MUITENI.ANDSCIIK liI'.11C.TliN PER TELEGRAAF. x- y De 2' luii. II. Veen, van hel 3'- rcg. infanterie, is uit ile militaire dienst ontslagen, en aan Item is tot aanvankelijk levensonderhoud,'Voor den tijd van vier en een hall jaar, een lijdelijke onderstand toegekend ten bedrage van /150 'sjaars. De luit!, ter zee le kl. A. J. Visser en P. M. VV. T. Krayenhoff van de Leur. laatst behoord hebbende tot de rol van het schroefstoomschip Aruba in Suriname, en in Nederland teruggekeerd, zjjn op non-activiteit gesteld. gekoesterd werd BELGIE. Eenige maanden gelcdeu meldde men dat er hoop dat het vrouwtje der python-slangen, in den zoölogischen tuin te Antwer pen. hare eijereu zou uitbroejjen. Deze verwachting is bevestigden na verloop van 84 dagen heeft men 14 kleine slangen te voorschijn zien ko mendie zich zeer goed ontwikkelen. Zij worden gevoed met musschen, waarvan zjj er reeds een groot aantal verslonden hebben. De tuin is ook in hel bezit van twee jonge boa-constrictor's. Een werkman uit cene distilleerderij te Hasselt is des avonds, naar huis gaande, door een spoortrein overreden en gedood. Hij bevond zich juist op een overweg lussclien den spoorweg Hasselt-Luik en dien naar Diepenbeek. ENfiGLAMD. LONDEN, 31 Januarij. Aan de Daily News wordt het volgende uit Berlijn gemeld: Er is hier eenige bezorgdheid ontstaan door de beriglendat Engeland er in geslaagd zou zijn om Oostenrijk gedeeltelijk van het drie-keizersverbond los te maken en zich van Oostenrijks voorwaardelijk verzet tegen lluslands vredesvoorwaarden te verzekeren. Die bezorgdheid werd in zekere mate versterkt door de redevoering van den minister Nortlicote in het Britsche Parlement. Ik heb goede reden om te gelooven dat die beriglen voorbarig of. minstens genomen, overdreven zjjn, maar het is duidelijk, dat er op dit oogenblik eenige spanningal is het ook wreinigtusschen Oostenrijk en Rusland bestaat. Op de werven en in de dokken is alles aan het werk om de bevelen der regering uil te voeren. Te Chatham is de order ontvangen om het dubbel gepantserd schroefstoomschip Northampton ten spoedigste in gereed heid te brengen. De Northampton en de Nelsondie insgelijks zeevaardig wordt gemaakt, liepen eerst onlangs van stapel van de werven der hh. J. Elder C°. aan de Clyde. Zij voeren elk 12 zware kanonnen, in een van buitengewoon sierke pantsers voorziene batterij, die in het midden van het schip is opgerigt. Verscheiden andere schepen, gepantserd en ongepantserd, moeten binnen den korst mogelijken tijd voor vertrek gereed gemaakt worden. De jongste berigten uit de Kaapstad van 8 Januarij luiden zeer on gunstig. Men was bevreesd voor een strijd op leven en dood tusschen de kolonisten en de inboorlingen. GKANHRIJH. De regterzijde van de kamer van afgevaardigden heeft besloten den tegenstand tegen de regering met kracht vol te houdenzij heeft een be-, paald programma vastgesteld en een commissie van regtsgeleerden benoemd om de partij in alle gevallen voor te lichten. Op alle plaatsen zullen sub- commissien benoemd wordenom door het geheele land een krachtigen veldtogt legen de republiek in het leven te roepen. - Te Lyon is Maandag 11. een congres van werklieden geopend, voorzitter maande de aanwezigen aan gematigdheid in acht te nemen der vijandige pers alle voorwendsel tot beschuldigingen te ontnemen. eerste zitting was dan ook zeer ordelijk. - Men verneemt dat op dit oogenblik een zeer groot proces voor het hof aanhangig is, waarin door voorname leden der Balie gepleit wordt. Het geldt ngmelijk de vraag, ol de stad Parijs, als gemeente, verantwoordelijk is voor de plunderingen, dieverijen en rooverijen, gedurende den commune opstand van 18 Maart 1871 bedreven. Het geding is ingesteld door de groole spoorweg maatschappijen wier magazijnen en stations toen geplun derd zijn en die daardoor schade geleden hebben tot een bedrag van tus schen de 12 en 15 millioen fr. De gemeente Irigny, nabij Lyon, heeft een groote erfenis gekregen. Eene dame aldaar woonachtig, mad. Duhord, onlangs overleden, heeft haar geheel vermogen, ongeveer 3 millioen, aan de genoemde gemeente vermaakt, en levens hel welhestcden dezer aanzienlijke som verzekerd. Er moeten scholen en een gesticht voor bejaarde hulpbehoevenden van beide seksen voor gebouwd worden. Voorts zal men er het tractement van een doctor en van een apotheker, beiden tot dusver ter plaatse ontbrekende, uit moe ten Voldoen, die tegen genot dier jaarwedden de verpligting op zich moe ten nemen, om allen, die te Irigny geboren zijn en er sedert 10 jaren wonen, gratis te bedienen. nilTDCIILl I». Onder de belanghebbenden bij de tabaksindustrie heerscht eene leven dige, bewening tegen de plannen tot verhooging der tabaksbelasting. Te Dresden. Frankfort en Mannheim worden meetings gehouden, om daartegen protest aan te leckenen, en laatstgenoemde werd door meer dan 2000 per sonen bezocht. Zij zHllen nog door meerdere gevolgd worden, ftp deze laatste meeting waren tegenwoordig de stedelijke raad. de kamer van koop handel, de landhuishoudkundige vereeniginghel comité van belanghebben den hij de tabaksindustrie enz. T I It ii 1.1 E. Het steeds voortrukken der Russische troepen, in weerwil vari de be reidwilligheid der Porte om de vredes-voorwaarden aan te nemenalsmede de houding, die, volgens de jongste berigten. Oostenrijk ten opzigte der door Rusland gestelde eischen heeft aangenomenheeft aan de zaken in het Oosten een niet zeer bemoedigend aanzien gegeven. De vrees voor hotsingen is daardoor natuurljjk vrij wat toegenomen Van de zijde van Rusland wordt omtrent de vredes-onderhandelingen niets medegedeeld; alleen weet men dat de grootvorst Nicolaas zich te Adrianopel bevindt. Ook zouden, vol gens berigten uit St Petersburg, bij de Russische regering geen bezwaren bestaan tegen eene gemeenschappelijke regeling van datgene, wat een ge meenschappelijk belang is, maar ook daarover kunnen de inzigtcn vrij wat uiteenloopen. - Naar men uit Konstantinopel meldt bestaat aldaar algemeen vrees over de aanwezigheid van gewapende Circassiërsdie te talrijk en te muit- ziek zijn om gemakkelijk bedwongen te worden. De regering doet wat zij kan om hen te ontwapenenmaar dit is geene ligte taak. Zij zijn even fel op het plunderen zoowel van Turksche als van Christen-eigendommen en indien zij zich vereenigden tot een aanval op eene wijk van Stamboul of Perazou de geheele stad. op een tijdstip als het tegenwoordige, wor den bedreigd. Vlugtelingen uit de provincie komen steeds in grooten getale aandoch krachtige pogingen worden in het werk gesteld om hen naar Klein-Azië in te schependaar pokken en typhus sterk onder hen heer- schen. Zes honderd zijn te Konstantinopel overledenbehalve hendie on derweg zijn bezweken. De Russische oorlogsboot Constanlindie den 22slrD Sebastopol verliet om aan de Kaukasische kust te kruisenkwam in den nacht van den 26s,« in de nabijheid van Batumin welke haven een Turksch eskader van zéven groote schepen geankerd lag. Kapitein MelarofT. bevelhebber van de Con tanten, zond twee torpedo-booten met torpedo's af. welke die tegen het Turksche wachtschip, eene gepantserde schroefboot, aflieten met het gevolg dat het Turksche schip vernield werd en in weinige oogenblikken zonk. Het was der bemanning der torpedobooten niet mogelijk de opvarenden van het Turksche schip te redden. De booten keerden naar de Constantin terug, die zich ongestoord langs de Kaukasische kust verwjjderde eq weder te Sebastopol terugkeerde. De om De BERLIJN. 31 Januarij. Uit brieven, depêches en andere inlichtingen blijkt, dat het sluiten van een wapenstilstand tijdelijk geschorst is door bezwaren van Oostenrijks zijde, die den bijval zouden hebben van eene derde mogendheid. WEENEN. 31 Januarij. Uit particuliere bron wordt gemeld, dat de plan nen. om op eene conferentie de ponten in de vredes-prcliminairendie aan internationale qtiaesliën raken, te regelen, eene meer positive gedaante aan nemen. Ook zou het schijnen dal men van Ruslands zijde tegen zulk eene conferentie in beginsel geen bezwaar heeft. LONDEN, 31 Januarij. In liet lagerhuis zeide lord Nortlicote. in ant woord aan den heer Chaplin, dat. voorzoover de ontvangen berigten loo- pen, de wapenstilstand nog niet geteekend is. dat het waar is, dat de Russen in zuidelijke rigling voortrukken en het doel van huil marscli on bekend is. BRUSSEL. 31 Januarij. Aan de Ind. Beige wordt uit Weenen van 30 Januarij berigt, dat Ruslands antwoord op Oostenrijks depêche is ontvan gen. Daarin wordt erkend, dat de thans gemaakte ol later te maken be palingen tusschen Rusland en Turkije voor wijzigingen vatbaar zjjn en eerst bestendigheid zullen erlangen, wanneer zjj gesanciionnterd zijn door de mo gendheden. Rusland omhelst dus geheel de denkbeelden van de Ooslenrrjk- Hongaarsche regering. LONDEN, 31 Januarij. In het lagerhuis zeide de heer Bourke, dat de telegraphische verbinding tusschen Konstantinopel en Adrianopel den 29"en open was, doch heden de verbinding tusschen Gallipoli en Konstantinopel is afgesneden. In het hoogerhuis antwoordde lord Derby aan lord Stratheden, dat hjj nooit hewecrd had, dat de vloot nimmer naar Konstantinopel zon mogen vertrekken; omstandigheden konden ontstaan, welke die daad doelmatig maakten, en zij zou volstrekt niet gevaarlijk zijn voor den algemeenen vrede, wanneer zij ondernomen werd in het belang der menschelijkheid en het be houd van den vrede bevorderde. In antwoord aan Stanhope zeide lord Derby, dat Gortschakofï de vertra ging van den wapenstilstand niet verklaren kan. Turkije schijnt echter daaraan geen schuld te hebben. LONDEN31 Januarij. Lagerhuis. De heer Forster licht zijn bekend amendement toe. llij betoogt dat de vredesgrondslagen de Britsche belangen niet in gevaar brengen, dat het voortdurend bezetten van Konstantinopel en hel uitsluitend regt van Rusland met zijne vloot door de Dardanellen te ko men niet toegegeven kunnen worden doch dat het zeilden van de Britsche vloot naar de Dardanellen een schennis der onzijdigheid was. De regering behoort handelend op te treden alleen dan wanneer werkelijk Britsche be langen de weg naar Indië, de ongeschondenheid van Egypte en liet goede beheer van Ettropeescli Turkije beschermd moeten worden. De minister Cross houdt een heftige rede, en bestempelt de oppositie met den naam •Russenvrienden." (Opschudding). De minister wordt opgeëischt zijne woor den in te trekken en hij matigt zijne uitdrukkingen. John Bright bepleit nadrukkelijk den vrede, en betoogt dat Rusland geregtigd is lot het vragen van de vaart door de Dardanellenen de vredesgrondslagen geen reden tot bezorgdheid geven. De discussie zal morgen voortgezet worden. LONDEN, 1 Februarij. De lieer Ilicks Beach, thans minister van Ierland, is tot minister van koloniën benoemd. De «homerulers" hebben besloten zich van stemming te onthoudenwan neer oier de crcdiet-aanvrage een besluit wordt genomen. WEENEN1 Februarij. De ochtendbladen melden dat het gisteren ont vangen antwoord van Rusland op de jongste nota van Andrassy zeer voor-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2