BUIT ENI .A N I >SC! IK BKR1GTEN. PER TELEGRAAF. IELGI K. Met groot leedwezen heeft men liet berigt ontvangen van het overlij den van twee der drie reizigers, die de «Association Africaine" heeft uitge zonden. om een ontdekkingsreis te doen in Midden Afrika. Zij zijn beiden te Zanzibar overleden, de een tengevolge van een zonnesteek, de andere tengevolge van dysscnterie. Te Brugge beeft in den nacht van 18 op 19 Februarij een hevige brand gewoed, liet gebouw van hei provinciaal gouvernement, waar dien avond een bal zou worden gegevenis legen 5 uur in brand geraakt. Ongeveer ten 9 ure was men den brand meesier. Alleen de vleugel van het ge bouw. die ter bewoning aan den gouverneur is algestaan, is gespaard. kWI&tikAKU. LONDEN, 21 February. De dagbladen bonden zich alle bezig met de heoordeeling van de rede van vorst Bismarck. Over bet algemeen valt die niet gunstig uil. Be Ti mes meent dat Bismarck's politiek zeer naauwkeurig door lord lleaconsfield in bel begin der tegenwoordige zinnig is beschreven: zij is zonder twijlel eene vaderlandlievende, maar ook. liet zij dan in goeden of kwaden zin, eene zelfzuchtige politiek. Hij meent in den letterlijken zin van bet woord de houding aan van een sterk gewapend man. wiens eigendommen aan geen onmiddellijk gevaar blootstaan. Hij is gereed zich zeiven Ie beschermen vooral zoolang bij zorgvuldig vermijdt zijne naburen lastig te vallen. Hij ziet daarom met bijna cynische onverschilligheid op de onrust van anderen neer, en zegt bun reeds bij voorbaat dat Duitschland zich aan geen enkel gevaar zal blootstellen ter wille van het behoud en de veiligheid van eeni- gen anderen staat. In de praclijk zal zijne houding deze zijndat Duitsch land op bel congres zijn morelen steun geven zal aan de door Rusland voorgestelde vredesvoorwaarden, maar aan den anderen kant niet voorne mens is er zich tegen te verzetten, indien eene andere mogendheid die verwerpt. Hel kan mocijelijk gezegd worden, dat deze houding iets tot het behoud des vredes zal bijdragen maar evenmin kan men beweren, dat zij groot trgenwigl in de schaal werpt. Duitschland kan veilig buiten re kening gelaten worden en de beslissing blijft dus afhankelijk van Rusland. Oostenrijk en Engeland. Volgens de Morning Tont kon Bismarcks rede niet meer Russisch wezen, al ware zij door vorst GortschakofFgedicteerd. De Duit- sclic keizer heelt eene schuld aan den Czaar af te doen voor zijne onzijdig heid in den oorlog van 1870/71 en royaal kwyt bij zich thans daarvan. Volgens de dagbladen wordt thans weder een ander gedeelte van Azië door hongersnood bedreigd, namelijk Cashmere, waar de rijstoogst geheel mislukt is en het vee wegsterft door volkomen gebrek aan gras of ander voeder Deze ramp moet toe te schrijven zijn aan de hevige regens, die tijdens den oogst alles deden bederven. De tijdingen uit de streken, die verleden jaar zoozeer geteisterd werden, zijn mede nog niet zeer bemoedi gend en de opbrengst van den oogst in Mysore en de districten van Madras moet niet geheel aan de hooggespannen verwachting beantwoord hebben. In de week, die 26 .lanuarij eindigde, moesten er nog 336,490 beliocTtigen van al het noodige voorzien worden. F H A K H. B IJ H. De commissie van enquête naar de misbruiken bij de verkiezingen onder het ministerie van 16 Mei heeft zich dezer dagen bezig gehouden naar hetgeen in de departementen Charente, Gironde en Dordogne geschied is. Nadat daar ongeveer 380 getuigen gehoord zijnheeft de commissie aan dc kamer voorgesteldom de verkiezing van den oud-minister de Four- ton niet te verklaren. Het Jour», des l)éb. is van meening dat de verheffing van kardinaal Pecci lot Paus in Europa een uitnemenden indruk zal maken. Hij werd door de liberale partij ondersteund en men mag hopen, dat zijn persoonlijke invloed er toe zal bijdragen om den tegenwoordig zoo hevigen strijd op het gebied der godsdienst te temperen. Dat dc nieuwe Paus zich in het Vati- caan zal opsluiten en tegen den val van het wereldlijk gezag protesteren, acht ook bet blad waarschijnlijk. Ten aanzien van de beginsel-quaestie kan hij niet toegeven: maar de quaesiie van handelen heeft ook hare beleekenis en het is te gclooven. dat een man met een verlichten geest en van een vrijzinnigen aard. aan bet hoold der Roomsche kerk geplaatst, in een min of meer verwijderd verschiet het min of meer volkomen herstel van den godsdienstvrede mogelijk zal maken. ITALIË. Dc regtbauk Ie Rome heeft eene uitspraak gedaan in de zaak der na latenschap van kardinaal Autonelli. Aan gravin Lambertini is vergunning verleend door getuigen te bewijzen dal zij de natuurlijke dochter van den kardinaal is; aan een regter is opgedragen die getuigen te boeren. De broe ders van Antouelli zijn in de kosten van hel incident veroordeeld. aillTgBHbAV». Men verneemt nog de volgende bijzonderheden betreffende derede. door den rijkskanselier iu den rijksdag gehouden. De beer von Bismarck is on geveer gedurende Vi Uur aan bel woord geweest: bij sprak veel gemakke lijker en veel vloeijender dan gewoonlijk het geval is. liet langdurig staan bleek bent echter zeer bezwaarlijk te zijn. want toen hij ongeveer een half uur liet woord had gevoerd ging hij zitten en stoud eerst eenigeu tijd later weder op. De tribunes van het corps diplomatique waren sterk bezet, alle overige loges en openbare tribunes stampend vol toehoorders. Reeds gerui- men tijd vóór den aanvang der zitting stond een buitengewone menigte voor den ingang van het huis vol belangstelling voor hetgeen daar binnen werd verhandeld, bleef men, wachtende op mededeeliugen aangaande de rede door de rijkskanselier gehouden, in zoo groot aantal nabij de toegangen slaan, dal men niet dan met moeite zich een weg door haar kon banen. Dc Prnissische regering heeft aan den bondsraad voorgesteld van rijks wege een onderzoek in te stellen omtrent den toestand der Duitsche ijzer- industrie. inzonderheid met betrekking tot den invloed, dien de sedert 1873 in werking getreden wijziging der invoerregten op de ijzer-industrie heeft gehad; dit onderzoek op te dragen aan eene commissie van vijf leden, te be.ioemen door den bondsraad. In de A'ü'/i. Zeit. wordt de nieuw gekozen Paus niet gerekend onder de gematigden, maar tot de midden-partij, die inssclien de onverzoenlijken en gen a igden in staal en de regiervleugel der gematigden zou kunnen genoemd worden. Deze partij berust min ol meer in bel gebeurde. Als bisschop leverde Pecci bet bewijs, dat bij aan de geloovigen burgerlijke verpltgtuigen toeschreef. Voorts heeft hij zich met kracht verzet tegen bet bonden van In t conclave buiten Rome. Te Leipzig werden dezer dagen in de gasfabriek, in tegenwoordigheid van de policie. niet minder dan 150 hammen en 300 worsten van allerlei soort, die allen trichineus waren, verbrand. Bij de regthank te Berlijn wordt thans een proces gevoerd tegen den schrijnwerkersknecht Thiirolf. onder de volgende beschuldigingen: 1°. dat hij den 6Jen April des vorigen jaars dc wed. Sabatzky aldaar den schedel verpletterd en den bals heelt afgesneden, vervolgens in haar vertrek alles heelt opengebroken en geld en kostbaarheden medegenomen2U. dat hij dei 2de" Junij den schrijnwerker Lude, te Grunewald, de hersens heelt ingesla gen en hem van zijn horloge en geld heeft beroofd3". dal bij den 17d' Juilij den besteller Killtner te Berlijntoen de man op eene bovenwoning eene som van 3000 mark ging bezorgenop de trap beeft doodgestoken en zich van hel goud en de bankbillelten heelt meester gemaakt. In het ver hoor verklaarde bij. dat hij Killmer niet had willen dnoden, maar heg slechts een wond had willen toebrengen om hem buiten staat te stellen zich te verdedigen. In de beide andere gevallen verklaarde bij onschuldig te zijn. T If II K IJ E. Een duizendtal Circassiers zijn van Konstaulinopel te Beyruth aange komen en nog 7000 worden er verwacht. Zij willen niet werken, maar voorzien in hun onderhoud door plunderen en den verkoop van meisjes, dit zij uit Bulgarije hebben medegebragl. of door het te gelde maken van zil veren voorwerpen, welke zij in de Turksche kerken gestolen hebben. De spoortrein, die de paarden van den Czaar uit Bulgarije naar Pe tersburg terugbragt. is met een trein, die oorlogsmaterieel vervoerde, in botsing gekomen. Dertien wagens werden verbrijzeld vijf stalknechts heb ben het leven verloren en bijna alle paarden, waarvan de meeste groote waarde haddenzijn gedood. - Men meldt uit Erzerum: De Russische troepen lijden aan epidemisch) ziekten en hebben gebrek aan levensmiddelen. Drieduizend huisgezinnen bevinden zich thans in de stad, ter prooi aau de grootste ellende. In hel aanstaande voorjaar wordt een hongersnood onvermijdelijk geacht. Het bljjft vinnig koud. De sterfte in de hospitalen is intusschen zeer verminderd. LONDEN, 21 Februarij. In een telegram uit Pera van 20 February aan de 'Times wordt gemeld: Namyk-pacha gaat op reis naar St. Petersburg om te trachten bij den Czaar eene wijziging te verkrijgen in de vredes voorwaardendie door de Russische gevolmagligden zijn voorgesteld. Dit voorwaarden zijn zeer hard. Onder anderen zou er in zijn opgenomen dt verdrijving van alle Muzelmannen uit het nieuwe vorstendom Bulgarije, waarvan de grenslijn tot op slechts eenige mijlen van Konstaulinopel zon zijn getrokken. MADRID, 21 Februarij. De Engelscbe vloot is van Gibraltar naar hel Oosten vertrokken. Het berigt der verkiezing van den Paus heeft hier een gunstigen indruk gemaakt. Met berigt omtrent de onderwerping der hoofden van den opstand op Cuba heeft zich bevestigd. LONDEN, 21 Februarij. In het lagerhuis heeft sir Northcotc, in ant woord op eene vraag van lord Hartinglou, als resultaat van dc onderhan delingen met Rusland medegedeeld: dat Rusland zich beeft verbonden «een gedeelte van het schiereiland van Gallipoli of de Bulair linie te bezetten noch troepen naar de Aziatische zijde van den Hellespont te zenden, ter wijl Engeland zich heeft verbonden geen troepen op het schiereiland vat Gallipoli te doen landennoch de Aziatische zijde van den Hellespont It bezetten. LONDEN. 21 February. In het hoogerhuis verklaarde lord Derby, lorl Granville beantwoordende, dat de moeijelijkheden betreflende de keuze vat een plaats voor de conferentie overwonnen waren. Baden-Baden is gekozen Oostenryk stelde voor, dat de conferentie tegen het einde van de eerste week in Maart zou bijeenkomeu. Lord Derby geloolt, dat één mogendheil dezen termyn te kort acht. Twee mogendheden stelden voor de ministers van buiienl. zaken te zenden. Engeland zal echter een bijzonder gevolmas- tigde zenden. Lord Derby meent dat de meerderheid der mogendheden dit eveneens zal doen Lord Beaconsfield stelde de tweede lezing voor van de wet, welke liet crediet van 6 millioeu toeslaat en motiveerde baar hiermede, dat terwijl alle andere mogendheden maatregelen van voorzorg nemen. Engeland dal voorbeeld moet volgen. Dc tweede lezing werd zonder stemming toegestaan. VERSAILLES. 21 February De kamer heeft eenstemmig de begrootinj van uitgaven in haar geheel aangenomen. BERLIJN, 21 Februarij. De bondsraad heeft lieden met algemeene stem men aangenomen bel voorstel van zijne commission bel rellende let ontwerp van wet regelende de vervanging van den rijkskanselier. Dit ontwerp wordt waarschijnlijk reeds morgen bij den rijksdag ingediend. ROME. 21 Februarij. Heden ochtend heeft Paus Leo XIII in de congre gatie medegedeeld dal hij lit de kaïholieke wereld een eucyclica riglen zal, waarin zal worden aangekondigd dat dc Pauselijke stoel weder bezet ii. Heden werd heslnicn dal de Paus vooreerst bel Vatikaan niet verlaten zal. ST. PETERSBURG, 21 Februarij. Officiëel berigt. De ontruiming van E'-zertim. overeenkomstig de voorwaardtn Van den wapenstilstand, heeft den j 7,1.11 ,.e„ aanvang genomen. Heden zouden de laatste Turksche troepen Erzerum verlaten. De (jolos bevat een depeche uit Giurgewo van 21. meldende dal dc Rus sen onder Todlleben den 20 n Itiistschuk zijn binnengerukt. S|H ING i; V II E X. Sedert lang zagen velen, zoowel v.m hier als van andere gemeenten, ver langend uit naar den avond van 14 Februari. Deze datum toch was voor- loopig vastgesteld door de Zangvereeniging tot verbetering van kerkgezang alhier, om als naar gewoonte eene uitvoering in liet kerkgebouw te gevet waartoe door hceren kerkvoogden bereids in eene wttiige vergadering lid kerkgebouw was algestaan. Doch wat geschiedt! De kerkeraad van Leider dorp ge(mis)bruik makende van zijne macht, heeft, door zijne toestemming te weigeren, dit besluit vernietigd, en hiermede de kerkvoogdij een slag it liet aangezicht gegeven de zangvereeniging op grove wijze bcleedigd - en een belangrijk deel der gemeente smartelijk gegriefd. Óp bet verlangen van velen heelt de Zangvereeniging evenwel tiaar programma ten gehoort gebracht op Donderdag 21 Februari voor een klein aantal genoodigden il bel gebouw der Chr school. De gebrekkige lokaliteit in aanmerking geno men, mag gerust gezegd worden dat de uitvoering volkomen etr naar weinet is geslaagd. Doeli juist daarom gevoelden alle aanwezigen ie meer, hot jammer het was dat deze uitnemend stichtelijke liederen niet door .liet kerk- hel dei Mi: hei lij! de Sri m aai Wil die als Ho vrn

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2