COURANT. LEIDSCHE ft10, 33. 1878. VRIJDAG 8 FEBRUARIJ, STADS-BERICHT EN. JAGT EN VISSCHEiiïJ. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De ptiis der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.3bfranco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Adverlenlifln is van 1- 4 regels iedere regel meer 23 cents. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2dt alinea, der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n\ 37), de inwoners dezer gemeente uit om. zoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15,lon Februari e. k.door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeentete doen blij ken, ten einde zoo noodig hun recht te bewijzen om. bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevocgdendaarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leiden, 6 Februari 1878. v. d. BRANDELER. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 229l,n Januarjj 1878, n«. 3; Gelet op art. 11 der wet van den 13*1"1 Junij 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaald: 1'. dat de uitoefening der jaglen op waterwild, opgenoemd in art. 15, lilt. tf, en h der wet van den 13d"1 Junij 1857 [Staatsblad n". 87), wordt gesloten op Zaturdag den 16de" Maart aanstaande; 2". dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e der bovengenoemde wet) is toegelaten van den 29sien April aanstaande tot en met den 13d'0 Julij daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot hel tirasseren van kwartelen mag wor den gebruikt; 3°. dat de visscherij in de binnenwaterenwaaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 17dfn Maart aan staande tot en met den 89,eD Mei daaraanvolgende, met uitzondering: o. van de visscherij door middel van fuiken, aalscharen, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor de dobbers; 4°. dat het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen. van den ls,tD April aanstaande tot en met den 15d,n Junij daaraanvolgende, is verboden; 5°. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van den 17,|ÏD Maart tot en met den 27,tf0 April en van den 14d Julij lot de opening der jagt op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. alsmede in het Provinciaal Iliad en in de Mederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd 'sGravenhage, 24 Jauuarij 1878. F U C K. LEIDEN, 7 Februarij. zijn binnen de gemeente Leiden geboren In de maand Januarij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 120 kinderen, als: 74 zoons en 46 dochters, waaronder is begrepen 1 twee linggeboorte. Overleden 113 personen, als: 27 mannen, 30 vrouwen, 27 toons en 29 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Gehuwd 15 paren. Bij het nader ingestelde onderzoek is gebleken dat J. Z van wie in ons nommer van gisteren melding is gemaaktook de andere toen opgege ven voorwerpen in verschillende winkels alhier heeft ontvreemd. Den 6dt0 Februarij jl. hield de Leidsche vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek hare algemecne vergadering. Uit het door den secretaris uitgebragte verslag blijkt dat de medewerkers voortgaan om de kinderen der onvermogenden zooveel mogelijk tot geregeld schoolbezoek aan te sporen. Voor rekening der vereeniging genieten elf leerlingen onder wijs op de burgeravondschool. De herhalingsschool door de vereeniging op- gerigt voorziet, zij het dan ook gedeeltelijk, in eene bestaande behoefte. Aan een en vijftig leerlingen, die de lagere school hadden bezocht en op hun twaalfde jaar aan het werk zijn gegaan, wordt op die school gelegen heid gegeven om hel geleerde te onderhouden en zoo mogelijk eentgszins voort te zetten. Het is opmerkelijk dat de leerlingen dezer school, die ge heel vrijwillig hier onderwijs genieten, met de meeste belangstelling dit tuf onderwijs volgen en bijna geen schooltijd verzuimen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de hceren A. QuantA. de Mare en C. G. Nieiivvveen en gekozen de heeren J. Pel en dr. W. Palmer van den Broek. Op een in de Staatscourant opgenomen staat van militaire nalaten schappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen der land- magt in Ned. laidiëen die opgevraagd kunnen worden bij het ministerie van koloniën, komt voor die van Nicolaas Sneyders, geb. te Leiden, ten bedrage van 40.12. De overledene heeft ook familiepapieren nagelaten. Voor de dienst der krankzinnigen-verpleging in Nederl. Indiê is noodig een arts, die zoo spoedig mogelijk derwaarts zal behooren te vertrekken. Deskundigen, die genegen zijn zich als arts voor de krankzinnigen-verple ging aan 'slands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich tot en met 24 Februarij 1878, bij gezegeld request, tot het departement van ko loniën wenden Aan die betrekking is verbonden een activiteits-tractement van 600 'smaands, met vier driejaarlijksche tractements-verhoogingen, elk van ƒ100 'smaands. tot een niaximum-tractement van 1000 'smaands, benevens vrije woning of eene geldelijke schadeloosstelling deswege. Hel uitvoerend comité van de Nederl. hoofdcommissie voor de interna tionale tentoonstelling te Parijs heeft ter kennis gebragt van de leden dier commissie en van heeren inzenders, dat aan elk hunner, op aanvrage, eene personele toegangskaart voor de tentoonstelling zal worden verstrekt. Daartoe is het noodig, dat elk regthebbende, die zich voorstelt de tentoon stelling te bezoeken, voor 21 Februarij aan het' kantoor der hoofdcommissie (Binnenhof te 's Gravenhage) doe toekomen twee exemplaren van zijn pho- tographisch portret, visitekaart-formaat (niet hooger dan twaalf centimeters en niet breeder dan zes centimeters). Elke photographie moet op de keer zijde in zeer leesbaar schrift naam en voornaam van den titularis dragen, en in het Fransch opgave van zijne woonplaats en of hij is lid der hoofd commissie of inzender (exposant); in het laatste geval met vermelding van de klasse waartoe hjj behoort. De toegangskaarten zijn personeel en mogen op straffe niet aan anderen worden afgestaan. Aan iedere firma wordt slechts ééne kaart toegekend. De kaarten zijn geldig voor den gebeden duur der tentoonstelling, behalve die van inzenders van levend vee en van de deelnemers aan den wedstrijd voor tuinbouw, welke alleen toegang ver kenen voor den tijd dat de wedstrijd duurt. Van 21 Februarij af worden geene aanvragen voor toegangskaarten meer aangenomen. Het heeft Z. M. den koning behaagd aan het fonds ter aanmoediging en ondersleuning van de gewapende dienst in de Nederlanden andermaal eene gift van ƒ200 te verkenen. Bij kon. besluit van 7 Januarij jl. is goedgekeurd het door de staten der provincie Zuidholland vastgesteld besluit tot wijziging van het regle ment op de wegen en voetpaden in dit gevvest. De geneeskundige staatscommissie, te Utrecht zitting houdende, heeft voor het eerste gedeelte van het arts-examen toegelaten den heer W. F. Joug, med. doctorandus. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 6 Febr. van Suez vertrokken. Voor de correctionele kamer der arrond.-regtbank te Amsterdam stond gisteren teregl een voormalig loodgietersknecht, beklaagd wegens 8 dief stallen van lood. Hij had zich den toegang in verschillende huizen weten te verschaffen onder het voorgeven dat hij door den huisbaas was gezonden om onderzoek te doen naar lekkages. Het had juist in dien tjjd nog al gesneeuwd; van die gelegenheid maakte hjj gebruik om lood van de daken af te snijden. Hij erkende de meeste hem te laste gelegde feiten; sommige had hij in een toestand van gedeeltelijke dronkenschap gepleegd. Het openb. min. requireerde zijne veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Te IJmuiden had Maandag 11. een treurig ongeluk plaats. Een tien jarige knaap, die met het spoorbootje van Velzen naar IJmuiden terug keerde, viel over boord en hoewel men na vele pogingen er in slaagde het kind aan wal te brengen, is het kort daarna overleden, trots alle aan gewende middelen om de levensgeesten op te wekken. De knaapwiens ouders te IJmuiden wonen, had de school te Velzen bezocht en keerde van daar terug. Te Utrecht is door het bestuur der vereeniging tot verbetering der volksgezondheid het besluit genomen om een onderzoek naar het gehalte der melk te doen instellen, en de uilkomsten van het onderzoek met de namen der verkoopers van de onderzochte melk openbaar te maken; ook andere levensmiddelen zullen onderzocht en de uitslag zal bekend gemaakt worden.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1