BUlTKlNUAMJSCHK BK BIC. TUIN. raeus (bij Athene) is aan B. X. Pangoslas. op zijn verzoek, eervol ontslag verleemt als vice-consul der Nederlanden te Calamata. - In den ochtend van den 10"" Oclober II. ontmoette een op het Oude Delft te Delft surveillerende policie-agent een persoon, die zeer zijne aan dacht trok en bij hem als een groote dronkaard bekend was. Met verwil derd gelaat en bebloede handen trad hij op den agent toe, zeggende: «Ik ben je arrestant, ik heb mijn vrouw den nek afgesneden, ik heb mij zelf trachten te dooden. maar mijn mes was te bot". Hij voldeed aan 's mans verlangen door hem in arrest Ie brengen en de dienaar deed dadelijk een onderzoek naar hetgeen hem was medegedeeld. Van den geneesheer Kuiler vergezeld, vond hij de vrouw van den gearresteerde ten huize van haar buurvrouw met een negen centimeter lange wonde in den hals, die zeer hevig bloedde. De geneesheer verleende dadelijk zijnen bijstand met het gevolg dat de vrouw binnen 14 dagen hersteld was. Uit de instructie, die dientengevolge tegen den persoon. A. Swinkels ge naamd, werd geopend en waarvan zijne lereglstelling heden voor hel hof, wegens poging tot doodslaghet gevolg wasbleek dal in den nacht vóór den bcwnsien ochtend van 10 Oclober de vrouw niet in de echtelijke wo ning had doorgebragtuit vrees vooi haren echtgenootdie in den laatslen lijd in voortdurende dronkenschap had verkeerd, 's Morgens zjjne vrouw- op de straat ontmoetende, vroeg bescb. haar waar zij heenging en op het antwoord, dat zij voornemens was de echtelijke woning definitie) te ver laten en haar goed mede te nemenvergezelde hij zijne vrouw huiswaarts. Daar gekomen trachtte hij eerst zijne vrouw van haar plan al te brengen en onder het zeggen: geeft mij maar een zoen, dan is alles vergeten, sloeg hij den arm om haar hals en bragt haar, nadat zij reeds op den grond lag. de wonde in den nek toe, Hierop sloeg hij de hand aan zich zeiven, maar zjjne verwonding was zeer onbeduidend, liet slagiofler. dat aanvankelijk bewusteloos neêrzeg. maar zich tegen den aanval van haren man door haar omslagdoek met vrucht beschermde, herkreeg weldra het bewustzijn en vlugile naar eene buurvrouw. De verklaringen van 3 deskundigen kwamen hierin overeen dat door de toegebragte wond de dood niet kon worden veroorzaakt. Hoewel dc beschuldigde ontkende dat hjj zjjne echtgenoote het leven had willen benemen, maar voorgaf dat hij alleen zich zelf had willen dooden. achtte het openb. min. het voldoende bewezen dat hij zich aan poging tot moed- willigrn doodslag had schuldig gemaakt, die alleen door toevallige omstan digheden hare uitwerking had gemist, en requireerde zijne veroordeeling lot 5 jaren tuchthuisstraf. Jhr. mr. de Brauw trad als verdediger op en concludeerde tot schuldigverklaring aan het toebrengen eener verwonding en veroordeeling tot eene correctionele straf. De dochter en moeder uit Borselendie verleden week teregt stonden ter zake van drie diefstallen bij nacht in een bewoond huis met behulp vau binnenbraak en medepligtigheid daaraan zijn respectievelijk veroordeeld tot 2 jaren opsluiting in een verbeterhuis en 4 jaren correctionele gevange nisstraf. De arbeider A. S.uit lJsselmondcbeschuldigd van het afleggen eener valsche getuigenis voor de regtbank te Dordrecht, is, op grond van het gebrek aan bewijs, dat hij opzettelijk in strijd met de waarheid had ge tuigd, door het hof vrijgesproken. M K I, A X D- LONDEN, 20 Februarij. Het schrijven van den Engelschen ambassadeur te Konslantinopel, waarbij hij zich verdedigt tegen de aanvallen waaraan hij in den laatslen tijd hier te lande heeft blootgestaan, was van den volgenden inhoud: Er heerscht hier groote verontwaardiging over hetgeen in een telegram aan Server-paeha locgedicht wordt, hetwelk in de Daily News van den 7'1"1 dezer verscheen. De Sultan en de eerste minister hebben mij hun innig leedwezen te kennen gegeven over deze groote miskenning van zijn pligten door een hooggeplaatst ambtenaar en beloofden mij. dal in deze zaak regl gedaan zal worden. Server-paeha zelf erkent ten stelligste hel hem toege dichte gezegd te hebben en noemt dc aan de leden van het Turksche ge zantschap toegedichte opmerkingen niets dan praatjes. Ik ontken den Tur ken ooit geraden te hebben oorlog te voeren of den oorlog voort te zetten, of ooit hen te hebben aangemoedigd of beloofd dat zij op materiele hulp van Engeland konden rekenen. Integendeelsteeds heb ik getracht den vrede te bevorderen. Indien medelijden met menschelijk lijden, het streven naar dc handhaving der belangen en waardigheid van mijn land. en pogin gen om de godsdienstige en burgerlijke vrijheid te bevorderen, indien dit vergrijpen zijn, dan erken ik dat ik mjj daaraan schuldig maakte. Uit Calcutta wordt gemeld, dat voor den maharadja van Ghened een phaeton gebouwd is. waarvan de hout- en iizerdeclen. de veren, de rade ren en de disselboom geheel met massief zilveren platen belegd zijn. De treden bestaan uit massief zilver. De gehcele wagen is rijk versierd met lotusbloemen van zwaar verguld gedreven zilver, op de deuren prijkt het wapen van den maharadja in goud. De vier lampen, die insgelijks uit mas sief zilver zijn vervaardigd, zijn kunstig bewerkt; op de spiegelruiten be vindt zich mede het wapen. FRANRBIJ K. Tol lid van den senaat is bij de vijfde stemming gekozen de heer Carayon-Latourvoor wicn de regterzijde met kunst en vliegw erk ten slotte de volstrekte meerderheid heeft kunnen bijeenkrijgen. Op 14 October was hij officieel candidaat te Bordeaux, in liet dep. Gironde, vaar hij vele be zittingen heeft. Tijdens den oorlog legen Duitschland had hij er een vrij corps bijeengebragtgrootendeels uit eigen middelen. De scnaats-commissie, belast met het onderzoek van het wets-ontwerp van den minister Dnfaure betreffende eene amnestie voor alle drukpers delicten, gedurende de crisis van het afgclonpcn jaar, d. i. tusschen den ÏG»1"1 Mei en den 1411'" December, bedreven heeft den eersten datum geschrapt en in plaats van den tweeden den ls,,n Januarij dezes jaars gesteld; eene veranderingwaai door dc politieke bcteekenis van het ontwerp verval len zou. Bij de behandeling van dc begrooting voor eeredienst door de kamer van afgevaardigden kwam ook aan de orde een amendement door cenige protestantsche leden der kamer ingediend, om de traclenienten der predi kanten die zeer laag zijn, te verhoogen. Het gevolg van deze slechte be zoldiging was, dat 70 kerken zonder leeraar zijn. De heer Boissy d'Anglas, uit Ardèche. lichtte hel amendement toe en eindigde met te zeggen, dat hij vermoedde dat de kamer het zon aannemen ten bate van een geeste lijkheid. die nooit met den staat in botsing zou komen. De minister even wel beloofde voor later een meer afdoende» maatregel, en dientengevolge werd het amendement ingetrokken. Een door den heer de Perrochel op art. 6 (rijksbeurzen aan de semina rie») ingediend amendement, om de som van 1,032 200 fr. te brengen op I,173,200 fr.geljjk door de regering was voorgesteld, is verworpen. De heer Guichardrapporteur, bragt ter verdediging van de door de commissie verlangde vermindering bijdal er in 1832 3GOOO pastoors en vicarissen in liet land waren en ilia s 42000. Men kon dus niet zeggen, dat de behoefte aan geestelijken van dien aard was, dal de opleiding van jongelie den lot den priesterlijken stand met kracht moet worden bevorderd. --- Twee zonderlinge adressen zijn dezer dagen bij de kamer ingekomen. Zekere Daniël, wonende Ie Banneville (Eurr), maakt zieli bekend als be zitter van assignaten, door de republiek van 1789 uitgegeven, en verzoekt dc kamer te bewerken, dal hem onverwijld liet bedrag van dit sedert lang waardelooze papier betaald of althans een billijke schadeloosstelling gegeven worde. Het andere verzoekschrift is van Pierre Yvrard te Lyonwelke een aauklagt indient tegen mevr. de gravin van Montijo, weduwe van keizer Napoleon 111, welke vrouw, beweert hij. geregtelijk vervolgd moet worden weaens medepligtigheid aan de misdaad van moord, volgens adressant be dreven door den keizer, toen hij in 1870 aan Duitschland den oorlog ver klaarde. ITALIË. De kardinaal Pecci. tol Paus gekozen, heeft zich steeds onder de kardinalen als een gematigd man doen kennen. Ilij is 68 jaren oud. De Vace delta Pcrita zegt dat Pius IX aan den graaf van Chambord heeft nagelaten een beeld van de 11. Maagd in mozaïk; aan de douairière hertogin van Modena een dergelijke bceldtenis in mozaïk; aan koningin Isabella een crucifix; aan den ex-koning van Napels een groep, voorstel lende de II. Familie; aan den groothertog van Toscane een copie van de II. Maagd van Raphael: aan den ex-hertog van Parma een prachtig minia tuur; aan don Alphonsus van Bourbon eer. groot paarlemoeren medaillon, voorstellende de Opstandingen ten slotte aan de prinses von Thurn und Taxis een zilveren kruis, rijk versierd met diamanten en met reiiquiën van het ware kruis. DUITSCHLAND. De commissie» van den Duitsche.i bondsraad hebben met eene groote meerderheid een amendement aangenomen, waardoor dc vervanging van den kanselier zeer beperkt of zelfs geheel en al verboden zou zijn. betredende zakenwelke door haren bijzonderen aard aan het toezigt der bondsstaten onderworpen zijn, »l. de justitie en de spoorwegen. Voor de anderezaken, welke door een gezamenlijk bestuur over geheel het keizerrijk beheerd worden, neemt het amendement de vervanging aan. lil. voor de buitenland- sclie zaken, de zeemagt. Elzas-Lotharingenliet post- en lelegraafwczen en zelfs de financiën. Voor de zaken, ten opziste van welke de vervanging van den kanselier is uitgesloten, blijft het toezigt van het keizerrijk voor behouden. Dezer dagen heeft dc regtbank te Dussrldorf den molenaar Ileinrich Ulricli. te Einbnngen, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, omdat hij onder het door hem gemalen meel gips had gemengd. Eenmaal werd 8.7 percent, een tweede maal 13.7 percent gips in het meel aangetroffen. In het huis va» afgevaardigden te Weenen heeft de minister-presi dent, ter beantwoording eener interpellatie over de tlosterschc zaken, ziclt o. a. volgenderwijze uitgelaten. De regering is van gevoelen dat zij de overeenkomst, tusschen de slrijdvoerende magten gesloten, in zoo verre die de belangen der monarchie of de reglen der mogendheden schijnen te ra ken. niet als verbindend mag beschouwen, zoo lang zij niel in overeen stemming met die mogendheden zijn vastgesteld. Wal betreft de onderhan delingen over het te houden congres, naar 's ministers meening zullen die tot een spoedige bijeenroeping daarvan leiden. Ten gevolge hiervan is de regering niet in de mogelijkheid uitvoerige mededeelingen te doen ten op zigte van het standpunt, op hetwelk zij zich zal plaatsen met betrekking lot grondslagen, waarop de vrede is gesloten. In het algemeen mag echter gezegd worden, dal aan sommige bepalingen, welke de belangen der monarchie raken, niet toegegeven kan worden. Deze punten hebben echter niet be trekking op hetgeen is bepaald met het oog op de verbetering van den toestand der Christenbevolking in het Oosten, maar op de zoodanige, welke een wijziging zonden kunnen brengen ten nadeele van de verhouding, waarin de monarchie ten aanzien van andere mogendheden in liet Oosten staal. De regering is echter bezield met het vertrouwen, dal dc beraad slagingen der Enropesche mogendheden tot een overeenkomst zullen leiden, Dewijl alle betrokken mogendheden den wenseh moeien koesleren, dat uit de tegenwoordige crisis niet een lijdelijke, maar een duurzame vrede ge boren worde, hoopt de regering, dat de qttaeslic tot aller bevrediging zal worden beslecht, In elk geval acht de regering het zich ten pligt om met alle kracht te waken voor dc handhaving der staalkundige cn der materiële belangen, zoowel als voor het aanzien der monarchie. De bladen Ie St. Petersburg vestigen de aandacht op der. invloed, dien

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2