BUiTENLAINRSCllE BERIGTKN. PER TELEGRAAF. geleerd, dat al dal mooije weêr door guurdere dagen wordt vertangen. Wij wenschen echter, dat hel zachte weder zal blijven aanhouden. Te Rotterdam zijn Zondag alle brievenbestellers die hun vrijen dag hadden in dienst moeten komen, wegens de menigie sirooibillcltcn. circu laires en brochures belreffende de aldaar lieden plaats hebbende verkiezing. Door 25 bestellers zijn ruim 30000 stuks aan de geadresseerden bezorgd. Onder Zandvoort zijn op het sirand aangespoeld twee lijken, beide in nog zeer herkenbaren staat. Onder verschillende voorwerpen, op de lijken gevonden, behooren ook, behalve twee vrouwen- en een mansportret, twee messen enz., eene zeer beschadigde enveloppe, waarop leesbaar is: "Kapt. Niemann, barkschip Amal.ia". Te Utrecht is in een danshuis in de lloterstraat twist ontslaan tus- schen een veehandelaar en een mineur, welke zoo hoog liep. dat de mineur zijn sabel trok en den veekooper eene belangrijke wonde aan de hand toe- bragt. De dader is aangehouden. Te Zuilichem is de veerman de G. Vrijdag II. ongelukkig om het leven gekomen. Hij verloor in een hevige sneeuwbui een zijner riemen en viel hij het grijpen daarnaar in de onstuimige rivier. Te vergeefs deed men nog pogingen om hem te redden. 's GRAVENIIAGE12 Maart. Aan den heer M. Schuylenburg is. op zijn verzoek, eervol onlslag ver leend als kanionregter plaatsvervanger te Helmond. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der infanterie: tot kapitein 2' kl.. bjj het le reg.de 1« luit. P. R. Goudschaal, van het inslructie- bataillon; bij liet 3' reg.. de le luit.-adjudant K. H. Duycker. van het reg. grenadiers en jagers; bjj het 5e reg.. de 1' luit.-adjudant A. 0. Rehm, van het corps; bij hel wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot kapitein 2' kl.de 1' luit. W. de Man, van het 3e reg. vesting-artillerie, gedelacheerd bij de pyrotechnische school: lot l'D luit., de 2' luit. J. C. van Hoften, magazijnmeester der artillerie 3' kl. te Delfthij hel 2' reg. ves ting-artillerie, lot leD luit., de 2' luit. M. J. Perk. van het corps; bij het 3C reg. vesting-artillerie, tot kapitein 2kl., de le luit. J. M. van Druynen. van het corps; tot 1'° luit., de 2e luit. K. J. van Ravenswaaymede van het corps. Voorts zijn de kapiteins F. A. de Perponcher. van het lf, en II. J. Parker Verboom, van hel 3' reg. infanterieop non-activiteit gesteld. Bij liet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indië is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. de heer H. J. W. Klein, geneesheer te Kopenhagen. Bij het dep. van koloniën is, ten behoeve van de noodlijdenden op Curasao en Bonaire, ontvangen, van wege den bnrgemeester van Leiden, eene som van ƒ27.87, zijnde het bedrag van gillen hij den notaris Wijn stroom aldaar ingekomen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleencn Z. K. H. prins Hendrik is heden middag ten 3 ure per lloll. spoor naar Amsterdam vertrokken en wordt heden avond per laatsten trein alhier terugverwacht. Het hij de tweede kamer der staten-generaal aanhangig voorstel de Bruyn Kops lot afschaffing van den suikeraccijns is ingetrokken. Vrijdag om 11 uur zijn er vier ontwerpen aan de ordè. waaronder dat tol vast stelling der Indische rekening over 1867 en dat lot onteigening ten behoeve van den spoorweg Nijmegen Venlo. De gemeenteraad heeft zich heden met alle voorstellen tot oprigting van scholen vereenigd. Hij besloot na warme discussie, pro et contra, tot oprigting van a. eene school voor meer uitgebreid lager onderwjjs voor meisjes, met 21 legen 16 stemmen, b. eene middelbare school met 3-jarigen cursus, met 24 legen 13 stemmen, en c. eene burgerschool voor jongens tegen matig schoolgeld. Voor het front van de manschappen werd heden midden ten 1% ure in de infanterie-kazerne alhier het kommando over het regement grenadiers en jagers overgedragen aan den nieuw benoemden chef van dat corps kolonel van Bel Deze plegtigheid ging met wederkeerige toespraken van den afgetreden kommendant en zijn opvolger sepaard en werd opgeluisterd door de muziek der koninklijke militaire kapel. Een schipper heden ochtend zijn schuil met mest door de Mauritskade voerende, is door hel breken van den boom in het water gevallen. Onder zijn vaartuig gezonken was er, ondanks de daartoe aangewende pogingen, gèene mogelijkheid hem te redden. Laler werd zijn lijk teruggevonden. ENGELAND. LONDEN, 11 Maart. Naar men van hier aan de Wcener Pol. Corr. meldt zou Engeland er op staan dat de overeenkomst tusschen Rusland en Turkije in haa1' geheel aan de goedkeuring der mogendheden moet worden onderworpen. Rusland zou daarvan niet willen weten en slechts de punten in discussie willen brengen, waarbij Emopa kan geacht worden belang le hebben. Naar den toon der pers le St. Petersburg, is men aldaar geenszins geneigd eeuige wijziging in de vredes-vonrwaardenwelke Rusland den verslagen vijand aiperste. door licl congres ol eene der Enropesche mogendheden loe te laten. Ingeval dit lot een ernstig geschil tusschcu Engeland en Rusland most leiden, zou lord Derby aftreden en de leiding der builenlandsche zaken opgedragen worden aan lord Lyons, thans ambassadeur te Parijs. Zondag II. waren er in Hydepark 30000 a 40000 personen bijeen komen. oui aan verschillende demoiislraliën vóór of tegen den oorlog deel le nemen Van 1 Julij 1876 tot 1 Julij 1877 werden in de gevangenissen van het vereenigd koninkrijk niet minder dan 11,507 personen opgesloten ge houden vóór hui nc zaak in behandeling kwam dus vóór hunne schuld door het geregt uitgemaakt was. De duur dezer voorloopige gevangenschap liep van twee weken tot -- zes maanden! Van de laatsten, die zes maanden in den kerker gewacht hadden op regtwaren er 58. fRANK H IJ K. De F roof nis heeft vernomen, dat de minister van bnitenl. zaken in een onderhoud met een lid van het corps-diplomatique verklaard heeft dat de regering, na rijpe overweging, ie rade was geworden. Frankrijk op het aanstaande congres te doen venesenwoordigendoch dat zij tevens be sloten had hare toetreding tot het congres aan zekere voorwaarden onder geschikt te maken. De prefect van de Seine heeft bij den gemeenteraad van Parijs een verzoek uvergebragt van den minister van landbouw en koophandellot het verleenen van een subsidie van 30000 Ir. ter oprigling van een «Stalue de la République" vóór het Palais dn Trocadéro." De Spaansche studenten zijn Zaiurdagin hel hotel Bristol, waar de prins van Wales zijn intrek heeft genomen, voorgesteld aan den prins, die hun een collation heeft aangeboden. De studenten voerden eenige van hunne fraaiste muziekstukken uit en gaven eenige nationale dansen ten beste. I» U ITICHLAKU. De socialistische leden in den rijksdag hebben het voornemen opgevat het voorstel te doen om de kieswet in dien zin te wijzigen dat de verkie zingen voortaan zullen geschieden op Zondag, üok wil zjj voorstellen het regt des voorzitters te besnoeijen om in zekere gevallen den leden het woord le ontnemen. Onder de handelaren en fabrikanten in tabak houdt men zich over tuigd, dat met de verwerping der voordrag! op de verhooging der belasting op het artikel het gevaar voor dezen tak van handel en bedrijf niet is ge weken. Men is zonder uitzondering van gevoelen, dat het gevaar voor hoo- ger belasting daarentegen veel grooter is geworden dan vroeger. Naar men aan de Köln. Zeil. meldt heerschen er in onderscheidene plaaLsen van Rusland gevaarljjke ziekten, die zich door de terugkeerende gewonden en door de Turksche krijsgevangenen een weg lot in het hart des lands hebben gebaand. In Moskou moet men voornemens zijn. wegens de groote uitbreiding van den typhus, de scholen le sluiten en zelfs te St. Pe tersburg heeft de gezondheidstoestand zelden zooveel te wenschen overge laten als tegenwoordig. TIRHIJE. Naar men verzekert zal de grootvorst Nicolaas. na zijn bezoek aan den Sultan en een verblijf van drie dagen te Konstantinopel, naar Si. Peters burg terugkeeren. Engeland heeft de Grieksche regering doen welen, dat het haar voor stel zal ondersteunen dat Griekenland op het congres vertegenwoordigd zal zijn. De Crelenzers hebben den door de Turksche overheid aangeboden wa penstilstand aangenomen, nadat de vreemde consuls als bemiddelaars tus schen beide partijen opgetreden waren. Zjj zullen de resultaten van het congres afwachten en daarvan laten afhangen of de vijandelijkheden hervat of definitief gestaakt zullen worden. Het herigt, dat Soliman-pacha in zee geworpen zou zijn, wordt niet bevestigd. Hij werd le Konstantinopel verwacht om voor den krijgsraad teregt te staan. BERLIJN, 11 Maart. De rijksdag heeft het weis-onlwerp betreffende de plaatsvervanging van den rijkskanselier bij derde lezing onveranderd aange nomen met 171 stemmen tegen 101. De Polen en socialisten onihielden zich van stemming. Tegen stemden de Fortschritts-partij. het centrum en de Elzas-Lolharinger protestpartij. ATHENE. 11 Maart. De opstandelingen in Macedonië hebben de vesting Platamona en het dorp Rapson genomen en de gemeenschap tusschen Ma cedonië en Thessalië afgesneden. Zij hebben voorts hunne vereeniging met Griekenland afgekondigd. De opstandelingen in Epirus vragen hulp LONDEN, 11 Maart. In het lagerhuis heeft sir Stafford Northcote, in antwoord op eene vraag van lord Montague, verklaard dat hij de vredes voorwaarden nog niet heeft ontvangen. In antwoord op eene vraag van den heer Wolff bevestigde hij het btrigi dat Engeland voorstelt, Grieken land ter deelneming aan het congres toe te laten. In het hoogerhuis heeft lord Derby, in antwoord aan lord Stratheden, gezegd: Volgens hel bestaande gebruik wordt op een congres de vertegen woordiger der mogendheid, in wier hoofdstad hel wordt gehouden, tot president benoemdHet zou nutteloos en ongerijmd zijn een congres te houden, hetwelk len opzigle der behandeling van zaken geen werkelijke, maar slechts eene nominale magt bezit. De regering is op dat punt nog met andere mogendheden in onderhandeling. WEENEN, 11 Maart. In de zitting der OostenrijUsche delegatie heeft graaf Andrassy gesproken over de quaestie aangaande eene evenluële bezet ting van Bosnië. Hy moet onder anderen hebben gezegd, dat die bezetting niet in de bedoeling der regering lag en dat de beveiliging tegen eene ver rassing niet het eenig moiief, maar een der moliven van de crediet-voor- stellen is geweest. ST, PETERSBURG10 Maart. De Russische Invalide bevat een kei zerlijk rescript aan den grootvorst troon opvolger, begeleidende een gouden met diamanten versierden degenmet hel inschrift«voor het uitstekend kommanderen van het detachement van Ruslschnck." ST. PETERSBURG. 12 Maart. De Agence Rosse meldt dal Ignaiiel gisteren Konstantinopel verlaten heeft en met Reuf-pacha naar Odessa ver trekt als overbrenger van de vredesvoorwaarden, welke door den Sultan be krachtigd zijn. Daar Engeland. Frankrijk en Italië het voorstel van liet Weener kabinet hebben aangenomen waarbij Berlijnin plaats van Baden- Baden als zetel van het congres is aangenomen zullen de officiële uitnoo- digen door de Duitsche regering gedaan worden. LE1DSCHE SCHOUWBURG. „Een rechterlijke dwaling" (Une cause célèbre). drama in 6 bedrijvendoor Dennery en Coruionschrijvers van «Twee weezen". Een talrijk publiek had gisterenavond alle rangen van den schouwburg bezet, om het nieuwe drama van de schrijvers der «Twee weezen'' te zien. Laatstgenoemd stuk beeft door een aantal op effect berekende tooneelen indertijd veel opgang gemaakt, en men kon rins verwachten, dat het ook thans aan dergelijke scènes niet zou ontbreken. De volle zaal bewijst, dat een groot deel der toeschouwers op die spectakel-stukkensetisai ie-sitikken of hoe men ze noemen moge, gesteld is. Wij vestigen hier met ecnigen nadruk de aandacht op omdat door sommige personenzoo zonder cenig voorbehoud of consideratie, een anathema over die soort van tooneelwerken wordt uitgespro ken. Men gaat in dat opzicht wel wal onbillijk en eenzijdig te werk. Een deel van het publiek heeft eenig recht om le vragen: «Waarom moeten wij altijd bewonderen, wat gij bewonder! De groole waarheid is. dat. er onder de schouwburgbezoekers twee richtingen beslaan. De eroe verlangt huiselijke.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2