BUITENLANDSCHE BER1GTEN, PER TELEGRAAF. Z. K. H. prins Alexander heeft heden middag den dezer dagen bij ons hof geaccredileerden gezant van de Fransche republiek in audiëntie ontvan gen. Ten 3% ure maakte de heer Bartholdi zijne opwachting aan Z. K. H. prins Frederik. k si es e l. a a? i». LONDEN, 8 Februarij. Veel opzien baart een door Daily News medegedeeld gesprek dat de correspondent van dat blad te Adrianopel zou gehad hebben met Server- pacha, den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, waarin deze zou verklaard hebben dat de Porte reeds lang vrede had kunnen sluiten, wan neer niet de heeren Layard en Beaconsfield ondershands tot het voortzetten van den oorlog hadden aangemoedigd. Server-pacha beriep zich daarbij ook op het gezag van Musurus-pachaden Turkschen gezant te Londen. Lord Beaconsfield heeft in het parlement deze mededeeling een onbeschaamde leu gen genoemd. FBANKRIJK. De senaat is voor de derde maal overgegaan tot het verkiezen van een senator voor het leven, in de plaats Aan wijlen Aurelles de Paladine. De heer Victor Lefrancde candidaat der republikeinsche partijbekwam 127 stemmen, de hertog Decazes 122, generaal Ducrot 6. Daar er dus weer geen volstrekte meerderheid werd verkregenmoet er eene vierde stem ming plaats hebben. Zij is bepaald op 14 Jan. Het Journ. des Déb. gelooft niet dat het aanstaande congres veel zal uitwerken. Zelfs indien Engeland en Oostenrijk, wat niet waarschijnlijk is, er in slagen eene meerderheid ter conferentie te verkrijgen, weet men wel, zegt dat blad. wat zulke meerderheden, zonder afdoenden materiëlen steun te beteekenen hebben. Trouwens, Rusland wapent zich tol de tanden om ter conferentie een goed figuur te maken en wil blijkbaar in staat zijn des noods Oostenrijks bedreigingen te trotseren. Magteloos wordt Oosten rijk, wanneer Rusland er in slaagt, evenals in 1828 en 1829, van de Tur ken de middelen te erlangen om zich van den zeekant van levensmiddelen te voorzien. Turkije is in de magt des overwinnaars en zal zich aan alle eischen moeten onderwerpen. Om eene schaduw van magt te behouden zou het zelfs zich lot een of- en defensief verbond met Rusland laten vinden. Maar wat zullen Engeland en Oostenrijk vermogen tegen eene natie, welke zelve of door haren bondgenoot van den Donau en de Dardanellen, dat is van de sterkste positiên in Europa, meester is? Omtrent het valsch alarm van «brand!" in den schouwburg te Calais, dat zulke noodlottige gevolgen heeft gehad, wordt nader gemeldt, dat het geroep wordt toegeschreven aan zakkenrollers. Twaalf personen zijndoor het onder den voet raken of door een sprong van de hoogte op straat, ge dood. Het aantal gekwetsten bedraagt 20. ITALIË Omtrent het! afsterven van den Paus deelt de berigtgever van de Köln. Zeil. o. a. het volgende mede: Pius IX had bij eene toespraak, welke hij den 2in Februarij hield, van zijne longen te veel gevergd. Sedert twee dagen was hij onwel en nam naauwelijks eenig voedsel tot zich. Woensdag avond ontving hij nog de gewone bezoeken, doch alras gevoelde hij zich minder wel en gebruikte wat cbinine. Tegen vier uur in den ochtend klaagde hij over een gevoel van zwakheid: groote bezorgdheid maakte zich van zijne omgeving meester en spoedig verbreidde zich het gerucht door de stad. Kardinalenedelliedendiplomatende grootmeester der Maltezer orde en senatoren stroomden naar het Vaticaan. De kardinalen Bilio en Martinelli ondersteunden den stervende en de overige kerkvorsten traden twee aan twee binnen. De sacramenten der stervenden werden hem door kardinaal Panebianco bediend. Op het oogenblik van den dood waren alle kardinalen en waardigheidsbekleders aanwezig. Vroeg in den ochtend hadden zich de bij de curie geaccrediteerde gezanten naar het Vaticaan be geven. Nog Woensdag had de Paus zich beter gevoeld en beweging ge nomen; dit laatste moet den dood hebben verhaast. Men verneemt dat de kardinalen Bilio, Pecci en di Pietro met het be stuur der kerk zijn belast. it8chlav Te Berlijn heeft eene socialistische vrouwen-vergadering plaats gehad. De toeloop was zoo groot, dat honderden onverrigter zake moesten terug- keeren. Met uitzondering van den bekenden socialistischen redenaar Most, benevens een paar genoodigden en verslaggevers, werden alle mannen ge weerd eenigen zelfs met geweld uit de zaal verwijderd. Het voorzitter schap werd waargenomen door mej. Hahn. Nadat de heer Most in eene inleidende rede de vrouwen had aangemaand, eene algemeene uittreding uil de kerk te bevorderennam mej. Hahn het woordom de hoorderessen onder het oog te brengen, dat het socialisme de eenige ware godsdienst, de eenige bron van geregtigheidzedelijkheid, waarheid en menschenliefde is. Daarna verkreeg de «Missions director" dr. Wangemann, die met toe stemming van mej. Hahn ter vergadering was verschenen, het woord. Hij wederlegde de aanvallen op het Christendom, bestreed de uittreding uit de kerk en leverde in een verhaal van zijne zendelingsreizen eene schets van den weldadigen invloed van de godsdienst. In antwoord hierop verklaarde de heer Most, wel te willen gelooven dat het Christendom bij wilde volken *eel goeds te weeg bragt, maar tevens den heer Wangemann te moeten verzoeken, onder de Hottentotten te gaan prediken en zulke reeds be schaafde menschen als hier ongemoeid te laten, 's Nachts ten half 1 ure sloot mej. Hahn de vergaderingdie onder het zingen der «Arbeiders- Marseillaise" uiteenging. R U L A fl D. Een officieel berigt uit Adrianopel meldt, dat volgens de vredes-voor- waarden Turkije de blokkade in de Zwarte Zee opheft, waardoor de vrij heid van den handel weder hersteld wordt. De Turken ontruimen Sulina, RustschukSilistria en Widdinterwijl de Russen de versperring van den Donatt-mond opruimenzoodat de vaart op den Donau weder vrij wordt. De volgende zeekusten worden aan de Russen overgegevenvan de Russische grens tot en met Baltchik (Burgos en Midia worden door de Russen bezet); aan de zee van Marmora van Bujuk-Tschekmedje tot en met Scharkioi, en aan de Aegeïsche zee van Urscha tot Makri. Het verkeer op de Turksche spoorwegen wordt voor den handel opengesteld. De invoer van handels waren, met uitzondering van ammunitie, is in de havens geoorloofd. De Turksche regering neemt maatregelen tot het herstel van het telegraphisch verkeer tusschen Konstantinopel en Odessa: ook van Russische zijde wordt daarvoor zorg gedragen. 'sGRAVENHAGE, 9 Februarjj. Door Z. M. is benoemd tot generaal-majoor en kommandant der eerste divisie de kolonel Queysenkommandant van het reg. grenadiers en jagers. ROME, 8 Februarij. De dood van den Paus is door den kardinaal-vicaris officieel afgekondigd. Tevens is bepaald dat de begrafenis in de St. Pieters kerk zal plaats hebben. ST. PETERSBURG, 8 Februarij. Het regeringsblad bevat den woordelij ken tekst van de overeenkomst tot sluiting van den wapenstilstand, opgrond waarvan de vijandelijkheden werden gestaakt. Het herinnert dat deze grond slagen enkel ten doel hebben het terrein af te bakenen, waarop over den definitiven vrede tusschen de oorlogvoerenden, zoowel met betrekking tot dezen alleen, als met het oog op de medewerking der groote mogendheden in quaestiën van Europeesch belangzal kunnen worden onderhandeld. Het blad deelt vervolgens de bekende grondslagen voor den vrede mede. De laatste daarvan houdt in, dat de Sultan zich met den Czaar verstaan zal, ten einde de belangen van Rusland met betrekking tot den Bosporus en de Dardanellen te beschermen. Als bewijs van het aannemen dier voorwaarden, zegt het blad, zullen Turksche gevolmagtigden zich onverwijld naar Odessa of Sebastopol begevenom aldaar met Russische gevolmagtigden over de vredes-preliminairen te onderhandelen. Zoodra de aanneming van bovenge noemde voorwaarden aan de opperbevelhebbers der keizerlijke legers bekend gemaakt zal zijnzullen op de oorlogsterreinen in Europa en Azie de onder handelingen over de verdragen tot regeling van den wapenstilstand kunnen beginnen en de vijandelijkheden voorloopig geschorst kunnen worden. Beide opperbevelhebbers der keizerlijke legers zullen bevoegd zijn de bovengenoemde voorwaarden aan te vullen en zoowel gewigtige strategische punten als ves tingen aan te wijzen, welke ontruimd moeten worden als materiële waar borg dat de Porte de voorwaarden voor den wapenstilstand en de vredes onderhandelingen op deze voorloopige grondslagen aanneemt. LONDEN, 8 Februarij. In het lagerhuis heeft de minister Northcote de voorwaarden voor den wapenstilstand medegedeeld. De ontruiming der ver- dedigings-liniën van Konstantinopel, zeide hij, maakt den toestand van ern- stigen aard en geeft aanleiding tot de vrees voor rustverstoringen te Kon stantinopel. Daarom is door de regering bevel gegeven, dat een deel der vloot naar Konstantinopel zal stevenen ter bescherming van personen en eigendommen. Zij heeft van dit besluit aan de andere regeringen kennis gegeven en haar uitgenoodigd zich bij dezen stap aan te sluiten, zoo zij daartoe geneigd mogten zijn. Aan Rusland is van dezen stap alleen kennis gegeven. Met bijval werd deze mededeeling begroet. LONDEN, 8 Februari. In het lagerhuis gaf Bourke in antwoord aan Gourly te kennen, dat Rusland voornemens was tijdens den wapenstilstand de tor pedo's aan de Donau-monden weg te ruimen en over de Donau-scheepvaart slechts een toezigt te houden. In antwoord op de vragen van Montagu zeide de heer Northcote, dat hem niets bekend was van een Russisch-Turksch of- en defensief verbond, dat de regering geene mededeelingen van Zweden en Denemarken ontving ten aanzien van plannen van Rusland en Pruissen om trent de Oostzee, en ook niets wist omtrent eene voorgenomen landing van Deensche troepen in Sleeswijk. LONDEN, 8 Februarij. Lord Derby verklaarde in het hoogerhuis, dat de regering niet bekend was met de voornemens der andere regeringen. Het binnenloopen der. Engelsche vloot in de Turksche wateren was echter even- min eene bemoediging voor Turkije als een daad van vijandschap tegen Rus land en was ook niet als een eerste stap tot een oorlog te beschouwen. Hi hoopte dat het huis over dezen maatregel bevredigd zou zijn en verzekerde, dat geene afwijking hoegenaamd van de sedert lang ontwikkelde en steeds in acht genomen politiek beoogd werd. Lord Granville billijkte de politiek der regering. LONDEN, 8 Februarij. Lagerhuis. Comité-beraadslagingen over de crediet- aanvrage. De minister Northcote verklaart dat Engelands politiek ter conferentie een drieledig doel heeftverzekering van de vrije vaart door de Dardanellen voor den wereldhandel, opdat één mogendheid ze niet sluite; verzekering van een beter beheer van de onderdanen in Turkije; verzekering van een aanval van Egypte tegen Indië. Het hoofddoel is echter het ver krijgen van een duurzamen vrede, daar de bekommering en de ongerustheid die de laatstverloopen jaren gekenschetst hebben, ondragelijk zijn. Gladstone verklaart dat hij met de algemeene schets der regeringspolitiek tevreden is, maar dat die politiek de credietaanvrage niet noodig maakt. Hij zal er dus tegen stemmen. LONDEN, 9 Februarij. Na langdurige debatten heeft het lagerhuis met 328 tegen 124 stemmen de crediet-aanvrage toegestaan. De regering had dus eene meerderheid van 204 stemmen. ROME. 8 FebrHarij' De Fransche gezant bij het Vaticaan. baron Baude heeft zich belast met de taak het overoude gebruik van de plundering van het eigendom van den Paus en van den pauselijken stoel te verhinderen. Heden zijn de meeste winkels, ook van liberalen, gesloten. De liberale bladen verschijnen met een rouwrand en beschamen dus de clerikale bladen. De kardinalen bevinden zich sedert 8% ure op het Vaticaan, en waren ten 3 ure namiddag nog niet van daar teruggekeerd. Twee testamenten van den Paus werden bij hel lijk voorgelezen; het grootste van beiden bevat voorschriften betreflende het beheer der kerk. Op het St. Pietersplein is alles stil, het is bijna verlaten. De Italiaansche policie heeft den toegang afgezet. De groote deur der kerk is gesloten; slechts een kleine opening verleent toegang. De St. Pieterskerk van binnen wordt door bijna niemand bezocht. Enkele nieuwsgierigen staan voor de marmeren sarkophaag boven het ge beente van Gregorius XVI, dat thans naar de kerk St. Maria Maggiore over- gebragt wordt, om plaats te maken voor hel stoffelijk overschot van Pius IX. In de sacramenten-kapel is de sarkophaag opgerigt. Volgens gerucht heeft de Paus in zijn testament verzocht spoedig begraven te worden. Hetconclave zal den 17c" zijne werkzaamheden aanvangen. WEENEN, 9 Februarij. Het Tageblatt en de Presse melden, naar voorgeven, uit zonder voorbehoud te vertrouwen bron, dat de Czaar en d« Sultan op 2 Februarij te Adrianopel een of- en defensief verbond hebben gesloten, in drie artikelen bestaande. De Czaar neemt op zich den waar borg voor de verdediging van den Turkschen eigendom tegen vijanden en beide magten nemen op zich de verpligting tot wederkeerige verdediging tegen buitenlandsche vijanden. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. pla wei Slil Var

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6