LE1D8CIIE COURANT. DINGSDAG 19 MAART. De Courant verscJiijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag af zonder lijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditirkoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, li Cents. Pe prijs der Adverlentiën is van 1- 4 regels ƒ!.--, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1314 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken.) ST ADS-BERlCilTEIN Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 21 Maart e. k. des namiddags te twee uren. 1». Verzoek om ontslag van Mej. M. Kelder als hulponderwijzeres aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (451 2* Idem als voren van VV. G. C. Bijvanck als lecraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente-instellingen voor hooger- en middel baar onderwijs. (49) 3». Voordracht tot het geven van ontslag aan I. Van Leeuwen, als onder wijzer 2" klasse aan de jongensschool der 1>U klasse. (47) 4». Idem tot aankoop van huizen, ten behoeve van de Stedelijke Gasfabriek met suppletoiren staat van begrooting. (43) 5\ Idem betrekkelijk de toelatingsexamina tot het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. (46) 6». Verzoek van de Heyder en C".om een plankijs te leggen aan de Zyl. (48) 7». Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1877, van het Stedelijk Werkhuis. (50) BINNENLANDSCHE BEMETEN. LEIDEN, 18 Maart. Heden morgen is een opperman, zekere V.t van een ladder gevallen; vreesselijk bloedende werd de man in een pakhuis aan den Ouden Rijn gebragt. Naar men verneemt is de ongelukkige reeds overleden. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ26, 13.50, f'i en 1.40de laagste prijzen ƒ26, ƒ13.50, ƒ2.70 en ƒ1.35. Het Staatsblad n° 17 bevat een kon. besluit van 14 Maart 1878, tot regeling van de inrigting der krijgsschool. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 16 Maart naar Neder land verlrokken. De Foorwaartsop weg naar Batavia, is op 16 Maart St. Vincent gepasseerd. Hoe ver de kunst in het nabootsen van antiek gekleurd Japansch por selein thans is, bleek hij een veiling, Woensdag II. in de Brakke Grond te Amsterdam gehouden. Ter tafel kwamen een paar geheel in ouden stijl ge schilde porseleinen kannenwelker bezit verschillende autiquaires elkander levendig bptwistten. Eindelijk werd eene bekende firma in het vak van antiquiteiten, bij afmijning, voor 350 de eigenaar, doch alras kwamen de koopers tot de minder aangename ontdekking, dat de kostbare kannen gloed nieuw en van Fransch fabrikaat waren. De zaak der Woensdag avond te Amsterdam gevonden kinderen heeft zich volgeuderwijze opgehelderd: De kinderen waren door hunne wettige moeder bij den wettigen vader, een kleêrmaker, die gescheiden van haar leeft, aan huis bezorgd, en dus niet in het stadsbestedeliugsbuis. De kin deren schijnen thans door den man elders te zijn uitbesteed. Gisteren nacht is te Amsterdam de windkorenmolen »de Vervanger." staande in het Haarlemmer-plantsoen en laatstelijk in veiling tot amotie verkocht, afgebrand. Behalve eene hoeveelheid rogge en gereedschappen is ook een paard verbrand en onder het puin bedolven. Een mandie dezer dagen te Amsterdam beschuldigd werd van dief stal van een bed met een peluw, gaf als reden tot deze daad op, dat zijne vrouw, van wie hij rreds jaren gescheiden leclde, maar niet in echtschei ding wilde loestcoimen. Nu had hij den diefstal gepleegd in de vurige koop, door een onwaardig gedrag, zijn echtgenoot tot een eisch van echt scheiding te dwingen. De Gron. Cour. deelt mede. dat Ferdinand Hennde persoon, die in hechtenis is genomen onder verdenking van moord op de wed. Aikema. zijne schuld volledig heeft bekend, llij verklaarde daartoe door armoede te zijn gedreven en had nog denzelfden avond voor den moord onderscheiden pogingen aangewend om geld te hekomen. Ten laatste was hjj naar de weduwe Aiketna gegaan met het doel zijn horlogie te verpanden. Deze had hem daarvoor evenwel niet de gevraagde 3 rijksdaalders willen geven. Later hadden zjj twist gekregen |over het aantal borrels dat hij had ge dronken. Terwijl de vrouw hem er 10 in rekening wilde brengen, beweerde hij er slechts 4 te hebben gehad. Hij had haar aangegrepen op het oogen- blik dat zjj zicli voorover had gebogen bij den vuurhaard en haar eerst met een pennemes aangevallen en later met een scheermes de doodeljjke wonden toegebragt. echter niet dan na een geduchte worsteling met dever- slagene. die zich wanhopig had verdedigd. Onder de voorwerpendoor Ferdinand Hennna het plegen van den moord uit de woning der weduwe te Middelslum medegenomen en later in zijne woning verborgen gevondenbevonden zich ook een karaf met jenever en een met braudewjjii. Uit Oss wordt gemeld, dat de dochter van den commies-chef aldaar, beschuldigd van poging tot vergiftiging van baren vader, weder in de ouderlijke woning is teruggekeerd. Zij heeft zich eenige dagen opge houden te ZaU-Bummel en ook te 's Hertogenbosch, alwaar zij door den officier van justitie is gehoord. Naar men zegt berust de geheele vergifti gingsgeschiedenis op een bloot gerucht, waartoe het meisje zelf aanleiding had gegeven. De apotheker aldaar kan zich ook niet herinneren aan haar vergiftigde muizentarwe te hebben verkocht. Blijkens berigten uit Paramaribo is door den heer Barnet Lyon in de koloniale staten het voorstel gedaan zich tot Z. M. den koning te wenden met het verzoek om uit Nederland eene commissie derwaarts te zenden ten einde op de plaats zelve een onderzoek in te stellen en daarvan rap port uit te brengen, met opgave van de maatregelen, die haars inziens zullen moeten genomen worden om de kolonie uit haren staat van verval op te hellen en tot bloei terug te voeren. Bij beschikking van den gouverneur is ten behoeve van den gezagvoerder van den Franschen schoener Lus, E. V. Wieresffinski. een loffelijk getuig schrift uitgereikt, als eene hulde aan zijne betoonde menschlievendheid bjj het redden van een gedeelte der bemanning van den op den 23™ Dec. 1877 ter hoogte van de Nickeriekust verongelukten Nederlandschen schoener Annie Laurie. Naar men van gocderhand verneemt zal de tegenwoordige procureur- generaal in de kolonie Curasao, mr. J. O. H. Ramaer, binnenkort tot andere fnnctiën worden geroepen, zoodat die hooge regterlijke en admiuistiatieve betrekking weldra zal komen te vaceren. 's GIIAVENIIAGE18 Maart. Door Z. M. is goedgekeurd liet besluit van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, dd. 28 Jan. jl.waarbjj de heer mr. H. D. Levyssohu Norman, op zjjn verzoek, wegens ziekte, eervol is ontheven uit de betrek king van lid in den raad van Nederl. Indië; aan den heer 0. van Rees, vice-president van den raad van Nederl. Indië, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, ouder dankbetuiging voor de goede diensten, ook in de laatst door hem bekleede betrekking weder aan den lande bewezen, en met bepaling dat hel ontslag zal ingaan met den dag van de maand April, waarop hij Nederl. Indië zal verlaten. De 1' luit. H. J. H. Jansen, van het reg. grenadiers en jagers, is be noemd tot adjudant bij het 2' bataillon van het corps. De minister van justitie zal Woensdag en die van oorlog Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. lu de zitting van de tweede kamer der slalen-generaal van heden werden als leden toegelaten de heeren de Vos van Sleenwijk, van Tien- hoven. van Stolk, Breditts Jr. en Schimmrlpenninck van der Oye, welke, met uitzondering van laatstgenoemde, door ongesteldheid verhinderd legen- woordig te zijn, werden bcCedigd. Daarna is het sectie-onderzoek van de onderwijswet aangevangen. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië bjj het dep. van koloniën ontvangen herigtis aldaar nader eene som van ƒ1500, ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Curasao, in 's lands kas gestort. De commissaris des konings en gedep. staten dezer provincie bieden heden den afgetreden griffier, jhr. m'. J. Roëll, een diner in het hotel Paulez aan. Dezer dagen vcreenigdc de heer Roëll het collegie aan een afscheidsmaaltijd. Z K 11. prins Albert van l'rtiissen heeft heden Gouda bezochtter be- zigtiging van de merkwaardigheden dier stad. De prins zal morgen, 'sna middags ten 4 ti. 40 m.. uit Voorburg, de terugreis naar Hanover aannemen. In een der localen van het dep. van financiën alhier is heden aange-.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1