UilïLSCilE CO IJ RA UT. VRIJDAG 22 MAART BINNENLANDS!JIE BEIUGTEN. I8J8. (10, De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Icestdageu uitgezonderd. De ).-rijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.110 met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f'ó.'ób, franco p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.MO 's jaars, huiten de expeditiekosieu. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor Cents, franco p. p. (5 Cents. De prjjs der Advertent if n is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 21 Maart. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren zeven zaken aan de orde. Het verzoek van mej. M Kelder, om ontslag als hulponderwijzeres aan de school n*. 1 voor onvermogenden, werd met algemeene stemmen toegestaan. Het door den heer Byvanck gevraagd ontslag lokte eene korte discussie uit, nadat eene missive was voorgelezen van eenige ingezetenen van Leiden, ouders ol voogden van leerlingen, die het onderwijs des hceren Byvanck genoten. Deze hadden zich tol den raad gewend met verzoek het ont slag nog niet dadelijk te willen verleenenmaar eerst nog pogingen in liet work te willen stellen om den heer Byvanck op zijn besluit te doen terug- kooien. De voorzitter deelde hierop mede dat in «tien zin reeds gehandeld was, doch zonder succes. De heer Tromp stelde daarna voor deze zaak nu niet te behandelen, maar tot de voleende vergadering uit te stellen, welk voorstel door den heer Ilartevelt ondersteund werd. Vooral met het oog op de moeijelijkheid, ooi een docent in de vakken, door den heer Byvanck onderwezen, te verkrijgen, drong hij op de niei-bchandeling in deze verga dering aan. liet voorstel-Tromp werd hierop met 17 legen 4 stemmen aangenomen. De door den heer van Leeuwen gezonden missive of request hragt geene terandering ten zijnen voordeele te weeg; want met de voordragt tot het geven van ontslag vereenigde de raad zich met algemeene stemmen. Het voorstel tot aankoop van huizen ten behoeve van de stedelijke gas fabriek werd niet 18 tegen 2 stemmen aangenomen. He heer Scheltema had echter vooraf zijne stem er tegen gemotiveerden daarbij zijn gevoe len, dat de waarde van het op te nemen kapitaal verminderde, toe gelicht. De voorstellen betrekkelijk de toelalings-examina tot het gymnasium en de lioogere burgerschool werden beide aangenomenhet eerste met alge meene, het laatste met 18 tegen 2 stemmen. Het eerste strekte om het examen aan beide instellingen onmiddellijk na den cursus te houdenhet tweede om in de verordening op te nemen dat aan curatoren van het gym nasium de bevoegdheid zou gegeven wordenin den loop van den cursus in overleg met den rector, leerlingen op het gymnasium toe te laten. Tot inwilliging van het verzoek van de Heyder en C°.om een plankijs Ie leggen aan de Zijlwerd met algemeene stemmen besloten. Ten slotte werd de suppletoire staal van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1877 van het stedelijk werkhuis goedgekeurd. Door de politie alhier i< Ier beschikking van de justitie sestehl de persoon van A. T. II.. postbode van Leiden op Katwijk aan Zee, wegens misbruik van verirouwen tegenover particuliere kantoren. Als adsislrnten kunnen aan 's rijks veeartsenijschool veeartsen worden «plaatsttegen eene jaarlijksche bezoldiging van 1 1200doch voor niet langer dan drie jaren. Zijdie wenschen in aanmerking ie komen om aan (ten minister van binneiilaudsciie zaken ter benoeming te worden aanbevo len, behooren zich. met opgave van leeftijd en overlegging van bun diploma als veearts, voor 1 Mei e. k., schriftelijk te wenden tot den directeur vau 'srijks vreirtsenijschool. Door de geneeskundige staatscommissie is lot arts bevorderd de heer Tb. J. C. Horben, med. doctorandus. De Standaard meldt dat hare geestverwanten in de tweede kamer nok tegen Kappeyne's schoolonlwerp in eene gemeenschappelijke nota hun kloek en mannelijk protest hebben ingediend. Het stuk is geteekend door de lib. van Asch van WijckJE. Mackay. van Wassenaer Catwijck van den Berch van Heemslede, Teding van Berkhout, Saaymans Vader, Biclion van IJssel- monde en J. L. de Jonge. Te Amsterdam is eergisteren avond op de bovenwoning van een per- «el in de Wieringerstraat, hoek Brouwersgracht, een hevige brand uitge broken, vermoedelijk veroorzaakt door een petroleum-machine, welke in brand raakte en waarvan de vlammen zich mededeelden aan de gordijnen, he bovenwoning is voor een groot gedeelte uitgebrand. Het Hbl. beval een brief van eenige inwoners van Egmond aan Zee, getuigen van de onlangs aldaar plaats gehad hebbende schipbreuk en ook van de pogingen, die aangewend zijn om de opvarenden te redden. Zij protesteren daarin tegen de beschuldigingen tegen de reddings-commissie Ingebragt. Toen het schip vastzat en alzoo de pogingen lot redding kon ben in het werk gesteld worden, was het omstreeks 6 uur. Het was bijna volzee, de golven sloegen tegen de duinen en er ging zulk een lievige stroom of streek, dal niet alleen de leden der reddings-commissie. maar ook oude en ervaren zeelieden het voor onmogelijk hielden in het eerste uur met boot, die in de onmiddellijke nabijheid aanwezig was. Ie kunnen afste ken en dus nog minder eene redding te kunnen beproeven. Het schip zat dwars in de zee, zoodat het al de kracht der golven bad te verduren, die dan ook telkens stroomen waters over het schip en de manschappen uit stortten Spoedige hulp was noodig en die kon in de gegeven omstandig heden alleen ueg van den vuurpijltoestel verwacht worden. De eerste pijl werd afgeschoten, niet het gevolg dat de Ijjn op het groot bovenbramstag kwam te liggenwaarop onmiddellijk 2 schepelingen in het groot want sprongen, doch ongeveer halfweg bleven staan, waarschijnlijk omdat zij bij hei overslaan der zeeën, die soms tot aan de mars reikten, bij het slinge ren van het schip en het schudden van den mastniet hooger konden komen. Een tweede vuurpijl werd toen eereed gemaakt, doch reeds voordat deze was afgeschoten, viel de bezaansmast overboord en sloeg het achterschip stuk. Onmiddellijk daarop ging de tweede pijl over het schip heeneen weinig boven dek langs den voorkant van den grooten mast. Volgens ver klaring van den geredde had men ook die lijn niet kunnen bereiken. Spoe dig daarop viel de groot e mast, en reeds omstreeks kwartier voor zevenen was van het schip niets meer te zien, dan een stuk van het voorschip. Toen waren dan ook waarschijnlijk reeds allen een prooi der kolven ge worden. De boot werd ten zeven uur te water gebragt en poogde het wrak te naderen; dit gelukte eerst later in den avond; het wrak was toen verlaten. Te Utrecht hebben herhaaldelijk ongeregeldheden plaats tusscben mili tairen. De Boterslraat is het brandpunt van de vechtpartijen ttisschen mineurs en artilleristen. Sterke patrouilles, waarbij zelfs artilleristen te paard, bewogen zich eergisteren avond in de straten, en slaagden er in enkele belhamels te arresteren. Verscheidene militairen zijn gewond in het hospitaal opgenomen. De Remonstrantsche broederschap is op onbekrompen wijze te gemoct gekomen aan de wenschen der Arnhemsche modernen, die tot haar verlang1 den over Ie gaan. Binnenkort wordt te Arnhem eene Remonstrantsche ge meente gestichtmet dr. L. H. Slotemaker als haar predikant. Dezer dagen zal hij zijn predikambt in de Ned. herv. gemeente nederleggen. Gisteren herdacht de heer dr. J. H. Kroon, inspecteur van het lager onderwjjs in Gelderland, den dag dat hjj 50 jaren in verschillende betrek kingen bjj het onderwijs is werkzaam geweest. Namens 800 onderwijzers en onderwijzeressen werden hem een zilveren presenteerblad aangeboden met dito trommels, een stoel bij de schrijftafel, benevens een prachtalbucq met de namen der deelnemers. De erfgenamen van den heer Reintjes van Veerssenwiens lijk dezer dagen te Nijmegen werd gevonden en die blijkbaar een gewelddadigen dood is gestorven, hebben eene premie van 1000 uitgeloofd voor dengene, die zoodanige inlichtingen weet te gevendat daarvan de aanhouding van den moordenaar of de moordenaars het gevolg is. Eergisteren nacht werden te Vledder de tapper Singer en zijn hnisgc- nooten verschrikt wakker door hel geknetter van vlammen. Zjjn eigen woning stond in brand en deze nam bij den feilen wind zoo snel toe. dat bij met de zijnen ter naauweruood eenige kleederen kon aantrekken en niet bij magte was iets van zijn huisraad te redden, dat te gelijk met zijn woning geheel een prooi der vlammen werd. Gelukkig stond hel huis alleen en is de brand niet tot de belendende gebouwen, alsmede de digtbjj staande kerk der hervormden, overgeslagen. -- Door wijlen jonkvrouwe V. E. I'. C E. de Kuyper is aan het r. k. par. kerkbestuur te Veghel een legaat besproken, bestaande uit een huis iret schuur, erl' en een gedeelte van een perceel bouwland, ter waarde van 6000. tot oprigting en instandhouding van een gesticht van liefdadigheid ol lot onderhoud van armen en zieken. Dezer dagen is te Luik, in den ouderdom van 92 jaren eene vrouw overleden, die gedurende 75 jaren dienstbode in hetzelfde gezin is geweest. Gedurende deze drievierden cener eeuw beeft zij drie opeenvolgende geslach ten op baren arm gedragen. Zij werd natuurlijk reeds lang meer als eene ou 'e vriendin dan ais dienstbode beschouwd Zij is dan ook in den familie graf kelder. naast haar vroegere meesters, bijgezet. Aan de tweede kamer der stalen-generaal is o. a. aangeboden een wets ontwerp lot bekrachtiging van eenige artikelen eencr overeenkomst met de Hollandschc ijzeren spoorwegmaatschappij. Dat ontwerp strekt lot bekrach tiging van de artt. 4 en 6 i'er overeenkomst ttisschen de regering en die maatschappij, den 6/7'l,n Maart jl. gesloten. Bij die overeenkomst verbindt dt maatschappij zich om van 15 Mei 1878 af. de exploitatie op zich te nemen van bel gedeelte van Zaandam tot Amsterdam (YViIlemspoort) van den onvoltooiden Staatsspoorweg sectie I van lijn K. Daartoe wordt vooraf door den staat het gedeelte weg voor bel gebruik geschikt gemaakt. De maatschappij verpligt zich daarentegen voor rekening van den staat de noo- dige lijdelijke iurigtingen bij haar station nabij de Willemspoort te maken. Deze exploitatie zal zich voorloopig niet verder behoeven uit Ie strekkeu dan tot liet vervoer van personen en bagage. Eene voorloopige stations- inrigiing in liet TV esterdok zal door den slaat zoo spoedig mogelijk wor den gereed gemaakt. De maatschappij verklaart zich bereid om, indien de slaat zulks verlangt, de uitvoering van de vcrcischtc lijdelijke werken ge heel ol gedeeltelijk voor rekening van den slaat op zich te nemen. Met den aanvang der wiuterdieust van 1878, zullen de bovengemelde werken, behoudens onvoorziene omstandigheden, voltooid moeten zjjn, eu zal alsdan de di.nst van den Hollandschen ijzeren spoorweg, in het Westerdok plaats

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1