PÉR TELE<ilUAF week handelt zonder zijn raad in te winnen, een buitengewoon crcdiet mag worden toevertrouwd, en de oppositie heeft er voor te waken, dal er geene beslissing genomen worde vooraleer de natie in de gelegenheid gesteld is duidelijk van hare meening omtrent de hangende ipiaestic te doen blijken. De Times vestigt in het bijzonder de aandacht op een eenigzins be- lagchelijk tooneel, dat in het lagerhuis is voorgevallen. De minister Northcote verklaarde, dat de regering Woensdag aan de vloot bevel gezonden had om door de Dardanellen te gaan. Luide toejuichingen van een aantal mi nisteriële». Maar. liet de minister volgen, wegens later ontvangen berigten hebben wij dal bevel weder ingetrokken. Thans volgden luide toejuichin gen van de oppositie. De Times meent, dat dit tooneel slechts liet beeld is van het zonderlinge figuur, hetwelk de regering Engeland heelt doen ma ken door niet te zorgen, dat zij behoorlijk onderrigt was van hetgeen in tiet Oosten gebeurde. ritAlïHBIJH. Dij de negen verkiezingen voor de kamerdie in verschillende deelen des lands gehouden zijn. waarvan zeven ter vervulling van nietig verklaarde verkiezingen, zijn acht republikeinen gekozen. In het negende arrondisse ment, te bordeaux, moet eeue herstemming plaats hebben. De minister Bardoux heeft bij de kamer een ontwerp ingediend tot uitbreiding en vernieuwing der Sorhonnedie bestemd zal blijven voor het onderwijs in de letteren, en aan welke hij tevens eeue nieuwe faculteit, die der wetenschappen, wil toevoegen. Door het kiescomité van Belleville is Zaturdag ter cere van Gambetla en van de vier nieuw gekozen leden van den gemeenteraad in het 20e arrond. van Parijs een leestmaal gegeven. He deelnemers waren meestal werklieden, maar ook enkele leden van de kamer van afgevaardigden, van de uiterste linkerzijde, waren aanwezig. Van wege de republikeinen van St. Omer werd bij deze gelegenheid aan Gambetla een bouquet aangeboden. Onderscheidene personen voerden hel woord. Gambetta stelde een toast in op de vastheid van ziel der republikeinsche partij. Te vergeefs had men alle moeite gedaan, om de republikeinsche partij te doen uiteenspatten. Ten onregte had men zich beklaagd over den langen duur van hel onderzoek der geloofsbrieven in de kamer. Men vergal daarbij al wal de provinciën geleden hebben. Geen represailles, maar regl moet er gedaan worden. Het naauwgezet onderzoek was geen verlies van tijd. het was, integendeel, na de overwinning een zeer goed bestede lijd, omdat men voor altijd in het edele Fraukiijk moet voorkomen, dat het weder aan zulke vervolgingen worde blootgesteld. De andere zaken zouden daarom niet blijven rusten, want vvie al zijn tijd geeft, heeft lijd voor alles. Men moest de regering steunen, niet blindelings, maar met onderzogk en na behoorlijke discussie. Deze ministers wilden de republiek lot een werkelijkheid maken. Zij geven aan de kinderen de school, aan de burgers werk, aan Frankrijk vrede, en dat is genoeg voor het oogenblik. Het waren opregle mannen, die het goede willen. De senaat zou welligt zijn kwaden wil toonen. maar daar voor was men niet bang. De regering heeft den directeur der Ecole des Beaux Arts, Guil- laume, het vervaardigen van een standbeeld van Thiers opgedragen, dat bestemd is voor een der hoofdpleinen van Versailles. Aan Sarah Bernhardt, bestelde de regering een borstbeeld van Buloz, den stichter en bestuurder van de Revue des Deux Mondes. Op het initiatief van het Fransch genootschap voor de wetenschappen is een inschrijving geopend vcor de oprigting van een standbeeld van Levcrrier. Dezer dagen ging graaf de Beuven met ernige zijner vrienden op de jagt. Des middags tegen 3 lire hoorde hij zijn honden digt in zijne nabij heid. Hij sprong in een boschje en wachtte. Werkelijk ging een oogen blik daarna een ree op ongeveer 50 meters afstand voorbij. De graaf gleed uit zijn schuilplaats en legde aan. doch werd op hetzelfde cosenblik getrof fen in hel aungezigt door een van zijn vrienden, die gemeend had een vos te bemerkendien hij reeds «enigen tijd had vervólgd. Gelukkig is de wonde niet doodelijk, maar toch blijft de 28-jarige graaf voor zijn gehecle leven verminkt. II I T S C II I. X SI De lilt. Rittershauscntweelingbroeders, kooplieden te Hamburg, wel ker firma onlangs in staat van faillissement was verklaard, hebben zich in de afgeloopen week van het leven beroofd door zich de pols-ader door te snijden en daarna zich in het water te werpen. Het passiel van den boe del is nog niet bekend: het wordt door sommigen op 5, door anderen op 12 millioen mark geschat. Bij hel gezondheids-departement te Berlijn moet berigt zijn ontvan gen, dat de te Mekka en in de havenstad Djeddah, aan de lloode zee. uit gebroken cholera van zeer ernstige» aard is en dat er gegronde vrees bestaat dat de ziekte naar Egjpte zal overslaan. Den 23>le0 December had het eerste geval te Mekka plaats, den volgenden dag stierven reeds 102 personen en tol 30 December overleden in hel geheel 494 lieden te Mekka en 100 te Djeddah. De schepen, die van Djeddah te Suez aankomen, moeten te Tor quarantaine honden Tol 8 January II. evenwel is slechts één persoon in die quarantaine aan de cholera overleden. TIIKH l.l E. De officiële inhoud der vredesvoorwaarden is nog altijd niet bekend. Zelfs hetgeen daarvan ter kennis van de Engelsche regering is gekomen, is nog maar eene schets. De correspondent der Pol. ('orr. te Londen zegt in hoofdzaak te kunnen mededeelen. wat het Engelsche kabinet van graaf Scluiwaloff vernam. Volgens hem zijn zij deze: «Volkomen autonomie van Bulgarije onder de souvereiniteit van den Sultande grenzen dezer provin cie worden getrokken volgens het programma der conferentie van Konstan- tinópel; autonomie voor Bosnië en de Ilerzegowina met een Christen gou verneur; onafhankelijkheid van Rumenië, Servië en Montenearo. met eene nieuwe grensregeling voor alle drie vorstendommen; afstand van Batum, Ears en Ardahanbenevens het daarbij hehoorende grondgebied aan Rus land: eene oorlogsvergoeding ten bedrage van 100 millioen Turksche pon den. of een aequivalent door verderen alstand van grondgebied in Azië, of afstand van oorlogsschepen. De quaestie der Dardanellen wil Rusland in overeenstemming met de andere groote mogendheden langs den gewonen diplomalieken weg, en niet op een congres, tot oplossing brengen. Ilet is niet onwaarschijnlijk dat de tegenwoordige slaat van zaken in Konstanlinopel veel heeft bijgedragen om de Porte te dom besluiten de vredes-voorwaarden zoo spoedig mogelijk aan te nemen. Van de aldaar aanwezige ongeregelde troepen mag het ergste gevreesd wordenvooral wanneer men het plan wit ten uitvoer brengen, om die troepen te ontwa penen. De softa's zijn mede zeer onrustig en hunne opgewondenheid kan zoo gemakkelijk overslaan op het gepeupel. De softa's hebben in waarschu wingen op de hoeken der straten den Sultan reeds met afzetting gedreigd, Vorst Milan heeft uit, het Russische hoofdkwartier nog geene officiële medcdeeling ontvangen betredende de aanneming de vredespreliminairen en den wapenstilstand. De vijandelijkheden duren voort. De heer White, ver tegenwoordiger van Groot-Brittauuië, heeft aan de Servische regering den raad gegeven, om een afzonderlijken vrede met Turkije te sluiten; maar Servië had dezen raad niet willen volgen. BRUSSEL, 28 Januarij. Aan de Iudép. Beige wordt heden avond uit Weenen gemeld: De vredesvoorwaarden zijn bekend en komen overeen met hetgeen de Burning Post heelt medegedeeld. Even als andere mogend heden acht Oostenrijk daarin wijziging noodig wal betreft de uitbreiding van Servië en Montenegro en den afstand van Bessarabië aan Rusland. Den financiëlen eisch acht Oostenrijk onaannemelijk, omdat die eene blijvende bezetting van Bulgarije ten gevolge kan hebben. Eene nota betreffende die punten wordt onmiddellijk verzonden. VERSAILLES, 28 Januarij. De kamer van afgevaardigheden heeft de be- groolingen voor openbare werken en oorlog, op enkele posten na, aan- genomen. WEENEN, 28 Januarij. De Pol. C'orr. meldt uit Konstantiuopel: Tot gisteren middag had de Porie nog geen officieel berigt van de onderteeke- ning der preliminaire». Dit oponthoud moet waarschijnlijk worden toege schreven aan de verplaatsing van het Russische hoofdkwartier naar Adria- nopel, waarheen de Turksche gevolmagtigden zich moeten begeven en alwaar de onderteekening zou plaats hebben. Naar men verneemt, zijn de Russische voorwaarden zoodanig gesteld dat zij groote ruimte voor inter pretatie en dus vooruitzigt op langdurige onderhandelingen opleveren. LONDEN, 28 Januarij. In het lagerhuis heeft sir Stafford Northcote bij de toelichting der crediet-aanvrage den toestand geschetst. De grondslagen voor den vrede zijn nog niet officieel medegedeeld, en cr is nog geen wapenstilstand geteekend. Naar hetgeen intusschen omtrent de genoemde grondslagen bekend is, hebben zij eene zeer uitgebreide strekking en moeten zij aanleiding geven lot quaesliën, die op een congres belmoren te worden behandeld. De regering verlangt van het parlement een votum, hetwelk voor haar een votum van vertrouwen zal zijn, ten einde zij als dan,.in alle opzigten gesteund, op hel congres kan verschijnen. Lord llartington was van gevoelen dat, aangezien een votum van vertrouwen verlangd wordt, de discussie behoort geschorst te worden tot Donderdag. De minister had cr niets legen en hiertoe werd besloten. LONDEN, 28 Januarij. Hoogerliuis. Lord Derby geeft ecnige ophelderin gen. welke hoofdzakelijk nederkomen op het volgende: «Ik diende mijn ontslag in ounlat de regering een stap had gedaan welken ik niet goed keurde. Toen de maatregel, waartoe zij besloten had. was ingetrokken, heb ik mijn verzoek om ontslag teruggenomen. Engeland verlangt, gelijk andere mogendhedengehoord te worden bij de cindregeling." LONDEN. 29 Januarij. De Daily News verneemt dat lord llartington de onvoorwaardelijke verwerping van de crediet-aanvrage zal voorstellen. In verscheidene steden werden gisteren vele liberale manifestatiën tegen het regeringsvoorstel gedaan. In de aangenomen resoluiiën wordt verklaard dal hel verlcenen van hel crediet een bezwaar voor het land en een gevaat' voor den vrede van Europa is. LONDEN28 Jannarij, lieden wordt een brief van Gladstone openbaar gemaaktw aarin de crediet-aanvrage wordt afgekeurd en de natie en het parlement aangezocht wórden haar te bestrijden. LE1DSCHE SCHOUWBURG. „Vrouwenkrijg", blijspel in 3 bedrijven, door Scribe en Legouvé. Vertaling van Pierre L. Cocheret, en „Eirokodlllcntranen", blijspel in 1 bedrijf. Een stampvolle zaal verwachtte gisterenavond de wederoptreding van I Mevr. de Vries, na het ongeluk hetwelk haar overkomen is. Toen zij ver scheen werd zij niet alleen met uitbundige toejuichingen, maar ook met een prachtige bouquet begroet Het opgwoerde stuk is aardig en onderhoudend. Het behoort tot de Salon stukken. door een klein sezelschap gemakkelijk te spelen, en stond in vroeger jaren op het Repertoire van den Amslerdamschen Salon de Variétés van Duport. In die dagen was Mevr. Kleine-Gartman nog niet de gevierde tragédienne, die zij nu is. maar was zij nog heffe hare eerste lauweren te verdienen. Een der rollen in welke zij toen uitblonk, was die van de Gravin d'Autieval in bovengenoemd blijspel dal toen «Vrouwenliefde en vrouwenlist" heette. In het Fransch is de titel «Bataille de dames" zeker gracieuser dan de Holiandsche équivalenten. De herinnering aan dat ver leden onzer eerste tooneelkunstenares heeft ons wellicht een wederopvoering van dit s uk bezorgd. Mevr. de Vries speelde thans de Gravin d'Autreval, en wij mogen gerust zeggen met groot succes. Zij had zich volkomen ver- eenzelvigd met het karakter dier lieve, edele en tevens zoo slimme dame

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2