tegen de formulering of redactie van 's ministers denkbeelden in het ont werp. De minister kon niet toegeven aan haar verlangen om ter verkrij ging van het getuigschriftbedoeld in art. 15. grondige kennis van het burgcrijjk- en handelsrest in hun ganschen omvang te eischen. Hij bleef bij zijn gevoelen, dat alleen moest gevergd worden kennis van die gedeelten, welke betrekking hebben op het notarisambt Wel daarentegen kon de minister voldoen aan enkele andere opmerkingen der commissie lot wjjzi- gtng of aanvulling op ondergeschikte punten. Bjj nota van wjjziging is de minister daartoe dan ook nn overgegaan. 's GRAVENHAGE, 22 Maart. Door Z. M. is de radja van Edi-besar, Tongkoe Tjihik, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscben Leeuw. Door. Z. M. is benoemd tot adjunct-commies bjj het departement van financiën mr. J. J. Gockinga, advocaat te 's Gravenhage. Tot schoolopziener in het 1' schooldistrict van Gelderland is benoemd de heer J. C. Vethake, te Arnhtm. en tot leeraar aan de rjjks hoogerebur gerschool te Roermond de heer K. Bes, tjjdeljjk als zoodanig werkzaam. Door Z. M. zijn benoemd: tot voorzitter der commissie, te wier over staan het eerlang plaats te grjjpen examen, ter verkrijging van den rang van 2" luit. bjj het leger bier te lande en bjj dat in Nederl. Indië voor onderofficieren zal worden afgenomen, de kolonel P. M. Netscher, inspec teur van het militair onderwijs; tot leden dier commissie, de luit.-kolonel jhr. L. ridder van Rappardvan liet 3e reg. huzaren, de majoors H E. J. Heymans en C W. T. von Jeetze, van het reg. grenadiers en jagers, als mede de majoor A. J. F. Egter, van het 3' reg. vesting-artillerie; lot secre taris der commissie, de kapitein jhr. F. van Spengler; voorts is aan die commissie toegevoegdvoor zooveel betreft hel afnemen van het examen der onderofficieren lol het verkrijgen van den rang van 2'° luit. bjj liet Nederl. Indisch leger, de kapitein L. W. J. .1. Bamaer. van bel wapen der infanterie van bet Nederl. Indisch leger, thans met verlof bier te lande. - Door Z M. zijn benoemd; bij het wapen der arillerietot 1<D luit., de 2' luit. T. P. Almeroodvan bet wapen, gedetacheerd bjj de landmagt in West-Indië; bjj den staf van bet wapen, tot kolonelde luit-kolonel J. II. Kretzer, van dien slaf. clief van het bureau //Materieel der artillerie"; bij hel dep. van oorlog tol luit.-kolonelde majoor R. A. W. Sluiter, van dien staf. directeur van 's rijks gieterij van bronzen geschut; tot 1'» luit., de 2' tuil. J M. Sineets, magazijnmeester der artillerie 3e kl. Ie Neuzen; bij liet 2' reg veld-arttllerie, tot luit.-kolonel, de majoor J. J. C. baron Taels van Amernngeu, van bet corps; hij het le reg. vesting-artillerie, tot majoor, de kapitein P. A. 11. G. Thesingh, van het 2' reg. vesting-artillerie; tol kapitein 2' kl.de le luit.-instructeur in de rijkunst P. Haitsma Muiier. van het reg. rjjdende artillerie; hij het 2' reg. vesting-artillerie, tot 1'" luit., de 2' luit. T. 11. A. Tromp, van bel corps; tot inspecteur der arlil- b ric. de generaal-majoor W. de Villeneuve, thans inspecteur voor het per soneel der artillerie; en tot kommandant over de bereden artillerie, de generaal-majoor K. H. van Diepenbrugge. thans inspecteur voor het mate rieel der artillerie, welke beide opperoflicieren tevens van hunne tegenwoor dige functien op de meest eervolle wijze worden ontheven; tot kommandant over de vesting-artillerie, de kolonel J. H. Frankamp Ihans kommandant van bet 2' reg. vesting-artillerie; tot kommatulanl van bel 2e reg. vesting- ariillerie. de kolonel J. H. Kretzer, voornoemd, die tevens, op de meest eervolle wjjze, uit zijne tegenwoordige functien ontheven wordt. Voorts zijn benoemd: tot inspecteur van hel militair onderwjjs, de kolonel P. M. Netscher, van den stal der infanterie, en tot gouverneur der kon. militaire akademie, de majoor M. C. F. Simon, van den staf der artillerie. De ko lonel Netscher voornoemd is op de meest eervolle wjjze. ontheven van zjjne tegenwoordige functien van chef van het bureau "Personeel en militaire zaken" bij het dep. van oorlog. De 2' luitt. K. T. Engelbert van Bevervoorde en W. J. van Uije, van het 1', en de 2' luit. J. Zijlsira, van het 3( reg. infanterie, zijn voor den tjjd van vijf jaren gedetacheerd bjj het wapen der infanterie van liet leger in Nederl. lndië. en de luit.-kolonel J. J. Collardvan het le reg. vesting artillerie, is op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van ko lonel. Voorts is aan den met verlof in Europa aanwezigen intendant 2* kl. vin het leger in Nederl. Indië W. M. de Jonghop zijn verzoekeervol ontslag verleend uit de militaire dienst.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1