IU I I I;MAMSCI 1K HKIÜGTK.Y PER TELEGRAAF. Om deze en andere redenen komt de memorie lot de slotsom, dat het ondersteunen van bijzondere scholen uit de publieke kas als niet geoorloofd is te beschouwen. Daarna wordt gelreden in uitvoerige technische beschou wingen als: over de opleiding der onderwijzers en de kweekscholen. Hierin kan ook bij de meeste voortvarendheid slechts geleidelijk worden te werk gegaan. De wet moet ook daarin niet in bijzonderheden afdalen en het regelen voor de uitvoering aan een algenteenen maatregel van inwendig bestuur worden overgelaten. Er behooren met het oog op ons staatsregt geen andere openbare kweekscholen te zijn dan die gesticht en onderhouden door het rijk en die gesticht en onderhouden door de gemeente. Is de ge meenteschool zoo ingcrigt dat zij geheel voldoet aan de voorschriften van rijkswege gegeven, dan verdient dergelijke instelling, waarvan de vruchten het gansche land ten goede komendoor de regering geldelijk te worden ondersteund. Van regtswege echter kan de aanspraak op zoodanige onder steuning niet worden toegekend. Elk geval eischt opzettelijk onderzoek en de wet kan dus niet verder gaan dan de grens te stellen, welke het subsidie niet mag overschrijden. 's GRAVENHAGE, 5 Maart. Z. M. heeft bij besluit van 2 Maart jl. tot belooning dergenendie zich onderscheidden 1°. hij verschillende militaire operatien en afzonderlijke gevechten in Alchin tusschen 26 Jannarij en 15 Maart 1877: a. te benoemen tot ridder 4e kl van de Militaire Willemsorde: den officier van gezondheid le kl. P. C. van Goens; de 1' luitt. der infanterie G. Vink en II. Krull, eerstvermelde sedert bevorderd tot kapitein; de officieren van gezondheid 2e kl. P. Schjjff en K. Ross; den 2,n luit. der infanterie J. W. Libosan; den sergeant-majoor der infanterie J. Louisoder. sedert bevorderd tot adjudant-onderofficier, dienstdoende als officier; de fuseliers G. T. W. Denker en II. F. van Ever- broeck, eerstvermelde sedert bevorderd tot korporaal; den Afrikaanschen fuselier J. Kooi en den inlandschen fuselier Djogatie, sedert bevorderd tot korporaal; b. bij alzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland eervol te doen vermelden: den majoor der infanterie P. W. H. du Pon; den kapitein van den generalen staf C. II. 0. M. von Winning; den kapitein der infanterie W. F. de Wilde; den l'D luit. der artillerie J. J. Munniks de Jongh, sedert bevorderd tot kapitein; den 1'° luit. der genie F. J. Haver Droeze, toegevoegd aan den algemeenen staf der troepen; den adjudant onderofficier der artillerie, dienstdoende als officier, P. W. Kramer; den sergeant der infanterie B. II. Schene, en den sergeant der artillerie A. Zoetmulder 2". bij de krijgsverriglineen in Langsar, tusschen 10 en 19 Mei 1877: o. te benoemen tot ridder 4' kl. van de Militaire Willemsórde: den officier van gezondheid 2e kl der kon. Nederl. marine M. Steensma; den len luit. der infanterie H. C. P. de Bruyn. en den fuselier J. Barkmoes; en b. bij al zonderlijke dagorders, zocwel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den majoor der infanterie F. W. Meijer; en den, luit. ter zee 2' kl. H. Nijgh, sedert bevorderd tot luit. ter zee le kl. Tot raadsheer in het geregtshof le Amsterdam is benoemd de heermr. E. Boas, thans regter in de arrond.-regtbank aldaar. De heer T. H. E. baron Nahuys, thans controleur der directe belas tingen te Breukelcnis benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Go- rinchem c. a. Aan den heer A. J. van Pesch is, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als hoogleeraar aan de polytechnische school. De kapitein van den plaalselijken staf P. .1. Kuypers, thans op non- activiteit, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld de luit. ter zee 2' kl. C. Moll, dienende bij het eskader in Oost-Indië, is op zijn verzoek eervol uit de zeedienst ontslagende luit. ter zee 2e kl. W. L. baron van Verschuer wordt op non-activiteit gesteld, en aan den O. I. ambtenaar W. P. le Congé, laatstelijk opziener 2' kl. bij het boschwezen in Nederl. Indië, thans met verlof, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Bij kon. besluit van 4 Maart II., is de heer J. P. Hofstede, hoofddi recteur der posterijen, benoemd en gecommitteerd om Nederland en zijne koloniën te vertegenwoordigen op het in de maand Mei a. s. te Parijs le openen internationaal poslcongres, terwijl de heer C. W. baron Sweerls de Landas Wijborghvroeger inspecteur der posterijen en tegenwoordig di- recteur van het postkantoor le Rotterdam, is aangewezen om hem als twee- j de gevolmagligde ter zijde te staan. Door den minister van waterstaat enz. is benoemd tot eersten klerk bij zijn departement Thcnd. M. Tromp, ie Amsterdam. «5 KI.JIND. LONDEN. 4 Maart. De dagbladen berigten, dat in den ochtend van 28 Febr. de Nederl schoener Elisabeth ('lousterborvan Falmouth naar Liverpool, schipbreuk heeft geleden en te gronde is gegaan op de kust van Anglesey. Het schip werd door de manschap van de kustwacht te digt bij de rotsen opgemerkt en de rots-veilkheidstoestel werd gebruikt om de equipage voor het gevaar te waarschuwen. Eenisen tijd later werd de schoener in een nog gevaar lijker positie opgemerkt en de reddingboot werd uitgezonden om te trach ten de bemanning van een wissen dood te redden. De hulp kwam echter te laat. Het schip zonk ten aanschonwe van de manschap der reddingboot en van de zes opvarenden werd alleen de stuurman gered. - Groole ontsteltenis maakt in de city het bekend geworden faillisse ment van het huis Willis Perceval en C\, dat deel uitmaakt van het Clea- ring-Honse. bestaande uit de bank van Engeland, twee groote naamlooze vennootschappen en veertien particuliere bankiershuizen, alzoo 25 maat schappijen. Het huis Willis Perceval en C°. bestond reeds vóór 1770 te Londen, en had tot dusver derhalve aan alle financiële en politieke crises van de laatste eeuw het hoofd weten te bieden. t' tl A X El H IJ U. Van de zeventien verkiezingen, die zouden plaats hebben gehad (twee ten gevolge van het overlijden van Raspail en Ducamp en vijftien ten ge volge van het nietig verklaren van even zooveel verkiezingen) is de vol gende uitslag bekend geworden. Gekozen zijn 10 republikeinen en 4 con servatieven. Herstemming in 3 districten. Te Besangon hebben de bakkersknechts het werk geslaakt. Zij eischen afschaffing van den uachtelijken arbeid en verhooging van loon. De bazen hebben nu sedert eenige dagen zeiven ai het werk moeten verrigten. -- Te Monceau-les-Mines, in het dep. der Saöne en Loire, is eene werk staking onder de werklieden der steenkoolmijnen uitgebrokenwelke van lieverlede zich uitgebreid en tot inhechtenisnemingen en kleine oploopen aanleiding gegeven heeft. De mijnen worden door gendarmes of troepen bewaakt. Aanvankelijk hoopte men dat Maandag de arbeid zon worden hervat, maar volgens de laatste berigten duurt de werkstaking voort. Er is een bataillon infanterie van Chalons naar Monceau gezonden. In het Bosch van Boulogne is het geheel vertimmerde, gerestaureerde en nieuw versierde skatiRg-paleis geopend, waar zich de grootste skating- baan van Europa bevindt. De baan alleen heeft aan verleggen en gladmaken 45,000 fr. gekost. Door het aanbrengen van een orkest en een restaurant zal het skating-paleis voortaan eene inrigting zijn, waar vreemdelingen desverkiezende den geheelen dag kunnen doorbrengen. ITALIË De krooning van Paus Leo XIII heeft Zondag in de Sixtijnsche kapel plaats gehad, onder toevloed eener aanzienlijke menigte. De Paus heeft de mis gecelebreerd. De bedevaartgangers, die in de galerijen van hetVaticaan bijeengekomen waren, ontvingen van Leo XIII, toen hij naar zijne ver trekken terugkeerde, den zegen. De plegtigheid zouvolgens het vastgestelde programmain de St. Pie terskerk plaats hebbenmaar hierin schijnt verandering te zyn gekomen. Allerlei redenen worden daarvoor opgegeven, waaronder er ook zijn. die blijkbaar door kwaadwilligheid zijn verzonnen. Zoo zegt men dat er bij de plegtige krooning eene oneerbiedige manifestatie op touw zou worden gezet, maar hiervoor is niet de minste grond aanwezig. De Opinions zegt, dat de kardinaal Franchi lot slaats-secretaris is benoemd. De Fransche pelgrims, 300 in getal, zijn door den Paus ontvangen. De aanvoerder haalde een papier te voorschijn en maakte zich gereed een adres voor te lezen, toen de Paus haastig inviel: "Mijn waarde, lees niet; steek het papier weer bij uik zou moeten antwoorden en ik wil geene rede houden. Ik wil slechts u bedanken voor uwe komst en u en het zeer dierbare Frankrijk zegenen." Ook bij ontvangst van de Romeinsche jour nalisten, zei de Paus: "ik houd geene rede en ik beveel u aan, niet zonder uitdrukkelijke magtiging woorden van den Paus mede te deelen." UIIIT9CI1LANÜ. Volgens de Nat. Zeit. heeft de keizer den heer Camphausen te ken nen gegeven, dat hij geen aanleiding vindt, aan zijn verzoek om ontslag als minister te voldoen, zoolang de rijksdag in de quaestie der tabaksbelas ting geen besluit heeft genomen. De Reichs-Anzeiger doet uitkomen, dat prins Bismarck wel is waar het tabaksmonopolie als het door hem gewenschte doel had aangewezen maar dat hij zich niettemin met eene hoogere belasting van de tabak le vreden stellen zou, indien deze aan de financieele behoeften des Rijks kou voldoen. TIIRKIJE. Men meldt uit KonstantinopelVóór het onderteekenen van den vrede, stelde generaal Ignaticff voor, dat Rusland en Turkije alle punten van het tusschen hen gesloten tractaat op het congres zouden verdedigen. Scfvet- bassa wees dit van de hand. De Rumecnsche troepen zijn op 27 Februarij begonnen de door hen bezette gedeelten van Bulgarije le ontruimen cn zullen zich geheel aan deze zijde van den Donau terugtrekken. De oorzaak van dit besluit is te zoeken in de zeer slechte verstandhouding tusschen de Rumeniërs en Bulgaren, die bij den opgewonden toestand der laatstgenoemden wel eens aanleiding tot botsingen zou kunnen geven, die vorst Karei wil trachten te vermijden; alleen met het oog daarop zou dan ook tot de ontruiming van Widdin besloten zijn. BRUSSEL, 4 Maart. De bevestigt, dal Turkije zijne vloot, alsook Adrianopel, Salonika en Erzerum behoudt. De oorlogsvergoeding wordt voor M gedeelte gedekt door afstand van Kars, Ardahan. Bajazid en Batum. De vroeger ten waarborg aangewezen inkomsten blijven onaangetast. Servië en Montenegro verkrijgen eene uitbreiding van grondgebied doch niet zoo danig dat zij aan elkander zullen grenzen. De quaestie over de Dardanellen wordt niet aangeroerd. De scheepvaart op den Donau blijft op den ouden voet. De Dohrudscha is aan Rusland afgestaan, om later tegen ander grond gebied te kunnen worden geruild. HINDEN, 4 Maart. In het lagerhuis heeft sir Northcote, in antwoord op eene vraag van lord Hartington. gezegd dat de regering heden van den heer Layard en lord Lofms herig! heeft ontvangen dat de vrede gisteren is «eteekend. In antwoord op eene vraag van den heer Eraser verklaarde hij, van de vredesvoorwaarden nog niets te kunnen medcdeelenomdat de daar omtrent ontvangen berigten nog te onvolledig zijnr. In het hoogerhnis heelt graaf Derby gezegd, dat in de vredesvoorwaar den niet is opgenomen de afstand van Tnrksche schepen aan Rusland; we af 80 we de ben twi bel I) bet van t"J den ém bez trel veri ach sch ont gev bro moi vol; mm heb Mas

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2