- Zondag avond is nabij de Smeerkamp, onder Brnmmen, een soldaat van het 8' reg. infanterie, ie Zutphen in garnizoen, in niet nnchteren toe stand den overweg aldaar gepasseerd en door den van Arnhem komenden trein aangereden, waardoor hij ernstig aan het hoofd is verwond geraakt. Uit Buitenpost meldt men aan de IV. R. C.: Maandag vertrokken uit het naburige kollum twee personen met paard en wagenten einde van een slager te Kollumerpomp vleesch te balen. Na het vleesch op den wagen geborgen te hebben, zijn zij van daar, in hoogst beschonken toestand, ver trokken. Door de duisternis zijn zij verdwaald geraakt en in een sloot ge vallen, ten gevolge waarvan een hunner onder den wagen kwam en ver dronk. terwijl de andere met bet losse paard vertrok, zonder zich om zijn makker te bekommeren. Het paard werd des ochtends op een boerenerf nabjj Buitenpost gevonden, terwijl cenigen tijd later de man te voorschijn kwam, half doornat en verkleumd, want hij was later op nieuw in het water geraakt en had daarin bijna den geheelen nacht doorgebragt. Van zijn makker verklaarde hij niets af te weten. De iilidd. C. deelt het Yolgendc mede: Bij den jongsten sneeuwstorm geraakte omstreeks de Willemstad een tjalk op eene plaat, waarbij de schip per met zijne vrouw, kinderen en knecht door eene sleepboot werden gered en aan wal gezet, nadat alvorens de schipper alle luiken had digt gespijkerd. Nogtans werd er een meisje van 5 jaren vermist, dat in der haast aan boord nergens te vinden was, zoodat men verondersteldedat het over boord geslagen en verdronken was. Nadat het weder bedaard was ging de schip per met een hoogaars naar zijn vaartuigom te zien hoe het er mede ge steld was. Aan boord komende, vernam hij achterin geschreeuw, en bij het openen van het luik vond hij zijn kind in welstand op den trap. roepende om hare ouders. Tijdens de stranding en de beweging aan boord was het uit angst beneden in eene kast gevlugt, zonder daar opgemerkt te worden. 's GRAVENIIAGE, 7 Februarij. Aan den griffier bij de directie der marine te Willemsoord J. Graat is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dank' betuiging voor de vele en langdurige diensten aan den lande bewezen. Ook is aan den heer uir. A. C. Wesenhagen, in verband met zijne benoeming tot regter in de arrond.-regtbank te Rotterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van griffier bij het hof van justitie in de kolonie Suriname, als zoodanig tevens griffier hij hel militair geregtshof voor de Ned. West-Indische bezittingen. Den 91"1 November jl. was de Hoefsteeg te Gouda de plaats van een hevig tooneel. 's Middags ontbrandde tusschen de buurvrouwen Botterop en van Vliet eene woordenwisseling over eene weinig beduidende zaak, in welken woordenstrijd de man van eerstgenoemde vrouw, die niet geheel nuchter was. zich mengde en zich ten opzigte van vrouw V. eenige beleedigende uitdrukkingen en scheldwoorden liet ontvallen. Hierover vertoornd begaf de vrouw zich in hare woning en zeide op de vraag van haar man, wal er gaande was, dat Botterop haar voor dief had uitgescholden. Dat was te veel voor het eergevoel van v. Vliet, die daarop, in drift ontstoken, naar buiten liep en, Botterop bij den schouder aanvattende, zeide: »wat weet je van me vrouw te zeggenals je wal te zeggen hebzeg het mjj dan.'' Deze toespraak wekte de woede van den niet nuchteren B. in die mate op dat hij v. V. den arm om den hals sloeg, hem eenige malen in die honding in het rond slingerde, waardoor hij vervolgens boven op v. V. eerst tegen den muur van diens woning en daarna op de straat met eene hevige bons teregt kwam. Botterop stond ongedeerd op; niet alzoo v. V. Deze werd bewusteloos huis waarts gedragen met twee hevig bloedende wonden aan hel hoofd. Ondanks de terstond verleende geneeskundige hulp. door B zelf ingeroepen, bezweek v. V. na eenige uren aan de gevolgen van een hevige hersenschudding. B.in arrest genomen, deed in de instructie een zeer omstandig verhaal van het voorgevallene en heden stond hij onder beschuldiging van moedwilligen doodslag voor het geregtshol alhier teregt. Behalve drie deskundigen, wier visum repertum eene hersenschudding als oorzaak van den dood vermeldde, legden zes getuigen nader verklaringen omtrent het medegedeelde af. De beschuldigde nam ter terrgtzitting eene geheel andere houding dan in de instructie aan. Hij kon zich heden niets meer van het gebeurde herinneren en schoof de schuld min of meer op de schouders van den drankduivel, ofschoon hij, volgens getuigen, niet zoo erg beschonken was. Adv.-gen. van der Hoeven wilde aannemen dat beschul digde geene bedoeling had v. V. het leven te benemen, maar het was in elk geval zijne bedoeling hem van zich af te gooijen. De gevolgen daarvan, al zijn zij niet gewild, moeten door hem worden gedragen, als zijnde daarvoor de aansprakelijke persoon; aannemende dus dat er verzachtende omstandig heden aanwezig waren requireerde hij de veroordeeling van B. tot 2 jaren cel lulaire gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. Ph. W van fleusde. De uitspraak werd bepaald op 14 dezer. BUITEN I,A I )SCIIE GEHIGTEN K Jö K IJ* LONDEN. G Februarij. Lord Derby, eene deputatie van Grieksche kooplieden gehoor verlee- nende, zeide dal hij niet beloven kon Engelands invloed te zullen aanwen den. om hel bombardement der Grieksche kustplaatsen te beletten. Wel zouden Engeland en de mogendheden moeten tusschenbeide treden, indien de oorlog gevoerd werd op een wijze, strijdig met de moderne beschaving. Hij- drukte sympathie uit voor de Grieken. In de conferentie, zeide hij, zou de regering haren invloed doen gelden, om het overwigt van Slaven over Grieken te beletten. Inmiddels zou het terugroepen van het Grieksche leger de schikkingen ten gunste der opgestane provinciën vergemakkelijken. Er heelt een spoorwegongeluk plaats gehad op den Midland Railway. Nabij New Mills raakte een trein, door op de rails liggende voorwerpen, uit het spoor en kwam in botsing met de borstwering van een steenen brug. De stoker en de machinist kregen een geweldigen schok. Twee kolenwagens volgden op de locomotief; de eerste hiervan werd verbrijzeld, de tweede ernstig beschadigd. De spoorwachter is te naauwernood aan het onheil ont snapt. De talrijke passagiers kwamen met een geweldigen schok vrij. Volgens nader berigt zijn bij de schipbreuk der Metropolis ter kuste van Noord-Carolina in het geheel 98 personen omgekomen; 68 lijken waren reeds gevonden. Generaal sir Ayrey. bevelhebber van de brigade infanterie Ie Valette, op Malta, is veroordeeld lot eene boete van vijl omdat hij onlangs met eenige vriendente paardgedurende een hevige regenbuiverkoos te schuilen onder de Porta Reale, zoodat het verkeer voor rijtuigen geheel was gestremd en onderscheidene aanzienlijke Mallezers, waaronder vele dames, in den regen moesten wachten. Van de Kaapstad wordt van 15 Januarij gemeld: Den IS11" heeft een ernstig gevecht in het Transkei-district plaats gevondenwaarbij de inboor lingen met groot verlies geslagen werden. In het Gaika district is niet ge. vochten. Er is eene officiële kennisgeving uitgevaardigd, waarin de rege ring verklaart reden te hebben om te geloovcndat de opstand onderdrukt zal worden. F n .1 N tt H IJ li- Het geschil tusschen den maarschalk Mac Mahon en de kamer van afgevaardigden is. na ruggespraak met de ministers, geëindigd door een vergelijk, in dien zin dat de twee eerste dagen der week aan de begroo ting en de drie laatste aan het onderzoek der geloofsbrieven zullen gewijd zijn. De kamer wil gaarne dat de senaat de wetten op de colportage en op den staat van beleg zal behandelenvoordat de begrooting is aangeno men. Het is een maatregel van voorzigtigheid om niet de geheele magt m reeds uit de handen te geven. Bij gelegenheid van de tentoonstelling zal een groote waterval op het Trocadero worden aangelegd. Die waterval zal niet minder dan 600,000 fr. kosten en op het terrein blijven. De waterval zal zijn uitgang hebben onder het middenpunt der kolonnade rondom de rotonde van het tentoon stellingsgebouw. Een bekken ter breedte van verscheidene meters zal zijn stralen van tusschen de zuilen van trap tot trap in eene groote steenen kom uitstorten. Het water zal van daar verder naar het Champ de Mars geleid wordenwaar het vermoedelijk gebruikt zal worden ter besproeijing. De voornaamste hotelhouders te Parijs hebben besloten niet het voorbeeld te volgen van de logementhouders te Weenentijdens de aldaar gehoudene wereldtentoonstellingmaar door een billijk tarief de vreemdelingen tol het bezoeken der tentoonstelling uit te lokken. Men verhaalt dat dezer dagen eene jeugdige vrouw te Parijs door een treurig voorval is getroffen. Terwijl haar huwelijksfeest nog gevierd werd werd haar man door policie-agenlen gehaald, omdat hij 'snachts, te midden van den dans had hij zich verwijderd, zich naar het huis zijner tante hal begeven, aldaar een kast opengebroken en eene som gelds er uit gestolen had. Dc jonge man. een koopman, die zijn winkel, welke door zijne vrouw zou worden waargenomen, van een goeden voorraad artikelen wilde voorzien, had zijne vermogende tante eenig geld ter leen gevraagd. Doet deze was hiertoe niet bereid. De jonge koopman, in zijn wensch teleurge steld om zijne vrouw in een goed voorzienen winkel te brengen, besloot nu zijne tante te bestelenterwijl zij te bed lag. Hjj werd echter op de daad betrapt. Van de ontbinding van het huwelijk kan hier te lande geen sprake zijn. Uit Boulogne wordt gemelddat Zondag ochtend eene poging is ge daan om den Engelschen posttrein, gaande in de rigling van Parijs, te doen ontsporen. Drie mannen zijn in deze zaak betrokken. Men verdenkt vroe gere wegwerkers, die met eene poging van dien aa d hebben gedreigd. IlUITSICM LAI\ U. In dc troonrede zijn aangekondigd eenige wetsontwerpeno. a. betref fende de rijks-zegelbelasting, hoogere tabaksbelasting, leeningsontwerpen een ontwerp belreflende de vervanging van den rijks-kanselier in zijne ge heele of gedeeltelijke werkzaamheid en een ontwerp tot verscherping van dt strafbepalingen tegen de veepest. Verder kondigde de troonrede een rapport aan over de quaestie van het handelstractaat met Oostenrijk. Naar aanleiding van verschillende feiten, die zich in de laatste dagei bij de socialistische agitatie ter uittreding uit de kerk hebben voorgedaan heeft de evangelische opper-kerkeraad bij de regibank eene aanklagt tegen Most. Dentler en andere socialistische partjjhoolden ingediend, op gronl van hoon en bcleediging jegens de predikanten. - Dezer dagen is een hofleverancier te Berlijn betrapt op schromelijkf vervalsching van de door hem verkochte poederchocolade. De aandacht der bevoegde autoriteit werd daarop gevestigd, dewijl eenige kinderen, na een zekere hoeveelheid van gemeld poeder te hebben genuttigd, ongesteld werden. Bij het ingestelde scheikundig onderzoek bleek, dat de poederchocolade be stond uit: gerstenmeel, fijn gemalen cacaoschillenbnine suiker en ijzer houdende oker. Werkelijk toonde de scheikundige analyse aan, dat er geen chocolade hoegenaamd te vinden was in het «-chocoladepoedcr" van den hof leverancier die wegens het door hem gepleegde feit werd veroordeeld tot een geldboete van 100 marksubsidiair tot 8 dagen gevangenisstraf. RUSLAND. De dgence Rasse bevat een artikel over de onderteekening der vre desvoorwaarden en zegt: «De vrede zal hier met genoegen norden tege moet gezien, mits hij eervol en duurzaam zij, en de bekrachtiging van Europa kan niet anders dan daartoe bijdragen. Indien echter het doel (iet conferentie mogt zijn om de voorwaarden lot een onaannemelijk minimum te verminderendan zou de Russische natie tot alles bereid zijnliever dan zulk een vrede aan te nemen De openbare meening in Rusland be schouwt de voorgenomen Europeschc conferentie met een ongunstig oog, Eenige dagbladen spreken van de conferentie als van een blootcn kunst- IS ge ho he evi zei nu set zal He jig lijk slei nie tocl mis I lijk veli met ivor mee urm en als E lijks geu it ivijz Hint u ei gewi aard eerlr lever op gehe te h( door van houdt blijft Zoi aauvr met gen v Ine even Zij he een rr

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2