BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag' Februarij Ó87S, A". 35. STADS-BER IC H TE nT" JNAT1ON ALE MILITIE. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten dat de ingezetenendie verlangen mochten als vrijwilliger bij de nationale mi litie op te treden, zich daartoe vóör den lsten Maart aanstaande ter gemeente secretarie behooren aan te geven. De bepalingen der wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), betrekke lijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: »Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinder loos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den lsten Januari van het jaar der optreding als vrijwilli ger het 208te jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, zoover die te vervollen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischtenmet uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplich tingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemachtbij het leger hier te lande, of bij het krijgs volk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelatentenzij hij bij het verlaten van den dienstbehalve een be wijs van ontslag, van don bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhondende, dat hij zich gedurende zijn dienst tijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat tot het opma ken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der wetdagelijks, uit gezonderd de Zondag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren ter secre tarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 9 Februari 1878. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. K.IST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8, le alinea der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad u°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingenwelke ge vaar. schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergun ning is verleend aan M. Van Weeren Junior en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een stoomwerktuig en stoomketelin het perceel aan het Levendaal, Wijk III, N". 193. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 Februari 1878. E. KIST, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie is tegen betaling van 10 Cents verkrijgbaar ge steld het raadsbesluit van den 22slen October 1877. regelende de heffing van cene plaatselijke directe belasting le Leiden, met de verordening van den zelfden datum, regelende de invordering dier belasting. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 14 Februari e k. LEIDEN, 9 Februarij. Bij kon. besluit van 8 Februarij 11. is aan L. Zegers Veeckens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2e luitenant bij de dirnstd. schutterij te Leiden, onder gehoudenheid dat hij de op hem, uit kracht der wet, nog rustende verpligtingen als gewoon lid der schutterij voibrenge. Blijkens de bij den gemeenteraad ingekomen stukken is door het be stuur der spoorweg-maaischrppjj Leiden—Woerden het gevoelen van burg. en weth, ingewonnen over de vraag, wat voor de gemeente Leiden wensche- bjk wordt geacht, de plaatsing van een afzonderlijk personen-station buiten de voormalige Wittepoort of wel een gemeenschappelijk station met de Hol- landsche spoorweg-maatschappij. Burg. en weth. meenen die zaak aan het oordeel van den gemeenteraad te moeten onderwerpen, alvorens daarop eene beslissing te nemen, omdat de te nemen beslissing niet van gewigt ontbloot is voor de ingezetenen. Het komt hun echter voor dat het wen- sehelijk is dat hel personen-station wordt geplaatst buiten de voormalige Wittepoort, mits gelegenheid worde gegeven aan de reizigers, te Leiden aankomende, om desverkiezende tot aan het station van den Hollandschen spoorweg door te rijdenonder daarvoor vast te stellen bepalingen. Door commissarissen der stedelijke gasfabriek alhier is heden aanbesteed het bouwen van eene directeurs-woning. Daarvoor zijn de volgende inschrij vingen ingekomen: S. van Leeuwen 15 999; W. A. van Lith ƒ18.300; P. S. Monde ƒ17.700; P. Kapteyn den Bouwmeester ƒ17.985; Johannes Verhoog en Abraham Verhoog ƒ17.966; B. P. Huurman en l). Huurman ƒ17.747; A. Pinate Kralingen ƒ19.488; J. N. van der fïeyderi 16.494. Het werk is gegund aan den heer S. van Leeuwen alhier. Door hh. studenten werd gisteren avond, tot besluit der feestviering, bij fakkellicht eene serenade gebragt aan de in het hótel du Lion d'Or aan ccn diner vereenigde hoogleerarenwaardoor nabij dat hotel en op de stra len, die zij doortrokken, eene groote menschen-massa op de been werd gebragt. Later vereenigden hh. studenten zich aan een collation in de stads-gclioorzaal. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 82 tot 94 volwassen personen en 21 lot 26 kinderen. Het gemeentebestuur van Antwerpen heelt een wedstrijd van tooncel- lelterkunde uitgeschreven bij de 25sti' verjaring der stichting van het natio naal tooneel te Antwerpen. Die wedstrijd omvat twee categoriën, namelijk: 1°. stukken van 3 tot 5 of meer bedrijven; 2°. stukken van 1 lot 2 be drijven. Voor de eerste categorie zijn uitgeloofd: een prijs van 1000 fr.; een van 600 fr.een van 300 fr. Voor de tweede categorie: een prijs van 600 fr.; een van 300 fr.; een van 200 fr. De stukken moeten ingezonden worden vóór 15 Junij dezes jaars. Een duidelijk geschrift wordt streng vereischt. De stukken moeten eene kenspreuk dragen, welke herhaald is op een gesloten briefje, den naam en het adres des schrijvers bevattende. Een jury, door het gemeentebestuur gekozen, zal uitspraak doen over de ingezonden stukken. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, na afgelegd examen, kunnen worden geplaatst drie kweekelingen, om voor rekening van het dep. van oorlog te worden opgeleid tot paarden arts bij het leger hier te lande, en twee kweekelingen om voor rekening van het dep. van koloniën opgeleid te worden voor de militaire veterinaire dienst in Oost-Indië. Om daartoe in aanmerking te komen moet men zich voor 1 Junij bij den inspecteur voornoemdte 's Hageaanmelden. In de organisatie van de artillerie, meer bijzonder in den staf van dat wapen, is eene wijziging gebragt, hoofdzakelijk tot het verkrijgen van meer overeenstemming tussehen de indeeling van dat wapen en de regeling van het hooger toezigt over de onderdeelen. Aan het hoofd van het wapen is gesteld een inspecteur met den rang van generaal-majoor of luitenant- generaal. Met het toezigt over het personeel en materieel der veld- en rijdende artillerie en van het corps pontonniers is belast een kolonel of generaal-majoor, die den titel voert van kommandant der bereden artillerie en, in geval van mobilisatie, bij het hoofdkwartier van het veldleger als kommandant der artillerie optreedt. Met het toezigt over de vesting-artil lerie is belast een kolonel of generaal-majoor met den titel van komman dant der vesting-artillerie. De kommandanten hebben hunne standplaatsen te 's Hage. Aan hen zijn o. a. toegevoegd de officieren werkzaam bij de artillerie-inrigtingendie onder regtstreeksch beheer staan van den minister van oorlog. Naar men verneemt, zullen de directeuren der garnizoenshospitalen worden opgeheven en die dienst alsdan door den eerstaanwezenden officier van gezondheid bij het hospitaal worden waargenomen. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 6 Febr. van Penang vertrokken. De Conrad, mede op weg naar Nieuwe Diep, is op 8 Febr. van Porl-Saïd vertrokken. De Prinses Amalia, op weg naar Batavia, is op 7 Febr. van Napels vertrokken. De buitenlandsche bladen melden uit Monaco, dat aldaar dezer dagen een feestelijke duivenschietwedstrijd heeft plaats gehad en dat onder de mededingers werd opgemerkt Z. K. H. de prins van Oranje. -- In het geneeskundig congres, ten vorigenjare te Genève gehouden, werd besloten in het jaar 1879 in Nederland bijeen te komen. Onder mede werking van de Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunst en van de natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen, heeft zich thans een comité gevormd tot voorbereiding van dit congres. Dit comilé heeft besloten dat het congres van 8—15 Sept. 1879 te Amsterdam gehouden zal worden. In eene bijeenkomst van de leden der Vrije gemeente' te Amsterdam werd Donderdag het voorloopig bestuur definitief gekozen. De heer Hugen- holtz Jr. deed mededeeling, dat hij het hem toegekende tractement van ƒ3000 per jaar voor de eerste twaalf maanden zou afstaan ten behoeve van het stichten eener kerk. Voor hetzelfde doel zijn tevens bestemd de ƒ150, die Zondag jl. in het «Maison Stroucken" werden gecollecteerd. (ff. C.) Het aanval vacante predikantsplaatsen in de Ned. herv. kerk bedraagt thans 207. Te Delft is overleden de heer mr. M. M. von Baumhauer, oud-referen daris bij het dep. van binnenlandsche zakenals beoefenaar der statistiek gunstig bekend. Op den staatsspoorweg, nabij het station Zwijndrecbt, zijn eergisteren avond twee treineneen personen- en een goederentreinmet elkander in botsing gekomen, naar men zegt. door dat een der machinisten niet opge merkt had dat het signaal onveiligheid aanwees. Drie wagens ontspoorden; een wagen, die met meubelen geladen was, werd gedeeltelijk verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De passagiers, die zich in den trein, van Dordrecht komende, bevonden, ondervonden een groot oponthoud in hunne reis. en ook nog heden ondervond de dienst ten gevolge van het ongeval vertraging. Eergisteren avond is te Nijkerk brand ontstaan ten huize der freules van Lynden. De brand liet zich zeer ernstig aanzien, maar door doelmatige hulp der brandweer bleef hij beperkt tot het bovengedeelte van het huis. De schade, aan hel huisraad loegebragt, is groot. Te Arnhem is achter cenen boom het lijkje gevonden van een pasge boren kind, van het mannelijk geslacht. Het gcregtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen C. M. Peronné, ketelmaker aldaar, liet hof heeft hem schuldig ver klaard aan poging tot manslag, en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van acht jaren. 's GRAVENHAGE, 9 Februarij. Aan den heer mr. J. P. van Bossc is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-piaatsvervanger in liet kanton 's Gravenhage. Aan den heer mr. J. A. Mutsaers, minister van staat, is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van het hoofd comité der Nederl. vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in lijd van oorlog, onder dankbetuiging voor de door hem in deze betrekking bewezene diensten De officier van gezondheid le kl. J. G. Bruns, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2C kl. C. L. de Jong, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. L. J. K. A. Jcekel. -• De minister van oorlog heeft benoemd: tot kommandant in het 8e genie kommandement, den luit.-kolonel jhr. L. J van Teylingen. van de genie; op non-activiteit gesteld: op hun verzoek, de kapiteins K. Henry, van het 6° reg. inf., en J. La Grappe Dominicus, van het 2e reg. veld art.; de lc luitt. F. de Groof, van het 8' reg. inf., en P. C. J. Visser, van het le reg. vest-art. en den 2cn luit E. W. Schuak. van het 4e reg. inf.; in actieve dienst hersteld: den apotheker 2e kl. B. T. Voogd; bij het 5C reg. inf., de 1« luitt. P. C. Colthoff en J. E. Oltmans, en bij het 4" reg. huza ren, den 1'" luit. jhr. F. A Böell; en toegekend: hel eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven, aan den soldaat J. C. Schweizer, van het 4" reg. inf.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5