maar gij.sloeg over boord. Spoedig kwam er een Duitsehe sleepboot opva ren en bragt de sloep ie water met bet gevolg dat de man gered is; de vrouw moest bet met den dood bekoopen. Te Meppel is een huisvader, sedert ecniae weken weduwnaar .plotseling met de Noorderzon vertrokken4 kleine kinderen hulpeloos achterlatende. 's GRAVENIIAGE11 Februarij. Aan den heer mr. N. P. J. Kien is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Utrecht, met dankbetuiging voor de vele goede en langdurige in die betrekking bewezen diensten. Tot burgemeester der gemeente Merkelbeek is benoemd de heer J. K. Palmen, secretaris dier gemeente. Tot essayeur van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Alkmaar is benoemd de heer J. E. Simon, thans in dezelfde betrekking te Zwolle. Aan den heer C. Wachsmann is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Batiia. en als zoodanig is, builen be zwaar van 's rijks schatkist, aangesteld de heer P. C. Gransbetg aldaar. Lie luit. Ier zee 1' kl. II. A Sirks wordt geplaatst in de rot van het wachtschip te Willemsoord, en de officier van administratie 1' kl. G. II. C. van Nuys, dienende aan boord van het wachtschip Ie Willemsoord, wordt op non-activiteil gesteld en vervangen door den officier van administratie 1' kl. A. J. Looijeu. De minister van justitie zal Woensdag en die van oorlog Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. UUITKNI.AM)SCIJE BEKIGTEN. M E E A N tt. LONDEN, 10 February. In liet lagerhuis heeft de minister Northcote Donderdag avond nog medegedeeld, dat de Turksche ambassadeur, na inzage genomen te hebben van de beweringen in de Daily News, welke de eerste minister als een leugenachtig verzinsel gekarakteriseerd had. "lord Derby gemagtigd had op de meest stellige wijze liet beweren legen te spreken, dat aan hem eenige particuliere of niet-officiële aanmoediging tot tegenstand gegeven is door cenig lid van Hp. M'. regering, of dal eenige taal tegenover hem gebezigd werd verschillend van de officiële verklaringen der regering." Donderdag verkeerde men in de hoofdstad in de grootste opgewonden heid. wegens het door de dagbladen medegedeelde berigt omtrent het voort rukken der Russen naar Konstantinopel. Op de Beurs heerschte eene vol slagen schrik: de Engelsche staatsfondsen daalden 1% pCt.de Russische fondsen 3 pCt. en zelfs de soliedste waarden en Engelsche spoorweg-actiën moesten in de daling deelen. De avondbladen wisten reeds mede te deelen, dat in den nog vergaderden ministerraad het besluit lot terugroeping van den Brilschen gezant te St. Petersburg geteekend was. Rondom de parle mentsgebouwen waren digte volksgroepen geschaard en laat in den avond werden door eene opgewonden menigte in de woning van Gladstone en in de bureaux van de Daily News de glazen ingeworpen. Den volgenden morgen was het weder rustig; men wist toen reeds dat men zich ten on- regtc beangstigd had over het voortrukken der Russen. De beweging, die zoowel in den boezem van het parlement als daar buT- teu heeft geheerscht, is alleen te wijten aan de overdreven berigtendie de heer Layard, de Engelsche ambassadeur te Konstantinopel, heeft overgezonden. Hij seinde alle geruchten die hem ter oore kwamen, zonder cenig onderzoek in te stellen, waartoe hij wel in staat was geweest, daar het gebeurtenissen betrof die in de onmiddellijke nabijheid der hoofdstad zouden zijn voorgevallen. De heer Bright stak in het lagerhuis niet weinig den draak met de bezorgdheid van Layard. De heer Stanley voerde Donderdag 11. het woord in eene vergadering van het Britsch aardrijkskundig genootschap, hoofdzakelijk om zich vrij te pleiten van de beschuldiging, als zou hjj op zijn togt door Afrika on- noodige slagling hebben aangerigt onder de inlandsche bevolking. Hij toonde aan dat hij nooit anders dan verdedigenderwijzc is te werk gegaan en dat hem vaak geen keus gelaten werd. dan zich te verweren, of met al zjjn volk zonder genade opgegeten Ie worden. Berigten uit Zuid-Amcrika verzekerendat eene aardbeving eene ge- weldigc verwoesting heeft veroorzaakt. Lima en Guayaquil zouden bijna i gehéel verwoest zijn. FRANK HIJ K. In de kamer van afgevaardigden heeft de legitimist de Kerjégu voor gesteld den dag, waarop voor Pius IX ie Parijs een lijkdienst zal worden gewerd, geen zitting te houden. De katholieken, zeide tiijhebben hunnen vader verloren. Frankrijk een trouw vriend zijns lands, de wereld een der mannelijkste karakters. De Frauschen en de katholieken zullen aan de nagedachtenis van den goeden, van den betreurden Pius IX hulde willen brengen; zij zullen er bewondering voor willen beluigen. liet voorstel was goedgekeurd. De linkerzijde nam aan de stemming geen deel. Te Rouaan is de katoeufaliriek van Gossei afgebrand. De brand brak uit op de tweede verdieping, waar 1000 strengen gedroogde katoen lagen. De beide hutzen van Gosset werden geheel vernield De eigenaar w ilde zich juist met zijn dochter, die den vorigen dag burgerlijk getrouwd was, naai de kerk begeven toen de brand uitbrak. De schade wordt op ƒ225,000 fr. gescha ITALIË. Uit Rome meldt men dat door eene parlij onder de kardinalen al het mogelijke gedaan wordt om te bewerken dat liet conclave buiten Rome wordt gehouden, omdat het blijven te Rome beschouwd kon worden als een eerste stap tot verzoening met de Ilaliaausche regering. Aan hel hoofd dier parlij j staan de kardinaals Manning, de Falloux. Howard en Pancbianeo. DeSpaan- sche regering moet tegen eene verplaatsing gewaarschuwd hebben en de Fransche regering liet weten, dat er geen aanleiding bestond om Rome te verlaten, en het voegde er bij, volgens de li/iln. Zeil,, dat het een buiten j Rome gekozen Paus niet zou kunnen erkennen. Dit moet een grooien in druk gemaakt hebben. Er zijn op dit oogenblik 63 kardinaalsvan welke 37 Italianen. De overige 26 bestaan uit 9 Franschen 4 Spanjaarden. 3 Engclschen5 Oos tenrijkers, 2 Liuitschers. 1 Ame ikaan1 Itclg en 1 Portugees. Koning Humbert heeft den kardinaal-kamerling doen weten, dat hij met zijn hof en de ministers aan de begrafeuisplegtigheid van den Paus wenschte deel te nemen en alzoo eene bijzondere plaats iu den stoet verzocht. Een antwoord is hierop nog niet gegeven. Naar men aan de lnd. Beige meldt hebben de kardinalen onder voor behoud van het advies hunner nog afwezige ambtgenooten bepaald, dat lm conclave te Rome zal gehouden worden. Zij hebben dal besluit genomen op het verzoek van het corps diplomatique, om geene verandering hoege naamd te brengen in de tot dusver gevolgde gewoonten. Zoowel voor de lijkplegtigheid als voor de benoeming van een nieuwen Paus, zal het con clave de komst der buitcnlandsche kardinalen afwachten. TIIKH 1.9 E. In het Turksche parlement is een aanval gedaan op de regering wegens de afschaffing van den post van grootvizier, zonder dat vooraf deze maat regel aan de wetgevende magt was onderworpen, liet programma van Ahmed Veflijk-pachahet nieuwe hoofd van hel kabinet, is ook streng be oordeeld door de kamer. Naar men uit Konstantinopel meldt zal ook een Fransch eskader dc Dardanellen binnenstevcnen en is de flrman. welke daartoe vergunning geeft, reeds door den Sultan uitgevaardigd en aan den Franschen vertegenwoordi ger overhandigdterwijl te Saloniki een Ilaliaansch eskader voor anker gekomen is, - Volgens de Wecner Pol. Corr. worden er toebereidselen gemaakt voor een bijeenkomst tusschen den Sultan en grootvorst Nicolaas, te Tscha- taldscha. Daar de Porte geweigerd heeft met Montenegro de demarcatielijn vast te stellen op den grondslag van het »uti possidetis", zullen de vijandelijk heden hervat worden. OOIT-IN11IE BATAVIA. 3 Januarij. Te beginnen met 1" Januarij zal voor de officieren, die naar Atchin vertrekken, het volgende worden ingetrokken: de "entree de campagne"; de koeliegeldende indemniteit voor huishuur; voor paardenfourage; voor wijn of de verstrekking daarvan in natura. Elk officier heeft regt op één ration vivres voor Europeanen. De vrouwen en kinderen zullen mede naar Atchin mogen gaan. tip den middag van 25 Dec. ontstond brand aan boord van het alhier (er reede liggend Engelsch fregatschip IPalmer Castle. Daar het niet mogt gelukken hel vuur meester te worden, werd het schip tegen 12 uur door de Sindoro naar de builenreede gesleept. De bemanning werd gered, doch schip en lading, o. m. uit arak, olie en steenkolen beslaande, gingen verloren. Omstreeks 1 uur in den namiddag van 21 Dec. werden vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld, te Batavia in horizontale rigting. van het oosten naar het westen gaande, en te Buitenzorg in verticale rigting. Omtrent het gebrek in Bodjonegoro wordt aan de Locomotief geschre ven: De quaestie hangt er voor het grootste gedeelte van al. welk begrip gehecht wordt aan het woord "hongersnood". Er zijn nog geen menschen doodgevallen van honger, dat is een feit: maar dat 90 pCt. van de bevol king het in gewone jaren beter heeftis ook een feit. En dat hoogstwaar schijnlijk 20 pCt. zich voedt met walor en gadong, die niet goed toebereid den dood ten gevolge hebben, is iets dat hongersnood toch zeer nabij komt. De bevolking heeft geen geld om rijst te koopenen daarin moet het zwaar tepunt van den tegenwoordigen toestand gezocht worden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Ontslagen.- eervol, de ambtenaar op wachtgeld E. Gerard; de hulponderw. aan de openb. lagere school te Batavia mej. C. 11. Bik; de gewezen klerk bij het postkantoor te Samarang E. P. A. Claren- bach; de buitengew. subst.-griffier H. Tokaija. Benoemd: tot adjunct-inspec teur bij de post- en lelegr.-dienst. H. C. T van de Wall en L. J. Santman; tot referendaris bij het depart, van financiën, de ambtenaar op non-activi teit W. van der Pijltot 2-" commies bij het depart, van binnenl. bestuur, de ambtenaar voor de burg dienst B. Trip-, tot verificateur 5» kl. bij de in- en uitvoerregtenK. A. J. E. van Gorkum; tot ondcrw. in de natuurkennis aan de normaalschool voor hulponderw. te Batavia. dr. H. Cretier, leeraar aan het gymnasium Willem III aldaar; tot 2"D hulponderw. aan de openb. 1" lagere school te Soerakarta, J. Strijkers, laatstelijk hulponderw. te Ban- dong: tot buitengew. subst.-griffier bij de regtbank te Tjiringie. J. G. de Groot; tot buitengew. subst.-griffier bij de regtbank te Sidhoardja, M. de Böck. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 1™ luit. der inf. W. II. P. Mirandolle. Ontslagen: op verzoek, eervol, onder den titul. rang van dirig. officier van gezondh. 2e kl.. de officier van gezondh 1' kl. P. S. A. van Dura. Departement van marine. Vergunning verleendom naar Nederland terug te keeren. wegens langdurig verblijf in O. I.aan den luit. ter zee le kl. A. J. Krabbe en aan de luitt. ter zee 2e kl J. A. Kloek. L. Adriani en W. A. Palm; wegens ziekte, aan den luit. ter zee 2- kl. O. Kreet de Virieu. 1»EK TELËGKAAF. St. PETERSBURG10 Februarij. Op bevel van den Czaar is het verbod op den uitvoer van granen en andere levensmiddelen en in het algemeen van alle zaken, welker uitvoer uit Russische havens verboden was, opge heven. WEENEN, 10 Februarij. Oostenrijk heeft dc mededeeling ontvangen, dat de Fransche regering eenige oorlogsschepen naar den Bosporus zendt. Het kabinet te Weenen is geneigd dc beslissing over de vraag en den duur der militaire bezetting iu Bulgarije over te laten aan de conferentie. De toestand is nog altijd gespannen. LONDEN, 11 February. Daily News meldt uit Berlijn van gisteren Heden heeft Gortschakofl aan de groote mogendheden te kennen gegeven dat. aangezien door Engeland besloten is de vloot naar den Bosporus te zenden, onder voorwendsel de Christenen te beschermen, Rusland voorne mens is Konstantinopel te land te bezetten met hetzelfde doel. ROME, 10 Februarij. Het volk stroomt in groote menigte toe, om het sloflelijk overschot van den Paus te zien. dat sedert lieden ochtend is ten toongesteld. Aanstaanden Zaterdag zal hel lijk begraven worden. Zonda; daaropvolgende komt liet conclave bjjeen. Bijna al de buitenlandschc kat' din alen zijn aangekomen. Mogten er Zondag nog eenige ontbreken, dan zal liet conclave toch vergaderen. Dc stad blijft rustig. Betreflende Garibaldi zijn onrustbarende lijdingen ontvangen. Hij is ernstig ziek. ST. PETERSBURG, 10 Februarij. De Regeringsbode zegt dat de prelimi- nairen en de wapenstilstand openbaar zijn gemaakt, zooals zij in Novera-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2