LEIDSCIIE C O D R A M T. isrs. X'. m. DINGSDAG 12 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en leesldageu uilgczouiltrd. lie prijs der iourant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar Voor /2.50 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke vtmmrrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, He prijs «Ier AdvertrntiCn is va» 1- 4 regels iedere reset meer 25 cenls. 0 Cents. ST ADS-BERICHT EIN. HER-IJK. BURGEMEESTER ik WETHOUDERS tak LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den December 1877, n°. 29/1 Provinciaalblad n». 90), houdende bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1878; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. <a, der wet van den 7C0 April 1869 Staatsblad n". 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijkop de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: toor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnhereiders, goud- en lilversmedenspeciebandelaars en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III. IV en V, op den 12 en 13 Maart, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 14 en 15 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaat», zitting binnen deze gemeente zal worden gehouden, op den 5,6, 27 en 29 April, 18 en 20 Mei, 8, 11 en 29 Juni, 1. 20 en 22 juli, van des mor gens 9 tot de< namiddags 3 uren, en wijders na den 26 Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 19d€ü December 1877 de letter L, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- lingsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichtende Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischl ip de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan- len, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, Ier overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door pfaat- iing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wel bonders voornoemd, Leidik 3 Januari 1878. D. BRANDELERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. BI N N m LAN DSC 11E BK ft IC. T ES LEIDEN, 11 Maart. Tet custos aan het anatomisch kabinet is benoemd de heer C. J. La Rivière Jr. - Na het opschuiven van een raam zijn 11. Zalurdag nacht bij den melk- verkooper v. d. B.aan het Levendaal, om den hoek van de Geerestraat, alhier, een hoeveelheid boter, eijeren en nil ccnc aan liet l.evendaal lie gende schuit eenige emmers van melkvaten ontvreemd. Zondag daarop is de dader gearresteerd. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen tan 10Ó, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 26f3 en I 40. de laagste prijzen ƒ26. 2.70 en 1.35. Het hotel den Burg is voor de som van ƒ3000 's jaars gegund aan ten heer A. G. Mulié. Naar men ons mededeelt heeft de commissie voor volksHijeenkomsl'en in de verleden werk in het lokaal der werkmaitsvrreenightg -Not en Ge noegen" daartoe gehouden zittingenaan 510 zich daartoe aangemeld heb bende personen uit den werkmansstand e*en zooveel bons voor stckplanten uitgereikt. Ueze planten kunnen 8 en 9 Mei a. s. tegen intrekking dezer bons aan de buitenplaats van de tirma Siebold buiten de Zijlpoort worden afgehaald. Wanneer dan allen later weer op de tentoonstellingin Augus tus te houden, zullen prijken, belooft zij inderdaad veel; want dan zullen «r ruim 2500 planten aanwezig zijn. In het laatst verschenen nommer van Sieboldia konit voor: «Regle- Dent en programma voor een wedstrijd tusschen kwcekersknechts en leer lingen. Ie houden in de tweede helft der maand September van dit jaar, n de zaal van Zomerzorg, bij Leiden." Bij kon. besluit van 2 Maart is lot 1 Mei 1878 gesehorst: bel besluit Mn burgetneeslcr en wethouders der gemeente Krabbeuilijke. van 6 Febr. 1878, betrekkelijk de benoeming van J. Nierstrasz. predikant der Neiler- duitsch-hervoruide gemeenle aldaar, lol tijdelijkeu secretaris en tijdelijken «nlvanger van the gemeente. Die schorsing is uitgesproken otndai de burgemeester dier gemeente, krachtens art. 70 der gemeentewet, verklaard beeft hel niet te zullen uitvoeren, en de tijdruimte van den termijn, hij Jrt- 70 voorn, bepaald, niet voldoende is voor de behoorlijke overweging Mn de vraag, of dit besluit behoort te worden vernietigd. Be minister van oorlog heelt Ier kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de maanden Jutij en Augustus e. k.. te Breda, een examen zal wor den gehouden Ier toelating van jongelingen als kariet lot de kon. militaire akademie. I)e ouders of voogden, die verlangen dal limine zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten, belmoren daarvan vóór 15 Mei a. s. aan liet dep. van oorlog kennis te geven. Voorts moet duidelijk worden ken baar gemaakt voor welke dienst, hier Ie lande of Oost-Ir.dië, en voor welk wapen men wenschtdal de jongeling worde opgeleid. Om tot het examen te kunnen worden toegelatenmoet de adspirant op 1". September a. s. den vollen ouderdom van vijftien jaren bereikt, maar dien van achttien ja ren met overschreden hebben, liet volgend aantal plaatsen wordt dit jaar opengesteld: Voor de dienst hier te lande: infanterie 25, cavalerie 2, artil lerie 20, genie 3. Voor de dienst in Oost-lndiü: infanterie 10, artillerie 25, genie 15. Aan het Vad. meldt men dat door de ijverige bemoeiingen van den heer J. II. Pottkemper, genealogist te Amsterdam, gesteund door de llh. advocaten S. van Houten en J. H. Mossel mans, namens eenige takken der erfgenamen van de aanzienlijke nalatenschap van l'ieter Teyler van der Hulst een sommatie bij exploit van den deurwaarder It. J. Mol, te Haarlemdezer dazen aan de hh. directeuren van Teylers stichting, als bestuurders dier nalatenschap, is geschied tot bet doen van rekening en verantwoording omtrent eenige door den hovengenoemden erflater gemaakte gunstige beschik kingen ten behoeve zijner erfgenamen. Aan boord van het schip Monch Vvan Batavia Ie Nieuwe Diep bin nen, bevonden zich 7 koloniale gevangenen, die, wegens insubordinatie, hunnen verderen straftijd in eene der gevangenissen hier te lande moesten doorbrengen, üp 8 Febr. kreeg men midden in den Oceaan een Fransch barkschip in het oog, dal later bleek de Séraphine te zijn. Twee der ge vangenen. Franscben, namen toen bet roekeloos besluit om over boord tc springen en zwommen naar genoemde barkdie httn met eene sloep tege moetkwam en hen opvischte. Een gedetineerde in de eelltilaire gevangenis te Amsterdam beeft zich door ophanging van het leven berooid. Daartoe beeft bij gebezigd het touw-, waarmede de zak, waarin de bootten die hem ter lezing waren gegeven, was digtgeboiidcn. Hij heeft dit om den hals gedaan en bel uiteinde aan de gassprutt vastgeknoopt en zich voorover buigende meer gesmoord data werkelijk opgehangen. De man was, toen bij m vrijheid was, zeer Ver slaafd aan den sterken drank. Uit Enkhuizen meidt menDoor den hevigen noordwesten Storm is een tjalk in liet Krabbersgatvan haar beide ankers geslagen, op den ooste lijken leidam gedreven waar zij vastraakte en zwaar lek werd. De opva renden een schipper met vrouw en tw ee kinderenseinden om hulp. Tegen elt uur waagde een met ongeveer 20 wakkere mannen bemande schokker zich in zee, maar na vergeelsclte pogingen, waarbij de redders tu groot levensgevaar verkeerdenmoest men afhouden. Ongeveer te» 12 ure gelukte hel drie andere schokkers de opvarenden te redden en bijna onmiddellijk daarna raakte de tjalk los, sloeg om en zonk, zoodat de red- ding nog juist bij tijds gelukte. Te Texel is in den laatsten tijd veel wrakhout aangedreven, alsmede eenige partijen bougies. Een reiziger, aan asthma tjjdendestapte Zatitrdag middag te Weesp in den trein, die te 4.24 aldaar aankomt, en kreeg onder weg een zóó hevigen aanval, dat hjj aan liet station te Amsterdam, terwyl hem genees kundige hulp werd verleend, overleed. Volgens gerucht is Ie Arnhem een bejaard werkman, Ie huis zijnde, verzucht om in eene tapperij een borrel te komen drinken. Na het gebruik daarvan is hij naar zijne woning gegaanwaarop men hem des morgens dood in zijn bed vond. Men vermoedt dat de jenever met een sterk pur gatief was vermengd. De justitie heeft zich deze zaak aangetrokken. Te Diepenheim had: Woensdag 11 eene bruiloftsviering''plaats, waarbij een treilend ongeluk gebeurde. De arbeider J. W. namelnk bad de onvoor- zigtigheid de paarden van liet rijtuig, waarin bruidegom en bruid gezeten waren, bij den toom te grijpen, ten einde Hel jonge paar een woord van gelttUwensching toe te spreken. De paarden, hierdoor verschrikt, schoten1 vooruit, met het ongelukkig gevolg, dat genoemde persoon onder het rijtuig geraakte en onmiddellijk een lijk was. -— Naar men uit Herwijneii meldt is het water in de Waal lot eene buitengewone hoogte gerezen zoodat alle uiterwaarden zijn ondèrgeloopcn. Te Nunspeet en te Doornspijk zijn honderden hectaren weiland onder water gezet. Twee onder Ellen surveillerende maréchaussees hebben Donderdag eene bende zoutdragers ontdekt. Zij slaagden er in zich van 7 pakken zout en van 3 personen der bende meester re maken Te Raalte is dezer dagen door een landbouwer een zakje mei gouden en zilveren munten van zeer omle dagteekening in den grond gevonden. Te Winterswijk woedde sedert Donderdag een hevige storm van regen, sneeuw en hagel vergezeld. Vrijdag middage>cu na twaalf ure kliefde een felle bliksemslag de Ineht eb viel neder in het houtwerk van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1