COURANT. LEIRSCUE VRIJDAG; 15 MAART. STADS-BERICHT EN. BINNEINLANDSCIIE BKBIGTKN. .V. 63, J)e (mirant verschijnt dagelijl;s, Zen- en feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, 'sjaars, huilen de exjwdit lekoslcn. Afzonderlijke nummers der Courant Oe prijs der AdverleiuiCn is van 1- 4 t BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11. 2de alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N' 10) Doen ie weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4,lt0 tot en met den 16J« Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg. op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergrachtdes voormiddags van half negen lot negen uren en des namiddags van half twee tot twee urenbehalve op Zaterdag na middag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidei*, 28 Februari 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 Maart. In het hoofdkiesdistrict Goes zijn. bij de herstemming voor een lid van de tweede kanier der siaten-generaal, uitgebragt 1871 geldige stemmen. Gekozen de heer Bredius met 1102 stemmen. De heer Vermeulen verkreeg 770 stemmen. Omtrent de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen verneemt mendat hoewel het stembureau eene herstemming heeft uitgeschreven de minister van binnenl. zaken heeft bevolen dat den heer Diepen een geloofs brief zal woiden uitgereikt en de stembus van het district Meeuwen moet bewaard blijven. De quaestie zal derhalve komen ter beslissing van de tweede kamer. - Kapitein Wentzclonlangs benoemd tot kapitein bij het 5' regiment infanterie, is in zijnen rang overgeplaatst bij het vierde regiment en inge deeld bij het garnizoen te Leiden. - Mejonkvrottwe H. S. P. Nairac, in de maand October des vorigen jaars overleden, heeft aan de Waalsche kerk alhier de som van ƒ200 vermaakt. - Door den boekhandelaar J. W. van Leeuwen zal in de volgende week verkocht worden eene verzameling schilderijen, teekcningen, gravures, pho- toaraphiên. plaatwerken enz. Blijkens den catalogus bevat de verzameling een 60 tal schilderijen en daaronder van bekende meesters; onder de gravu res verscheiden gezochte van vroegeren tijd en verder zeer fraaije met platen versierde werken. Aan het slot van den catalogus vindt men nog eene afdeeling Duitsche letterkunde. Wij maken de kunstliefhebbers op deze verkooping opmerkzaam. - De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat in den loop van dit en het volgende jaar honderd veertig cotn- miesen der vierde klasse der directe belastingen, invoerregien en accijnsen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging van ƒ420 'sjaars en eene toelage voor eens van ƒ75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van loezigt zijn in dienst gesteld; dat op nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die be trekking: dat voor die betrekking ingevolge art. 9 van het kon. hesluit van 20 Mei 1869, kunnen in aanmerking komen zij, die een gezond iig- chaamsgeslel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaren oud en voldoende ervaren zjjn in het lezen, schrijven en in de eerste gron den der rekenkunde; dat voor gepasportcerde onderofficierendie minstens 12 jaren militaire dienst hebben, het maximum van leeftijd op 34 jaren, en voor gepasportcerde onderofficieren of andere militairen die minstens 6 jaren militaire dienst hebben, op 30 jaar is bepaald; dal de verzoek schriften om toelating tot het voorschreven onderzoek voor den l""1 Junij 1878 bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomen, des verkiezende door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, tnvoerreg- ten en accijnsenbij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn om- Irent de vereischte stukken, welke bij die verzoekschriften moeten worden overgelegd. Het Christelijk nationaal zendingsfeest zal dit jaar worden gevierd te Bennebroek bij Vogelenzang op 8 Jttlij. - Maandag had aan het station van den Rijnspoorweg te Rotterdam een zonderlinge vergissing plaats, en wel bij let vertrek van den trein van j )e prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50, iveo p. p. 73.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar toor 5 Cents, franco p. p. C Cents. gels ƒ!.--, iedere regel meer 25 cents. kwart vóór twaalf ure. Eentge personen hadden in een. naar zij meenden, gereed staanden waggon plaats genomen; de trein reed al, doch de coupé waarin zij zalen was niet aangehaakt, zoodat zij onbewegelijk op hun plaats bleven, tot groote hilariteit van de toeschouwers. De reizigers waren minder in hun schikdoch hadden de teleurstelling aan eigen onoplettend heid te wijten. Men meldt uit Abbenbroek, van 12 Maart: Dingsdag morgen omstreeks 10 uur brak in onzen polder brand uit ia de boerenwoning van G. Zeven bergen. De brand werd aangewakkerd door den hevigen wind, zoodat woning en schuur weldra in lichtelaaije vlam stonden, aan blusschen niet te denken viel en er slechts weinig kon worden gered. Een zestal koeijen, twee paarden en een varken kwamen in de vlammen om. Men had nog juist tijd gehad om het vee los te maken, maar het mogt niet gelukken hei uit het brandend perceel te verwijderen. Bij de gisteren te Amsterdam in liet Parklocaal gehouden 9* veiling van gronden der Amstcrdarnsche Kanaalmaatsahappijzijnde het oostelijk ge deelte van droogmakerij VIII, zijn verkocht 141 hectaren, tot een geza menlijk bedrag van /515.316, alzoo per heclare ca. ƒ3655. Opgehouden werden 79 heciaren voor 317,702. De 22 hectarengelegen in den groo- len IJpolder. in December 1876 opgehouden voor ƒ66000. zijn nu mede verkocht voor 77522. dus voor 11.522 meer, of voor ruim 3432. per hectare. Te Amsterdam heeft zich eene glazenwasscherij gevestigd. De Amster- damsche glazenwasscherij heeft eenige werktuigen doen vervaardigen, in den geest van de in Engeland in gebruik zijnde reddingsladders en zal voor iedereen de gelegenheid openstellen door hare tusschenkomst de reiniging der vensters te doen geschieden. Bij elk werktuig is een ploeg van 5man, die het werk zullen verriglen. Men meldt uit Elburg, van den 12d,B: Ten gevolge van den hevigen noord- en noordwestenwind is bel water van den kant van Dronthen der mate komen opzetten, dat zich alles op nieuw ééne zee vertoont en geheel Oosterwolde onder water staat. Onder begunstiging van bedaard weder, kozen onze visschers gisteren nacht zee, doch werden in den namiddag door storm beloopen. zoodal de kleinere schuiten, 6 in getal, terugkeerden. Van de grootere schuiten is niets bekend; men vermoedt dat zij onder Schok land ten anker zijn gegaan. Nabij Groningen werd eergisteren in een sloot het lijkje van een pas geboren kind gevonden. Weldra had de policie ontdekt, dat het afkomstig was van eene diensimeid. die eenige uren te voren de stad had verlaten en op een stuk landte midden van koude en stormmoeder was gewordett en toen nog een half uur gaans aflegde, om in het ouderlijk huis te komen. Uit Heerenveen wordt van 11 Maart aau de IV. R. C. gemeld: In het naburige Tjalleherd is heden nacht een gemeenteveldwachter door een pis toolschot getroffen. Er heelt reeds een geregtelijk onderzoek plaats gehad. De restauratie van de Muntpoorl te Middelburg, na in Junij des vo rigen jaars aangevangen, doch door verschillende omstandigheden vertraagd te zijn. is. naar de Midd. Ct. meldt, thans voltooid. Van eigenlijke restauratie echter is geen sprake, daar onder de oude bestanddeelen der poort slechts zeer weinige bruikbaar waren om een nieuw geheel zamen he stellen. Voor den herbouw zijn alleen gebruikt de beide kolommen, één kapiteelde twee met wapens versierde vullingsteenen boven den boog der poort en een steen met opschrift in liet midden van het fries. Deze stuk kenzoomede de in de muren aan weerszijden aanwezige hardsteenen, met zinspreuken, zijn van de daarop aanwezige dikke verflaag ontdaan, zoodat zij zich als nieuw voordoen. AI liet overige is nieuw en zoo naauwkeurig mogelijk overeenkomstig het vroeger uiterlijk der poort, voor zoover men het heeft kunnen nagaan, te zamen gesteld. Hel werk is op rijkskosten geschied onder toezigt en naar de aanwijzingen van den heer J. Boudrez, gepens. opzigter van den waterstaat te Middelburg. 's GRAVEN1IAGE, 14 Maart. Door Z. M. is ingetrokken de. bij besluit van 26 Jannarij jl.gedane benoeming van den heer mr. J. K. de Boer, tot notaris te Bozum, gemeente Baarderadeel, en zijn benoemd lot notaris binnen bet arrond. Leeuwarden: ter standplaats Wilmarsum, gemeente Wonseradeelde beer inr. J. K. de Boer. hierboven vermeld; ter standplaats Bozum, gemeente Baarderadeel, de heer S. Haagsma, cand.-notaris en kantonregter-plaatsvervangcr te Snêek uit welke laatstgemelde betrekking hem tevens eervol ontslag i> verleend

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1