MITTHËILUNGEN JiisIiis' Perthes Gcogiaphischer Anstalt Ober wichligc neiic Eri'orscliungen aut' dem Gcsaninilgebicte der Geographic PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE IN. Verlag von JUSTUS PERTHES in Gotha. Dr. A. PETERNA A N. Een correspondent van de Daily News deelt omtrent de vrcdes-voorwaar den het volgende mede: Er is geen sprake van afstand van de vloot. De quaestie der zeeëngten is niet ter sprake gebragi. De Egyptische stations worden niet verpand noch aangeroerd. De oorlogsvergoeding is een milliard roebels in ronde cijfers. Kars. Datum en de Dobrudscha worden geannexeerd jn mindering van de oorlogsvergoeding, maar de som waarop dit gebied geschat wordt schijnt nog iiiet vastgesteld te zijn. zoodat hel bedrag der vergoeding in geld nog niet geregeld is. Erzerum gaat niet aan Rusland over. De Dobrudscha wordt tegen Bcssarabië geruild, als Rumeniè er in toestemt. Zoo niet. dan wordt eene andere schikking gemaakt, en zal de Dobrudscha waarschijnlijk een deel van Bulgarije uitmaken. De Mohame- daansche bevolking wordt niet uit Bulgarije verdreven. De vlugtelingen mogen naar hunne haardsteden terugkeeren. Bulgarije wordt volkomen autonoom en zal geregeerd worden door een vorst, gekozen door eene ver gadering van notabelen en hoofdlieden van de Bulgaarsche bevolking. De eenige beperking der keuze is dat de vorst niet een lid eener regerende vorsten-lamilie in Europa mag zijn. Het bedrag der door Bulgarije op te brengen schatting wordt eerst na twee jaren vastgesteld, gedurende welk tijdsverloop maatregelen genomen worden ont de hulpbronnen en de in komsten van bet land te leeren kennen. Gedurende denzelfden tijd blijft een Russisch leger in Bulgarije in bezetting, of zooveel korter als een leger met voldoende soliditeit, discipline en organisatie uit inboorlingen gevormd kan worden. Als de Bulgaarsche schatting vastgesteld is strekt bet tot betaling der oorlogsvergoeding. - Nabij Dublin heeft een hevige brand gewoed in Richmond Lunatic Asylum, waar ongeveer 1000 krankzinnigen waren opgesloten. Met verba-, zendc moeite werden de patiënten uit de ziekenzaal vervoerd, doch men gelooft, dat er geen nnnschenlevens te betreuren zijn. De vlammen sloegen van de ziekenzaal over naar de andere vleugels van het gebouw, hetwelk geheel werd vernield. Toen de bovenste verdieping instortte, rees een vuurzuil ontzettend hoog in de lucht opwelke de gehcele stad en het land tot mijlen ver in den omtrek verlichtte K 4 N K HIJ H. Door de kamer van afgevaardigden zijn lot hiertoe 33 verkiezingen «iclig verklaard, ongerekend de drie. welke, wegens liet gebruik van over value stembriefjes voor ongeldig verklaard werden. Van de 33 betrokken arrondissementen hebben uu in het geheel 22 op nieuw gestemd, met den uitslag, dat slechts 4 der vroeger verkozenen op nieuw zijn afgevaardigd. Er blijven nog 47 verkiezingen over, waaromtrent de kamer uitspraak moet doen. - De Soleil bevat eene verklaring, waarin wordt aangekondigd dat ongeveer 20 zoogenaamd constitutionele leden van den senaat zich van de regterzijde hebben algescheiden, om de staatkunde der regering te onder steunen zoodat de linkerzijde thans ook in den senaat over de meerderheid zou beschikken - De Temps zegt uit Berlijn de lijding ontvangen te hebbendat Duitsch- laud, hetwelk tot dusver Frankrijks uitnoodiging, om aan de wereldten toonstelling deel te nemen, met eene weigering had beantwoord, ten ge volge van eene nieuwe uiiiioodiging der Franschc regering besloten heeft, zich in de aldeeling fraaije kunsten te laten vertegenwoordigen. - Naar men aan de Ind. Beige meldt is de directeur der militaire gevangenissen in het dep. der Seine, Sabiani, door den krijgsraad alleen wegens het aannemen van gelden veroordeelden wel tot één jaar ge- I vangenisstraf. - De dagbladen van Saone et Loire berigten dat de werkstaking te Mont- ceau algemeen geworden is Zondag II. hebben de werklieden, die nog aan den arbeid waren, het voorbeeld van hun makkers gevolgd. De grève schijnt van de periode van woede over te gaan in de periode van gematigd- heid. doch het meerendeel van de werklieden is besloten tiiet te arbeiden en het zal lang duren, eer weêr met de gewone bedrijvigheid in de mijnen zal gewerkt kunnen w orden. - Op een soirée te Parijs verloor een Amerikaan, die jaarlijks p. m. 200,000 Ir. rente Ie verleren heeft, een diamanten hemdsknoopje, ter waarde van 1200 fr. Een staljongen vond het knoopje, bragt het den eige- j uaar terug en kreeg lot belooning 2 sigaren. - Het eiland Réunion werd 15 Jan. door een cycloon bezocht. Al de ter reede liggende schepen werden genoodzaakt te vertrekken, doch het barkschip Gnnndienne werd daarin verhinderd en door den orkaan op strand gedreven en verbrijzeld; negen man der equipage zijn verdronken BillITSCIlLAItU. De D. Zeil deelt mede. dat de heeren van Bulow, secretaris van staat aan het ministerie van buitenlandsche zaken, en de heer Busch, raad van legatie. Duitschland zullen vertegenwoordigen op het aanstaande con gres De benoeming tol die betrekking heeft nog niet plaats gehad, maar zij wordt spoedig te gemoel gez en. - De Weener bladen betoogen dat Rusland reden heeft om te vreden te zgn met den tot stand gekomen vrede. Het overige Europa, zeggen zij, wacht hel bekend worden der voorwaarden af, in de overtuiging, dat de ergste crisis nog zal moeten komen. Volgens het Fremdenblatt is nu alle voorwendsel voor uitstel der conferentie vervallen. Het moet thans blijken of Rusland zijne bclolte zal nakomen, om aan de mogendheden het laatste woord te gunnen. Niemand wil iets afdingen op de bevrijding der Christe nen en Oostenrijk verlangt niets, waardoor het in botsing met de belangen 'er andere mogendheden zou komen. Rusland heeft van alle eischenwaar uit eene botsing met Engeland kon ontstaan, afgezien; het blijkt echter niet of het ook zoo inschikkelijk is geweest tegenover Oostenrijk - Op 17 Februarij 11 overleed te Penig in Saksen een bij vele reizigers welbekende persoonlijkheid, nl. de wegens zijne corpulentie wijd en zijd befaamde spoorweg-restaurateur flartel. Hij is slechts 31 jaar oud gewor den bij een gewigt van 336 pond. Zijn lijk is geopend: het hart was vier maal grooier dan normaal en was geheel in vet verborgen; de borst en de knik hadden een vetlaag van een hand dik; de lever woog 14 pond. TDRklJE. Van het eiland Creta verneemt men dat het tot een gewapenden op hand op dat eiland nog niet is gekomenmaar de ontevredenheid onder de Christenen, het wantrouwen tusschen hen en de Mohammedanen, de wensch «ut in Griekenland ingelijfd te worden, worden van dag tot dag grooter. Dok heeft zich te Apocorona reeds lang eene soort van vertegenwoordiging der ontevreden Christen bevolking gevormd. die zelfs min of meer door de Turksche overheid erkend wordt. Zoowel de gouverneur van het eiland. Samih-pacha, als de twee gedelegeerden, die de Porie naar Creta gezonden heeft, zijn herhaaldelijk met algezanten uit Apocorona in onderhandeling geweest. - Vorst Tscherkasskidie door den Czaar terstond na den üonau overlogt met de organisatie van Bulgarije belast werd, is zeer onverwachts te San Stefano aan een beroerte gestorven. Tot zijn opvolger is Balabanod, een Bulgaar, benoemd. Tscherkasski was een der origineelste en invloedrijkste dienaars van den Czaar; hoewel hij herhaaldelijk zeer gewigtige betrek kingen bekleedde, weigerde hij steeds eenige bezoldiging daarvoor te ont vangen. Hij was de hoofdbewerker van de afschaffing der lijfeigenschap, en heeft zich als gouverneur van Polen om zijn onverbiddelijke gestreng heid, bij velen zeer gehaat gemaakt. Hij heeft Bulgarije thans nagenoeg geheel op Russisch-militairen voet geschoeid, doch daaibij rekenschap ge houden met de eigenaardigheden van hel Bulgaarsche karakter. 'sGRAVENHAGE7 Maart. Mr. W. Vissering, te Leiden, is benoemd tot adjunct-commies bij het departement van waterstaathandel en nijverheid. KONSTANTINOPEL, 5 Maart. De Porte zou aan de Russen vergund heb ben te San Stefano te blijvenzoolang de Engelsche vloot in de zee van Marmora blijft. WEENEN, 6 Maart. De Pol. Corr. meldt, dat het met ieder uur waar schijnlijker wordt, dat het congres te Berlijn zal bijeenkomen. LONDEN, 6 Maart. In de vredes-voorwaarden wordt bepaald, dat 50000 Russen omstreeks twee jaren Bulgarije zullen bezetten en onderhouden zul len worden op kosten des lands totdat er eene inlandsche militie zal inge- rigt zijn, waarvan het cijfer nader tusschen Turkije en Rusland bepaald zal worden. De bezettingstroepen zullen over Rumenië en de havens aan de Zwarte Zee hunne gemeenschap met Rusland onderhouden. Zij zullen de vereischte depóts hebben. Bosnië en de Herzegowina zullen de hervormin gen deelachtig worden, die in de eerste zitting der in der lijd gehouden conferentie waren voorgesteld. De organisatie van Thessalië en van Epirus zal gelijk zijn aan die. welke in 1868 voor Candia bepaald is. De Russen zullen onmiddellijk een begin maken met het ontruimen van het grondge bied in Europeesch Turkije. Binnen drie maanden moeten zij bet geheel ontruimd hebben. Voor de ontruiming van het Turksch grondgebied in Azië is hun zes maanden gesteld De commissie voor de scheepvaart op den Donau blijft in het bezit harer regten. Het tractaat bepaalt niet dat het goedgekeurd moet worden door bel congres Het spreekt evenmin van eene alliantie of van capilulatiën tus schen Rusland en Turkije Het tractaat zal binnen veertien dagen geratifi ceerd worden; maar het is voor beide partijen reeds dadelijk verpligtend. WEENEN'. 6 Maart. Oostenrijk bljjft de uitbreiding van Bulgarije en de bezetting van Rusland bestrijden. De regering is voornemens de inlijving van Thessalië en Epirus bij Griekenland voor te stellen. ROME, 7 Maart Ten gevolge van een gisteren avond gehouden minister raad heeft Crispi zijn ontslag aangevraagd. Depretis is tjjdelijk met de leiding der binnenlandsche zaken belast. ST. PETERSBURG, 7 Maart. Het regeringsblad verklaart tegenover de mededeelingen der dagbladen betreffende de vredes-voorwaarden, dat het te San Stefano onderteekeude verdrag bij het ministerie van buitenlandsche zaken nog niet is ontvangen, maar binnenkort door Ignatiefl zal worden overgebFagt. Alle combinatiën zjjn dus te vroeg gemaakt. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, den Heer ABRAHAM HAZEVELD, betuig ik mijn oprechten dank. Wed. A. HAZEVELD, IIouthuysex. Voor de deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlij den van den Heer DANIEL HOOYDONK, Weduwnaar van WOLMOETJE VAN UVEN, betuigt de Ondergeteekende, namens de familie, oprech ten dank. W. VAN DER REYDEN, 7 Maart 1878. Executeur-Testamentair. aus von 1878. Heft llf. 1N1IAL/T: Europa wahrend der beiden Eiszeiten. Beglcilworle zu Ta- lel 6. Untersuchung der Wilteruiigs-Philnomeiie aul Grttnd der Siinultan- Beobachtnngen an der Deutschen Seewarte in Hamburg. Von D'. J. van Bebher. Die geograpliische Verbreitung der Palmen. Von Dr. Oscar Drude. (Schluss.) Die neueren Forschungen amOgowe. Begleitworte zu Tafel 7. Geograpliische Nekrologie des Jahres 1877. (Ilealhcote, Milton, Petherick, 'folder, Schythe, J. E Davis. Wilkes, Ch. Ij. Davis. WindichLuro. Val- dez.) Geographischer Monatsbericht. - Geograpliische Literator. Harten: Tafel 6. Europa wahrend der beiden Eiszeiten. Nach den besten Quellen bearbeitet von II. Habenicht. (Uartons: Die Gletscher der Lombardei wah rend der Eiszeiten. Die Gletscher der Schweiz wahrend der Eiszeiten.) 'l'alel 7. Der untcre Ogowe zur Ucbersicht der Aulnahme von Savorgnan de Braz/a 1876/77, von A. Pelermaiin. (KartonDer Fernand Vaznach du Chaillu.)

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3