avond te zien dat men zyne schade wilde inhalen. De bovenzaal toch der Stads/aal bleek te klein om het talrijk opgekomen publiek te bevatten. Menigeen moest zich met eene plaats op de ealerij tevreden stellen. Allen waren echter tevreden En geen wonder. Dr. H. C. Rogge, een oude be kende bij het volkhield ruim een uur onverpoosd de aandacht bezig door een onderwerpdatzoo behandeld als hij dat deedniet kon nalaten de gevoeligste snaren in het hart, ook van den man uit hef volk, te doen trillen. Na gewezen te hebben op de ernstige tijdsomstandigheden, die wij beleven, en de vraag gesteld te hebben: wat slaat ons, Nederlandschc man nen en vrouwen, daarin thans te doen? gaf hij in eene breede uiteenzetting van hel idee «Vaderlandsliefde", opgenomen in de ruimste bcteekenis van dat woord, een antwoord op die vraag, zóó populair en zóó bevattelijk, dat ook de minst ontwikkelde onder zijn gehoor er zeer zeker het gewigt ten volle van begrepen heeft. Luide bijvalsbetuigingen getuigden dan ook dat hij zich in de keuze van zijn onderwerp niet vergist hadmaar dat de vele wenken en lessen bij het volk een geopend oor hadden gevonden. De heereu I,. van Schravendijk en .1. 11. Giezen. die na de pauze lot eene bijdrage waren uiigenoodigd, vervulden hunne taak op niet minder geluk kige wijze, e voordragi van: «Een dag van vreugde, een dag van smart", van G. J. Spoor. werd. ernstig als de inhoud van het stuk was. met inge togen aandacht gevolgd maar toen daarna door beide sprekers, beurtelings, «de Zelfmoordenaar" van Piet Paalijens en «de Kermistogt" en eenige berijmde anecdoten van dr. E. Laurillard werden voorgedragen, scheen er aan de toejuiching geen eind le zullen komen. Allen verlieten dan ook in zeer opgewekte stemming de zaal. le meer daar voor de wandeltenloonslellingen in de verschillende musea en den hortus, die steeds lal van belangstellenden trekken, op nieuw voor aan staanden Zondag toegangbilletten in de pauze waren uitgereikt. Te Leiderdorp zijn weder 37 runderen, als verdacht van longziekte, onteigend. De verkoop heelt morgen en overmorgen plaats. Het getal aldaar wegens de longziekte afgemaakte runderen bedraagt thans 75. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee van heden: Gisteren zijn er 9 schuilen met versche visch aangekomen, welke besomden ƒ60 a ƒ150 in zes dagen reis. De prijzen waren zeer hoog. Er werd bestred: voor groote tarbot 6 a ƒ8 per sink; tong /0.30 a ƒ0.50 per stuk; bunschol /Ö.70 a 1 per stuk. idem 8 a ƒ13.50 per mand: rog f7 a ƒ10 per mand. 30 schuilen zijn reeds op de visscherij uitgegaan. In het tijdperk van vier weken, 30 December 1877 lot 20 Januarij 1878, zijn. blijkens bij het dep. van biuuenl. zaken ingekomen ambtsbe- rigten. door longziekte aangetast: in Zuidholland 38 runderen, in Noord- holland 9, in Friesland 16. in het geheel 63 runderen. In het vorige lijd perk van vier weken waren 34 runderen door die ziekte aangetast. Van Zr. M». gezant te Londen is het berigt ontvangen, dat de Britsehe regering hare toestemming heeft verleend tot onmiddellijke heropening der emigratie van Calcutta naar Suriname voor den tijd van twee jaren, met bepaling dat builen de gewone verschepings-saizoenen de overvoer met stoomschepen moet plaats hebben. De minister van justitie heeft, op grond der bepalingen van het bur gerlijk wetboek, bezwaar gemaakt, zijn toestemming te geven tot het split sen van de registers van geboorte en overlijdenwaartoe een der wethou- deis van Amsterdam magtiging had gevraagd. De minister heeft echter be loofd nader te overwegen of er termen zijn om een wetsverandering voor te dragen. 4 Het stoomschip Celebes is op 31 Januarjj te Batavia aangekomen. Het stoomschip Coorwaarlsvan Batavia naar Nieuwe Diep, is 3 Fcbruarij te Corunna aangekomen, op sleeptouw hebbende het Franschestoomschip Henri Quntre, van de Plata-rivier naar Havre. De telegraafkabel tttsschen Singapore en Batavia is weder hersteld. In de gemeente Haarlemmermeer is Zondag afgebrand de boerderij, bewoond door J. Wezelenburg, aan de Vjjfhuizen. De brand moet zijn aangekomen in den schoorsteen. 4000 pond hooi, 1 koe. eene zeug met 12 biggen, gereedschappen en al het huisraad, op een bed en cenig goud 11a, zijn verbrand. Te Rotterdam heeft, met overklimming van een heining in de Verlaat- straat, uit een afdak diefstal plaats gehad van een groote rol zoolleer. De dieven schijnen daarmede door de van binnen opengemaakte heining door, die 's morgens open gevonden werd. te zijn vertrokken: zij moeten grootere plannen hebben gehad, althans de blinden der werkplaats waren geforceerd, maar niet bezweken, anders hadden zij toegang tot het geheele huis gehad en daar ruimer en rijker keus voor hunne gading gevonden. Een koopmans-bediendc. sedert eenige maanden uit de dienst eencr handels-firma te Amsterdam ontslagen, verloor dezer dagen zijneportefuille, waarin een aantal lombardhriefjes. en door tusschenkomst van de policie kreeg hij hel verlorene van den vinder, die daarvan aan een der bureaux had kennis gegeven, terug. Maar tegelijkertijd legde de policie de hand op her», daar zij juist door deze lombardbriefies op het spoor gekomen was eener geheele reeks van diefstallen van zijden stollen enz.door hem ten nadeele zijner voormalige patroons gepleegd. Het grootste gedeelte van het gestolene werd in verschillende beleenbanken in beslag genomen en de dader naar de gevangenis overgebragt. Men leest in het IV. r. d. I).: Een zendeling uit Nieuw-.Iernzalem de stad aan het Zoutmeer in Utah, het land der Mormonen, bevindt zich le Amsterdam, om proselieten te maken. Deze brave man heeft de opdragt gevolgd, welke hij onmiddellijk ontving van den heiligen Rrigham Voting, die thans den heilstaat in het Mormonenparadijs deelachtig is Huis eu hof en vrouwenschaar in Utah verliet hij. om iu Nederland le verkondigen: dat Jezus Christus, de oudste broeder van «de heiligen der taaiste dagen zoo- I ttls de Mormonen zich noemen, wederkeeren zal op aarde. Dit denkbeeld ontw ikkelde hij in eene prediking welke Zondag morgen plaats had op de Egrlanliersgrachl, n°. 189, een klein lokaal, dat in de week voor kinder schooltje dienst doel en zeer onaangenaam riekt. De Mormonen-zendeling heelt daar reeds een drietal bekeerlingen gemaakt, liet vrouwelijk geslacht op de Egelantier-gracht was hoorbaar vijandig gezind legen den Mormoon en zijn nieuwe broeders. Omtrent de klagt. ter zake van valsehheid in geschriften hij den offi cier van justitie te Maa-tricht ingediend, wordt het volgende gemeld; De houder van een geaccepleerden. en voor borgtogt (aval) geleekenden wissel brief liet dezen, nadat de acceptant de betaling had geweigerd, bij den borg incasseren Deze laatste, tegen den acceptant niet in reglen willende ageren, verzocht den houder, dit voor hem te doen. en lot dat einde zijne quitantie op den wisselbrief door te halen, en dien aan de order van den betrokken deurwaarder te endosserenaan dit verlangen werd door den houder ter goeder trouw voldaan. De acceptant vermeende, dat deze wijze van om springen met eene acceptatie strijdig is met de welen heeft deswege eene klagt bij den officier van justitie aanhangig gemaakt. Te Steggerda, in Friesland, werden twee gebroeders d. G.bekende groote vechtersbazendezer dagen door een kasteleinin wiens herberg zij twist zochtenop zulk eene hardhandige wijze buiten de deur geworpen, dat de een op de plaats dood bleef, en de andere, zoo hij er het leven afbrengt, geruimrn tijd zijn bed zal moeten houden. De kastelein is in verzekerde bewaring genomen. 's GRAVEN1IAGE5 February. Door Z. M. is aan den heer mr. F. A 11. von Weckherlin, secretaris van wijlen H. M. de koningin, vergunning verleend tot het dragen van de Kroon op het. ridderkruis der eerste klasse van de Kroon van Wuriemberg en der versierselen van kommandeur in de orde van den II. Karei, hem door den koning van AVurtemberg en den regerenden vorst van Monaco geschonken. Aan den heer inr. F. de Klopper is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofdcommissaris van policie te Amster dam, met. dankbetuiging voor de door hem in verschillende betrekkingen bewezen diensten. Aan den surnumerair der posterijen jhr. C. J. Radermachcr Schorer is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend. -- De kapitein J. M. Boombergen, van liet 5f reg. infanterie, en de offi cier van gezondheid 1"' kl F. H. L Roessingh van Iterson, gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, zijn op non-activiteit gesteld. BUITKNI-AM)SCI1K IJKKIGTEN. kAHKLANn, LONDEN, 4 February. j I11 liet lagerhuis worden de discussien over de crediet-aanvrage voort gezet. Het schijnt dat men eene spoedige beslissing niet noodig acht. Bij de discussien wisselen ernst en boert zich uu en dan af. Van liet laatste gaf de heer Lowe eene proeve. Men zou. had de kanselier gezegd, van het gevraagde geld vooreerst niet uitgeven. Derhalve was het zeker genoeg de mogendheden te verschrikken door het denkbeeld, dat Engeland geld op zak had. Men zou geene toerusting makenmaar naar de conferentie gaan met zes millioen zakgeld. De mogendheden zouden dit weten en bang worden. Dat was toch te mal. spreker wilde wel sterven voor zijn vaderland, maar zich voor het vaderland op deze wijze belagchelijk le makendat was van een parlementslid niet te vergen. Bovendien het crediet werd gevraagd tot 31 Maart. Maar als 1111 de conferentie eens langer duurde Hoe naar moest dan de Engelsche gevolmagtigde zich gevoelen te middernacht lusschen 31 Maart en 1 April. Aan den minister Northcote is een adres aangebodengeteekend door 900 aanzienlijke kooplieden en invloedrijke mannen van de City. waarin deze hun vertrouwen in de buitenlandsche politiek der regering uitspreken, als zijnde de eenige waarborg voor het behoud van den vrede. F H A N H H IJ K. De generaal Ladmirault, gouverneur van Parijs, die op 17 Maart het maximum van den leeftijd, voor die betrekking bepaald, zal bereiken, wordt opgevolgd door generaal baron Aymardthans bevelhebber tan het 16" legercorps te Montpellier. Het arbeiders-congres te Lyon wordt in de beste orde voortgezet. Twee leden van de kamer van koophandel wonen de zittingen bij, om van het verhandelde verslag aan de kamer te doen. De Ceuple is tot eene boete van 1000 fr veroordeeld wegens het op nemen van een roman van Rochefort. Hfi IT8CHLANV. Een zestigtal hoofdoflicirren, behoorende tot den generalen staf van het legeris thans vereenigd te Kasseiin Hessentot het houden eener conferentie, waaraan ook vermoedelijk de oud-maarschalk von Mollke zal deelnemen, liet onderwerp der beraadslagingen is het vaststellen van een nieuw plan tot mobilisering der Duilsche strijdkrachten. De voltooijing voor een groot gedeelte der strategische en van andere spoorwegen heelt de mo gelijkheid doen ontstaan. 0111 sneller dan vroeger kon geschieden, de strijd krachten des lands op bepaalde punten te vereeniaenhoedanig dit op dc voordeeligsle en spoedigste wijze kan plaats hebben, zal op die conferentie worden besproken en vastgesteld. Van regeringswege is bepaald, dat telken jare een conferentie van dien aard zal worden gehouden ten einde het mobilisatieplan gelijken treil te doen houden met de uitbreiding der versnelde middelen van verkeer. De gouverneur von Straatsburg, generaal von Schachtmeijer. is tot kommandant van het Wnrtembergsche legercorps benoemd en in zijne plaats treedt de divisie-generaal von Schopp. Te Aken heerschte in de vorige week eene ongewone beweging. Naar men zeide. was een aantal personen vergiftigd, doordien een winkelier zout had verkocht, waarin raltekruid was gemengd. Dit heelt zich in zoover bevestigddat in vier gezinnen alle personen eensklaps ongesteld waren geworden, waarbij zich, naar de verklaring der geneeskundigen, kenteekenen van vergiftiging voordeden. Bij onderzoek vond incn in het keukenzout, hetwelk de huismoeders in denzelfden winkel hadden gehaald, eene niet geringe hoeveelheid rattekruid. Oumiddelijk is de geheele voorraad zout in beslag genomen en tevens een regterlijk onderzoek tege n den winkelier ingesteld. KfigLAND. Uit St. Petersburg meldt wing heeft gehouden over het Viborgsche regiment. Hij wenschle bij gelegenheid de om hem verzamelde generaals en olficicren geluk met den wapenstilstand, welks voorwaarden hij bevredigeud noemde; echter moeten wij ons, zeide de Czaa'r, op alles voorbereid houden, tot een duurzame en Rusland waardige vrede verkregen is. T r It K IJ E. Voortdurend rukken nog versche Russische troepen Rumanib binnen. Slechts een klein gedeelte trekt naar Bulgarije; het meerendeel blijft in RumeniC. Hoe treurig de omstandigheden voor Turkije ook in den laalsten tjjil waren, men is niet overgegaan tot het out rollen van het vaandel van den profeet, waarvan zoo dikwijls gesproken is. Volgens de JVd. Alls. Zeit. zou dc natuurlijke reden hiervan zijn dat het niet meer aanwezig is. Een Italiaan zou, reeds jaren geleden, hel heilig overblijfsel voor grof geld van de slecht betaalde bewakers der Moskee, waar het bewaard werd. hebben gekocht eu het zou zich thans bevinden in hel museum le Turijn. Door de ulema's zou dan ook Turkije's ongeluk in den jongsten oorlog aan den dt men dat de Czaar Zondag eene wapenschou- 'r het Viborgsche regiment. Hij wenschle bij die

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2