LEIDSCHE COIRAVF. 01. WOENSDAG 13 MAART. ST ADS-BER1CHTEN. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCIIE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en feestdagen uitgezondird. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3a, franco p. p. f 3.85. Jlet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'l jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor b Cents, franco p. p. 6 Cents. fte prijs der Adverlent'tCn is vaii 1-4 regels iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11, 2de alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwjjs voor on- en minvermogenden [Gemeenteblad N® 10) Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4dM> tot en met den 16dt° Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren. behalve op Zaterdag na middag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 Februari 1878. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet Ie welen dal de ingevulde palentbladen over het 3dt kwartaaldienst 1877/78. van artikel 3884 tot en met 4067, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslag biljet verkrijgbaar zijndagelijks van één tot drie urenvan 8 tot en met 16 Maart e. k., met uitzondering van den Zondag. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 Maart 1878. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 12 Maart. De heer dr. A. Kuenen vierde heden den dag, waarop hjj 25 jaar geleden het hoogleeraarsambt aan de Leidsche hoogeschoo! aanvaardde, lil December 1852, op jeugdigen leeftijd, tot buitengewoon, en nog geen driejaren later, in Sept. 1855, tot gewoon hoogleeraar in de godgeleerde faculteit benoemd, mogt hij er in slagen in het verloopen tijdvak aan de hoog gespannen verwach ting, die men omtrent hem had opgevat, op de uitstekendsle wjjze te beantwoorden en wordt hem door allendie tot oordeelen bevoegd zijn, onder de beoefenaars der wetenschap een eerste plaats toegekend. Doch niet alleen als man van wetenschap wordt hjj gehuldigd, ook als mensch wordt hij algemeen hooggeschat. Talrijk waren dan ook de bewijzen van hoog achting, vriendschap en belangstelling, die hem op zijnen feestdag ten deel vielen. Daaronder waren die van curatoren der universiteitvan den senaat, van leerlingen, van oud-leerlingen, van vrienden en vereerders, enz., die hem door commissiên hunne gelukwenschen bragtcn. Ook onderscheidene geschenken werden hem bij deze gelegenheid aangeboden. Moge de waardige man nog vele jaren voor universiteit ei» maatschappij gespaard blijven, lieden avond wordt den jubilaris door hel studenten-corps eene serenade gebragt. Nader vernemen wij dat prol. Kuenen namens oud-leerlingen werd toege iproken door prof. de Jong, van Utrecht, namens niet-leerlingengeestver wanten en vereerders door den heer A. Moenslid der 2de kamer, namens het theologisch gezelschap door prof. de Hoop Scheller, van Amsterdam, en namens leerlingen door den heer Bruining. Voorts toonde ook het buiten land zijne belangstelling door het zenden van telegrammen. Van de ge schenken kunnen wij melden dat van oud-leerlingen, een cadeau in zilver, henevens schrijfbureau en boekenkast, dat van vereerders, een album en grooten zilveren beker, en dat van leerlingen, een ameublement voor de studeerkamer. Voor de ligting der nationale militie in Mei a. s. zullen in ons militie- kanton moeten worden geleverd door de gemeenten: Leiden 107. Leider dorp 10 Zoelerwoude 8 en Oegstgeest 5 lolelingen. - De arrondissemcnls-regtbank te 'sGravenhage heeft heden, in de ont- eigenings-proceduren der spoorwegmaatschappij Leiden—Woerdende vol gende schadeloosstelling toegekend, als: ƒ6124.14 aan Johanna van der Vlist, weduwe G. de Kyzer (aanbod /6984.80, rapport deskundigen ƒ12921.21, conclnsie O. M. ƒ6123.10); ƒ6504 aan W. C. van Wijk (aanbod ƒ4700. rapp. desk. 13763 37, concl. 0. M. 6132 60): ƒ1913 26 aan J. de Jong Schouwenburg (aanbod 1 1757 rapp. desk. ƒ4175.67concl. 0. M. 19G6.96), 'n 3316.75 aan M. Voor End (aanbod 3620, rapp. desk. ƒ6741.03 conel. 0. M. ƒ3545.18). Zooals ons nit eene mededeeling van den voorzitter aan het slot dér gisteren avond gehouden bjjeenkomst bleek, was hel de voorlaatste der volksvoorlezingen, die dezen winter weder met zooveel succes gehouden werden. Een avond als die van gisteren kan niet anders dat» bjj het pu bliek, waarvoor de voordragten bestemd waren, een gunstigen indruk ach terlaten. De heer N. Brouwer, die voor de pauze optrad, had tot onder werp zjjner welsprekende improvisatie: «De maan in hare verhouding tot de aarde', en volgde daarbij de benamingen zooals die in den almanak, onder eerste en laatste kwartier, nieuwe en volle maan gevonden worden. Behalve dat op een bord, op voor ieder zigtbarè wjjze, de verschillende maangestalten duidelijk waren afgebeeld, plaatste de spreker, benevens eene aardglobe, op den plalform twee bollen die, zon en maan voorstellende, in den loop zijner met ongestoorde aandacht gevolgde rede tot verduide lijking van bet gesprokene werden aangewend. Dezelfde dienst bewezen deze bollen, toen de spreker ten slotte nog even zon- en maan-eclips be handelde. Aan de voordragien, na de pauze, van den heer Burgersdjjk vielen niet minder aandacht en luide toejuichingen ten deel. Ach tervolgens droeg hij, op zijne bekende verdienstelijke wijze, voor: «de Brand", vat» Tollens, en «Robbert; Raaf, van Withuys. en eindelijk een z. g. dichter lijk potpourri, dat door de onverwachte overgangen van het ernstige tof het komische of omgekeerd de lachspieren zjjner hoorders in gestadige be- wecing hield. Wij vernemen, dat voor de vierde kunstbeschouwing van de leeken- academie Ars Aemula Naturae, op Vrjjdag 15 dezer, de portefeuille zal ge leverd worden door de Brma Goupil C®.kunsthandelaars te 's Hage. De heereu liefhebbers en verzamelaars zullen derhalve niet alléén in de gele genheid gesteld worden een aauzienljjk getal aquarellente bezigtigen, maar zelfs daaruit aan te koopenwat zij zullen weuschen aan te sehaffen om daarmede hnnne collectie te verrjjken. - De minister vdn financiën heeft bekend gemaakt, dat gedurertde hét jaar 1877 in 'srijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd, voor rekeiiiRg van het rijk: 1.000.000 10 centsstukken, 11.026.000 koperen eenten, 1.400,000 koperen halve centen, 4,000,000 bronzen 2% centsslukken, 6.100.000 bron zen centen; voor rekening van particulieren: 1,108,149 10 guldenstukken 14785 gouden dukaten; te zamen uitmakende eene nominale waarde vat» ƒ11.459.750. - Als antwoord op de prijsvraag van een Latijnscb gedicht (legaai-Hoeiifft), uitgeschreven door de Kon. Academie van Wetenschappen, is door de taai en letterkundige afdeeling, uit negen ingekomen gedichfcn, met het eerc- metaal (gouden medaille) bekroond een gedichtdat bij opening van het naambriefje bleek te zijn van den reeds eenmaal bekroonden Italiaanschen hoogleeraar Francesco Pavesi. Nog twee andere gedichten werden door de commissie als zeer verdienstelijk aangemerkt. Als de schrijvers vergunning geven de daarbjj behoorende naambriefjes te openen, zullen ook die gedich ten worden gedrukt. Het bekroonde gedicht is getiteld; De Insubrum agri- colarum in transatlantica regione emigratione Idyllia. - Het stoomschip Prinses Amalia is op 9 Maart tc Batavia aangekomen. Men schrijft ons nit Stolwijk: In de laatste vergadering der veréehi- ging «Uitspanning door Inspanning" te Stolwijk, 11. Zaturdag gehouden, trad de rederijkerskamer «Excelsior" op Zij voerde de stukken «Yerkie- zings- en Huwelijksnegotie" en «Een uurtje op het kantoor" op verdienste lijke wijze nit. Het was voor den eersten keer. dal genoemd gezelschap eene openbare uitvoering gaf. De stukken werden afgewisseld door voor dragien. Begeleid door prachtige muziek van de heeren Kroon en Bijlsma, werden de couplet-zangen meesterlijk ten gehoore gebragt. Bjj de sluiting der vergadering bragt de heer J. C. Kroon, als voorzitter, in krachtige be woordingen dank aan de jeugdige vereeniging, die toonde met zooveel ijver mede te werken aan de oprigting van het gebouw van beschaving en veredeling. Nog meldt men van daar: Begunstigd door zacht weder, zijn de lande rijen in den Krimpenerwaard in een bijna nooit gekenden toestand. De velden vertóonen een lagchender groeit, dan anders in vele Mei-maanden het geval is. De arbeid op de akkers zal weldra een aanvang nemen. De vroege vruchtboomen laten al duidelijk hunne vruchtknoppen zwellen. En kele sewassen prijken al in bladerdos. Hier en daar ziet men vee in de weide. De ooijevaars verkonden ons door hunne verschijning, dat de lente niet lang meer op zich zal laten wachten. Menig vroeg voorjaar heeft ons

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1