Tanden het examen voor de betrekking van surnumerair bij de administratie der directe belastingen, invoerregten en accijnsen, waarvoor zich 43 solli citanten hebben aangemeld. Woensdag 24 April e. k. ten 12 uur zal in bet locaal de Vereeniging alhier eene buitengewone algemeene vergadering der Hollandsche maat schappij van landbouw worden gehouden. IS UITKNI ,A MlSCUK IJK UIG T KN BELGIË. Te Antwerpen is zekere Mestag. die zijne vrouw vermoord en hel lijk op de gruwelijkste wijze in stukken gesneden had. ter dood veroordeeld. Ook is te Bergen in Henegouwen tegen eene vrouw, die haren man ver moord had, met hare twee medepligtigcn gelijk vonnis gewezen. K N O E I, A IK I». LONDEN17 Maart. Aan de koningin "is een petitie tegen de oorbiecht aangeboden, waarin te velde wordt getrokken tegen deze instelling van de r. k kerk, welke gezegd wordt te zullen leiden tot een ondermijning van de zedelijkheid, van de maatschappelijke orde en van de burgerlijke en godsdienstige vrij heid. De pelitionarissen meen en dat de biecht in een protestantsch land als Engeland niet le pas komt. Onder de petitie staan ongeveer een half millioen handt eekeningen. Volgens de dagbladen wordt hel bijeenkomen van het congres weder onzeker, daar men gcene eenstemmigheid kan verkrijgen tusschen Rusland en Engeland omtrent de grondslagen. Engeland zou in dit opzigt veel- eischend zijn; zelfs zou, naar men uit Berlijn aan de Times meldt, Enge land en Oostenrijk aandringen op w aarborgendat er geen andere geheime overeenkomsten bestaan, dan die aan de conferentie zijn overgelegd. Een beriglgever der Köln. Zeil. meldt: Er zijn te Weenen teekenen te bespeurendie mij voorkomen de grootste aandacht le verdienendat op het congres beproefd zal worden bet Oostersche vraagstuk grondig op te losseii, in den zin eencr beëindiging van de Turksche heerschappij in Europa. Men verneemt hier, dat Berlijn zulk een plan is toegedaan. De admiraliteit beeft de vloot weder versterkt door aankoop van het onlangs voltooide pantserschip ludependencia. in Engeland gebouwd voor rekening van de Braziliaansche regering. Te Woolwich viel Woensdag een vrecselijk ongeluk voor. Daar werd een houten gebouw opgerigt lot bergplaats voor den voorraad, die thans in allerijl, met het oog op een eventuële legermobilisatiebijeenverzameld wordt. Een aantal werklieden waren er bezig, toen plotseling zonder eenige bekende oorzaak hel gebouw als een kaartenhuis ineenzakte op een groot gedeelte der arbeiders. Tien man werden zeer gevaarlijk gekwetst en een twintigtal anderen hadden ligte verwondingen bekomen. De Indische regering heeft dezer dagen een ongewonen, doch noodigen maatregel genomen. Zij vaardigde eene wet uit tot beteugeling van de uit spattingen der inlandsche pers in Ilindostan. Aldaar verschijnen namelijk een groot aantal bladen, door inlanders in de landstalen geschreven. Vele dier bladen stellen zich ten doel een onophoudelijk oprujjen van de bevol king, door de hatelijkste en leugenachligste uitvallen tegen het Engelsche ras, de Engelsche ambtenaren, het Engelsche bewind. Niet zelden prediken zij openlijk opstand. Onverholen maken zij hun ligtgeloovigen lezers diets, dat het volk slechts naar de wapens zou hebben te grijpen, om de ver zwakte Britsche tirannie als kaf voor den wind te doen verstuiven. Men heeft gemeend aan dit gevaarlijk euvel perk te moeien stellen. Blijkens berigten uit de Yerecnigde Staten heeft de commissie tot bet instellen van een onderzoek naar de knoejjeiijendie in den staal Zuid- Carolina zijn gepleegd, merkwaardige ontdekkingen gedaan. In bel staats gebouw. waar de wetgevende magt vergadertwas een koflijkamer, die van acht uur 'sochtens lot twee of vier uur 's nachts open was. Dit lokaal werd dagelijks bezocht door ambtenaren, regters, leden van beide takken der wetgevende magt en anderen, die zonder eenigen schroom op staats kosten goede sier maakten. Zelfs werd den leden van de wetgevende magt wijn, sterke drank en sigaren in grootc hoeveelheden te huis gezonden. In vier jaren werd uit de staatskas meer dan 200.000 betaald, alleen voor stoflering. hoewel op het oogenblik de gcheelc stoflcring slechts 17715 waard is. CKlltkRUH. De regering heeft thans ook in den senaat een gelukkigen dag gehad. Aan de orde was de artikelsgewijze behandeling der wet op den staal van beleg. Namens de meerderheid der constitulioneelen verklaarde de senator Bocber., dat zij in deze voor de regering zouden stemmen, waarop dan ook het eerste artikel, geheel volgens de besluiten der kamer, met 162 tegen 100 stemmen werd aangenomen, liet tweede artikel werd aangenomen met 140 tegen 103 stemmen. De artikelen, door de commissie voorgesteld, om de kracht van het ontwerp te breken, werden verworpen met 162 tegen 118 en met 137 tegen 127 stemmen. De minister van justitie is door de parlementaire commissie van enqucle over de laatste algemeene verkiezingen gehoordnaar aanleiding van het voorgevallene met den regter van instructie, den procureur-generaal rn den officier van justitie te Angers, die geweigerd hebben voor de gedelegeerden der commissie hetzij alle getuigenis, hetzij alleen den gevorderden eed af te leggen De minister heeft met nadruk de houding der bedoelde ma gistraatspersonen afgekeurd, nieuwe, categorische insiructiën belovende om eene herhaling daarvan te voorkomen Bovendien zal de regter van in structie van zijn ambt ontheven en weder gew oon regter wordenhet eenige, dat de minster ten dezen doen kan. Naar het Champ de-Mars is een hoeveelheid diamanten overgebragt, welker waarde op 25 a 30 millioen frs. wordt geschat. Deze diamanten zijn afkomstig uit de juweelkistjes van de prinses van Wales en uit j( Indische schatkamer. De diamanten, welke liet eigendom zijn van den prins van Wales, dragen het etiquette: "Diamanten van den prins van Wales". Voorloopig zijn zij nedergelegd in de groote vestibule aan den kant van de Seine, in een expresselijk daarvoor vervaardigde kast. Zij worden bewaakt door een beambte van de Engelsche afdecling, bijgestaan door 8 policie-agenten. Des nachts wordt deze wacht verdubbeld. -- Eenige kweekelingen van tfe militaire school te Saint-Cyr hebben een adres van gelukwenscbing geteekend aan Leo XIII. Twee der kweekelingen moeten het geheim verklapt hebbenwant liet is. den jongelieden verboden een openbaren brief of adres te teekenen zonder voorafgaande goedkeuring van den kommandant der schoolen het is bekend geworden wie deze twee zijn. De onderieekenaars van het adres hebben toen geloot, wie uit bun midden met de aanbrengers zouden duelleren, liet duel is echter ui|. gesteld lot de maand Augustus, als wanneer de vacanlie intreedt. De kom. mandant der school heelt onmiddellijk verboden, het adres verder le laten rondgaan. Men vestigt de aandacht op een listige daad der dieven, die verleden zomer de effecten stalen uit den postwagen op den trein tusschen Calais en Parijs. De nommers dezer fondsen zijn zoo algemeen bekend geworden, door advertentiëndat de dieven die niet hebben durven verkoopen. Zij hebben thans echter fraudeleus de nommers van vele dezer effecten ver anderd en die dus in den handel gebragi. Een obligatie 3 pCt. Fransche rente van 1500 fr. werd onlangs aangeboden te Parijs om er nieuwe coupon- bladen voor te verkrijgen, liet nommer der obligatie was 68708. De coupon- bladen werden echter niet gegeven en op de obligatie werd beslag gelegd, omdat het nommer fraudeleus was. N'. 18798 was bet ware nommer, dat door verandering van 1 in een 6 en var, 9 in een 0 in 68708 gewjjzigd was. Het bedrog was op de kunstigste wijze gepleegd. Te Decazeville zijn militaire maatregelen genomen, omdat men vreest dat de werkstaking, die aldaar plaats gegrepen heeft ten gevolge eener loonsverminderingzich over het geheele bekken van Aveyronwaar niet minder dan 6000 mijnwerkers zijn, zal uitbreiden Reeds zijn twee batail- lons infanterie te Decazeville aangekomen en te Toulouse, Montauban e» Montpellier hebben de kommandanten bevel ontvangen de troepen gereed te houden. ITALIË. De moeijëlijkhedenop welke de vorming van een kabinet afstuit, nemen toe. De radicalen werpen den heer Cairoli steenen in den weg, doordien zij Garibaldi er toe bragten hem een brief te schrijven om hem te herinneren aan zijn oude belofte tot bevrijding van de onder vreemde heer schappij smachtende broeders. De Paus heeft de Italiaansche bisschoppen gemagtigd. om zonder uitzondering en onvoorwaardelijk de wettelijke bepalingen te vervullen, en de erkenning van de regering of van den koning, waar deze het regt van patronaat heeft te vragen. Men verwacht eene belangrijke vermindering in de pauselijke orden en ccreteekenen. BUIT8CHLAN». Te Berlijn is dezer dagen een jongeling het slagtoffer geworden van een zelden voorkomend ongeluk. Hij droeg onder den arm een sigaren kist, gevuld met zoogenaamde slangetjes of voetzoekers, waarmede kinde ren spelen. Op eens hoorde men een vcrschrikkelijken slag, zoodat de tal rijke voorbijgangers verschrikt omzagen. De jongman stond als het ware buiten bewustzijn, terwijl uit zijne hand en de reglerzijde van zijn ligchaatn het bloed stroomde. Van de sigarenkist was geen spoor meer te vinden. Waarschijnlijk was door een vonk van zijne sigaar de inhoud der kist ont ploft, waardoor den jongeling de toppen van al de vingers der regterhand waren afgeslagen, terwiji hij ook aan de reglerzijde van zijn ligchaatn zwaar gewond werd. TURKIJE. Wanneer men nagaat dat niet alleen Engeland zijne zeemagt in de wateren van den Levant blijft versterken en daarentegen Rusland mede voort gaal zijne positiën nabjj konsiaiitiuopel uil te breiden, mag de vrees nog niet ongegrond worden genoemd dal liet lot eene botsing tusschen de twee mogendheden zou kunnen komen. Zoo meldt men uil Gallipoli. dal 2000 man lanciers te Scharkoi aan de zee van Marmora aangekomen zijn en al daar 10 veldbalterijen m positie gebragi hebben, alsmede dat bijna alle dor pen rondom Stambonl thans door de Russen bezet zijn. Te San Stefano kwam weder eene nieuwe divisie troepen aan. Men meldt uit Syra aan de Daily New»: De algemeene indruk is dat de vrede zal behouden blijven. De Russen sluiten overeenkomsten voor het vervoer hunner troepen naar Odessa. De Russische scheepvaartmaat schappij heeft de hervatting van de dienst aangekondigd. Van den anderen kant wenschen de Turken niets liever, dan een einde aan de moeijelijkheden te maken en mei de reorganisatie van het rijk te beginnen. Berigten uit de Aziatische provinciën maken melding van de groote -waarschijnlijkheid, dat aldaar ongeregeldheden of een opstand zullen uitbreken. Men verzekert zelfs, dat een nieuwe sultan, Hassan Haider, is geproclameerd in Noordelijk Syrië, dat in opstand is. De regering zal troepen behoeven in Klein-AziC en Syrië, ten einde te voorkomen, dat het rijk geheel ineenstorte. He toestand in de hoofdstad bljjll moeilijk, ten gevolge van het groot aantal vlugtelingen, die builen slaat zijn. naar hunne Woonplaatsen terug te keeren. De kinderpokken heerschen sterk. liet Stallord House Committee heeft maatregelen genomen om zooveel mogelijk de lijken van paarden en ossen, welke in giootcn getale inde om streken van Konstanlinopel verspreid liggen, te doen verbranden. Duizen den dezer dieren zijn gestorven in de nabijheid van Erzerum en men voedt nog altjjd de vrees, dat de pest zal uitbreken, zoodra de sneeuw, welke thans nog de lijken bedekt, zal zijn gesmolten. De Rumecnsche regering heeft eene nota aan de onderteekenaren van het Paiijsche traciaal van 185Ö gezonden, waaromtrent de Weener l'mse mededeelt: dat het kabinet van Bucharest daarin zijn stellig besluit uit spreekt ziclt te verzetten tegen lltislands eiseh om Bessarabië af te staan tegen vergoeding van gebied op den regter oever van den Donauhet ver klaart. alleen voor geweld te zullen wijken.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2