LËIBSCIIE COÜRAAT. 1878. DONDERDAG 21 FEBRUARIJ. H°. 44. ST A1KS-HER ICUTEN. liostelooze Vaccinatie, BlNNENLANDSCllE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en feestdagen uitgezonderd, met het Vei-slag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, 'sjaars, huilen de erpediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant De prijs der Advertentie» is van 1—4 r Bij deze Courant wordt ver zon.; en bladz. 78 der Handelingen van den Gemeenteraad [Ingekomen stukken.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Hevaccinatle voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Maandag 21 Januari, Dinsdag 29 Januari, Woensdag 6 Februari, Donderdag 14 Februari, Vrijdag 22 Februari, Zaterdag 2 Maart, en zoo vervolgens met eene lusschenruiuite j ran acht of, als die dag op een Zondag vak, van negen dagen, 'snamid- dags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 19 Januari 1878. E. EIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien het adres van Nikolaas Van deii Meel, melkverkooper, wonende aan de Uiterstegracht n*. 37, daarbij vergunning verzoekende om een loco- nobile in genoemd perceel ie plaatsen tol uitoefening van zijn bedrijf; Gelet op de artt. G eri 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad ii°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, niet de 'Ijjlasen. op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 6l,n Maart aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het IRaadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek .in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i». BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 Februari 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Februarij. De heden alhier gehouden collecte voor de Sophia-stichling (kinder- I ziekenhuis) te 's Hage heelt opgebragt de som van 853 04. Hieronder is niet begrepen de opbrengst van de inzameling op fabrieken en scholen. Jaarvan laler opgave zal worden gedaan. - Wapperde gisteren de vlag vrolijk van de alhier gestationeerde kanon- teerboot, Ier viering van 's konings feest, men zag haar heden daarop half stok geheschen. De opperschipper J. de Brtiyn, kommandant van dat vaar- nig, is. na eene kortstondige ziekte nog in den bloei der jaren overleden. 9e man verdiende ten volle de achting, die hem zoo ruimschoots werd toe gedragen, en was uitnemend geschikt voor de taakdie hij met ingenomenheid tad op zich genomen, en waaraan hij de voorkeur gaf hoven het nemen tan zijn eervol pensioen. Aan het laatste zou voor zijne weduwe een niet onbelangrijk voordeel verblinden zijn geweest, waarvan zij nu verstoken is. Zij verliest nu door dit sterfgeval alles en verdient liet medegevoel niet slechts van hes gansche personeel en van liet bestuur der inrigling. dat 'smans voortreffelijke dienst op hoogen prijs stelde, maar ook van allen, üe in de zaak, waaraan hij zijne laatste levenskracht en heeft gewijd, be lang stellen. - De Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen afdeeling Leiden, hield gisteren avond eene vergadering met dames, waarin als spreker optrad de heer M. A. Perk, van Amsterdam, die, voor de pauze, sprak over het middeleeuwsche dichtstuk «van den Vos Reinaerde", «t eenige fragmenten naar de Geyter's bewerking van aanhaalde en deed uitkomenaan welke maatschappelijke en regtstoestanden dit gedicht zijn ontstaan, gelijk zijne populariteit, dankte. Na de pauze ontleedde hij Goethe's Faust (eerste gedeelte) en reciteerde, op meesterlijke wijze, een Metal fragmenten daarvannaar de vertaling van Ten Kate. Een krachtig 'Pl'laudissement deed zich bij het einde daarvan hooren; terwijl ieder, die asnwezig was, voorzeker de verklaring behoorde af ie leggen: «Les absents out tort!" - De onderofïieiers-vereeniging «Door vriendschap vereenigd" had ter gelegenheid van 's konings verjaardag gisteren avond een feest bereid. Wij naakten gaarne gebruik van de ons gezonden invitatie om dal feest bij te *orten. Um 8 uur begon de opvoering van een tooncelstukje«Een oude 'at in deti val", dat door vier heeren dilettanten uitstekend gespeeld werd. 'Je ftrys der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, anco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. fi Cents. gels iedere regel meer 25 cents. Hierop volgde eene pauze, waarna de president het woord nam en de aan wezigen toespiak. Op waardige wijze werd door hem hulde gebragt aan het hoofd van den slaat en levens herinnerde hij dat door de treurige om standigheden van 3 Junij deze dag niet zooals vroeger gevierd werd. De onderofficierendie zich in hunne positie tevreden en gelukkig gevoelden, hadden echter dezen dag met een feest villen herdenken, van daar deze vriendschappelijke zamenkomst. Een toepasselijk vers besloot zijne toe spraak, die van het publiek de verdiende blijken van goedkeuring verkreeg. Hierna volgde eene zeer goede uitvoering van de Ocarina-club en dadelijk daarna de opvoering van het blijspel «Groote lui". De oiiderollicieren-dillettant-tooneelspelers hebben menig dilettanten-gezel schap beschaamd door hunne uitvoering en het speet ons dat wij niet in de mogelijkheid waren het tweede stuk in zijn geheel bjj te wonen. Ook de officieren hebben blijken gegeven van hunne instemming met dit feest. Onder een groot getal officieren zag men den kolonel en den majoor, die onder vriendschappelijken kout niet achterbleven in het geven van hunne teekenen van bijval en goedkeuring. Een bal besloot den voor menigeen zoo genoegeljjken avond. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het kon. besluit van 5 Mei 1877, zal, aanvangende 12 Maart aanst., ten 9 ure des morgens, zitting honden te Rotterdam, in het gebouw der Ken. Nederl. Yachlcluh. Zydie tol eeu der examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór of op 4 Maart schrifteljjk en vrachtvrjj aan den voorzitter der commissie kennis geven. Men verzekert ons, zegt het Fad., dat in het bij den raad van state aanhangige successie-ontwerp wordt voorgesteld, van alle kapitalen bij suc cessie in de regte ljjn een percent te heffen, behoudens bet gewone aantal opcenten. De opbrengst der belasting zou geraamd zjjn op ruim twee millioen. Volgens het U. I). is door de Ned. eentraal-spoorweg-maatschappij bjj de regering concessie aangevraagd tot exploitatie van de ljjn Amersfoort— Nijmegen, die voor rekening van den staat wordt aangelegd. Voor de ex ploitatie van die lijn zou welligt de Hull, ijzeren spoorweg-maatschappij in aanmerking kunnen komen; doch met liet oog op de door de volksverte genwoordiging geweigerde goedkeuring van de door den minister Heems kerk met die maatschappij gesloten overeenkomstbetredende de verlenging van den duur barer concessie, zou dit misschien minder wenschelijk te achten zijn. Door den heer W. C. Backer, voorzitter van de afdeeling Amsterdam, der maatschappij van weldadigheid, is ten behoeve dier maatschappij ƒ2000 ontvangenonder het postmerk Leiden. Onlangs, meldt het t\. v. d. D., heeft zich op het collegie van prof. Gunningte Amsterdameen incident voorgedaandat zijne ontevredenheid in hooge mate opwekte, liet bleek nameljjk dat de vergiftenkast, waarin hij de uitgebreidste verzameling vergiften heeft bijeengebragtdie in Neder land bestaat, was opengebroken en de inhoud van een of meer flesschen over den grond was uitgestort Prof. Gunning gaf zijn toehoorders, voor liet meerendcel militaire studenten, te verslaan dat zulk eene handeling nooit zou zijn voorgekomen in den tijd toen hij nog in de collegtebanken zat, omdat liefde lot de wetenschap een sludent naar de collegiebanken dreef en niet de sterke arm eener militaire tucht. Hij verzocht verder, dat de aanwezigen 5 hunner zouden aanwijzen als commissie, om te overleggen op welke wijze in hel vervolg dergelijke onregelmatigheden te voorkomen. Dit overleg heeft plaats gehad, en het gevolg daarvan moeten wezen, dat tot den minister van oorlog een request is gerigt, om, ter wille van de vrjje siudic en den geregelden gang van liet voorbereidend geneeskundig onder wijs aan de Amslerdamsche universiteit, de bepalingen in te trekken, waarbij de militaire student gedwongen wordtop poene van disciplinaire straffen, de collegies geregeld bij ie wonen. Te Amsterdam zijn dezer dagen tal van overtredingen van de wet op den kinderarbeidvooral in de diamantslijperijenontdekt. Het is zelfs voorgekomen dat de policie-ambtcnaren de kinderen van onder kasten en werkbanken moesten te voorschijn brengen. Te Amsterdam zijn eergisteren op den Nieuwendijk twee zakkenrollers op hccterdaad betrapt en in hechtenis genomen. Zondag avond was, volgens het IV. v. d. D., de prediking van den

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1