FRANK RIJ K. Het is op nieuw aan het licht gekomen dat er nog altijd wantrouwen blijft bestaan tusschen den maarschalk Mac Malton en de kamer van afge vaardigden. De handelwijze der kamer, die de behandeling der begrooting zoozeer achterstelt bij het onderzoek der geloofsbrievenmaakt dc achter docht van den maarschalk en van zijne omgeving gaande, zoodat hij weder, bijaldien de kamer niet spoedig de begrooting afdoet, met zijne aftreding heeft gedreigd. De regering heeft bij de kamer een wets-ontwerp ingediend, waarbij goedkeuring gevraagd wordt op de overeenkomst, tusschen haar en de Fransche bank gesloten, om het renteloos voorschot der bank aan den staat, dat bij de wet van 1857 op 60 millioen bepaald is, met 80 millioen te verhoogen. De regering heelt voorts van hare zijde aan de bank zeven millioen toegekend als vergoeding voor de schade, die zij onder dc Com mune geleden heeft. Aan de bank wordt de verpligling opgelegd billellen van 50 fr.die bijna fflle ingetrokken zijn, uit te geven. Zondag 11. heelt te Parijs een voorstelling plaais gehad ten voordcelc der gekwetsten van den Ooslersehen oorlog. De voornaamste ariislen na men er deel aan. en de Parijsche beau-monde schitterde in prachtige toilet ten. De ontvangst met inbegrip van die eencr ''fancy-fair," was ruim 45000 frs. Zondag is in alle kerken te Parijs een herderlijke brief voorgelezen van den kardinaal aartsbisschopwaarin de geloovigen verzocht worden nieuwe offers te brengen voor de kerk aan het II. Hart gewijd, op Mont- marlre. Sedert geruimen tijd ontbreekt liet aan geld om den bouw voort te zetten. In het geheel is sinds 1874 1% millioen bijeengebragt, en die som is reeds voor lang verbruikt. Op 24 Februarij. den verjaardag van de omwenteling, waardoor de .luiy-monarchie gevallen is. zal op Père l.achaise een gedenkteeken voor Ledru-Rollin onthuld worden, dat mevr. Ledru-Rollin ter eere van. haren man heeft opgerigt. De hh. Louis Blane, Créuiieux, Carnot en Garnier- Pagès, oud-collega's van Ledru-Rollin in de voorloopige regering van 1848, zijn verzocht bij de plegtigheid tegenwoordig te zijn. Uit Calais meldt men dat Zondag avond aldaar een persoon in den circus plotseling uitriep: «brand!" Dadelijk maakte zich de schrik van de gemoederen meester. Men stormde naar de uitgangen, met dat gevolg dat 10 personen door het gedrang het leven verloren en velen gekwetst werden. Dc persoon, die den noodlottigen kreet had doen hooren, is onbe kend gebleven. DUITiCHLAND. Naar men uit Weenen aan de Köln. Zeil. meldt heelt graaf Andrassy per telegraaf deu onderteekenaren van het tractaat van Parijs verzocht zoo spoedig mogeiyk op een congres bijeen te komen, ter herziening van het genoemde, in 1856 na den Krim-oorlog gesloten tractaat, voor zoover de veranderde toestanden op het schiereiland van den Balkan dat noodig had den gemaakt. Zoodra de plaats is vastgesteld, waar het congres zich zal vereenigen, alsmede de tijd, wanneer dat zal geschieden, zal ook de Porte worden uilgenoodigd. Het congres zal dan moeten beslissenof ook Servië Rumenië, Montenegro en Griekenland met adviserende stem tot de beraad slagingen zullen worden toegelaten. De Folks-Zeit. van Bremen deelt een vreeslijk onheil mede. In de nabijheid van genoemde stad bevonden zich 30 Januarij vele knapen !en meisjes op een binnendijks gelegen meertje, waar ongeveer 3 meter water staat. Eensklaps bezweek het ijs en bijna alle kinderendie zich daarop met schaatsenrijden en op andere wijze verlustigden, geraakten in het water. Een kleermaker, die uit zijn woning het onheil zag. spoedde zich naar buiten ten einde hulp te bieden, maar het ys brak af en ook hij stortte in de diepte. Zijne vrouwdie haar man met den dood zag worstelenpoogde hem te redden, maar slaagde niet. en een oogcnblik later deelde zij het lot van haren man. Üuders der kinderen en anderen kwamen achtereen volgens met haken en touwen te hulp, maar drie volwassenen, de kleer- 'maker en zijne vrouw en eene grootmoeder van een der kleinen, en vijf kinderen werden als lijken uit dc diepte gehaald. Eeu der moeders, die nog wel levend uit het water wt rd geredzal vermoedelijk mede het slagt offer harer moederliefde worden. Toen de lijken van man en vrouw in de woning werden gedragen, greep een aandoenlijk tooneel plaats: de twee kinderen, een van 4 jaren en eeu van 2trachtten door allerlei liefkozin gen hiiiine slapende ouders wakker te maken. De weesjes werden sclirei- jendc van de lijken verwijderd. Op3Febr. heelt een spoorwegongeluk bij Liibhenau plaats gehad, door dat twee treinen tegen elkander reden. Drie personen hebben het leven ver loren twee passagiers zijn zwaar gewond en vijf andere met ligte kneuzin gen er afgekomen. KlIILAN». Te St. Petersburg is Zondag 11. in alle kerken eene dankdienst gehou den wegens de onderteekeniug van den wapenstilstand, die met kanonge bulder werd afgekondigd. De stad was met vlaggen versierd en overal zag men toebereidselen om des 'avonds eene feestelijke verlichting te doen plaats hebben. De keizer heeft een hevel uitgevaardigd tot het vormen van 44 batail lons, voor vier nieuwe division der reserve. Het verlies, door het Russische leger in den oorlog geledenalleen ge sneuvelden en gewondenbedraagt p. m. 90000 man. TIIRUIJE. Te Adrianopcl zijn thans reeds de onderhandelingen in gang over het definitive vredcstractaat tusschen Rusland en Turkije. Rusland wordt door Ignatieff. Turkije door Safvet-pacha vertegenwoordigd. Men meldt uit Koustantinopel. Een honderdtal gewapende Circassiörs dwalen door dc straten van Konsiautinopel met kelken uit de kerken, kleederen. paarden, vee en anderen buit, welke zij tot spotprijzen verkno pen. Er wordt gcene poging gedaan om hen te ontwapenen. Zij word. evenzeer gevreesd door dc Turken als door de Christenen, die wat te vet liezen hebben. De Turken erkennen dat zij niet bij magte zijn de orde t handhaven. PER TELEGRAAF. WEENEN, 5 Februarij. Uit Athene werd heden aan de Pol. Corr. gt meld, dat de komst van de Tnrksche vloot onder Hobart-paeha aldai gesignaleerd werd. Er bcerschte grootc schrik te Athene en iu ganscl Griekenland. Ondanks de verklaring van den Griekschen minister van tenlandsche zaken aan den Turkschen gezant, Photides-bey.dat tiet op. rukken der Grieksche troepen slechts het verhinderen van moordtooneele ten doel had. qtialificeerde Photides-bey dezen stap der Grieksche regeriiu als eene oorlogsverklaring, en telegrapheerrie hij naar Konsiautinopel oi oorlogsschepen, om Item af te halen. De regering wil de tusschcnkomst der beschermende mogendheden inroepen. ST. PETERSBURG, 5 Februarij. Heden middag had een moordaanslag plaats op den stedelijken kommaudani alliPer, generaal Trepoff. Eene vrouw tot de dagelijksche audiëntie toegelaten, loste twee revolverschoten op hem Zijn toestand is bedenkelijk. De Czaar en de rijks-kanselier bezochten hem. De Fransche gezant Leflo. alhier, ligt ernstig ziek aan longontsteking. LONDEN. 5 Februarij. In het hoogerhuis verklaarde lord Derby dat hen geen mededeeling was gedaan van het votum der Cretenser volksvergade ring tot aanhechting van Crcta hij Griekenland. Hij geloofde niet dat der gelijk votum had plaats gehad. Bovendien zou. met het oog op de verhou ding van Creta tot Turkije en de groote mogendheden een overdragen van het eiland zonder goedkeuring dier mogendheden niet geldig wezen. LONDEN, 5 Februarij. Lagerhuis. Voortgezette beraadslaging over dt crediet-aanvrage. De heer Stanley verdedigt de regering De heer Harcouri bestrijdt de voordragt. betoogt dat de voorwaarden der onzijdigheid niet geschonden zijn en wenscht dat de regering ter conferentie de politiek van Castlereash of van Canning volge. De heer Giffart spreekt ten voordeelt van het kabinet. Het parlement maakt geen wetten voor Bosnië of Bulga rije. maar beraadslaagt over de vraag oi liet aan de regering de kracht zal verleenen. welke zij op de conferentie noodig heeft in deze oogenblikken, nu Engelands invloed aan het wankelen is. De beraadslaging werd geschorst PARIJS, 5 Februarij. Heden werd op het Elysée ministerraad gehouden. De minister van buitenlandscke zaken, Waddington. deelde den tekst der vredes-preliminairen mede. en daarna bragt de minister-president Dnfaure verslag uit van zijne onderhandelingen met de linkerzijde der kamer van afgevaardigden; Donderdag of uiterlijk Maandag zal de kamer de beraadsla- ging over de begrooting hervatten. De ministerraad besloot tot opheffing van de betrekking van gouverneur van Parijs. Generaal Ladmirault, thans «gouverneur", zal door een «kommandant van het garnizoen van Parijs" vervangen worden. Te Versailles is men heden geruster dan men gisteren was. De maar schalk-president sprak gisteren bij het diner op het Elysée zeer hartelijk met Grévy, voorzitter der kamer. PARIJS, 6 Februarij. Volgens gerucht zal de conferentie waarschijnlijk te Lausanne worden gehouden. BERLIJN6 Februarij. De zinsnede der troonrede betreffende de buiten- landsche aangelegenheden bevat het volgende: De keizer hoopt dat een spoedige vrede de beginselen der conferentie van Uonstanlinopel in toe passing zal brengen en blijvend verzekeren. Duitschland is in verhouding minder regtstreeks bij de aangelegenheden in het Oosten betrokken, maar juist daarom is het des te beter in staat zijne belanglooze medewerking te verleenen, tol het bereiken eenerverstandhouding tusschen de mogendheden over de toekomstige waarborgen tegen eene herhaling der verwikkelingen in het Oosten en ten gunste der Christenbevolking. Intusschen is het aan de staatkunde des keizers gelukt dit doel reeds in zoover te bereiken, dat zij er krachtdadig toe bijbragt, om den vrede tusschen de Ettropesche mogend heden te bewaren. De betrekkingen van Duitschland tot alle mogendheden zyn niet slechts van vredelievendenmaar van allezins vriendschappelijken aard. INGEZONDEN. Als men. zooals A. M.het oordeel inroept, om uittemaken wie nu wel «de wijste der wijzen aller financieren" mag heetendan zoude men, om den prijs te behalen, toch zorgen moeten, dat men met geene onjuiste cijfers voor den dag kwam Dat doet hij weder met de aflossingskas, waarvan hij blijft zeggen, dat daarin ongeveer 3600 is. terwijl werd aangetoond dat daarin slechts 2400 is. tegenover eene dagelijks te verwachten opzegging van schuld brieven ten bedrace van 6000 Zoo is bij zijn vermelding, dat door Nolabelen vergund is'om niet inte- schrijven op het Grootboek de twee gelegateerde obligatiën Rusland 1798, ten einde beschikbaar te blijven voor onvoorziene opzegging van de nog overblijvende schuldbrieven (ƒ6000). ook niet minder onjuist zijne opgave', dat die brieven per resto ƒ6000 zouden bedragen, terwijl hij uit de reke ning over 1876 had kunnen ziendat die alstoen nog 13600 warenen nu f 1000 minder door de bekende aflossing iu December II. ILid hij daar enboven goed gelezen het geschrevene over die aflossingskas. dan 'had hij gezien dat er geene sprake was van de nog overblijvende schuldbrieven. Met zulke oppervlakkige cijferopnamen kan men onmogelijk den waren toestand inzien der geldmiddelen. Omtrent zijne nadere beschouwing over den hoofdelijken omslag, in verband tot de begrootingen over 1876 en 1877, wordt opgeme kt. dat, wat ook nooit betwist is, alles wat lot dien omslag betrekking heeft, op de begrooiitig van 1876 behoorde, maar om de aangevoerde redenen, zoo wel op die begrooling, als op die van 1877, voor memorie moest worden uilgetrokken, om den exceptionelen toestand waarin men ten dien opzigte gekomen was, door het verzet van gemeenteleden tegen dien omslag. Eene exceptionele behandeling behoeft derhalve die zaak ook. en daataan zal op geene andere wijze gevolg gegeven worden, zooals dat in vorig schrijven is aangetoond. Op de zoo verwarde redenering over de verwijzing door de Gemeente- Commissie, in haar brief van Jan. 11., naar de intrekking van de toelage van 1821zij gezegddat de Gemeente-Commissie daartoe het regt had. Tot staving daarvan heeft men slechts te wijzen op hetgeen A. M zelf aanvoert uit het authentiek afschrift, dat gevoegd wordt bij eiken beroeps brief. nl. dat die toelage sedert 1863 niet meer is uitbetaaldomdat de finanliële toestand, volgens bericht van de Gemeente-Commissie, het niet gedoogt. De onderteekening door de heeren A. Rutgers als voorz. en H. A. de Swaan als secr.voor zoover het de Gemeente-Commissie betrclt. van den legger, opgemaakt door den Algcmecnen Kerkeraad den 12d,° Julij 1872,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2