2: ADVERTENTIE N. jtour op do bezittingen buiten Java en Madura, de ambtenaar J. C. baron van lïoelzelaer; bij bet mijnwezen, tot hoofdingenieur, chef der afd. mijn wezen, de hoofdingenieur P. van Dijk; tot predikant bij de prot. gemeente le Fort de Iiock (Sumatra's Westk.), de benoemde predikant bij de prot. gemeente in Ned.-fndië M. Buys; tot secretaris der resid. Benkoelen.de ambtenaar op non activiteit tl. L. van Tubergen; bij den waterstaat, tot ingenieur le kl.de ambtenaar op non-activiteit C. E. S Verschueren; lot p° commies bij het depart, van financiën de adspir -controleur bij het bm- nenl. bestuur op Java en Madura 0. Netscher; tot hooldonderw. (onderw. ji ld.) aan de op te rigten openb. lagere school te Priaman (Sumatra's Westk de le hnlponderw. aan de openb. 1« lagere school te Padang G. pinntema: tot hooldonderw (onderw. 2e klaan de openb. lagere school te Wonosobo (Bagelen). de hooldonderw. (onderw. 2e kl.) aan de openb. lagere school te Japara II. S Mekkink; tot hooldonderw. aan de openb. lagere school te Japara, de hooldonderw. (onderw. 2' kl.) aan de openb. lagere hooi te Wonosobo B. Japikse. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 1" luit. der inf. A. W. K Ter lleek; aan den officier van gezondh. lil. F. F. Lammert; aan den 2'" luit.-kwartierm. bij de milit. administr. Koster; aan den kapt. der inf. D. Lucas. Bevorderd: bij het wapen der artillerie. tot kolonel, de luit.-kolonel 11. G. Boumeester; lol luit-kolonel. Je majoor l>. de Graaf!; bij het wapen der infanterie, tot kolonel, de luit.- lolonel J. W. Auflmorthbij de mil. geneesk. dienst, tot dirig. officier van rezondh. 2' kl.de officier van gezondh 1« kl. P. C. van Goens; tol offi cer van gezondh. le kl.de officier van gezondh. 2" kl. J. C. P. Kats, thans met verlof in Nederland. PER TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 4 Maart. De kapitein van Goens. van het 4Jt regiment ifanterie. is overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. KONSTANTINOPEL2 Maart, Er is heden onderhandeld over eene aan- lerkelijke concessie, door Rusland ie doen ten opzigte der aangenomen veiizen van Bulgarije en ten opzigte der oorlogsvergoeding. Rusland heeft (gezien van den eisch betreffende de oorlogschepen. Ignatief en Savfet- aclia hebben heden eene langdurige conferentie gehad. Men ziet ieder ogenblik de onderteekening van het vredestractaat tegemoet. Morgen zal eSan Stefano eene wapenschouwing worden gehouden. LONDEN. 4 Maart (II. O.). Men meldt uit Konstantinopel, van 3 Maart, te middernacht: De vrede is geteekend. Grootvorst Nicolaas maakte het leekenen van den vrede aan de soldalen bij eene wapenschouwing bekend, jisland ziet af van de schatting van Egypte en Bulgarije. LONDEN, 4 Maart. De Times meldt in een telegram uit San Stefano Jat de vredesvoorwaarden zijn: de Turksche vloot wordt niet uitgeleverd; le Egyptische schatting wordt niet ter beschikking van Rusland gesteld; de ((hypothekeerde staatsinkomsten blijven onaangetast; met betrekking tot schadevergoeding is niets bepaald vastgesteld; zij zal hoofdzakelijk be- itaan in den afstand van Aziatisch grondgebied, behalve Erzerum; de voor- eaarden van Montenegro, Servië en Rumenië zijn aangenomen; de bepalingen etrefl'ende Bulgarije omvatten niet Salonica en Adrianopel. ROME, 3 Maart, lieden namiddag ten 4 ure werd Paus Leo XIII ge loond. De prelaten, het corps diplomatique en andere voorname personen laren bij de plegtigheid tegenwoordig. ST.-PETERSBURG4 Maart, 1 ure 's ochtends. Een officieel telegram lan grootvorst Nikolaas uit San Sielano van gislercn namiddag 5 tire luidt: Ik heb de eer Uwe Majesteit geluk le wcnscheu met het sluiten van den rede. God schonk ons het geluk, de groole en heilige zaak. door Uwe lajesteit begonnen, lot een einde te brengen. Op den dag van de vrijma- iug der lijfeigenen werden de Christenen door Uwe Majesteit van het luzelmansche juk verlost." E G E Z E Ni. Gemeentebelang- of z. g. Algemeen belang? Men verwjjt den Nederlander wel eens dat hij zoo'n buitengemeen phleg- latiek karakter bezit dat niets ter werelddan b. v. een plotseling uitge raken brand die zijne have en bezittingen bedreigt, of een onverwacht tortbadin staat is hem uit zijn phlegma te doen ontwaken. Ik heb die leening dikwijls bestreden en daarbij steeds gebruik trachten te maken van Ie wapenen die onze roemrijke geschiedenis ons aanbiedt. Ja maar, zei «en dan, dat is het juist. Eerst moet het vuur aan de schenen worden tlegd en dan. ja dan eerst ontwaakt ons volk uit zijne dommeling. Zie nu maat- eens. Er is hier in onze goede stad thans weêr eene be- ingrijke kwestie aan de orde, die op het materieel wel en wee van Leiden D» onberekenbaren invloed kan zijn. En hoort ge, te midden daarvan, ine enkele stem uit de burgerijtopgaan om dat nakend onheil te bezweren Na bijna 20 jaren geleden verhief een onzer meest geachte hoogleeraren in deze universiteit zijne stem ten voordeele eener spoorweglijn Leiden toerden. Was niet bij regent, burger en boer langen tijd zijne stem als ie eens roependen in de woestijn? En nu, nadat door enkelen die het onvermoeide streven van den hoogge- itrden zeloot begrepen en waardeerden, zijn pogen werd gesteund, nu zal Melijk. na zooveel jaren lobbens en zwoegens de lang gewenschte lijn omen. De concessie is verleend; de gronden zijn op weinigen na out- Mod; de aarden baan is gelegd, en nu, ja wat nu? Wel de goede Lei- maars zullen met opoffering van 100,000, zegge honderd duizend gulden de gemeenschappelijke kas, het voorrecht krijgen om per Woerdcnsche in met het buitenland in verbinding te komen! Maar welk ander materieel voordeel zal het voor de stad zelve opleve- Als het denkbeeld der antagonisten van Burg. en Weth. en hel raads- Ee Poole in den gemeenteraad ingang vindt nul. Die heeren (de 'bgomslen nl.) ijveren voor een theorie die tegenwoordig in de mode is. ra hoeveel theoriën zijn er tegenwoordig niet in de monde?!) nl. aanslui- ronr het doorreizend publiek, en wel zulk eene directe aanslui- dal er reu centraal station moet komen aan het tegenwoordig slation der H. IJ. S. even builen de voorm. Rijnsburger poort; terwijl hh. Burg. eu Weth., die met het raadslid Le I'oole. een ander begrip van hun mandaat en van het gemeentebelang" schijnen te hebben, een station verlangen buiten de voormalige Wittepoort. natuurlijk ook onder beding van aanslui ting met de Holl. spoor voor doortrekkende reizigers. Verstandig, niet waar! Maar neen. niettegenstaande onze goede stad onder den blaam zucht dat het eene doode vervelende stad is waar bijna geen verlier heerscht. grijpt men een voor de hand liggend middel dat nieuw vertiernieuw leven zon kunnen scheppen, niet alleen niet met beide handen aan, neen. men verwondert er zich nog over, lees de verslagen van den gemeenteraad dat Burg. en Welh. en de heer Le Poole een voorstel kunnen doen. waar- meé de conditie waarop de ƒ100,000 uit de beurs der goede Leidenaars is toegezegd, n. 1. directe aansluitingzou vervallen! Alsof er, hoe naief?, geen andere aansluiting mogelijk ware dan alléén door een centraal station buiten de voorm. Rijnsburgerpoort?! Men heeft immers met de tonne gouds in de hand, helaas! in een al te onbewaakt oogenblik te spoedig toegezegdaan de directie der Rijn- spoor slechts de verplichting op teleggen, dat zij aan de reizigers die van den kant van Woerden of iiisschenliggende dorpen komen, de faculteit laat om zich bij het nemen van kaartjes te verklaren aan welk station, dat buiten de Wittepoort of buiten de Rijnsburgerpoort, zij wenschen af te stappen, om het bezwaar der aansluiting optelossen! De brug over het Galgewater, waarvoor onder Soeterwoude de hoofden reeds gemetseld zijn, komt er immers, en dan is er geen enkel bezwaar, integendeel een voor de gemeente onberekenbaar materieel voordeel aan verbondenom een station buiten de voorm. Wittepoort te krijgen. Vraag eens aan de bewoners van Kort-rapenburg HaardensteegHaarlemmerstraatBeestenmarkt en Steen straat boe zij le moede zouden zijn als het station der H. IJ. Spoorweg maatschappij naar een ander gedeelte buiten de stad werd verlegd, en dan kunt gij eenigzins nagaan wat een onberekenbaar voordeel en vrolijk ver tier het voor de bewoners van het Noordeinde en omliggende straten zou zijn als het station van de Rijnspoor buiten de voorm. Wittepoort verrees. En is dit ontegenzeggelijk zoo, welnu rust dan op onze gemeenteraads leden niet in de eerste plaats de verplichting, niet om voor de belangen van doortrekkende reizigers, maar voor die der ingezetenendie gemeen schappelijk de lasten dragen, «te zorgen? En doet men dit wanneer men zulk eene prachtige gelegenheid om leven en vertier in een aanzienlijk deel der siad te brengen, roekeloos laat voorbjjgaan, neen wat meer is tegen werkt en belemmert? Ik acht mij door mijne maatschappelijke positie ongeroepen in deze het initiatief le nemen: maar; mocht deze of gene naar aanleiding van mijn gaschrijf eene poging willen aanwenden omb. v. door eene monster-petitie aan den gemeenteraadof het bijeenroepen eener kiezersvergadering omnu hel nog tijd is, middelen te beramen ten gunste van een spoorwegstation buiten de voorm. Wittepoort, dan verklaar ik mij gaarne tot medewer king bereid. EEN KIEZER. Burgerlijke iSlaub. ONDERTROUWD: M. Crommelin, jm. 26 j. en C. J. A. Bierens de Haan, jd. 25 j. A. Groenewegen, jm 31 j. en C. Delmeer, jd. 25 j. J. F. Snik, jm. 47 j. en E. de Graaf, wed. 29 j. J. Brokkaar, jm. 23 j. en C. van Polanen. jd. 22 j. G. Kloos. jm. 25 j. en J. Aalbersberg, jd. 19 j. G. C. F. Scheffel, jm. 25 j. en J. W. Metz, jd. 28 j. Gelioudcn Vcrkooping van onroerende goederen, in hei IIceren-Logemenl aan den Burg, Znlurdag 2 Maart. Notaris Mr. J. L. Klaverwijden. Een Huis en Erf. met Tuin. aan den Ouden Singel, n". 82, Sectie B, n°. 1048. Kooper A J. Binnendijk qq. ƒ5650. - Een Huis en Erf. aan de westzijde van de Zijdgracht, n». 23, Sectie E, nu. 898. Opgehouden op ƒ1903. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Eene Kleederbleekcrij met Woonhuis en verdere Gebouwen, als: Keuken., Droogkamer, Droogloodsen en Turfschuurverder Bleekvelden. Tuin of Lpan buiten de voorm. Rijnburgsche Poort, aan den weg naar het Stationir. 15, Sectie A, nos. 182, 187, 374 en 377, allen gedeeltelijk en n\ 376 geheel. Kooper I. Imans. ƒ5500. Een Bleekveld ol Erf, aan den Singel, nabij de voorm. Rijnsbnrgsche Poort. Sectie A, n1'8. 182. 187. 374. 375 en 377, allen gedeeltelijk. Kooper W. C. Mulder qq. /2930. Twee Woonhuizen met Erf en een perceel Tuingrond, aan den Singel, tnsschen de Morsch- en voorm. Rijnsburgsche Poorten, onder Oegstgeest, wijk II, n". 111, Sectie E, n°. 1019 en 1020. Kooper J. C. Meysing qq. ƒ4001. Bevallen van een welgeschapen Zoon C. C. MARTIJN, geliefde Echtge- noote van S. J. FONTEIN. Leiden 3 Maart 1878. Heden overleed, na een smartelijk lijden, in den ouderdom van 43 jaren, mijn geliefde Echtgenoot KAREL HENDRIK BURGEMEISTER. Wat wij in hem verliezen zullen zij beseffen die hem van nabij gekend hebben. Wed. K. H. BURGEMEISTER, Sciieveningen 3 Maart 1878. geb. E. A. van dek Feen. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij de geboorte van ons kind beloondbetuigen wij onzen hartelijkcn dank. W. PLEYTE. C. M. PLEYTETempleman van der Hoeven. Visites worden afgewacht Donderdag en Vrijdag 7 en 8 Maart.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3