so: nit Waddinxveen. De nieuwsgierigheid werd trouwens in niet geringe male geprikkeld door de zeldzame omstandigheid, dal twee advocaten den bequi- rant iu cassatie bijstonden. Na een uitvoerig door den raadsheer Schuurman nitgebragt rapport werden door de hh. m'8. I). Leon en van Gigch verschil lende cassatie-middelen ontwikkeld. BUITENLANDSCIIK ISKIlir.TKM. ENfiELAND. LONDEN. 17 Februarij. Bij de tweede lezing van het voorstel tot het verkenen van een cre- diet van Cmillioen, in de zitting van hel parlement van Donderdag, is nog al eene vrij levendige en soms scherpe discussie gevoerd. Lord R. Montagu liet zich ontvallen niet te kunnen begrijpen hoe zekere gehuichelde vrienden der vrijheid met een tiran als de keizer van Rusland konden sympathise ren. De minister Northcote kwam tegen deze laatste qnalificatie van een bevriend souverein op, terwijl Gladstone en anderen de onparlementaire uit drukking van gehuichelde vrienden der vrijheid wraakten. De spreker trok beide uitdrukkingen in en daarna werd de bill zonder stemming aangeno men. Eene poging van den heer W. Lawson mislukteom van de regering eene stellige verklaring uit te lokken, of zij voornemens was den oorlog te verklaren, zoo de Russen Konstantinopel bezetten, in welk geval hij de politiek der regering tot het uiterste bestrijden zou. Een antwoord op deze vraag werd natuurlijk door de regering niet gegeven. De opgewondenheid onder de bevolking met betrekking tot de Ooster- sche zaken neemt gaandeweg toe. Men spreekt reeds van verschillende aan biedingen. die gedaan zijn om het leger en de vloot te versterken. Op Tra falgar square is Zaturdag namiddag eene anti-Russische volksvergadering gehouden. Ongeveer 2000 personen namen er aan deel en betuigden volle vertrouwen in de regering. Naar men aan de Times meldt ziet men in Rusland niet zonder ge noegen dat Engeland door het zenden der vloot door de Dardanellen het tractaat van 1856 heeft vernietigd. Men vreest echter dat het verschenen der Britsche oorlogschepen in de nabijheid van Konstantinopel op de vredes onderhandelingen een noodlotligen invloed zal uitoefenen. De Turken weigeren nu de volkomen autonomie van Bulgarije goed te keuren en schijnen het er voor te houdendat de aanneming van de voorstellen der conferentie te Konstantinopel thans het uiterste is, wat van hen gevergd kan worden. Rusland kan zich daarbij niet neerleggen, liet wil niet. dat de Sultan zijn residentie overbrengt naar de overzijde van den Bosporus. De Sultan is de meest geschikte persoon om den toegang tot de Zwarte Zee te bewaken doch zijn gezag in Europa behoort te worden beperkt tot een smalle kust strook. Het overige gebied zal hem een schatting betalen, maar behoelt niet langer prijs gegeven te worden aan wanbestuur en kan zonder gevaar met volkomen autonomie worden toegerust. Het geneeskundig weekblad The Lancet vestigt de aandacht op het mogeiyk gevaar cener naderende eholera-epidcmie. De jongste epidemie te Djcddah en Mekka, hoewel geweken, heeft veel offers gevergd; en thans schijnt de ziekte zich vertoond te hebben onder de landkaravanen naar Perzië en Damascus. Egypte is tot dusver vrij gebleven. FBASKRIJ H. De stemming in den senaat voor een plaatsvervanger van Aurelle de Paladine is op nieuw onvruchtbaar geweest. Het aantal stemmen bedroeg 272. de meerderheid was 137. De heer Caragon Latour bekwam 135, de heer Victor Lefranc 133 stemmen. Dingsdag zal er op nieuw en wel voor de vierde maal gestemd worden. Voordal de stemming plaats had deponeerde de minister van financiën uit naam van zijn collega Marcère een wetsvoorstel, om de algemeene raden bpeen te roepen den 28e° April in plaats van den 29'" April, ten einde den leden te veroorloven de opening der tentoonstelling bij te wonen. De urgentie van dit voorstel wordt aan genomen. Zaturdag had dc plegtige begrafenis plaats van Claude Bernard. De lijkdienst werd verrigt in Sainte Sulpice. De kerk was vol met autoriteiten, genoodigrien en nieuwsgierigen. De professoren waren alle in roodc of zwarte toga's gekleed. Dufaure. de minister-president, en Bardoux waren mede aanwezig. Op den logt naar het kerkhof werden de koorden der lijkkoets gehouden door Bardoux, Paul Bert, Mezières en Moreau. die op het kerkhof hel woord hebben gevoerd om de groole verdiensten te her denken van den geleerde, die door zijn merkwaardige proeven de weten schap met zooveel feiten verrijkt had, De bekende llenri de Rochefort, balling in Zwitserland, heeft secon danten gezonden om den ultramontaaiischen graaf de Mun uit te dagen wegens een en ander, dat deze bij zijne interpellatie over de uitvallen der radicale pers tegen Pius IX hem aangaande gezegd had. ITALIË. lil verscheidene steden van het rijk zijn lijkdiensten gevierd voor den overleden Paus. Op verzoek der geestelijkheid waren de burgerlijke en militaire overheden daarbij tegenwoordig. Vrijdag ua afloop van de pleg tige dienst in de SiXtijusche kapel, begapen de kardinalen zich naar de consistoriezaal. waar de ontvangst plaats had der leden van hei corps diplo matique bij den II. Stoel, liet eerst werd de Ooslenrijkschevervolgens de Spaansche ambassadeur binnenge'eid. Daarop volgden de gezanten van Beijeren, België. Brazilië. Cosla-Rica en Bolivia. Allen betuigden aan het II. College hel leedwezen hunner regeringen over den dood van Pins IX. Dc kardinaal di Pietro dankte voor de bewijzen van sympathie. De tweede lijkdienst in dc Sixtijnsche kapel wordt Zaturdag gevierd. Daarna zullen de overige j leden van het corps diplomatique ontvangen worden. De Osterv. rom.. hel orgaan van hel Valikaan, beval een artikel, waarin de having van rust en orde genomen burgerlijke overheid wordt geprezen Wegens de maatregelen, tot hand '-I RCIT9CHI. A A Prins Hendrik der Nederlanden en de prins van Wales zijn te Berlijn aangekomen om de huwelijksfeesten bij Ie wonen. De IVordd. Allg. Zeit. heeft uit Weenen het berigt ontvangen, dat de onderhandelingen over hel houden eencr conferentie tot een formeel besluit hebben geleid. De mogendheden zijn overeengekomen, in plaats van eene conferentie een congres te houden. De aanwijzing der plaats, met uitslui ting van de hoofdsteden der waarborgende mogendheden, werd overgelaten aan Uostenrijk-Hongarüe, hetwelk alsnu Baden-Badcu zal voorstellen. TllKklJ K. Het Turksclie parlement is ontbonden bij een besluit van den Sultan, waarin den afgevaardigden wordt dank gezegd voor hunne aan het land bewezen diensten, maar verklaard wordt, dat de tegenwoordige omstan digheden eene ontbinding uoodig maken. De Sultan hoopt spoedig iu staat te zullen zijn eene nieuwe kamer bijeen te roepen. Omtrent het afschaffen van het grootvizierschap meldt men aan de Köln. Zeit., dat de Sultan in het naauw gebragt door den oprocrigen geest in de kamer, zich herinnerde dat Achmed-Vefik vroeger getoond had de ka mer aan te durven. Hij werd geroepen en wilde aan des Sultans roepstem wet gehoor gevenmaar niet als grootvizier optreden. Zoo werd dan overeenkomstig zijnen wensch het grootvizierschap afgeschaft en hij zelf tot president-minister benoemd. Hij werd tevens gemagtigd een ministerie naar zijn goedvinden zatnen te stellen. In het Turksclie ministerie zijn. naar men meldt, twee partijen, eene Russisch-gczinde en eene Engelsch-gezinde. De eerste, onder aanvoering van den minister van buitenlandsche zaken, vreezende dat bezetting van Kon stantinopel het onmiddellijk gevolg wezen zou van de komst der Engelsche vloot, wilde den toegang tot dc Dardanellen met geweld verdedigen en op de vloot laten vuren De Engelsche gezant echter betoogde, dat de vloot toch komen zou en gaf tevens te kennen, dat zij evenzeer ter bescherming van Turkije kwam, als ter beveiliging van de Britsche onderdanen. Bovendien werd toen beloofd, dat de vloot niet naar Konstantinopel gaan zou, maar naar de Prinsen-eilanden, op een uur stoomens van de stad. Het gevolg was dat de Porte besloot alleen te protesteren, in de hoop van daarin grond te vinden om den intogt der Russen binnen Konstantinopel te beletten. Said-pacha. de minister van marine, is aan het hoofd der Engelschgezinde partij en aan hem wordt vooral toegeschreven, dat niet op de vloot werd gevuurd. De Engelsche vloot heeft plaats genomen te Mondania, op veertig mijlen van Konstantinopel Deze beweging der vloot zou strekken tot ver- gemakkeling der onderhandelingen, die ten doel hebben dc Russen te belet ten naar Konstantinopel te komen. Uit Konstantinopel meldt men aan de Daily Mews. //Generaal Skobeleff, wiens troepen ter inkwartiering in de dorpen waren verspreid, is onmiddel lijk begonnen zijne troepen bijeen te trekken, in afwachting van een bevel tot oprukken. Hij kan hier met twee divisiën in 36 uren zijn, en andere divisien zouden binnen twee dagen kunnen volgen. Het is zeker dat de Engelsche vloot alleen den Bosporus niet open kan houden. De Russen kun nen zeer goed zich meester maken van de hoogten van Buyukdere, er ver schansingen aanleggen en die beplanten met zware stukken, welke zij van de Turken kunnen krijgen, en aldus den Bosporus blokkeren, ondanks de vloot. Het zwakke punt in Ruslands wapenrusting, de Zwarte zee, zou dus gedekt zijn. Wat betreft de bedoelingen van den Czaar kan men alleen zeggen dat het leger, en voornamelijk de voorhoede, zich overtuigd hield dat de oorlog was geëindigd, en dat ieder blijde was huiswaarts te zullen keeren." In Konstantinopel blijft groole nood heerschen en verscheidene vereenigin- gen hebben zich gevormd om hieraan te gemoet Ie komen. De heer Layard gaf voor dat doel 1000 uit het ondersteuningsfonds. Hetzelfde bedrag was gevraagd van de internationale hulpvereenigingmaar geweigerd, op grond dat de gelden dezer vereeniging niet voor de regering waren bestemd, maar voor het lenigen van den nood. zonder onderscheid van landaard of godsdienst In Griekenland worden dc wapeningen op alle punten ijverig voorlge zet. Nieuwe corpsen vrijwilligers hebben zich gevormd en de opstand in den Epirus breidt zich uit. OU8T-INUIE. BATAVIA. 11 Januarij. Den 7 dezer is overleden de ingenieur Bouricius. een hoogstverdien- stelijk ambtenaar, thans werkzaam aan de havenwerken. Onlangs bemerkte de firma Reis O. alhier dat de boeken van haren kassier Tan Giok Hien niet in orde warenen bleek het weldra dat hij een tekort had van ongeveer 12000, hetwelk in den tijd van 3 jaren ontstaan was. Dit had zoo lang onbemerkt kunnen blijven doordien de kassier, tel kens als hij wist dat de boeken zouden worden nagezien, het ontbrekende zoo lang geleend en voor een oogenblik in de kas gelegd had; doch daar het tekort hoe langer zoo groot er werdhad hij het eindelijk niet meer weten bij te passen. Men liet hem voorloopig op vrije voeten en hiervan maakte hij gebruik om met de noorderzon te verhuizen. Zijn onder-kassier, die ook een aanmerkelijk tekort had. en te dier zake voor den landraad teregt stond, beweerde alles te hebben afgedragen aan den kassier, en daar hij niet verantwoordelijk was voor door hem geïnde gelden, die hij altijd aan den hoofdkassier moest afdragenwerd hij vrijgesproken. Te Batavia komen in de laatste dagen onder Europeanen meer gevallen van dysenterie voor dan gewoonlijk. De ongewone weersgesteldheid zal daarvan wel mede de oorzaak zijn. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend; een tweejarig verlof naar Europa, aan den hoofdingenieur chef der afd. mijnwezen R. Everwijn; aan den contro leur 2C kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura F. Fokkens; aan den ambtenaar op non-activiteit Th. Keyzer; aan den 2'" commies ter alg. we Pa wj Ee n". Ee: hoi Hu Set lijl nal llie vat net I wa hoe leef V Ech Le

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2