aged. heeft dien ouden man zijn spaarpenningen, ruim /300. zorgvuldig door hein in een kist op den zolder weggeborgen, voor het grootste ge deelte onUlolen en zulks (les nachts, als alles in diepe rust was en de sleutel van 's mans kist op zijn nachttafeltje lag. Dezer dagen naar Amsterdam vertrokken, werd de dader, op het punt van met een "Schip uit te zeilen, door de policie achterhaald, bekende den diefstal gepleegd te hebben, en is gevankelijk naar Leeuwarden overgebragt. Zaturdag 11. is een 13-jarige jongen, die eten bragt in de aardappel- meel-fabriek van de hh. Hoveling Botjes, te Veendam. tusschen de ma chine geraakt en zoodanig verwonddat er geen kans van behoud op liet leven is. Nabij Helmond geraakte Zondag avondten gevolge van dronkenschap en waarschijnlijk misleid door de duisternis, een man in bet water Op zijn geroep ont hulp schoot een wisselwachter toe, wien het mogt geluk ken hem levend op het drooge te brengen. Na weinige minuten echter gaf hij den geest. 's GRAVENllAGE, 26 Fcbruarij. Aan den heer mr. B. J. de Kok is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter te ltolsward. - Aan de hh. dr. W. .1. A. Jonckbloet en John. E. Knight is. op hun verzoek, eervol ontslag verleend als leden der commissie van loezigt van 's rjjks akademie van beeldende kunstenmet dankbetuiging voor de door hen in genoemde betrekking bewezen diensten. - Door Z. M. zijn de kolonel G. Kuyper llz. en de kapitein J. 11. Schd- fer. heiden van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. op pensioen gesti lden is de rang van generaal-majoor verleend aan den kolonel G. Kuyper Hz. en die. van majoor aan den kapitein J. H. Schafer. Voorts zijn bij hel corps ingenieurs, mineurs en sappeurs benoemd: lot majoor, de kapiteins J. F. 11. Ihionacker. A. J. Voorduin en F. Ermcrins, allen van liet corps, en de vóórlaalstgenocmde toegevoegd aan den inspecteur der genie: lot kapitein 2e kl.de lc luitt. R. de Jongh. A. F. Swaan en jhr. A. W. Quarks van Ufford, van het corps, en tot 1" luit., de 2e luitt. P. C. J. Noorduyu. F. L. L. de Wijs en W. G. L. Versteeg, mede van hel corps. - Blijkens een bjj het dep. van marine ontvangen telegram, is de oefe ningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, den 24»un dezer te Madeira aangekomen. De toestand van Z. M. den koning, die in de laatste dagen ongesteld was, is thans weder gunstig. Z M. is nagenoeg hersteld. - Omtrent den loop der instructie tegen mevr. P., in het huis van ar rest alhier gedetineerd onder verdenking van poging tot vergiftiging, kan worden medegedeelddat een deskundig onderzoek is bevolen naar de hel derheid harer geestvermogens. Eenige personen uit hare dagelijksche omge ving meenden uit verschillende omstandigheden te moeten afleidendat zij aan krenking harer verstandelijke vermogens lijdende was. BUlTElNKANDSCliE UERIGTEA. FttANKKlJh. Zondag is op hel kerkhof Père Lachaise een gedenkteeken onthuld voor Ledru Ilollin, een der mannen uil de dagen van 1848. De plegiigheid is ordelijk afgeloopenniemand werd zonder toegangskaart op het kerkhof toegelaten. Het woord werd gevoerd door de hh. Cremieux, Victor Hugo, L. Blanc en Hérisson. De rede van Victor Hugo wordt zeer geprezen. Het gedenkteeken beslaat uil een eenvoudig viirkant eenigzins spits toeloopend' voetstuk van ligt grijs graniet, ongeveer twee nieter boog, waarop een groot bronzen borstbeeld staat van den overledene. Naar men verzekert, zal de heer Ernest Renan, bij de verkiezing van een opvolger van wijlen Claude Bernard in de Akademie, zich candidaat stellen. De advocaat Santallier te Lyondie een zijner ambtgenootenden heer Cabaud, met een pistoolschot om het leven bragt, is met het oog op ver zachtende omstandigheden tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld. Dat hij ten gevolge van bijziendheid zich in zijn slagtoller vergist had, is thans bewezen. In het Grand hotel alhier is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De oascenseur" brak terwijl hij werkte en 3 personendie zich in de kamer bevonden, werden gedood. De getroffenen zijn: barones von Scliack. oud 56 jaar, die met haren echtgenoot in hel hotel logeerde, de inspecteur, ou.l 40 en de conducteur, oud 27 jaar. De baron en zijne vrouw hadden vertrekken op de tweede verdieping; hij ging langs den trap naar beneden; de barones gaf natuurlijk aan het gemakkelijkste middel de voorkeur en gebruikte den «ascenseur", die een einde aan baar leven maakte. ttllTIBH I., A it- Door de Polen-club in het huis van afgevaardigden te Wecneii is lot de regering eene interpellatie gerigtwaarvan hel doel is te trachten de Poolsciie quaestie op het eerstdaags te houden congres aanhangig te ma ken, eene poging echter die volstrekt niet de minste kans van sagen heelt. Bij die interpellatie wordt de vraag gedaan of de regering iu staat zou zijn. op bel aanstaande congres ie bewerken, dal naast den toe stand der Christenen in Turkije ook liet lol der onder Russische heerschappij levende Polen door de Europesche mogendheden in overweging genomen en j daarin verbetering gebragt wordt. 'r II K K IJ E. I'it. Koiistaiilinopcl wordt de volgende opgave gedaan omtrent de voor naamste punten der vredes voorwaarden: 1". Bulgarije zal het land bevatten tusschen den Donau en het Balkan gebergte, met uitzondering van dc Dobrudscha Het zal evenzeer betalten IUtmelië tusschen de Zwarte Zee en Servië, met inbegrip der vallei van Maritza. doch zonder Adrianopel. Eene vergadering van notabelen zal den vorst kiezen, wiens benoeming aan de bekrachtiging van de Porte en de mogendheden onderworpen wordt. Bulgarije zal eene schatting betalen, j gelijkstaande aan de netto-opbrengst van de tegenwoordige schatting. Eene Russische commis.-ie zal gedurende twee jaren toezigt houden op de rege ring v. n Bulgarije, dat door 50000 man Russen zal bezet worden. 2". Podgoritza en Antivari zullen bij Montenegro worden gevoegdbene vens eenige andere arrondissementen ten oosten en ten wesien. 3' Bevoegdheid van Rusland tot afstand van de Dobrudscha aan Rumenië in ruil' voor Bessirabië. en tot aanmerkelijke vergrooting van Servië naai den kant van Bosnië en N'isch. 4° Handhaving van het tegenwoordige stelsel betreflende de zeeëngtenI welker doorvaart aan alle oorlogschepen zal verboden zijnbehalve in enkele op zichzelf slaande gevallen. Volledige vrijheid der handelsscheepvaart,! zelfs in oorlogstijd. 5Eene oorlogsschatting aan Rusland van 1400 milliocu roebels, tot de kwijting waarvan Turkije zal alstaau: l'.atuin. Kars. Bajazid Ardahan benevens het grondgebied van dien gordel: voorts zes pantserschepen ter keuze van Rusland. Turkije zal bovendien nog betalen veertig millioen in obligatiën. waarvan de interest, en de aflossing zullen gewaarborgd wor den door de schatting van Bulgarije en Egypte, benevens door de inkomsten van Analolië en de mijnen van Heraclea Tien millioen roebels zullen on middellijk betaald worden en strekken tot schadeloosstelling der te Kon- stantiiiopel gevesiigde Russen en Russische instellingen, lot volledige terug betaling van de kapitalen, door de Russen in Turksche obligatiën belegd, tot betaling van de onderhoudskosten van krijgsgevangenen en herstel der monden van de Sulina. - De 4000 man Egyptische hulptroepen, door den Khedive naar Turkije gezonden, zullen zich te Varna inschepen om naar Egypte teiug te keeren. F ER TELEGRAAF. LONDEN, 25 Februarij. In het lagerhuis heelt sir Northcote in antwoord op eene vraag van den heer Forster verklaard, dat hij omtrent de vredes- vooiwaarden geen officiële berigten heeft. Het scheen evenwel zeker, dat de grootvorst Nicolaas zich te San Stefano bevindt, alwaar de vrede zal worden geleekend. Hij verwacht dal dc conferentie te Baden-Baden zal worden gehouden. Engeland zal aldaar door lord Lyons worden ver tegenwoordigd. In het lioogerhuis zeide graaf Derby, dat Turkije het oprukken der Grieksche troepen beschouwde als een daad van vijandelijkheid. Engeland heeft daarop bij Griekenland aanbevolen de troepen terug te roepen en be- loolde al het mogelijke te doen om onwettige of gewelddadige handelingen te verhinderen. Volgens berigl zijn de troepen ook teruggeroepen, Lord Stratheden stelde eene resolutie voor ten gunste van maatregelen van voor- zorg, door Engeland te nemen, tegen schending der tractaten van 1856 en 1871. In den loop van het debat werd dit op voorstel van graaf Derby verworpen. Ook verklaarde graaf Derby dat de Porte den cisch van Rus- land betreffende den afstand van oorlogschepen heeft algewezen. Hij hoopte j dat Rusland niet in dien eisch zou volharden. Ingeval Rusland eischt dat er zou worden beschikt over de schatting van Egypte, zou dit in ernstige overweging moeten worden genomen. Rusland had zijn wensch ter verwij dering der Muzelmannen uit Bulgarije ingetrokken of grootendeels gewijzigd. WEENEN, 25 Februarij. De Pol. Corr. meldt uit Bucharest, dat prins Karei van llumenië de regering wil nederleggen, ingeval Rusland niet wil afzien van den eisch betredende de teruggave van Rumenisch Bessarabië. In de Russische kringen wordt, voor het geval dat prins Karei aftreedt, prins Gregorius Sturdza als candidaat voor den Rumenischen troon genoemd. VERSAILLES. 25 Februarij. De senaat heeft de wet aangenomen tot bijeenroeping der gewestelijke raden tegen 8 April. De kamer heeft een nieuw crediet voor eene maand goedgekeurd. VERSAILLES, 25 Februarij. De kamer van afgevaardigden heeft de ver kiezing van ülthez ongeldig verklaard BERLIJN, 25 Februarij Bij den rijksdag was heden in behandeling de begrooting voor buitenl. zaken. Er werd gevraagd, hoe het stond met de onderhandelingen over het wegruimen van bezwaren in het verkeer op de grenzen tusschen Duitschland en Rusland. Prins Bismarck verklaarde, dat die onderhandelingen nog niet zijn afgeloopen en het zich nog niet laat aanzien, welken uitslag zij zullen opleveren. Iiitusschen hoopte hij, dat men er op bedacht zou zijn. uit de politieke relatiën met Rusland geen ge volgtrekkingen af te leiden ten opzigte van zaken op het gebied van han delsverkeer en invoerregt. WEENEN. 25 Februarij. De Pol. Corr. meldt uit St. Petersburg, dat men daar weldra dc komst van den shah van Perzië verwacht. Keizer Alexander heeft aan prins Menschikoff de taak opgedrggen den shah tot de grenzen tegemoet te reizen en hem voor den duur van zijn verblijf in Rus- laud uit te noodigen 's keizers gast te zijn. LËIDSCHE SCHOUWBURG. „Kersavond of de Vondeling'', looneelspel in 3 afdeelingen (7 talereeleu), vrij naar bet lloogduitsch van Friedrich Kaiser, door Rosier Faassen. Bovengenoemd stuk werd hier eenige jaren geleden door de Haagsche looneelli.-le» opgevoerd onder den liiel van Wie heelt er een kind verloren liet is een volksstuk met veel beweging en afwisseling, en daarom in dit gedeelie van bet seizoen niet slecht gekozen. Dal men zeer verlangend was het te zien, bleek ook uit dc stampvolle zaal. We hadden ditmaal een der drukst bezochte voorstellingen Het Rolterdauisclie gezelschap heeft ons echter in de laatste jaren te veel aan een ander genre van stukken gewend, dan dat de "Kersavond of de Vondeling" niet aan een deel van het publiek eenigermate zou moeten tegenvallen. Als men dit volksdrama plaatst nevens een stuk als het pas opgevoerde "Huichelaars en weerhanen", dan is zeker het contrast nogal in het oog vallend. Wie op een scherpe, humoristische karakterteekening en een fijn beschaafden toon boven alle andere zaken prijs stelt, heeft er geen vrede mee, want de hier heerschende toon is soms ruw genoeg, maar wij mogen niet vergelen, dat "de smaken verschillend zijn". Sommige toeschouwers willen op het looneel ook wel gaarne eens wat zien, en voor de zoodanige» is dit stuk geschreven. De strekking is goed. De auteur leert ons hoe in den menscliook als hij diep gezonken is, toch nog altijd een beter beginsel sluimert, dat slechts opgewekt behoeft te worden, om een geheele omkeering teweeg te brengen. Als hoofdpersoon verschijnt hier Peter Schartig, ren steenlioiiwersknechtdie wegens zijne bekwaamheid door zjjn baas bij al de andere knechts wordt voorgetrokken, maar die volstrekt niet wil oppassen, en al wat hij verdient naar de kroeg brengt. Een ongelukkige liefde beeft hem allen moed benomen, en hem op den verkeerden weg gebracht. Marie, een bekoorlijk meisje, dat hij harts tochtelijk lief bad. verliet hem om aan het aanzoek van een rijk lieer ge hoor te geven In liet geheim huwt zij met dien rijken minnaar, maar vóórdat de verbintenis publiek wordt sterft deze in een duel. Door allen verstoolen legt zij haar kind te vondeling bjj het huis van den stiefvader van haar echtgenoot, bij wien zij een oogenblik te voren in dienst is ge treden. en daar wordt bet door Peter Schartig gevonden. Haar hoop dat haar nieuwe meester, de schijnheilige van Weekharl. zich het kind zal aan- trekkeuwordt verijdeld. Niemand wil iels voor het arme schaap doen, zelfs de buurvrouwen niet, die bij het critieke geval tegenwoordig zijn. Heel natuurlijk is dit. niet, want een vrouw is uil haar aard te medelijdend om een kind aan doodvriezen bloot te stellen. Peter heeft echter meer mensche- lijk gevoel dan al de anderen. Hij neemt den kleinen ongenooden gast mee naar huis. zorgt er voor, gaat met ijver aan den arbeid, om hem te kunnen onderhouden, vermijdt voorlaan de kroeg, en wordt op die wijze een ander en beter tnensch Marie blijft lang onkundig van de plaats, waar haar kind zich bevindteindelijk komt zij bet te weten; haar moederhart laat zich gelden, en als Peter 's avonds thuis komt is zijn lieveling verdwenen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2