dim meldt hel HU. nog. dal de in hechtenis genomene. zekere D gehuwd' en vader van vier kinderen, belast was met de ontvangst van de bedragen der quiiantiën en wissels, die door schippers of personen, welke zich met de incassering van gelden op de kleine plaatsen in de nabijheid van Am sterdam belastenvoor de associatie-cassa werden geïnd. Hij volvoerde het bedrog door steeds de gelden van ontvangen wissels of quitantiën, die liij verduisterd had. te dekken door de bedragen van andere dergelijke stuk ken, waarvan hij dan de betaling verzweeg, hetgeen des te gemakkelijker kon geschieden, omdat dergelijke wjjze van incassering dikwerf geruimen tijd duurt en men dus niet altijd van den dag der betaling zeker is. Zoo ging hij voort en dekte voortdurend het. een met de ontvangst van het ander. De zaak werd ontdekt, doordien een firma een som van ongeveer f 1000 moest ontvangenzijnde het bedrag van door haar aan de associatie- cassa Ier incassering gegeven quitantiënwelk bedrag bij D. niet in kas was, zooals hel had moeten zijn. Vandaar een ond. rzoek. dat de aanhou ding van D. ten huize van een vriend ten gevolge had. Geljjk gemeld is. wordt de schade, door de diefstallen aan de associatie-cassa berokkend, op 10000 berekend. Een som van ƒ2000 werd bij D. gevonden. Tc Zeldam is dezer dagen overleden de landbouwer 11. Roetgerink, in den ouderdom van 100 jaar, 1 maand en 5 dagen. --- Onder Rouveen is Zondag nacht brand uitgebroken in de woning van J. Klomp, bakker en landbouwer alhier. De woning, benevens de aangren zende gebouwen, waren in korten tijd verbrand. Van den inboedel, als mede van de levende have, waaronder 4 paarden en 13 stuks rundvee, heeft men niets kunnen redden. Slechts met moeite hebben de bewoners hun leven gered. Tc Venlo is dezer dagen hel vijfjarig zoontje van een landbouwer in eene in vollen gang zijnde dorschmachinc geraakt. Het kind werd geheel verpletterd. -- Op zijn buitengoed te Vaes-Hartelt is in 77-jarigen ouderdom over leden de heer P. Rcgout, oud-lid der eerste kamer eu een der voornaamste iudustriëlen hier te lande. 's GRAVENHAGE19 Februarij. Door Z. M. zijn benoemdtot kommandeur in de orde van den Nederl. Leeuw Zr. M*. adjudant in buitengewone dienst de gepens. luit.-generaal N Mac Leod, thans ridder der orde, en lot ridders dier orde: jhr. mr. C. H. Racker, president der arrond.-rcglbank te Amsterdam. mr. W. J. Trie beis, president der arrond.-regtbank te Arnhem; J. J. Veltman, lid van gedep. staten van GroningenC. Korflwethouder te ZaandamZ'. 51». adjudant in gewone dienst, de kapitein ter zee W. II. baron-van Heerdt; de inspecteur van administratie bij de zeemagt H. S. Bosschart, de luit.- kolonel, intendant van het corps mariniers C. Beyllde hoofdingenieur voor scheepsbouw H. G. Jansen; jhr. H. C. A. Ver-Huèll. lid van den ge meenteraad van 'sGravenhage; mr. Ph. A. Holsboer. administrateur der domeinen aan het dep. van financien; F. Hoyer, prov. inspecteur der directe belastingen te Middelburg; mr. J. F. Alewijn. waarnemend directeur van het kabinet des konings; de militaire intendant 2» kl. C. Thomas; de eerstë apotheker (majoor) J. van Rjjn van Alkemade; de majoor der artillerie M. J. van Nieuwkuyck, de kapitein van den generalen stal K. Eland; G. Mijburgh, consul-generaal der Nederlanden te KaapstadG. Kienitz, consul der Nederlanden te ChristianiaJ. Strootman, hoofdingenieur van den waterstaat le kl.; mr. E. N. Rahnsen, voorzitter van het collegie voor de zeevisscherijenW. A. Dormaar Hz., commies ter prov. griffie van Zeeland: mr. J. Sibenius Trip, raadsheer in hel hooggeregtshof van Nederl. Indië; D. Pies, hoofdinspecteur der cultures in Nederl. Indië: C. Kaler, re sident der Westerafdeeling van Borneo; P. van Dijk, hoofdingenieur van het mijnwezen in Nederl. Indië; W. 11. Staverman, kapitein van den gene ralen staf bij het Indisch leger, en raden adipati Aria Koesoema Diningrat, regent van Galoch (residentie Cheribon). Door Z. M. zijn benoemd: lol raadsheer in liet geregtshof te Amster dam, de heer mr. C. G. Berger van Hengst, gewezen raadsheer in het voormalig p ov. geregtshof in Utrecht; tot raadsheer in het geregtshof te Leeuwarden, de heer mr. C. E. van Tricht, gewezen officier van justitie bij de voormalige arrond.-regtbank te Nijmegen. Z. 51. de koning heeft heden middag ten half een ure bij gelegenheid van HD. geboortedag de gelukwenschrn ontvangen van Hd. groot-officieren kamerheeren. adjudanten, ordonnance-officieren, mitsgaders de verdere leden van zijn huis en de hofhoudingen der prinsen. Ook waren Zr. 51". ministers ter receptie verschenen, behalve de minister van oorlog, die sedert een paar dagen ongesteld is. Na afloop dezer audiëntie hebben HH. KK. 1111. de prinsen Alexander en Frederik den koning hunne lelicitatiën aangeboden. Ten 6 ure heelt er een gala diner ten hove plaats. 's Konings verjaardag is dit jaar uit hoofde van de bekende treurige omstandigheden niet op de gebruikelijke, feestelijke wijze gevierd. Alle parades, militaire festiviteiten, openbare muziekuitvoeringen, illuminatiën en andere nationale leesteljjken worden op verlangen van Z. 51. zoowel hier ter stede als elders achterwege gelaten. Niettemin heeft de burgerij van hare gehechtheid aan het hoofd van ons vorstenhuis als gewoonlijk doen blijken door het uitsteken der vlaggen. In de gestichten van liefdadigheid werd 'skonings geboortedag heidacht door een onthaal der verpleegden. BUIT 1DN J A IN DSC 11K MSHKJ'im BSGELA IV Efr. LONDEN, 18 Februarij. De Daily News wijst op den gebrekkigen toestand van liet Engelsche leger. Er zijn in dat leger duizenden knapen tusschen de 10 en 18 jaar. Dit is het gevolg van de bepaling, dat in Engeland hij. die zich voor de krijgsdienst aangeeft, geene doopakte behoeft over le leggen, die zijnen ouderdom aangeeft. Als de doctor hem goedkeurt, wordt hij soldaat, zou ingeval van oorlog allen onder de 21 jaar moeten doen vervangen do» anderen. Terwijl Frankrijk en Duitschland binnen 14 dagen hunne leger kunnen mobiliseren, zou Engeland 3 a 4 maanden daartoe noodig hebbei Er is in Engeland geen permanente staf en legerorganisatie, eene zeerot voldoende militaire geneeskundige dienst en geen voldoend aantal paarde voor het transport van eene enkele divisie. De jagt- en renpaarden van wijlen den markies van Ailesbury, indei tijd opperstalmeester van koningin Victoria, zijn op 11 dezer te Londe onder den hamer gebragt. Er werden 20 paarden verkocht, die gezamenljj hebben opgebragt ƒ78.704 De hoogste prijs werd besleed voor Aventurien namelijk 11,420 gulden. f K 51 ii n IJ H. De minister van oorlog heeft besloten, dat de oproeping van het ter ritoriaal-leger ter bijwoning van de herhalingsoefeningen dit jaar zal plaali hebben. De klassen 1866 en 1867 zullen worden opgeroepen gedurende dt jaren 1878 en 1879. De oproeping in 1878 is alleen voor de infanterie de artillerie. Behalve alle officieren en verder kader van 1866 en 67, zul len ook de manschappen, die reeds in het actief leger zijn ingelijfd ge weest, weder onder de wapenen moeten komen. Dit geschiedt bataillom cn batterij's-gewijze, gedurende 14 dagen. In 1879 zal men alle niet-geoefendi manschappen van de beide genoemde klassen op nieuw oproepen. De ofH eieren en het verder kader, die i i het vorig jaar onder de wapenen zjji geweest, zullen hiervan verschoond zijn. Het laatst verschenen nommer van het satirieke blad la Lune roust is. op aanklagt van den heer Veuillot, in beslag genomen, omdat het een carricatuur van hem in pontificaal costuum had gegeven met het ondei schrift: //Onze candidaat zijt gij, Louis". Het hof van appèl heelt aan de groote spoorwegmaatschappijen enz, welke de gemeente Paiijs verantwoordelijk willen gesteld zien voor de dooi haar gedurende de Commune van 1871 geleden schade, haren eiscl ontzegd. Het tentoonstellingsgebouw op het Champ de Mars is thans reeds zoo ver gevorderd, dat tegen het einde van Februarij de laatste hand zalgelegl worden aan de decoratie-werkzaamheden van den voorgevel. Op dit oogeu blik worden de beelden en de wapenschilden van de buitenlandsche staten geplaatst, die den voorgevel zullen versieren. De centrale koepel zal insge lijks tegen het einde van de maand voltooid zijn. -- Acht dagbladen hebben aan den pauselijken nuntius te Parijs een adra overhandigd, met verzoek het aan het II. College te doen toekomen, dal adres verklaren de bedoelde bladendat zij den dood van den welbe- minden vader. Pius IX, beweenen, die zoo begaan was met Frankrijki rampen, die de drievoudige kroon van het Pausdom met zooveel grootheid heeft gedragen. Toen Pius IX, onwrikbaar standvastig, de noodzakelijkheid van zijne volledige onafhankelijkheid is blijven volhouden; toen ligonver moeid waakzaam, in de gedenkwaardige Encycliek de hedendaagsche dwa lingen opsomde; toen hij onder het gejuich van het Episcopaat het dogma der Onbevlekte Ontvangenis verkondigde; toen hij in het Concilie het onfeil baarheidsdogma omschreef en uitvaardigde, was het God, die uit hem sprak. Aan den opvolger van Pius IX, verklaren de adressanten, zullen hetzelfde licht en de goddelijke bijstand ten deel vallenwaarvan de H. Stoel dt eeuwige belofte heeft ontvangen. Eenige Chinezen zijn dagelijks in de Chinesche werkplaatsen bij het tentoonstellingsgebouw bezig eene menigte kleine houten voorwerpen te ver vaardigendie van wege hunne netheid, hunne fijnheid, hunne oorspronke lijkheid aller aandacht verdienen. Deze Chinezen zjju ernstig cn zwijgend bij hunnen arbeid; maar de bezoeker, die hun iels vraagt, krijgt sleedt een beleefd antwoord. DUIT8CIILAND. De interpellatie over de Oostersche zakendie in de zitting van den rijksdag van Dingsdag zal plaats hebbenwekt niet weinig belangstelling. Er bestaat geene mogelijkheid om aan al dc aanvragen tot toelating op de tribunes le voldoen, aangezien er ruim 5000 aanzoeken zijn ingekomen. De gereserveerde tribune voor de leden van den landdag is voor eene derge lijke gelegenheid mede te klein, zoodat dc plaatsen onder de leden der verschillende partijen zijn verdeeld. Uit St. Petersburg meldt men aan de Weener Dol. Corr.: De kansen op het bijeenkomen van het congres zijn vrjj wat toegenomen. Het zon ecliter moeijelijk zijn thans reeds te bepalen op welk tijdstip het congres zal bijeenkomen, omdat de toebereidselen, welke daarvoor vereischt wor den, in verband staan met de vredesonderhandelingen, welke te Adrianopel zullen gevoerd worden en twee tol drie weken zullen duren. De betrek kingen tussehen dc Porte en Rusland worden dagelijks heter, zoo als blijkt uit de herhaalde en vriendschappelijke depêches, tusschen den Sultan en den Czaar persoonlijk gewisseld. 5fen mag derhalve de hoop voedendat een definitief vredesverdrag tusschen Rusland en Turkije zal gesloten wor den vóór de bijeenkomst van hel congres. TURHIJE. Ern correspondent le Bucharest van the Homing Post slaat in voor de juistheid van de volgende mededceling: De brief van den keizer van Rus land aan den vorst van Rumenië begint met de woorden: //lk heb u lief als een zoon. 51aar toch spreek ik heden niet als uw bloedverwant en uw vriend. Ik kom uit naam van het Russische volk om u zijn wensch mede te dcelen na3r de wederinlijving bij Rusland van het krachtens het Parijzer tractaat aan Rumenië afgestaan deel van Bessarabië." De brief sluit met de zinsnede: »lk hoop dat de vorst van Rumenië den keizer van Rusland niet in de treurige noodzakelijkheid zal brengen, om hein vóór zijn dood te vloeken."

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2