UUITFNLANÜSCHF UKRIGTFN. PER TELEGRAAF. tien korenmolen aan den grintweg naar Meddehoden zoogmaamden Wa- liensclien weg. Binnen weinige minuten stond het geheele gebouw in volle vlamlei w ill aan bliissclien van «ten grooiendcels met riet gedekten molen niet te denken viel. Toch mogt het gelukken een voorraad graanbene vens een paarddat zich binnen den molen bevondin allerijl in veiligheid te brengen. Een half uur later was van den molen nieis meer over dan een voorraad puin en brandend hout. Toen de brandweer gereed was 0111 hulp te bieden was reeds alles afgeloopen. Uil Leeuwarden meldt men dat bij den storm van den 8cn hel zeewaier op vele plaatsen in die provincie eene aanmerkelijke hoogte heeft bereikt en dat liet zelfs over tie dijken heen sloeg. Hier en daar is veel schade aangebragt. Uil verschillende andere plaatsen des lands wordt gemeld dat het water vallende is. 's GRAVENIIAGE11 Maart. Bij kon. besluit van 9 Maart jl. zijnna afgelegd examenbenoemd tot surnumerair bij de administratie der directe belasting en van het ka daster W. .1. II. van Beusckomte Geerlruidenberg.1. J. ter Laag. te 's BoschJ. W. llouwing, W. 11. Ilouwing, D. llendriksz, alle drie te Botterdam, en G. P. Gooi, te Zwolle. Volgens mededeeling van hel dep. van marine, zal deoefenings-divisie, beslaande uit de schroefstoomschepeu le kl. van GalenZilveren Kruis en Leeuwardenonder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, tegen medio Maart, in stede van medio April, van St. Vincent (Kaap- Verdische eilanden) via Suriname en Barbados naar Curasao stevenen. Z. M. de koning is geheel hersteld. Heden namiddag is Z. M. voor het eerst 11a zijne ongesteldheid uitgereden en bragt hij een bezoek aan prins Hendrik. Z K H. prins Hendrik bragt gisteren een bezoek aan de hoofdstad, ter opening van de tentoonstelling van schilderijen in Arti, bestemd voor de Parijschc wereldtentoonstelling. Per expres-trein van den Hollandschen spoor van 12.30 uil de residentie vertrokken, keerde de prins ten 5 uur van Amsterdam terug. Itc lieer dr. J. Rutgers alhier heeft mede bedankt voor het professoraat in de oude geschiedenis aan de universiteit te Amsterdam. De tweede kamer der staten-generaal heeft hare beraadslagingen hervat. Veertien ontwerpen, waaronder: geldleening ten laste van den staal; regt van successie en overgang bij overlijden in de regie linie; wijzi ging van sommige bepalingen «Ier wet op het hooger onderwijs; herziening der wet op het lager onderwijs, zijn verzonden naar de afdeeliugen. De lieer de Jong heeft namens de commissie van enquete in zake de besmette lijke longziekte van het rundvee verslag uitgebragt. De conclusie daarvan sirekt tot verzending van het verslag aan den minister van binnenlandsche zaken, om de daarin verspreide wenken in ernstige overweging te doen ne men en de kamer de wrnsclielijkheid te doen uitspreken van 1' versterking van slaalstoezigl daar waar longziekte heerscht; 2e bevordering van onmid dellijke aangilte van het eerste ziektegeval in een koppel verdachten door wetswijziging, 3e aanmoediging door staatstoezigt van inenting der runde ren als voorbehoedmiddel, 4C vaststelling door de regering van bijzondere voorschriften om de beslaande wettelijke bepalingen in toepassing le bren gen en de volledige naleving daarvan te verzekeren. BSfiELANff. LONDEN, 10 Maart. De officiële uilnoodiging lot bijwoning van het congres moet, volgens het internationale gebruik, door Duitschland gedaan worden en eerst zal dit waarschijnlijk geschieden, als de onderhandelingen over de grondslagen der beraadslagingen, welke, zooals lord Derby Vrijdag in het hoogerhuis verklaarde, met Oostenrijk als ontwerper van het plan gevoerd worden, afgeloopen zijn. Engeland stelt zich, blijkens die verklaring van den En- gelschcn minister, op het standpunt der tractaten van 1856 en 1871, welke het als punt van uilgang der beraadslagingen wenscht aangenomen te zien. Er heeft weder eene mijn-ontploffing plaats gehad te Kilsyth, nabij Glasgow. De meeste mijnwerkers bragten er het leven af; doch zestien mannen zijn in «le diepte opgesloten gebleven, en er schijnt niet de minste hoop tc bestaan hen te kunnen redden. PKilNK ttiJI U, Het Jouru. off. bevat besluiten van den 4ddezer, waarbij aan 74 wegens medepligtigheid aan den Commune-opstand van 1871 veroordeelde per sonen kwijtschelding, vermindering en verandering van straf wordt verleend. De Eranschc academie heeft besloten in 1880 een prijs van 20.000 fr. toe le w ijzen voor.het beste werk. dat in de vijf voorgaande jaren geschre ven is over den toestand der vrouwen. Te Parijs is een Aiinamiiisch gezantschap, beslaande uit 25 personen, aangekomen. De nagels aan de vingers van hunne linkerhand zijn buiten gewoon lang; eene groote onderscheiding, die alleen aan de hooge ambte naren van het Anii'imitisclie rijk is voorbehouden. De prins van Wales, die sedert eenige dagen te Parijs isheeft Woens dag avond, na eerst in den schouwburg de voorstelling bijgewoond te hebben van Sardou's- "les Bourgeois de Pont-Arcy," een bezoek gebragt aan den Figaro. De prins heeft er naar het verhaal van het blad de verschillende inrigliugen zooals de machine-kamer, drukkerij redaclie-bureaiix enz. bezigtigd. Sardou benevens een paar schilders en letterkundigen waren voor die gilegenheid door den Figaro genoodigd. Uit Toulon wordt gemeld dat de graaf van Chambord het eiland Levanteen der llyères-eilandenbeeft gekocht om er zijn verblijf te vestigen. ITALIË Uit Rome meldt men aan de Kola. Zeil. dat op het Vaticaan onder de Zwitsersche garde een oproer is ontstaan, wegens de weigering van den Paus om haar de drie maanden soldij te betalen, die gewoonlijk ten geschenke werd gegeven bij den dood van een Paus De soldaten weigerden hunnen kapitein gehoorzaamheid, en toen laatstgenoemde militaire hulp wilde inroe pen. werd hij daarin met de blanke sabel verhinderd. De bedreiging met ontslag beantwoordden de oproerigen met de verzekering, dat men hen slechts als lijken uit het Vatikaan zou kunnen verwijderen. Volgens een ander bergt is de zaak later geschikt door gedeeltelijke toegave van den eiscli. BUITSCIIL A X». De rijksdag heeft Zaturdag, bij de tweede lezing van het wetsontwerp belred'eiide de plaatsvervanging van den rijkskanselier, de amendementen van de hh. Bulder en Windlhors! op art. 2 verworpen, de artikelen 3 4 aangenomen en evenzoo onveranderd het geheele ontwerp. De derde lezing zal aanstaanden Maandag geschieden. De Prnissische minister van koophandel heeft aan de spoorwegbe- sturen aldaar eeuc reeks nieuwe voorschriften gegeven die uiterlijk bij de opening van de aanstaande zomerdienst in werking moeten worden gebragt. Onder anderen wordt er in bepaalddat op alle groote en verwisselsta- tions bij de aankomst van eiken trein een voldoend aantal pakkendragers gereed moet staanom de passagiers bij het dragen van handbagage be- hulpzaam te zijn. Voorts moeten er maatregelen worden genomen, waar door de reizigers hunne koffers en andere aangegeven bagage bij de aan komst spoediger kunnen terug ontvangen dan tegenwoordig op vele stations het geval is. De Kliln. Zeit. berekent, dat het nieuwe vorstendom Bulgarije, indien de berigten omtrent de tusschen Rusland en Turkije vastgestelde grenzen juist zijn, eene oppervlakte van 3500 vierk. üuitsche mijlen zal beslaan d. w, z. ruim half de grootte van Pruissen of even groot als alle Üuitsche staten, behalve Pruissen. tc zamen. Turkije behoudt dan in Europa gebied van 3200 vierk. Duitsche mijlendat echter minder digi bevolkt en minder welvarend is dan Bulgarije. Dit zal omstreeks 5% millioen zieleir lellen, waarvan ruim 3 millioen Bulgaren en ruim 2 millioen Turken, Grie ken en lllyriërs zijn. De A'at. Zeil. deelt mede. dat de persoon, betrokken in de zaak Bishop, den Engelschman, die langs slinksche wegen geheime stukken uit het ministerie van oorlog heeft weten te verkrijgen, om ze aan deFranscbe regering in handen tc stellenzekere Wanderslebeneen volledige bekentenis heeft afgelegd. Daaruit is geblekenhoelang hij reeds met Bishop in aan raking is geweest, hoevcle documenten hij hem heeft bezorgd en aan wie deze stukken zijn algegeven. Bishop verklaart, dat al die mcdedeelingeit valsch en verzonnen zijn. Wanderslebendie oppasser was in de gevan genis, heeft tevens bekend gemaakt, voor wie hij de Insschenpersoon ii geweest in de correspondentie, door gevangenen gehouden, met personen daar buiten. Zekere Lina Slrieby, te Grundstadtis tot 6 jaren gevangenistraf ver oordeeld. Gp hare vijf medepligtigen zijn slechts gevangenisstraflen van 1 lot 7 maanden toegepast. Voor zoover de rechter kon aantoonen had zij in 110 gevallen door middel van bedrog een aantal personen te zamen voor 140.000 mark benadeeld. In een aantal andere gevallen kon niet alles voldoende geconstateerd worden om wettig uit te maken of zij in termen der strafwet vielen. Uit Triest meldt men dat de Lloyd-stoombool Sphinx, van Kawala komende, met 2500 Circassiërs aan boord, in brand geraakt, en bij Kaap Elia op strand is gezet; 500 personen zijn daarbij om het leven gekomen, de overige werden gered. ROME10 Maart. Cairoli heeft zich met de zamcnstclling van het ka binet belast. ROME10 Maart. De koning had gisteren een onderhoud met Cairoli. De Courrier d'Itahe meent te weten, dat de koning aan Deprelis ver klaard heeft vast besloten te hebben de gedragslijn te volgen hem door de kamer aangewezen, maar dat het zijn pligt was drie voorwaarden te stel len bij de vorming van een kabinet der linkerzijde1°. de tot dusverre ge volgde buitenlandsche politiek blijft onveranderd; 2°. aan de waarliorgcnvvel wordt niet geraakt: 3". de politieke hervormingen moeten geen inbreuk ma ken op de grondwet van den staat. MADRID, 10 Maart. Bij het congres is de staatsbegroting ingediend. De ontvangsten bedragen 752 millioende uitgaven 760 miliiöeu. De houders van amortisabele bonsbij de laatste schuldregeling te Londti gecreëerdzullen pet. ontvangen. Curatoren van het Stolpiaansch Legaat aan de Rijks-Universiteit te Leiden hebben in hunne vergadering van 8 Maart 1878 beslotende navolgende prijsvraag uit te schrijven: "Welke plaats behoort in de wetenschap van het zedelijk leven aan het geweten le worden toegekend De prijs voor hel goedgekeurde antwoord is de gouden medaille Ier waarde van ƒ250, en j 100 in geld, of wel, naar verkiezing, de geheele som in geld. De Verhandelingen moeten, in de Latijnsche of Nederlandsche taal ge schreven, met eene spreuk geteekend en met bijvoeging van een gesloten biljet, dat dezelfde spreuk tol opschrift heeft en waarin naam en adrés des schrijvers zijn opgegeven, vrachtvrij, vóór 1 Oct. 1879, gezonden worden aan den Hoogleeraar C. G. COBET, Curator van het Legaat. IAGEZONHEN. PAARDENSPOOR. Mag de ondergeteekendc u wel beleefd verzoeken hem een plaatsje in uw dagblad aftesiaan. Toen hij Maandag jl. te Leiden was. en bij enkele lieeren. die hij meende belang te zullen stellen in de totstandkoming der Leidsche Tramway-Maat- schappij een bezoek bracht, werd hem bij dezen en genen medegedeeld, dat de deelneming in de door hem opengestelde lcening ad 70000 voorden aanleg en exploitatie van de in zijn Prospectus aangegeven paardcnsporeii, niet zoo algemeen was geweest, als de totstandkoming der Tramway- Maatschappij verdiende: ten eerste, dat het enkelen niet duidelijk was. wat er met de 70000 moest worden gedaan en 2° dat de ui te a ven voor de exploitatie te gerins waren genomen, 0. a. gelooide men. dat het aantal paarden door hem aangegeven te klein zoude zijn. dat het bedrag voor liet onderhoud der paarden te gering zoude wezen, en dat er ontbrak een be drag als afschrijvingssom. Wat betreft de ƒ70000 is spoedig optehelderen. Er zal worden gemaakt 3400 me ers paardeirqtoor. dat aangenomen is met inbegrip van wagons, tegen 16 50 per meter, dus zal bedragen 56100 Waarborgkapitaal, in de gemeentekas le deponeeren6000 Paarden. Tuigen enz7000 Onvoorziene uitgaven900 Te zamen 1 70000 Wat het aantal paarden betreft, daarbij meent hij te kunnen blijven per- sisteeren. evenals bij het cijfer voor liet jaarlijksch onderhoud. Om echter te gemoct te komen aan die bedenkingen, is hij zoo vrij eene nieuwe berekening tc geven, waaruit tevens blijken zal. dat in ieder geval de paardenspoor een winstgevende zaak zal zijn. 12 Paarden a ƒ300 'sjaars3600 5 Koetsiers a ƒ450 2250 5 Conducteurs a ƒ450 u 2250

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2