LEIDSCIIE COURANT* DONDERDAG 14 FEBRUARIJ. V. 38. ST ADS-BERICHTE [V. BINNENLANDSCIIË BERIGÏEN. 1878. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prils der Courant is per viereiuletl jaars f 3.ranco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen rail den Gemeenteraad f 3.35, franco p. /,-. /3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expedttiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, C Cents. He prijs der Adverlenlidn is van 1- 4 regels ƒ1.--. iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Herinneren bij deze den ingezelenen der gemeente aan de bepaling van Art. 181 der Algemeene Politieverordening van den 16d'" October 1873 (Gemeenteblad N°. 4) houdende, dat «ten minste tweemaal in bet jaar, en wel eens in liet voor- pii eens in bet najaar, op kennisgeving van Bur gemeester en Wethouders, schoorstcenen en stookplaatsen gereinigd moe ten worden." En wordt deze door plaatsing in de Leid se he Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 11 Februari 1878. E KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Februarij. Curatoren van het Slolpiaansch legaat hebben op 12 Februarij den uitgeloofden eereprijs toegekend aan eene bij hen ingekomen verhandeling, behelzende eene «Geschiedenis van de leer der aangeboren begrippen", waarvan, bij de opening van het naambriefje, schrijver bleek te zijn dr. C. B. Spruyt, leeraar aan de hoogere burgerschool te Utrecht, thans hoog- lceraar te Amsterdam. De Zangvereeniging Caecilia alhier is, blijkens hierachter voorkomende aankondiging, voornemens hare jaarlijksche uitvoering te geven op Woens dag 27 Februarij aanst. De uitvoering van loonwerken van Mendelssohn Bartholdy, Niels W. Gade en Ch. Gounod zullen gewis den beminnaars der toonkunst dien avond met verlangen doen te gemoet ziente meer daar men van de Vereeniging onder haren bekwamen leider, den heer B. H. Taylor, mag verwachten dat zjj er eene eer in zal stellen de verheven ge dachten dezer componisten op eene waardige wjjze te vertolken. Haar ver leden geeft ons daartoe ten volle het regt. Het is voor velen een groote teleurstelling dat men door twee open winters niet heeft kunnen schaatsenrijden. Voor hen echter, die eene flinke beweging op rolschaatsen willen maken, als surrogaat voor een meer natuurlijk vermaak, bestaat hier op dit oogenblik de gelegenheid. Gisteren avond was de gehoorzaal daarvoor ingerigt en zag men eenige jongelieden door dit locaal op rolschaatsen rijden. Nog twee avonden zal voor dit ver maak dezellde plaats zijn opengesteld en wij vestigen te meer de aandacht er op, omdat de onderneming, bij niet grooter bezoek dan op den eersten avond, voor den ondernemer schadelijk dreigt te worden. Heden morgen ten 8% ure is er een begin van brand ontstaan in de bedstede van vrouw K., aan de Haarlemmerstraat, welke brand dadelijk met eigen middelen is gebluscht. De oorzaak is onbekend. De policie heeft een onderzoek ingesteld. 's Lands middelen over de maand Januarij dezes jaars hebben opge- bragt 6,424,949.36%zijnde ƒ267.273.62 meer dan in de maand Januarij van het vorige jaar. De raming bedroeg ƒ7,865,735.62. Voor hel zesde internationaal congres van geneeskundigen, dat in het volgende jaar te Amsterdam bijeenkomt, heeft zich een comité gevormd, beslaande uit de volgende hh.voorzitter: prof. Donders, te Utrecht; algem. secretarisdr. Guyete Amsterdamledendr. van Cappellereferendaris te 'stlage, dr. H. Fabius, te Amsterdam, prof. Hertz, id., prof. Heynsius, le Leiden, prof. Iluet, id., prof. Huizinga, te Groningen, prof. W. Koster, te Utrecht, dr. Ramaer, te 'sHage, prof. Rosenstein, te Leiden, prof. Sanger, te Groningen, prof. Snellen, te Utrecht, prof. Stokvis, te Amsterdam, prof. J. W. R. Tilautts, id en dr. Zeeman, id. De postboden ten platten landedie tot hiertoe steeds op eigen kosten zich een aangewezen model van buis en pet moesten aanschaften, zullen eerstdaags op 's rijks kosten van een ander uniformbestaande in kapotjas en pet, voorzien worden. De Hindelooper kamer, die zoozeer de aandacht van de bezoekers der historische tentoonstelling van Friesland trok, zal, met toestemming van den eigenaar, voor rekening van de Ncd. boofd-commissie voor de Parijschc wereld-tentoonstelling derwaarts worden overgebragt. Een ontzettend ongelukmeldt de IV. R. Cheeft gisteren in den vroegen morgen plaats gehad op de rivier voor deze stad. Tusschen Rot terdam en Brielle vaart tweemaal daags een postbooije. Heden ochtend ten fl uur 10 minuten verliet dat hootje (de Postillon, kapitein C. Edelen bos, conducteur Colienei] de aanlegplaats aan de Oosterkade en stoomde, naar het. wettig voorschrift voorzien van de noodige lichlen, langs de Roompjes. Het was nog donker. Schier tenzelfden tijde waren 27 werklieden in de Leuvehaven scheep gegaan in eene groote roeiboot, met bet doel zich te begeven aan boord van het Engeische stoomschip Spray, ter reede liggende vlak tegenover het bureau van den havenmeester en dus bijna in regte ljjn met den mond der Leuvehaven. Het werkvolk was aangeworven om nit de stoomboot jjzer te lossen. Het ongeluk wilde, dat de roeiboot uit den mond van de Leuvehaven te voorschijn kwam, juist op het oogenblik waarop de Postillon in de onmiddellijke nabijheid was. Wat nu voorviel geschiedde met zulk eene snelheid, dat alleen door een uitvoerig getuigenverhoor, dat reeds in gang is, eenig verder licht over de zaak kan verspreid worden. Zeker is het, dat men elkander, niettegenstaande de duisternis, gezien heelt. Dat de stoomboot toen geen Ijjd meer had de signaalfluit in werking te brengendoet alzoo niets ter zake. Volgens den een hebben de opva renden in de roeiboot door luid schreeuwen de stoomboot trachten te waar schuwen. Volgens anderen was het juist de kapitein der stoombootdie door schreeuwen de aandacht van de roeiboot heeft willen wekken. Wat daarvan ook zjj, het gevaar was dadeljjk zóó dreigend, dal sommige werk lieden, die zwemmen konden, zonder aarzelen uit de roeiboot in de rivier sprongen. Schier in hetzelfde oogenblik liep de stoomboot met den boeg op de roeiboot, die dadelijk zonk. Het was een verschrikkelijk tooneel. Gelukkig waren er reeds roeibooten op de rivier. Ook van den wal schoot men in allerjjl toe. En zóó mogt het gelukken 20 werklieden te redden. De 7 overige verdwenen in de diepte! Dadeljjk ging men met dreggen aan bet werk. Reeds zijn zes lijken opgevischt. Zij werden voorloopig neder- gelegd in een klein lokaal achter het loodskantoor. Huiveringwekkend was daar het schouwspel, en smartelijk waren nu en dan de tooneelen daar buiten. De vrouw van een der werklieden kwam hem trouw het middag eten brengen, toen men haar mededeelde dat hjj verongelukt was. De huismoeder werd door den slag als verpletterd: zjj zonk ineen en moest in bewusteloozen toestand weggedragen worden. De verongelukten waren allen gehuwd en laten hunne vrouwen, met een aantal kinderen, in geheel hul- peloozen toestand achter. Door nu wjjlen mej. M. J. van Kolfschoten is aan de wees-inrigting te Neerbosch een legaat van ƒ1000 vermaakt. Zaturdag 11. heeft de justitie, vergezeld van twee geneesheereneen onderzoek ingesteld te Opende naar een aldaar gepleegden moord. Na een getuigenverhoor werd er bevel tot voorloppige inhechtenisneming uitgevaar digd tegen S. de Wit, die daarop, als zjjnde de vermoedelijke dader, ge boeid naar Groningen werd overgebragt. De aangehoudene, schipper van beroep, en hoofd van een talrjjk huisgezin, had den versliycne als knecht in dienst en verkeerde te vorenvoor zoover men weetin de beste harmonie met dezen. Volgens berigten uit Zuid-Afrika van 15 Januarij zjjn de hreren Paul Kruger en Jorissen terug in de Transvaal; laatstgemelde heeft zjjne betrek king als staatsprocureur hervat. Kruger heeft voorloopig kennis gegeven van het mislukken zjjner zending naar Engeland en zal nader omstandiger mededeelinger doen. 's GRAVENIIAGE, 13 Februarij. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in Indié bestemden soldaat C. H. A. 0. Röhrssen IItot het dragen van het Pruissisch herinneriugskruis voor het deelnemen aan den veldiogt tegen, Oostenrijk in 1866. en aan den heer mr. W. Stortenbeker, directeur van onderwijs, eerediensi en nijverheid in Nederl. Indie, tot hel aannemen der versierselen van commandeur der orde van Karei IIIhem door den koning van Spanje geschonken. Door Z. M. is aan den luit. ter zee 1« kl. C. H. de Qoeje, op zijn verzoek, egn verlof verleend voor den tp van één jaar, ouder stilstand van non activiteits tractcuient en zonder opklimming in de rangljjst, en be vorderd lot luit. ter zee 1' UI., de luit. ter zee 2e kl. G. L. de Jong. --De kapitein-luit. ter zee II. J. S. van der Sloot wordt eervol ontheven van liet bevel over het schroefstoomschip Cornelis Dirks en vervangen door den kapitein-luit. ter zee J. A. Baart de la Faille. De heer H. Graafland, le Rotterdam, is benoemd tol hulpprediker bij de inlandsche christen-gemeente in Nederl. Indie. Door den minister van waterstaat euz. is, na vergelijkend onderzoek,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1