LÜIPSCI1D €4 (J RANT. 1S7S. Mm ram a* |(«|M DONDERDAG 2;J FF.BRUARIJ. M°. 50. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en I-ces/dagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. O Cents. [te prijs der AdvertentiCn is van 1- 4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICHTEN. HEK- IJ K BURGEMEESTER ÏN WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien bet besluit van de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Hollandvan den 24sieo December 1877, n°. 29/1 Provinciaalblad n°. 90), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1878; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, Ictt. a, der wet >an den 7eü April 1869 Staatsblad n". 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mede- dceling dat daaitoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijle, op de Aalmarktnaast de Gemeente apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 28 Februari, 1, 5, 6, 7 en 8 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 19Jen December 1877, de letter Lin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmork zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegiverktuigen voor fijnere wegingenterwijl hel. kantoormei k voor de gemeente Leiden is bet cijfer 7. Kindel ijk dat aangezien bij sommige \ooral ijzeren iveegiverktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den oiergangsstempel spoedig wordt uitgewisebt ?p de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Bnrgemëesler en Wethouders voornoemd, Leidex, 3 Januari 1873. v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINtNENLAiNDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 27 Februarij. Verkiezingen ran leden roor de tweede kamer der stateu-generaal. Amsterdam. Uitgebragt 1965 geldige stemmen. Herstemming tusschen de hl). mr. G. van Tienlioven, die 700, en tnr. A. S. van Nierop, die 734 stem men verkreeg. De heer mr. M. J. van Lennep bekwam 449 stemmen. Rotterdam. Uitgebragt 1888 geldige stemmen. Herstemming tusschen de hh. J. van Stolk Jz.die 838. en mr. A. Kerdijk, die 815 stemmen verkreeg. Be heer Keuchenius bekwam 220 stemmen. Hilversum. Uitgebragt 1296 geldige stemmen. Herstemming tusschen de hit. Verwer, die 471, en Scliinnnelpenninckdie 454 stemmen verkreeg. Voorts bekwamen de hh. Greeve 203, van Tienen 95, Hartsen 50 en van Goltstein 21 stemmen Hinschoten. Uitgebragt 1341 stemmen. Herstemming tusschen de bh. Mulder, die 465, en de Vos van Steenwijk, die 447 stemmen verkreeg. Voorts bekwamen de hh. Brocx 203, Mansholt 137 en Gratama 07 stemmen. Zevenbergen. Uitgebragt 1502 geldige stemmen. Herstemming tusschen de hh. Dieper, die 702, en van der Werk. die 361 stemmen verkreeg. De I lieer Wijnmalen bekwam 337 en de heer Sassen 102 stemmen. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsvoorstel tot liet aangaan eeuer geldleening van hoogstens 44 millioen. rentende 4 percent, aflosbaar a pari in 56 jaar, en strekkende tot dekking van tekorten en voor uitgaven van algemeen nut. Renten en aflossingen te vinden uit eene verhooging der successie-belasting, geraamd op 2j millioen 'sjaars, door heffing van 1 per- ceut voor de regie nedergaande linie en van 3 percent voor de regtc op gaande linie. *Op den I91c° Maart e. k. zal in de Hollandsclie maatschappij van fraaije kunsten cn wetenschappen alhier als spreker optreden dr. Jan Ten Brinkvan 's Gravenliage. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn alhier 30 schuiten aangeweest met een schrale vangst, welke hesomden/80 a lj>0 in 6 dagen; besteed voor tarbot ƒ4 a ƒ6 per stuk, tong ƒ0.15 a ƒ0.35 per stuk, kabcljaauw 1.75 a ƒ3.25 per stuk, bunschol ƒ0.30 a 0.60 per stuk, levende schol ƒ4.50 a 8 per mand, rog f 3 a ƒ450 per mand, zeesterren ƒ11 a f 12 per kar. De geheele vloot is thans in de vaart. Ds. W. Kraijcnbellpredikant te Bodegraven, is beroepen naar de herv. gemeente te Katwijk aan Zee. Het Staatsblad n°. 9 bevat liet kon. besluit van 13 Pebr. jl., bepa lende de vereischlen voor de benoeming van eenige ambtenaren bij de bur gerlijke dienst in Nederlandsch Indiëbestemd voor de beoefening der- Indische talen. Be minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal, te beginnen met 1 Maart 1878, gelegenheid zal bestaan tot het overmaken van geldsommenhet bedrag van 250 gulden of van 400 kroonen niet te boven gaande, door middel van postwissels tusschen Ne derland, ter eene, en Denemarken, met uitzondering van IJsland, Groen land en de Deensche Antillen, ter andere zijde. Het regt, van den afzender hier te lande voor elke afzonderlijke geldverzending naar Denemarken te heffen, bedraagt 12% cent voor elke 12 gulden 50 cent, of voor elk ge deelte van 12 gulden 50 cent. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat op 1 October dezes jaars jongelieden zullen worden toegelaten om bjj hel garnizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor de dienst hier te lande en tot militair apotheker hier te lande. De aan le nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 20 jaren. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot officiep van gezondheid of tot militair apotheker bier te lande worden opgeleid, moeten daartoevóór 16 Jultj e. k., een verzoek indienen aan den inspec teur van de geneeskundige dienst der landmagt. Het volgende getal plaat sen wordt opengesteld, als: voor officier van gezondheid hier te lande zes; voor apotheker hier te lande twee. De studenten voor de geneeskundige en pharmaceutische dienst hier te lande genieten eene bezoldiging van 500 'sjaars. De heer S. de Vries, kon. bofgraveur te 'sHage, heeft wederom, even als ter gelegenheid van bet zilveren Pius-jubilé, eene keurige kleine medaille vervaardigd van den nieuw benoemden Paus, meer bepaald bestemd voor den zoogenaamden palcr-nosler of rozenkrans. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 24 Febr. Gibraltar gepasseerd. De volgende nadere bijzonderheden worden gemeld aangaande het on geluk, dat op het strand te Scheven in gen heeft plaats gehad. Hel onheil is geschied ongeveer op 6000 meter afstand van bet badhuis, digt bij het strand. De ligging der lijken bewees, dat de kinderen rondom de granaat stonden, zoodat zij bij de ontploffing in vier verschillende riglingen wer den weggeslingerd. De lijken zijn vreeselijk verminkt. De oudste jongen was bijna 17 jaren; de tweede, van 13 jaren, was mede een hulp in het onderhond van het behoeftige gezin: de twee andere kinderen waren meis jes van 11 en van 7 jaren. De kinderen hadden er een bezigheid van ge maakt om voor liet legerbestuur de kogels op te zoeken, Het spreekt van zelf, dat zij geen denkbeeld van het gevaar hadden. Uit Naaldwijk meldt men dat Zaturdag reeds de eerste nieuwe aard appelen van den konden grond aan Z. M. den koning zjjn aangeboden door A. J M. van der Trappen, te Hondsholredijk. Een facteur van een der te Nieuwediep in garnizoen liggende corpsen had dezer dagen een aangeteekenden brief van het postkantoor gehaald en dien uit nieuwsgierigheid geopend, de som gelds, die er zich in bevond, verlokte hem; hjj eigende zich die toe en maakte daarvan goede sier. De diefstal werd spoedig ontdekt en de dader gevangen genomen. De gemeenteraad van Zwartsluis heeft zich per adres tot Z. M. den koning gewend, ten einde Z'. M*. bemiddeling te verzoeken om eene wet in het leven le roepen, waardoor het rijk verpligt wordt, de burgemeesters gedeeltelijk te bezoldigenomdat zij meer rijks- dan gemeente-ambtena ren zijn. Te Leeuwarden is uit een sloot een zak opgehaald, bevattende een trommel, waarin hel lijkje van een pasgeboren kind. Naar men uit Groningen, meldt heeft de heer J, Hissiuk Jansen, hoog leeraar bij de geneeskundige faculteit aan de universiteit aldaar, met het oog op zijnen gezondheidstoestand, zijn eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. De reglbank te lleerenveen heeft W. Kamp te Steggerda, die drie weken lang in arrest gehouden is wegens vermoedelijk oorzaak te zijn van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1