LËIDSCIIE €01'RAIT. 187 ZATURDAG 23 FEBRUARIJ. if0. 46. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De grijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50f met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /'3.3li, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor Cents, franco p. p, 6 De prijs der AdvertentiCn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. Cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 710 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslagen blad 9 -10 Ingekomen stukken BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. LEIDEN, 22 Febrtiarij. Heden morgen te tien uur had de ter aarde bestelling van den overleden opperschipper, kommandant der hier gesiationnecrde kanonneerboot, J. de Bruyu, met de gebruikelijke militaire plegtigheid plaats. Het was een in drukwekkend schouwspel, waarvan een groote schare uit de burgerij ge tuige heeft willen zijn. Op de Kweekschool zelve had zich de commissie van opperloezigt en be heer tijdig verecnigd, en desgelijks was tegenwoordig de kommandant van het wachtschip te Amsterdam, de heer kapitein-luitenant ter zee W. J. Adams, ten blijk hoe hoog 's mans verdienste ook bij de Nederlandsche marine ge waardeerd werd. Alvorens de lijkbaar het hooger gelegen terrein der Kweek school verliet en hare gausche bevolking zich in orde geschaard had, sprak de voorzitter der commissie een kort woord van hulde aan de nagedachtenis van den waardigen mandie gedurende zijn ganschen diensttijd en bepaal delijk ook in zijne laatste betrekking tot deze inrichting, steeds een toon beeld was geweest van fatsoenlijk, stipt ordeljjk, ja in elk opzigt voorbeel dig gedrag, waardoor hij zich de liefde en de achting van allen, die hem kendenverworven haden inderdaad volgens de verklaring van den heer Adams geacht kon worden als het slagloller zijner getrouwe pligtsbetrachting gestorven Ie zijn. Vervolgens werd de kist op den lijkwagen geplaatst en zette zich de stoet onder militair geleide in beweging, voorafgegaan door de stalmuziek van bet 4<le regiment infanterie, door den kommandant, bjj een voor de Kw eekschool zeer vereerend schrijvenvoor deze buitengewone gelegenheid beschikbaar gesteld. Op de begraafplaats nabjj de voormalige Marepoort werden de scholen ran het laatste saluut gelost en nog menige traan uil de oogen zjjner achter blijvende vrienden en kweekeiingen werd bij het geopende graf geplengd. Ook daarbij waren eenige afgevaardigden van het bestuur tegenwoordig en schetste de kommandant van Zr. M». wachtschip te Amsterdam in korte trekken de groote diensten, door den overledene aan den lande bewezen. Ten slotte sprak een der instructeurs van de Kweekschool nog een enkel woord »an hulde. Naar aanleiding van een herderlijk schrijven der bisschoppen van Ne derland, hadden deze weck in de vijl bisdommen plegtige uitvaartdiensten plaats voor Z. H. Paus Pius IX, waarvan gisteren en heden in de parochie kerken te dezer stede. Groot was de toevloed der geloovigen, ook van hen die tot de tafel des Heeren naderden. Gelijk Pius IX onwrikbaar getrouw is gebleven aan zijn wapenspreuk: Pax Vobis en leven zal in de harten van allen, die karakteradel huldigen, zoo heelt het: Pius moritur, Petrus vivit, dat door de katholieken verstaan wordt, zich weder bevestigd in den persoon van Leo XIII, die den opperherderstaf aanvaard heeft. Men schrijft ons: Rijnland heeft zich den geheeien winter kunnen ontdoen van overtollig water; overlasi heeft hel eigenlijk in het geheel niet gehad. Nu is de boezem zetls laag. maar daarmede komt alweer hetzelfde bezwaar, dat reeds jaren bestand, voor de „scheepvaartdie met iederen dag levendiger wordt, langs den Vliet aanbreken. Eenigzins dicpgeladen schepen toch geraken op ondiepten langs den Vliet zóó »ast dat het tobben om los te komen zoo iiiel meer dan gewone krachtsinspanning, ontegen zeggelijk veel tijd kost. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in dit jaar bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd examen, kunnen geplaatst worden 26 jongelieden als adelborst voor de zeedienst, en 4 jongelieden als adelborst voor de mariniers. Tot hel examen van adelborst voor de zeedienst worden toegelaten jongelingen die den ouderdom van 13 jaar reeds en dien van 17 jaar nog niet hebben be reikt; voor het examen van adelborst voor de mariniers, jongelieden die den ouderdom van 14 jaren reeds en dien van 18 jaren nog niet hebben bereikt. De wis- en natuurkundige afdceling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar cene gewone vergadering houden. Het berigi dat de minisier van oorlog reeds afwijzend zou hebben beslist op het verzoek der gepensiomieerde onderofficieren, om in de gunstige bepalingen der pensioen-wet van Mei 1877 te deelenis. volgens het N. d, D.. onjuist. Integendeel hoopt men op een gunstige beschikking, of schoon tol dusver bij de reqncslrailien geen antwoord is ontvangen. -- Te Amsterdam is door de polieie gearresteerd en onder beschuldiging ran misbruik van vertrouwen gepleegd te hebben naar de cellulaire gevan genis overgebragt zekere H., een kantoorbediende, reeds vroeger veroor beeld. die eene niet onbelangrijke geldsom, door hem in ontvangst genomen bjj verschillende intcekenaren op een ten voordeele eener arme weduwe boor den gezagvoerder Meijer, van het stoomschip Castor, uil gegeven boek werk, verduisterd en ten eigen bate aangewend had, Volgens het llbl. is het berigt omtrent een voorval op het collegie van prof. Gunning te Amsterdam verkeerd voorgesteld. In elk geval is dg indruk verkeerd, die het verhaal geeft, dat in deze zaak voornamelijk mili taire studenten zouden betrokken zijn geweest. Juist zij waren er geheel, of nagenoeg geheel buiten. Gisteren ochtend vroeg is er brand ontstaan in den stal eener boeren hofstede aan de Groenelaan onder de gemeente Utrecht. Hoewel de brand weer spoedig aanrukte, kon deze slechts de schuur en de hooimijten redden, terwijl de hofstede en de stal met vier zich daarin bevindende koeijen een prooi der vlammen werden. Een verschroeide koe werd nog met moeite uit den brandenden stal getrokken. De hoofdbewoner, die ziek te bed lag, is met de overige huisgeuooten bjj tjjds ontkomen. De Lemmer nachtboot van Amsterdam is eergisteren morgen door dep mist buiten koers geraakt en nabij Durgerdam gestrand. De passagiers en eenig vee zijn door visschersvaartuigen in veiligheid gebragt. Te Veenhuizen duwden dezer dagen drie jongens een handkar voort, waarop het zesjarig zoontje van den heer A. V. gezeten was. Bij het af- rjjden eener brug lieten ze eensklaps de kar los, die van de hoogte met vollen gang in de vaart liep. Gelukkig bleef het kind, hoewel aanvanke lijk geheel onder water, op de kar zitten en werd met eenige moeite gered. Uit de Friesche veenderijen meldt men aan de IV. li. C.: De lage veenen leveren tegenwoordig een bedroevend loopeel op. Duizenden roeden korte turf, van uitmuntende qualiteit, zijn weggespoeld of staan nog eenige voelen in het water. De verveeners lijden groote schade. Alleen een belere afvoer van het boezemwater kan daarin verbetering brengen. De begrafenis van den heer P. Regout, die gisteren plaats had. is door ruim 3000 personen bijgewoond; alleen uit Maastricht kwamen er 2000. Gisteren heeft de heer Joh. Gramvan 's Gravenhagein de maande- lijksche Nulsvergadering eene lezing gehouden. Zij bestond uit drie stuk ken. Het eerste was eene novelle over een onderwerp, dat wel meer voor komt, nameljjk over een razend jaloersch man iu de wittebroodsweken. Het tweede was eene schels van twee jonggehuwden, die om redenen van politiek, na een jaar gehuwd te zijn, zoo hoog loopende onaangenaamheden kregen, dat zij beiden wilden scheiden. //Het koppelteeken" was de titel en de telg. die een stuip kreeg, beslechtte den strijd in der minne in des advokaten woning. Het derde stuk was eene schets van eene bruiloft. Meesterlijk was de voordragt en zelfs zoo uitmuntend, dat zij de minder gelukkige stukken heeft gered. Waar de voordragt zoo goed was. gelijk vooral iu hel derde stuk uitkwam, laten wij de intrigue der stukken en de bewerking onaangeroerd, omdat zij in vergelijking me de actie geenc waarde hebben. Het publiek, dat vrjj talrijk opgekomen was, ging blijkbaar tevreden haar huis. 's GRAVENIIAGE, 22 February. Z. M. heeft aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat G. Wurzbach. van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend lol het dragen vau de Duitsche medaille voor niet-strijdendeningesteld ter herinnering aan den veliltogt legen Frankrijk in 1870/71. Tot lid der Nederl. hoofdcommissie voor de internationale tentoonstel ling te Parijs in 1878 is nog benoemd be heer Joh. J. H. Verhulst, te 's Hage. Aan den heer J. Versluys is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeiaar aan <le rijks hoogere burgerschool te Groningen, en aan den lieer tl'. G. J W. llrciner is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als tij-lelijk adsistent hij 's ryks veeartsenijschool te Utrecht, voorts is lot adsistent by gemelde school voor den tijd van drie jaar benoemd de heer J. J). van der Plaats, doctor in de wis- en natuurkunde en adsistent voor scheikunde aan 's rijks universiteit aldaar. De directeur van een der rijkslelegraaphkanloren A- F. de Jong is, op zijn verzoekbenoemd tol telegraphist 2'' kl., en de telegraphist 2* Ijl. J. J. du Saar is benoemd tot directeur van een der t'ijksleicgraapbkgntoren. De officier van gezondheid 1' kl. C. G. Luyt, van het personeel zier geneeskundige dienst der landmagt. is op non-activiteit gesteld, en de kapi tein-kwartiermeester op non-acthiteijt F. V. A. baron de Watteville is, pp zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Kolonel van Bel. van hei 2' reg. infanterie, te Maastricht, wordt genoemd als de aanslaande kommandant van het reg. grenadiers en jagers, ter vervanging van den tot generaal-majoor bevorderden chel van dat corps Queysen. De persoon van A. S.uit Delft, die gisteren voor het geregtshof te 's Gravenhage teregt stond ter zake van poging tot moedwillige» doodslag op zijne huisvrouw, is, overeenkomstig de conclusie van het pleidooi van zijn verdedigerschuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van een kwetsuur, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan en deswege veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van een jaar en eene boete van 8.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1