Aan den heer J A Homles is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van lloogezand Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl is be noemd lol apotheker 3e kl., de student voor genoemde dienst H. J. de Grient Drenx. Be minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. HUITKM.A.NDSCIIK M-JMCTEN. BELGI Thans heel't er weder te Namen eene poging tot moord plaats gehad. Zekere Eduard Okelet, 21 jaren oud, had eene 41-jarige weduwe A. P., geb. D.len huwelijk gevraagd, doch ontving eene weigering. Verbitterd begal de afgewezene zich verleden Vrijdag, omtrent 5 ure 'savonds, naar de woning der weduwe met een geladen pistool gewapend. Na een twist van eenige oogenblikkenloste hij zijn pistool op de ongelukkige, welke ernstig aan het hoofd gewond werd. Zij had eene verschrikkelijke wonde nabij het oor bekomen en de helft der wang was afgeslagen. Indien zij zich niet had afgewendtoen Okelet vuur gaf, had haar ongetwijfeld de lading het hoofd verbrijzeld. Men heelt 15 loodkorrels in de zoldering ge vonden. De moordenaar is aangehouden. KIHfiKLAVEI. LONDEN, 13 Maart. Naar de Daily News verneemt, zullen de ratificaliën van het vredes verdrag den 22s,e" a. s. te St. Petersburg worden uitgewisseld. -- Hel denkbeeld der regering cm ook Griekenland's toelating op het congres te eischen, vindt vrij wat ondersteuning bij de dagbladen. Het bewijst toch, zegt de Tunes, dat de ministers ten volle overtuigd zijn, hoe onmogelijk het is den toestand van zaken van vóór den oorlog w:eder te herstellen. Geen regering kan er zelfs aan denken om de bevrijde pro vinciën weder onder hel juk van de Porte te brengendoch evenmin zal eene Engelschc regering ooit dulden, dat zij onder het juk van Rusland gebragt worden. Het is dus zeer wel mogelijkdat Engeland een veel in grijpender omwenteling zal voorstellen dan Rusland. Engeland moet niet pogen te behouden wat niet te behouden is, maar het moet in plaats van hel vermolmde en onnutte iets nieuws en krachtigs in stand roepen. Voor Engeland zoowel als voor geheel Europa schijnt het llelleensche ras het besie bouwmateriaal voor het Oostcrsche rijk van de toekomst te zijn. Volgens den correspondent van de Daily News te Koustantinopelis het aan geen twijfel onderhevig dat liet verschijnen van de Engelsche vloot in de zee van Marmora hij de Porie de hoop heeft verlevendigd, dat En geland haar toch nog Ie vilder ure uit den nood zou komen redden. Hij gelooft, dat de vertragingdie de vredesonderhandelingen gevonden hebben, geene andere oorzaak hadden. Zoodra de Engelsche vloot kwambegon» nen de Turksche onderhandelaren in hunnen ijver om den vrede tot stand te brengen te verflaauwen. En in dien tusschentijd werden er allerlei zon derlinge berigten uit Koustantinopel naar Londen geseinddie blijkbaar geen ander doel hadden dan de openbare meening in Engeland nog meer legen Rusland in hei harnas te jagen. Zoo kwam het verbaal in de we reld dat alle Muzelmannen uit Bulgarije verdreven zouden worden; toen, dal de Turksche vloot aan Rusland moest worden afgestaan; later, dal de Egyptische schatting aan Rusland moest worden uitbetaald. De bcrigtgever verzekert, dat het voor de verslaggevers van dagbladen in die dagen uiterst mocijelijk was om waarheid van leugen te onderscheidenomdat alle po gingen in het werk gesteld werden hen te misleiden. De Daily Neus bevat het volgende berigt uit Parijs, dd. 11 Maart: Frankrijk en Engeland hebben besloten gezamenlijk tusschenbeide te komen in de Egyptische aangelegenheden. De beide regeringen hebben niet alleen ernstige protesten lot den Khedive gerigtmaar hem tevens gedreigdadmi nistrateurs te zullen zenden, om het onderzoek naar de financiën te leiden. Omtrent den hongersnood, welke tegenwoordig de provinciën van noordelijk China teistert, geeft een officieel berigt van 31 October 1877 nog de volgende nadere bijzonderhedenDe ellende is ditmaal even grootzoo niet uitgebreider dan die. welke onlangs in zuidelijk Indië heeft geheerscht. Ook komt zij uit dezelfde bron voort, nl. een storing in den regelmaligen loop der mottssons, gedurende twee achtereenvolgende jaren. In eenige pro vinciën vielen zware regens, welke een overstrooming ten gevolge hadden, die groote schade veroorzaakte aan de zaden. Andere provinciën ondervon den een ongewone droogte, die niet alleen den oogst vernietigde, maar te vens de zaaijing belette. Bij deze ellende kwam nog een sprinkhanenplaag, waardoor een groote uitgestrektheid lands werd verwoest. Wel gelastte de regering maatregelen ter ondersteuning en werd uit het buitenland hulp aangevoerd, doch op sommige plaatsen nam de ellende zoodanig toe, dat de bewoners hun vrouwen en kinderen moesten verkoopen. om hun leven te kunnen rekken. Des ondanks stierven eclner duizenden van honger. IF H A Nl BI E-Sf H. De deelneming van Frankrijk aan de te houden conferentie schijnt thans aan geen twijfel meer onderhevig. Frankrijk moet echier den slelli- gen eisch gedaan hebben dat men niet buiten de grenzen der Oostersche quaestie zal treden en ook daaromtrent verneemt men zal het eene gere serveerde houding in acht nemen. Het nieuwe ontwerp-iarief van in- en uitgaande regten is bij de kamer van afgevaardigden ingediend. De regering is van gevoelen, dat Frankrijk hel ten jare 1860 ingevoerde vrijhandelsstelsel moet handhaven. De regten, zooals zij toen zijn vastgesteld, worden voor verreweg de meeste artikelen behouden. Uitzondering hierop maken eenige nog niet belaste voorwerpen van verbruikwaarvan nu regten gehevenen andere waarop zij verhoogd zullen worden. Het invoerregt op katoenen garens zal met een tiende ver hoogd worden, omdat, naar het schijnt, de Fransche katoennijverheid meer dan ecnig andere onder de concurrentie van de Amerikaausche fabrieken lijdt Ter vereenvoudiging van het innen wordt voorgesteld de regten ad valorem door speciflke regten te doen vervangen. Een commissie van 3j leden zal dit ontwerp moeten onderzoeken. De terugroeping van den heer Baude, als Fransch gezant bij hel Vatj. caan, moet, naar men verneemt, aan twee omstandigheden worden toege schreven: ten eerste dat hij Leo XIII heeft aangeraden, den zegen bij zjjne krooning niet uit te spreken in de Sl. Pieterskerk, maar in de Sïxtijnsche kapel, en alzoo aan de plegtigheid een zuiver privaat karakter te gcven; ten tweede dat hij de benoeming heeft tegengewerkt van kardinaal Franclii als staatssecretaris, voor welke betrekking hij kardinaal Simeoni had aan bevolen. Blijkens een artikel in de Ordrehet orgaan van den heer Rouher of der Ronapartistenhebben de laatstgenoemden het bondgenootschap met de royalisten opgezegd. Is er een verstandig manleest men in dat artikel, die op dit oogenblik er op kan rekenendal de maarschalk weer de man van voorheen zal worden, en indien, als door een wonder, de gedachte aan een tweede 16 Mei in het brein van het hoofd des staats al opkwam, zouden dan zij, die zich met eene hersenschimmige hoop blijven voeden, aan de Bonapartisten nog den raad durven geven aan dat avontuur deel te nemen? Stellen wij toch, in 's Hemels naam. zulk eene onwaarschijnlijke gebeurtenis ter zijde en blijven wij op den bodem der werkeljjkheid. De heer Andrieux, lid der kamer voor het departement der Rhone, heeft zich door den heer de Cassagnacin een artikel der Pays, beleedigd geacht en dezen uitgedaagd. De dagbladen melden, dat het proefnommer van Pyal's //Commune affranchie" in beslag genomen is, naar het schijnt echier niet voordat ver de meeste exemplaren verkocht waren. Pyat zelf, bij verstek ter dood ver oordeeld, bevindt zicli te Londen en zal wegens het ophitsen tot haat en verachting van burgers tegen burgers worden vervolgd. Omtrent de tentoonstellings-werken wordt o. a. het volgende medegedeeld: 3246 Fransche werklieden zijn op het Champ de Mars zoowel bij dag als naclit bezig. Het merkwaardigste pavilloen van het geheele Champ de Mars, dat van België, in gothischen stijl met vaalgrijzen steen en zwart marmer, is gereed: ook legt men de laatste hand aan de afdeelingen van Engeland, RuslandSpanje. Italië, Denemarken. Nederland, Zwitserland, Zweden en Noorwegen. Oostenrijk-Hongarije is wat ten achter, het materieel is uit Weenen aangekomen. Voor China werken 26 Chinezen onophoudelijk. Voor Japan 12 werklieden. Een groot aantal kisten, de vrcemdsoortigsle voorwerpen bevattende, is in deze afdeeling aangekomen. Voor Perzië, Siam. Tunis en Marokko wordt hard gewerkt, waarschijnlijk zal men daarmede niet gereed kunnen zijn. De Ind. des Pyrénees-Or. verhaalt, dat in het gewest, waarnaar hel blad zich noemt, eene bende Spanjaarden, die beweren voor eene politieke zaak te reizen, met ongemeene stoutheid struikrooverij plegen. Zoo hebben deze lieden eenen bankier Ie Bourasabij het veriaten van een balop honderd meter afstands van Figueras opgeligt100,000 fr. eischende tot losprijs. Met de helft stellen zij zich tevreden ten aanzien van den ontvanger José Vihirte Flassa, eveneens door hen opgeligt. Intusschen is iemand, die den brief, waarin de losprijs voor laatstgenoemde geëischt werd, naar zijne familie overbrugtdoor de Fransche policie gevat en te Ce'rel gevan gen gezet. Een tijdschrift, le Technologists, deelt mede dat onlangs Ie Londen 15000 kilogram thee verbrand zijn, als ongeschikt om in comsumtie ge bragt te worden; reeds 9 jaar lang was die thee in de magazijnen der bureaux van inkomende regten bewaard geworden. Zij bestond uit afge trokken theebladen, vermengd met zand en olijfbladenlaaistgemelde in verhouding van een vijfde. B11TICH1.1V». De rijksregering heeft zich dezer dagen gewend lot den rijksdag, met het voorstel, om een regtsvervolging tegen een der leden van het huis te mogen instellen. Aan de Koln. Zeit. wordt thans gemeld, dat de aanlei ding lot deze vervolging deze is: het lid in quaestie. de heer Ltidwig, heeft bij de beraadslagingen zich van de volgende uitdrukking bediend: //bet huis heeft eens een helder oogenblik gehad". Welk besluit de rijksdag ten aanzien vau dit voorstel zal nemen, is nog niet uitgemaakt. In Duitschland worden thans pogingen aangewendom ten behoeve van noodige bezuiniging in deze slechte tijdeneen anli-sigaren-rook-verbond op te rigten. Men wil terugkceren tot de oud-vaderlijke pijp, de//Duitsche" pijp bij uitnemendheid, en wenscht door een volksvotum uitgemaakt ie hebben, dat het verschijnen in het publiek met een pijp even fatsoenlijk is als met eer. sigaar. Men is lot dezen siap gekomen, nu de sigaren alle jaar duurder en tevens slechter worden en van de toekomst in dit opzigt weinig verbetering schijnt te verwachten. Dezer dagen stond te Osnabrück de vrouw van een bewoner van het dorp Gehrde leregt. beschuldigd van moord, gepleegd op een zuigeling, het kind van haar dochter. Dewijl het kind bij de geboorte en gedurende een aantal weken volkomen gezond was geweest, beval men bij het plotseling overlijden van dien zuigeling, ongeveer een maand na zijn geboorte, een onderzoek van het lijkje. Het bbek nu, dat er een stuk kurk met gi-weld in de keelopening was gedrukt, ten gevolge waarvan het kind was gestikt. De beschuldigde is de moeder van 10 kinderen, van welke slechts een iu het leven is gebleven, namelijk de moeder van den vermoorden zuigeling; al de overige kinderen overleden één a twee dagen na de geboorte en wel, naar de moeder beweerde, aan de gevolgen van krampen. De grootmoeder, de moordenares, die ter dood veroordeeld is, heeft bekend, dat zij de band aan liet kind had geslagen. Nopens de overige plotselinge sterfgevallen heeft men geen onderzoek ingesteld. Te Lintz is dezer dagen een vreeselijk ongeluk voorgevallen. De heer Kirchmayer ging met zijne twee kinderen, een meisje van 4 jaren en een jongen van 6 jaren wandelen. Buiten gekomen gingen de kinderen bloempjes Can ijn Ekr iet bere Jen Jeu Irars ten. tot vors Jigh load legei «tb lette tred intr Et Soer vred tan de nul moei Tm licit tan 2' sc ter «j»i even lijd pen alles lingi a lel den dm «eze den tan lertl iuan l ilerl eil Willi ie a 1.01 ot a E. K »crk le I' «zen Mi jen Ifd. aad larll lei r i al I.F. jbai (Dial tpenl Ie Kt 11 Mii'ti ndtr •tent king 'erin. Hl

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2