den. de geschiktheid voor veldlelegraphist hehhei) verkregen; d. die. tot welk onbereden corps ook hchoorendcbinnen den in den aanhef van dit artikel vermelden termijn de blijken geven, dat zij hunne verpliglingen als milicienovereenkomstig een door de minister van oorlog vast te stellen programma, in alle opzigten kennen en het bewijs leveren, dat Imnne te genwoordigheid in hel gezin, waartoe zij behoorennoodzakelijk is. Door liet prov. kerkbestuur van Zuidholland is aan den heer M. A. Gooszcnpred. te Schiedamdie de benoeming tot kerkelijk hoogleeraar in de godgeleerdheid te Leiden heeft aangenomen, eervol ontslag uit de evan geliebediening verleend, in te gaan met 1 Junij e. k. Door den heer S. J. van Nooten, in leven burgemeester te Lopik, den Ijden February jl. overledenis aan de Maatschappij van Weldadigheid ge legateerd de som van ƒ1000, vrij van successieregten. Het stoomschip Drenthevan Batavia naar Rotterdamis op 1 Maart naar Suez vertrokken. Uit IJmuiden meldt men aan de C.: Zaterdag nacht werd door den wachthebbenden slnisknecht in de nabijheid der Noordzecsluizen een persoon ontdekt, in min of meer beschonken toestand, met een geladen revolver bij zich, die voorgaf zich van het leven te willen berooven. Bij onderzoek der politie bleek hij een hofmeester te zijn van een der schepen. Men ontnam hem den revolver en bragt hem naar boordaangezien er nog gceue plaats is om iemand in verzekerde bewaring te brengen. De Zutph. Cour. meldt, dat door den provincialen archivaris van Gel derland de treurige ontdekking is gedaan, dat een gedeelte van het archief bedorven is. Door een gat in het leijen dak van het gebouw, waarin het archief wordt bewaard, is het water, men weet niet hoe lang reeds, heen- gestroomd, doorgedrongen lot de archievcnkamer en heeft daar een onher stelbare schade veroorzaakt, daar vele kostbare stukken, waaronder uit den Spaanschen tijd. geheel doorweekt en onleesbaar zijn geworden. Men meldt uit Wageningen: Ten gevolge van de in Duitschland voor gestelde tabaksbelasting zijn in de afgeloopen maand uit ons land duizenden kilo's tabak derwaarts uitgevoerd Vele handelaars hebben zelfs aldaar pakhuizen gehuurd om den voorraad tabak tot lateren verkoop te bergen, en daarmede bij aanneming van het wetsontwerp hun voordeel te doen. Naar men uit Vollenhoven meldt heeft men aldaar Zaturdag avond ten half zes ure een aardschok waargenomen Men verneemt dat dezer dagen nabij IJlst het lijkje van een pasgebo ren kind van het mannelijk geslacht is gevonden. De policie doet onderzoek. 's GRAVENHAGE4 Maart. Met ingang van 1 April aanst. is bij de naamlooze vennootschap »de Nederlandsche Bank, voor den tijd van zeven jaren, benoemd tot president directeur de heer mr. W. C. Mees. Door deu minister van koloniën zijn ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederl. Indië gesteld de heer W. Dominicus, arts te 'sGravenhage, om te worden bestemd tot vervulling van eene der beschik- j bare plaatsen als burgerlijk geneeskundige in Nederl. Indié, en de heer G. W. Beltrand, om te worden benoemd tot ingenieur 3e klasse voor het stoomwezen daar te lande. Tot leerling-consul is benoemd L. van Riet, te Somcren. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. j Blijkens een nader van den gouverneur van Curasao ontvangen berigt. wordt de schade, door den storm van 23 September jl. aan de particuliere eigendommen op Bonaire toegebragt, begroot op ƒ103,640. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad is door advocaat- generaal mr. Polis conclusie genomen in de cassatie-voorziening van G. de Vos, nit Waddinxveen, die wegens vergifiiging zijner huisvrouw tot levens lange tuchthuisstraf is veroordeeld door het geregtshof te 's Gravenhage. De conclusie strekte tot verwerping der voorziening. De uitspraak is be paald op 1 April. Door den lieer Sarabcr, in leven lid der vereeniging//Volksonderwijs", is een legaat aan de a.fdeeling 'sGravenhage vermaakt. Het derde bal masqué in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Zaturdag avond door den directeur, den heer van Veen, gegeven, was inderdaad uitstekend fraai. De prachtig verlichte en versierde groote zaal was. ofschoon aan beide uiteinden verlengd, haast te klein voor de breede schare van danslustige vermomden en gemaskerden. uq TKNI .A AI JSC 111: UKH IC TO. EHOEliANh. LONDEN, 3 Maart. De itlanch. Guard, zegt: Het gerucht, dat lord Derby's altreden op handen is, nadat reeds de bevelhebbers voor eene Engelsche legermagt gekozen zijn, is op dit oogenblik meer dan een gerucht, het is eene waar schijnlijkheid geworden, met dien verstande, dat het aftreden van den vredelic»enden minister slechts op het laatste oogenblik, misschien Ie gelijk met eene oorlogsverklaring zal plaats hebben. Men gaat steeds druk voort met het maken van militaire toebereidse- len op de werven en in dc wapcnlabricken. Er is bevel gegeven met de voltooijing van actit gepantserde en andere oorlogsschependie te Chatham op stapel staan, zooveel mogelijk spoed te maken. Van die schepen zijn vijl' gepantserd, drie niet. De vrede mannen zijn voornemens Zondag 10 Maart weder eene demon stratie op touw te zettent. w. het houden eener meeting om te proteste ren tegen tie tot oorlog leidende politiek der regering en tegen de door i anderen aangewende pogingen lot gewelddadige verstoring der vrije uitoefe- j ning van het regt van bijeenkomst Berigten uit Zuid-Afrika melden dat sir Bartle Frere. gouverneur van de Kaap-kolonie, den ernstigen maatregel nam. om liet kabinet te ontslaan, terwijl het parlement niet bijeen was. Dit bewijstdat naar het gevoelen van den gouverneur in de kolonie het gevaar te groot is. om een ministerie aan het roer te laten, dat de soldaten uit de burgerij onafhankelijk wilde houden van de eigenlijk gezegde militaire magt. Alle militaire krachten zullen nu door dit besluit onder één hoofd worden gebragt. f it A N tt K IJ» 84 Dc kamer van afgevaardigden heeft met 243 tegen 102 stemmen besloten tot niet-toelating van den heer Billiotti en daarna zonder beraadslaging aangenomen de colportagewet, zooals deze door den den senaat is gewijzigd. Door den rapporteur werd nl. de opmerking gemaakt dat de nuttigheid van het in de wet gebragte additionnele artikel volstrekt niet onbetwistbaar is, I maar dat desniettemin de republikeinsche meerderheid het behoorde goed te keuren, ten einde een nieuw bewijs van hare gematigdheid te geven. Men verneemt dat in de groep der conslitutionelen eene scheiding tot stand gekomen is. De hertog d'Aufïiffret Pasquier met Bocher en met Lam bert de Sainte-Croix hebben zich meer links gewend, en men verzekert, dat de president van den senaat slechts een gelegenheid afwacht om in het publiek een verklaring in rcpublikeinschen zin af te leggen. Er heeft een tweegevecht plaats gehad tusschen de afgevaardigden Paul de Cassagnac en Thomson. Reden daartoe gaf dat de heer Thomson eene rede van de Cassagnac, waarbij hij herhaaldelijk tot de orde moest geroepen worden, //grotesk" had genoemd en de Cassagnac den heer Thom son //insolent" noemde. De heer Thomson kreeg een degenstoot door de keel, die men hoopt dat niet doodelijk zal zijn. Volgens de Temps zal het ie Ploërmel op te rigten standbeeld niet zijn van den beroemden schrijver de Lamennais, maar van zijnen broeder, den stichter der broederschap van het Christelijk onderwijs, eene vereeniging van onderwijzers voor Brelagne en de koloniën. i - - Hyacinthe Loyson heeft Zwitserland met der woon verlaten en zich weer te Parijs gevestigd, waar //conférences'' gehouden worden door den heer Léon Peclie. een van Hyacinthe's volgelingen. Volgens dc Hép. frang. zouden in het Carlistische hoofdkwartier te Parijs reeds maatregelen zijn beraamd om een nieuwen veldtogt te openen tegen de tegenwoordige regering van Spanje. Nabij Djimillah, in Algerië, is een ongemeen fraai standbeeld gevonden, uit wit marmer gehouwen en volmaakt ongeschonden. Men gist dat het de moeder van keizer Caracalla voorstelt bUITICULAU'B, De geheime correspondent van Engelsche bladen, de heer Bishop, 1 wordt nog steeds in hechtenis gehouden en dezer dagen is nog een tweede persoon onder verdenking van medepligtigheid aangehouden. De justitie had I ontdekt, dat Bishop in de gevangenis eene geheime briefwisseling hield met I verschillende personen in en buiten Duitschland, zonder dat men kon nagaan langs welken weg. Thans is dit echter aan het licht gekomen en een van de opzigters der gevangenis is aangehouden, terwijl hij uitging om een paket brieven van den arrestant weg te brengen. TITRKIJE. Soliman-pacha zal, naar men verneemt, niet alleen wegens hoogver raad, maar ook wegens zjjne als veldheer begane fouten teregtstaan. Hij moet derhalve voor twee regterlijke collegien verschijnen- voor een krijgsraad en voor het hof, dat volgens art. 92 der constitutie over beschuldigingen wegens hoogverraad moet oordeelen. Hij moet de leden der oppositie in het parlement min of meer hebben ondersteund, en men beweert dat hij ook na de ontbinding nog met hen in verstandhouding bleef, hen aanspo rende om de hoofdstad niet te verlaten, daar hunne tegenwoordigheid om deze of gene reden nog noodig of gewenschl kon zijn. Tegelijk met de aanhouding van Soliman is aan 12 der invloedrijkste afgevaardigden bevel gegeven Konstantinopel binnen eenige uren te verlaten en naar hunne woon plaatsen terug te keeren. Uit Jassy wordt gemeld dat het aantal typhuslijders onder de gewonde herwaarts gebragte soldaten in Januarij en Februarij aanmerkelijk is toege nomen en thans reeds 19 pCt. bereikt, terwijl het vroeger slechts 5 pCl. bedroeg. Al de voertuigen op de lijn Fratesti-Jassy zijn besmetde desinfectie geschiedt op kleine schaal, en blijft daardoor zonder uitwerking. Langs den spoorweg van Simnitza en Fratestie liggen vele lijkenin een staat van ontbinding. OOST-INDIE. BATAVIA. 25 Januarij. Thans is bekend geworden de uitspraak in revisie van het hoog ge regtshof in zake Verloop, den voormaligen gezagvoerder van het stoomschip Generaal liroesen. Daarbij is het vonnis van den raad van justitie be krachtigd, zoodat de veroordeeling tot twee jaren gevangenisstraf gehand haafd blijft. De veroordeelde bevindt zich te Singapore. Aau den heer T. C. J. Kroesen, oud-hooldintendant der militaire admi nistratie en lid der algem. rekenkamer, is opgedragen om te onderzoeken en aan de regering te rapporteren, door welke verbeteringen in hetgeen be trekking heeft op de administratie en het gebruik van 's lands goederen en gelden in Atchin beperking der uitgaven kan worden verkregen. Voortdurend komen er uit de binnenlanden tijdingen van verwoestin gen door het zware weder op den 1" Januarij aangerigt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den architect 2' kl. bij den waterstaat .1. W. Volmering: aan den ambtenaar op wachigeld F. C. Holle; aan den commies 3' kl. bij de post- en telegr.-dienst II. S. A. A. van Steenbergen; aan den 2'" commies bij de algem. reken kamer J, L. Salomons. Benoemdtot adsist -resident van Komering en (tgan-Oeloe. dc controleur 1« kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura G. J. du CIoux; tot secretaris der resid. Cheribon, de sécretaris der resid. Bezoeki J. W. Coert; tot 3'" subst.-grifFier bij den raad van justitie te Batavia, de ambtenaar voor de regterl. magt in Ned.- Indiö mp. P. J. van der Zweep; tot adspir. controleur bij het binnenl. be-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2