lil iN N I-I IS LA MISLUK li K lil K, T KM niJiTKM.AMkSClIK HKIilC.TKM PEK TELEGRAAF Art. 5. De aanslagen zijn invorderbaar in zoovele termijnen als er na de dngtée- kening van het aanslagbiljet maanden in het dienstjaar overblijven. Art. 6. De verschuldigde belasting is dadelijk en in eens invorderbaar wanneer de belastingschuldige de gemeente metterwoon verlaat zoo hij in staat van failissemont ot van kennelijk onvermogen is verklaard; gelijk mede in geval van inbeslagneming van roerende en onroerende goederen van wege de gemeente of door derden. Art. 7. Bij de invordering worden de bepalingen van de artt. 245 258 tot en met 26*2, 264 tot en met 266 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. b5) en art. 11 der wet van 7 Juli 1865 (Staatsblad n°. 79) opgevolgd. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare verga dering van den 22en October IS77. De Burgemeester, V. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze verordening aangehaald bij Koninklijk besluit van den 12en December 1877 n°. 18, en van den 17en Januari 1878 n°. 13. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 8en Februari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Februarij. De 303' gedenkdag van de stichting der universiteit is op heden, 8 February, in weerwil van de veranderde omstandigheden, door de nieuwe wet op het hooger onderwijs in het leven geroepenmet niet minder be langstelling en opgewektheid gevierd dan vroeger. De rector-magnilicns. de hoogleeraar R. J. Fruin. trad ook nu, des namid dags ten 2 ure, in het groot auditorium voor een talrijke schaar op tot het honden eener redevoering, waarby hij sprak: «Over de plaats die de ge schiedenis in den kring der wetenschappen inneemt en die haar bij gevolg ook in het hooger onderwijs toekomt". Voor dat de spreker lol de behandeling van zün onderwerp overging wees hij op het onderscheid van het optreden van den rector-magniiicus op dezen dag bij vroeger. Vroeger toch droeg hij zijne waardigheid op dien dag over aan zijnen opvolger, thans was hij bij het aftreden van het spreekgestoelte nog evenzoo reetor als bij het op treden. De nieuwe wet op hei hooger onderwijs had ook dien draad van eerbiedwaardige herinneringen afgesneden, om daarvoor den derden Dingsdag in September in de plaats te stellen. Dat hij nu optrad was het gevolg van het eenstemmig verlangen van curaiorenhoogleeraren en studenten Dit was echter niet de cenige verandering, die dc wet in liet leven had geroepen. Men had 50 jaren geleefd onder het in zoo menig opzigt voortreffelijk organiek be sluit van 1815 en daarbij zoo menigmaal aangedrongen op wenschelijke ver beteringen maar te vergeefs, tot dat men eindelijk wakker werd, maar toen ook zoodanig aan het veranderen en omhalen ging, dat het was alsof men den verloren tijd eens wilde inhalen. Ook waren vele dingen veran derd alleen omdat men wilde veranderen, hetgeen de spreker door enkele proeven staafde. Over het geheel bleek het des sprekers overtuiging te zijn dat de nieuwe wfet op het hooger onderwijs geen hoogen dunk van het legislatief vermogen hier te lande kon geven. Aan de zoo openhartige uiting van zyu oordeel viel luide toejuiching ten deel. De daarop gevolgde ontwikkeling van hel onderwerp zjjner rede werd met onverpoosde belangstelling aange hoord, die zij ten volle verdiende. De akademische jongelingschap heeft geloond dat ook zij er hoogen prijs op stelt den dies natalie in eere te houden. Gedurende den geheelen dag had er zoogenaamde rijjool plaats, waarbij sommige der deelnemers gecosltimeerd waren, en die niet naliet eenc talrijke volksschaar op sommige straten en grachten hijeen te brengen. In twee dier rijtuigen waren de zeven leden van het Europeesch congres gezetendat binnen Leidens wal den oorlog zou be slechten. De ingezetenen gaven door het vrij algemeen uitsteken van vlag gen mede het blijk Tan hunne ingenomenheid met het feest. De minister van binnenlandsche zaken heeft de onderkiesdistricten aan gewezen in de hoofdkiesdislricten Leiden. Gouda. Delft. Rotterdam, Brielle, 's Gravenhage, Dordrecht. Haarlemmermeer en Zierikzee. Hel hoofdkies- districl Leiden is verdeeld in de volgende onderkiesdistricten: Leiden, llegslgcesl, Rijnshurg. Katwijk, Valkenburg, SassenheitnWarmond, Noord- wijk, Noordwijkerhout. Leiderdorp, Koudekerk, Benthuizen, llazerswoude. Zoeterwoude, Voorscholen, Wassenaar. Woubrtigge, Ter Aar, Oudshoorq, Zevenhoven en Nieuwkoop. Het onderkiesdistrict Noordwijk bestaat uit de gemeenten Noordwijk en Voorhout. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indië. door middel van het stoomschip Ariadne van de Rotterdamsche Lloyd. waarvan het vertrek uit Rotterdam naar Padang, Batavia enz. op den 134t" dezer is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koop waren belmoren uiterlijk den 12*"° February 's morgens vóór 12 ure en de ■brieven 's avonds vóór 8 ure te Rotterdam aangekomen te zijn. -.Het sloomschip Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, is op 7 Febr. van Penang vertrokken. Op verzoek van de Nedcrlandschc regering, aldus meldt men uit Itriissel, zal worden uitgeleverd de dief. die eenigen tijd geleden voorwer pen uil het Britsch museum te Londen heeft gestolen en aan een Brussel- sclten antiquaar verkocht en uit het Leidsch Museum Egyptische ringen medenam. r. 's Gr.) - De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft den bekenden liedjeszanger C. Meyer schuldig verklaard aan de Item ten laste gelegde verbreking van afsluiting, door het stukslaan der glasruiten aan het koffi|huis van zijn zoon. en hem deswege veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van drie dagen. het IJbl. is het geregtelijk onderzoek in de strafvervolging H. C. Cruys en II. Munzebroek, directeuren der Nederl stti- aigeloopen. Naar nien verneemt, heelt de regtbauk in raad- zaak naar hare openbare icreglzitling verwezen, en zal deze worden behandeld op 22 Februarij e. k. j Woensdag avond vond men te Grouw een schip drijvende zonder schip per. Na ingeslcid onderzoek vond men spoedig een lijk. dat bleek te zijn eéti schipper van Warga, die waarschijnlijk bij het voortduw en van het schip in het water was geraakt. In de nabijheid stond de boom van het schip in liet water. Te Assen is dc vrouw van een kleedcrmakcrsknecht van een vierling bevallen. De installatie van den heer A. Godschalk, bisschop van 's Hertogen- bosch. heeft in de kathedraal St. Jan te 's Bosch met buitengewone pleglig- heid plaats gehad. Het priesterkoor der kerk was tol dat einde smaakvol versierd; boven hel hoofdaltaar prykte hel bisschoppelijk wapen, hetwelk beslaat uit hel familiewapen van den bisschop, vcreenigd met dat van hel bisdom. De liedertalel «Oefening en Uitspanning" bragl den bisschop ccne serenade in zijne woning. Volgens tegen de lilt. kerrafïinaderij, kamer hunne -- Te Oirschot is door het omvallen van ecite petroleumlamp eene ottde vroii; om het leven gekomen. Toen de huren, die den slag gehoord hadden, ha; kamer binnentradenvonds men haar reeds stervende. Gezigt en ha waren met brandwonden bedekt. 's GRAVENIIAGE, 8 Februarij. De luit. ter zee 1' kl. C. H. de Goeje, behoorende tot de rol van h' wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd by de torpedo-dienst, wordt o non-aclivitcit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1' kl. J. A. \Y link Ketjen. De nuntius alhier, mgr. Capri. zich tijdelijk te Sittard bevindende, ii naar aanleiding van het overlijden van den Paus herwaarts komen. ui »c.v w tt LONDEN, 7 Februarij. Dc Mount Sieicardeen stoomboot van Scahamis te Gravesend ii botsing gekomen met de Hollandvan Rotterdam geladen met vee. schok was zoo lievigdat dc Holland kort daarna zonk. De passagierc werden gered, benevens 22 kalveren en 10 schapen. Ook de Mount Stewart had aanzienlijke averij bekomen. C K .1 N k K IJ H. Ilavas' agentschap heeft aan de dagbladen in dc departementen cent nota gezonden aangaande het wantrouwen, door de vertraagde behandelini; der begrooiing verwekt. Daarin wordt van de verschillende deswege ver breide geruchten alleen dit als waar erkend, dat in den Maandag ochtend gehouden ministerraad het besluit genomen is om met de meerderheid ii overleg te tredenopdat deze eene wijze van arbeiden zou laten varen welke lot allerlei verkeerde uitleggingen aanleiding gal, door de volkomet constitutionele en parlementaire houding van den president der republiek w zijne betrekkingen met het ministerie geenszins geregtvaardigd. Dienten gevolge hebben de ministers met de hoofden der meerderheid eene confe rentie gehouden, waar men hel zonder moeite volkomen eens is geworden. liet trekt de aandacht dat de reactionaire bladen in den laatsten tjjd weder eene dreigende taal voeren en den maarschalk trachten op te zetten. In zestien arrondissementen zijn de kiezers tegen 3 Maart bijeenge roepen, om over te gaan tol het verkiezen elk van een afgevaardigde, Ier vervulling der opengevallen plaatsen, ontslaan door nietigverklaringen van 14 verkiezingen en door het overlijden van twee afgevaardigden. Naar men verneemt heeft bij een der voornaamste «Agents de change" een diefstal van Italiaansche en 3 pCt. Franschc rente, tot een gezamen lijke waarde van een half millioen, plaats gehad. De dader, een der beambten, zou zich van het leven hebben berooid. Uit de Seine te Saint-Denis zijn de lijken opgehaald van een man en eene vrouw, door middel van een zakdoek aan den arm aan elkander vast gebonden. De man scheen omstreeks 30 of 35, de vrouw tien jaar jonger te zijn. Nadat zij vruchteloos gedurende twee dagen te Saiut-Denis ter herkenning ten loon gelegen hadden, heeft men de lijken naar de «morgtte" van Parijs overgebragt. Zij moesten ongeveer tien dagen in het water ge legen hebben. TIIKKMR In de Turkschc kamer van afgevaardigden hebben de Grieksche leden voor Mityleue en Smyrna de aandacht gevestigd op den moord der bevol king vau het christendorp Stathopulo, bij Burgas. Gedurende den schrik, door de Circassiërs en Baschi-Bazoeks veroorzaakthad de gouverneur van Burgas de bewaking van Stathopulo toevertrouwd aan een Albaneesch de tachement geregelde troepen. Naauwelijks echter waren deze Albanezen tot bewakers van het dorp aangesteld, of zy vroegen van de Grieksche inwo ners een losgeld van tweed.n/. ud pond. In de onmogelijkheid om deze som te betalenzonden de dorpelingen boodschappers naar den gouverneur van Burgas. Toen de Albanezen dit vernamen werden zij woedend en vielen de bevolking aan, welke voor het meerendeel haar heil zocht in dc kerk. Gedurende drie dagen belegerden de Albanezen het kerkgebouw en scholen op ieder, die zich vertoonde. Van dc 800 personen gelukte het slechts aan 200 te ontsnappen. De overigen werden op gruwelijke wijze vermoord. De vrouwen werden onieerd en zelfs meisjes van lien jaren niet gespaard. De kamer besloot tot hel nemen van krachtige maatregelen tot bestraffing der schuldigen. liet schijnt dat werkelijk liet plan bestaat de Russische troepen niet weder over den Ralkan te doen trekken, maar die Ie Konstantinopel naar Odessa in Ie schepen. De Dtiiische gezan Ie Konstantinopel zou dit plan ondersteunen. In Ruoienig heerscht eene gedrukte stemming. Rusland vraagt al het land tnsschen zijne legenwoordige grenzen en de rivier de Pruth, en biedt in ruil daarvoor de Dobrodscha aan Rumenië aan en, naar men vermeent, ook de vesting Widdin. Rusland zal wel hij zijnen eisch blijven want indien deze wordt toegestaan, wordi hel feitelijk meesier van de monden van den Donaii. Dc llobruilscha, die negen maanden van het jaar onder water staat, is van weinig voordeel voor Rumenië. 'sGRAVENIIAGE8 Februarij. Gepensioneerd zijn de luit.-generaal Mac Leod, inspecteur van het wapen der infanterie, en gene aal-majoor Weitzel, kommandant der eersie divisie, onder dankbetuiging voor hunne goede en trouwe diensten. Tot inspecteur van het wapen der infanterie is benoemd de generaal-majoor van Willes, gouverneur der militaire academie. LONDEN. 7 Februarij. Noch bij de Russische, noch bij de Ttirksche ambassade had men dezen ochtend ten 10 ure eenige bevestiging ontvangen van liet gerucht, dat de Russen Konstantinopel zijn binnengetrokken. Gis teren avond op een bal bij den Duilschcn ambassadeur deed het gerucht de rondte. Hel gerucht vond geloof ten gevolge van eenige schikkingen tus- schen de Russische en Turksche bevelhebbers, waardoor de Russische troe pen een weinig in de rigting van Konstantinopel voortrakten. VERSAILLES, 7 February. Léon Say diende een wets-ontwerp in, ler vorming van een aflosbare rente, tot opening van een crediet van 331 mil lioen, bestemd voor den aankoop van spoorwegen, liet ontwerp werd ver zonden naar de commissie voor de begrooting. i LONDEN, 7 Februarij. Northcolc bevestigde in het lagerhuis, op eene vraag van Ilartington, dat de Russen tot op 30 Engelsche mijlen afstand naar Konsiantinopel zijn voortgerukt en de Turken tot den terugtogt noop ten. Misschien stemt dit met de bepalingen van den wapenstilstand over een, ofschoon de Turken voorgeven, dat zij verrast werden. De Engelsche

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2