lïUITKM.AADSCIJK BEMETEN. HER TELEGRAAF. T.e Neeriiler had dezer dagen een zelfmoord plaats, die, wegens de omstandighedenwaarmede hij gepaard gingvrij wat opzien verwekte. De Maas- en Roerb. geeft daarvan hel volgende verhaalOp 2 Febr. trad te gen den avond een onbekend lieer, vergezeld van een hond. binnen bij den heer J. C., herbergier aldaar. Onder het drinken van een glas bier bij den kastelein vroeg hij o( de plaats waar hij nu was ook tot het Hollandse!) grond gebied behoorde, en toen hem zulks werd bevestigd, bestelde hij een soupé, met aanbeveling om er toch veel saus bij te voegen. Dit maakte den kas telein nieuwsgierig om te weten wie toch die onbekende gast was; doch zorgvuldig vermeed deze daarvan iets te laten blijken. Intusschen verlieten eenige gasten de kamer en het soupé werd opgedischt. Nu maakte zich de onbekende bekend, sprak vertrouwelijk met den kastelein over groote wederwaardigheden, die hem kwelden, betaalde vooruit het bestelde, gaf te verstaan, dat hij het leven moé was en wilde den kastelein 40 fr. doen aannemen voor eene doodkist, daarbij voegende: //Gij zult het zien, ik ga dadelijk kapot." Geheel verschrikt over die vreemde gezegden, naderde de kastelein de tafel, waaraan de gast zijn avondmaal gebruikte en bemerkte dat deze een witachtig poeder over het vleesch had gestrooid. Dit bragt tot de vreeselijkste vermoedens. Onmiddellijk werd de plaatselijke politie ter hulp geroepen, doch eer deze er was. lag de ongelukkige reeds kramp- trekkend uitgestrekt en braakte. Zijn hond likte het uitwerpsel op en viel dood neder. Na voorloopige hulp en nader onderzoek noemde zich de bedoelde persoon Leo Mahy, rijksontvanger te Üphoven (BelgiC). werwaarts hy nog denzelfden nacht vervoerd werd en waar hij den volgenden mor gen, na smartelijk lijden, is overleden. De zelfmoordenaar had in den na middag van genoemden dag in stilte zijne woning verlatendaarin een brief achterlatende, waarin hy het laatste vaarwel aan zjjne vrouw en kin deren toeroept en meldt dat hij niet meer kan blijven leven en zich naar liet eerste Uollandsch dorp heeft begeven om daar een einde aan zijn leven te maken, en geld voor zijne ter aardebestelling heelt meêgenomen. 's GRAVENHAGE 12 Februarij. Door Z. M. is aan J. D. graaf van Rechteren van Ahnem, coadjutor der Duitsche orde, Balye van Utrecht, agreatie verleend zijner opklimming lot land-commandeur dier orde. Door Z. >1. is de rang van generaal-majoor, zonder bezwaar van den lande, verleend aan den onlangs opgetreden Sultan van Djokjokarta, lla- mangkoe Bowono. de VIIde. Tot concierge-boekbinder en bediende bij het rijksarchief is benoemd i. II. Begenboog alhier. Heden wordt door baron Canitz, gezant van Z. M. den keizer van Duitschland bij het Nederlandsche hof. een diplomatiek diner gegeven, waaraan wordt deelgenomen door den nieuwen Franschen gezant alhier. Den 19,|,n dezer, bij gelegenheid van 'skonings verjaardag, zal de minister van buitenl. zaken de vertegenwoordigers der verschillende mogend heden te dezer stede en de hooge civiele en militaire autoriteiten in de residentie aan een gastmaaltijd ten zijnen huize vereenigen. KNOELAND. LONDEN, 11 Februarij. Men schrijft uit Pera aan de TimesIn welonderrigtc kringen liep hier het praatje, dat de gezanten van Engeland en van Oostenrijk te ken nen gavendat hunne regeringen liever Rusland den oorlog zouden verkla ren, dan zijne voorwaarden goedkeuren. Tot heden kon ik niet met zekerheid te welen komen, of voor dit verhaal eenige stellige grond was. Ik geloof echter, dat hel ontstond uit een gesprek tusschen deze gezanten, waarin zij de Russische voorwaarden sterk afkeurden en de hoop, zells de verwachting, te kennen gaven, dat hunne regeringen ze niet zouden dulden. Het verhaal werd waarschijnlijkdoor de welbekende houding van den heer Layard, van wien men zeer goed weet, dat hij voortdurend was voor gewapende tusschenkomst. in zooverre overeenkomende met de inzigten van een gedeelte van het Engelsche kabinet en een deel van de natie Daarbij kwam de indruk, dat graal Zichy laatstelijk veel verder ging dan zijn eigen regering en zich vijandig legen Rusland toonde, indien al niet in lijnregten strijd niet zijne instructiondan toch zonder behoorlijke magtiging. FKANRHIJH. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft bevolen, dat Vrjjdag aanst. te Parijs de plegtige lijkdienst zal gehouden worden voor Pitis IX. Tijdens de Parijschc tentoonstelling zal ook een congres worden ge houden van onderwijzers. De minister Bardons is zeer gunstig voor dit plan gestemd. - Eene buitengewone voorstelling, gegeven in het Thëatre llalicu. ten voordeele van de Russische en Turksche ambulancen, heeft 57000 fr. opge- bragt. Voor een deel is die uitslag te danken aan het publiek, dat be taalde; voor een ander deel aan de artistendie afstand deden van hun honorarium. ITALIË, De Italië, sprekende over de door de [kardinalen gehouden bijeen komst, zegt dat zij bijzonder stormachtig was en eenige kardinalen zelfs het woord //scheuring" hebben uitgesproken. De kardinaal di Pielro dreigde verscheidene malen de zitting te zullen opheffen. Men heeft steen acht wil len slaan op de beschikkingen, in den uitersten wil van PiusIX vervat, be treflende de bijeenkomst van het conclave te Rome, omdat die bcschikkin gen volkomen den aard hebben van eenvoudige aanbevelingen. Men heeft een oogenblik kunnen gelooven dat de kardinaal Manning en zijne geest verwanten de overwinning zouden behalen, doch. bij de stemming over eene incidentele quaestie bleven zij in de minderheid. De gemoederen waren zoo verbitterd, dat bij de onmogelijkheid om kalm te beraadslagen, de quaestie tot den volgenden dag werd uitgesteld. In de toen gehouden bijeenkom t is beslist dat het conclave te Rome zal worden gehouden. Voor de aangelegenheden tusschen het Vatikaan en de Italiaansche regering maakt de kardinaal-kamerling, mgr. Pccci, gebruik van den Frau- schen ambassadeur, als tusschenpersoon. Naar men zegt heeft Pius IX eene som van 300.000 lire vermaakt aan de armen te Rome en aan zijn opvolger eene rente van 3ff> millioen, ten einde hem in staat te stellen het jaargeld, dat Italië den Paus toekent,! zooals in de wel op de waarborgen is bepaald, van de hand te wijzen. Naar men uil Florence meldt heeft te Lungarno iemand een Orsini- bom geworpen onder deputalien van werklicden-vereenigingen, die, na eene lijkdienst voor koning Victor Emmanuel te hebben bijgewoond, uit de kerk kwamen. Vijf personen werden gekwetst. De dader werd door de policie i uit de handen van het volk gered, dat hem om het leven wilde brengen. OilTgCHLAX». Te Mainz heeft een hevige brand gewoed, waarbij de kerk en toren van het St. Rochus hospitaal, het geheele dakwerk van laatstgenoemd ge- j bouw, benevens vier huizen door de vlammen zijn vernield. I In Oostenrijk hecrscht, naar de taal der dagbladen te oordeclcn, vrij wat opgewondenheid legen Rusland. Men acht het aldaar een feit dat Tur kije onder de bescherming, of liever geheel in de magt van Rusland is, zoodat het onnoodig is met Rusland verder diplomatieke onderhandelingen te voeren. In Hongarije is de taal der bladen natuurlijk nog veel scherper. Zij verklaren nu reeds dat de tijd van handelen gekomen is en dat het leger terstond moet oprukken. RCSLAXl). In de Golos leest men: Wij achten het onmogelijk, dat Rusland er in toestemmen zal de rol van een gehoorzamen dienaar der Westersche mo gendheden te spelen. Nooit zal de Russische regering er toe besluiten, bloed en eigendom van het volk op te olleren alleen met het doel om het //prestige" ecner andere mogendheid te redden en om den //Shylock der Europesche politiek" in de gelegenheid te stellen met regt te kunnen beweren, dat hij aan het zegevierende Rusland de vredesvoorwaarden met Turkije gedicteerd heeft. Dit is onmogelijk en het zal ook niet gebeuren, zoolang nog een droppel bloed in de aderen van het Russische volk vloeit; dit is ondenkbaar, zoolang de Russische natie nog over één kopeke beschikt, om voor hare eer en hare regten te waken Wij zijn overtuigddat Rus land geen tittel of jota van zijne eischen zal prjjsgeven, welke door zijn pligt worden voorgeschreventen einde hel Russische volk een duurzamen en eervollen vrede te waarborgen. In Russische kringen te Warschau, meldt de Kóln. Zeit., vermaakt men zich niet weinig met de wijze, waarop de generaal-gouverncur van Kiew, vorst DundulolT-lvorsakofl. vijf Poolsche dames van hun sympathie voor de Turken genezen heeft. Deze datnes hadden voor de Turksche ge- j vangenen, die door Kiew gevoerd werden, een groot aantal manden wijn, sigaren en versnaperingen bij elkander gebragt. waarmede deze verkwikt werden, terwijl de Russische geleiders mogten toekijken. Naauwelijks had de generaal dit vernomen, of hy liet de dames oppakken en naar een krank zinnigengesticht brengen, dat vijf mijlen van Kiew gelegen is. Na daar drie dagen vertoefd te hebbenverklaarden zij eindelijk in te zien dat zij verkeerd gehandeld hadden en beloofden zij voortaan op deze wijze geen aansloot meer te zullen geven. Zij werden toen vrij gelalen, doch moesten den terugtogt naar Kiew te voet afleggen. Volgens officieel berigt uit Odessa heeft de Russische stoomboot-maat schappij aldaar hare een jaar geleden gestaakte dienst op de Zwarte Zee hervat. LONDEN, 11 Februarij. Volgens gerucht onderhandelt Engeland met Tur kije. om vergunning voor zijne vloot te krijgen de Dardancllen binnen te loopen. In afwachting van den uitslag der onderhandelingen zou de vloot in Besika-baai blijven. Heden voormiddag zijn de ministers tot een kabi netsraad bijeengeroepen. WEENEN. 11 Februarij. De l'ol. (brr. verneemt, dat de Britsche rege ring van hare vertegenwoordigers bij eenige der groote mogendheden berigt heeft ontvangen, dat deze bij Turkije aanvraag hebben gedaan om vrije passage voor hare oorlogschepen door de Dardanelles LONDEN. 11 Februarij. In lie! lagerhuis heeft sir Stafford Norlheotc in antwoord op eene vraag van den lieer Forster verklaarddat de zending der vloot naar Konstantinopel eenige vertraging heelt ondervonden. Voor hel oogenblik kan de regering zich daaromtrent niet nader uitlaten, daar er over die zaak nog met ue l'orle wordt onderhandeld. Alleen kon hij zeggen dat er in de voornemens der regering geen verandering is gekomen. Deze verklaring vond alleen bijval bij de conservatives In het hoogerhuis verklaarde lord lleaconsfieldnog geen berigt te heb ben ontvangen dat er Turksche schepen door Husseu werden bemand. Graaf Derby houdt zich overtuigddat de bezwaren der Porte tegen het passeren der Engelsche vloot spoedig uit den weg geruimd zullen worden. Drie andere mogendheden hebben insgelijks bij de Porie vrije passage voor oor logschepen aangevraagd. WEENEN, 11 Februarij. Oostenrijk heeft bij de Porte een firman aange vraagd om zijn eskader de Dardanellen te doen btnnenloopes VERSAILLES. 11 Februarij. Bij de zamenstelling der afdeelingen in den senaat zijn benoemd vijf voorzitters uil de linker- en vier uit de regterzijde. WEENEN. 11 Februarij. Het rapport-Weber. betredende aanvulling van crediet, is bij acclamatie aangenomen. Zoo ook het voorstel aangaande voorziening in uitgaven door uitgifte van sehatkislbons.. LONDEN. 12 Februarij. De Times meldt in een telegram uit St. Peters burg van gisterendal de Russische troepen bevel gekregen hebben Konstan tinopel binnen te rukken. In de Britsche arsenalen heerschl een buiten gewone bedrijvigheid. Te Chatham is van de admiraliteit het bevel ontvangen de werkzaamheden van de in aanbouw zijnde oorlogschepen ten spoedigste te voltooijen. De toon der conservatieve bladen is zeer oorlogs-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2