1' kl..- thans bij de ar: illerïe-slapel- en constructie-magazijnen werkzaam; lot magazijnmeester der constructie-magazijnende 1* luit. C. de Kort, magazijnmeester der artillerie 2C kl., thans in die betrekking dienstdoende bij de artillerie-, stapel- en constructie magazijnen. De eerste kamer hee't heden de aanhangige wets-onlwerpen, waar onder tot onteigening voor een spoorweg Winterswijk naar de Pruissische grenzen, aangenomen. Het ontwerp tot herziening der kiestabel werd na eenige discussie en 11a uitvoerige verdediging door den minister van binnen- landsche zaken met 24 tegen C stemmen aangenomen. De kamer is op recès gescheiden. In de beden gehouden zitting van den boogen raad zijn beëedigd als procHreur-generaal bij bet gcregtshof te 'sGravenhage jlir. mr. A. J. Th. II. van den Ilergli, laatstelijk procureur-generaal bij bet geregtshof te 's Ilerlo- genbosch. en als raadsheer in laatstgemeld regtscollegie mr. J. van ltrakel Schimmel, laatstelijk raadsheer in het geregtshof te Leeuwarden. mJITKM.AMlSCIIK HKItlGTKN. K li K 1, A LONDEN, 24 Januarij. De vice-minister voor Indië, heelt in het lagerhuis voorgesteld eene commissie te benoementen einde onderzoek te doen of het wenschelijk is in Indië openbare werken te doen aanleggen met gelddoor eene daartoe uitgeschreven leening verkregen. Na eenige discussie werd het voorstel aan genomen, onder voorwaarde, dat die commissie tevens onderzoek doen zou naar de financiële resultaten van openbare werken in Indië en naar de mogelijkheid om door het aanleggen van zulke werken hongersnood in Indië te voorkomen. In het lagerhuis heeft gisteren de heer Northcole medegedeeld dat hij in staat was te antwoorden op het den vorigen dag door den heer Dillwyn gedaan verzoek om inlichting omtrent de particuliere mcdedeeling van de koningin aan den keizer van Rusland. H. M. had het volgend telegram aan den keizer gerigt: »Ik heb een regtsireeksche uitnoodiging ontvangen van den Sultan, die ik niet onbeantwoord kan laten. Daar ik uw opreg- ten wenscli naar vrede ken. aarzel ik niel, u dit feit mede te deelen, in de hoop dat gij de onderhandelingen bespoedigen zult voor het sluiten van een wapenstilstand, welke door een eervollen vrede zal worden ge volgd". De heer Dillwyn vroeg, of op dit telegram een antwoord was ontvangen. De minister antwoordde hierop, dat het antwoord van den Sultan, alsook de mededeelingen van Rusland, van een persoonlijken en regtstreekschen aard waren en dus niet aan het parlement konden worden overgelegd. ,r Naar men aan de Daily Telegraph uit Weenen meldt zou Rusland er zich niet tegen verzetten dat de punten van het vredcs-tractaat, die van algemeen belang zjjn voor Europaaan liet oordcel eener conferentie wer den onderworpen. Met liet oog hierop zou Rusland, den raad volgende vafi-' Rismarck, vooraf zekerheid trachten te verkrijgen omtrent de meerderheid in eene conferentie en Oostenrijk naar zijne zijde willen overhalen, opdat het op den steun dezer mogendheid evenals op dien van Duitsehland zou kunnen rekenen. Daartoe worden onderhandelingen gevoerd tusschen Oos tenrijk en Rusland, welke door Rismarck zooveel mogelijk worden in de hand gewerkt. Dezer dagen is in het Fitz-William-museum te Cambridge door den prins van Wales met de gebruikelijke plegtigheden een standbeeld onthuld van den prins-gemaal. Vóór de plegtigheid een aanvang nam werd den kroonprins een adres overhandigd van den senaat der hoogeschool van Cam bridge, waarin de door zijn vader aan het algemeen welzijn bewezen dien sten dankbaar erkend worden. Het standbeeld is een der beste werken van den overleden beeldhouwer Foley. Het beeld stelt prins Albert voor in het kleed van kanselier der hoogeschool en in een redenaarshouding. De lieer Stanley is te Folkestone aangekomenalwaar de burgemeester en de leden van het gemeentebestuur hem verwelkomden. Terstond vertrok Stanley naar Londen, waar hij aan het station te Charing Cross ontvangen werd door lal van vrienden. Het bestuur van het kon. aardrijkskundig genootschap besloot een deputatie naar den beroemden reiziger af te vaar digen. hem welkom te heeten in Engeland en hem uit te noodigen voor de leden van het genootschap een voordrag! te houden over zijn nasporingen en ontdekkingen in Midden-Afrika. Berk'ten uit New-York maken melding van het faillissement van ver scheidene handelshuizen, zoowel te New-York als in andere voorname ste den van de Vereenigde Staten. FftAN&RIJ H. De algemeene raden moeten volgens de wet den tweeden Maandag na Paschen geopend worden. Dit jaar zou dit op 29 April zijn. Daar de we reldtentoonstelling 1 Mei geopend wordt en de beide kamers bij die gelegen heid belmoren bijeen te zijn, zoo zal de regering voorstellen dit jaar de algemeene raden 7 April bijeen te roepen. De kamers zouden 6 April uit eengaan en 29 April weder bijeenkomen. Men verwacht geen oppositie te gen dit voorstel. De Temps deelt het volgende mede omtrent de gemeentelijke verkie zingen op Corsica, liet arrondissement Ajaccio telt 80 gemeenten. Daar onder zijn er 44, alwaar de republikeinen geheel of voor het grootste ge deelte hebben gezegevierd. In 2 gemeenten had ieder der partijen een gelijk aantal stemmen verkregen. In 22 hebben de Ronapartisteu de meerderheid op zich vcreenigd. In 12 gemeenten is nog niet gestemd. Te zamen heb ben de republikeinen 22 gemeenten gewonnen. In de stad Ajaccio zijn de republikeinen roet 1145 van de 11(30 stemmen gekozen. In de Morgue te Parijs isonder de leiding van den booglcernar Bropardel, een praclische cursus van medicina forensis geopend. Op den paardenspoorweg van de Place du Trone naar Monlreuil-sous- Dois heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Bij den overgang op den ceintuur-spoorweg aan de rue d'Avron schrikten de paarden door het gefluit van eene aankomende locomotief en begonnen te steigeren, met het gevolg dat het rjjtuig. niet in tijds uit den weg kunnende komen, eenige meters ver door de locomotief werd weggeslingerd en verbrijzeld. Een der passa giers werd letterlijk onthoofdde koetsier verpletterdden conducteur werden de beide beenen boven de knie doorgesneden terwijl een jeugdig passagier eene ligle verwonding kreeg en de andere, zijnde eene onderwij zeres in de muziek, met den schrik vrijkwam Op den trein tusschen Marseille en Lyon stond Zaturdag avond een meisje van vijf jaren tegen het portier te leunen terwijl de trein in volle vaart was. Eensklaps schiet de deur open en liet kind valt op den weg. Onmiddellijk daarop verdwijnt nog eene gedaante door het portier: het was de moeder. De onthutste reizigers konden eerst aan het eerstvolgend sta tion kennis geven van het gebeurde. Toen men aan het opsporen ging, vond men op de plaats waar de moeder uit den trein gesprongen was, slechts eenige bloeddroppelendoch weldra vernam men dat zij zich op een naburige hoeve bevond. Zij was bij den sprong deerlijk gekwetst geraakt en een uur tijds bewusteloos gebleven: toen zij uit hare bezwijming ont waakte, voelde zij de omhelzingen van laar kindje, dat ongedeerd was gebleven. De nieuwe internationale lijn van Perpiguan naar Barcelonadie Spanje met Frankrijk moet verbinden op de kust van de Middellandsche Zee. is den 20"en Jannarij ingewijd geworden. De Fransche trein is om 10.45 uur 's morgens van Perpignan vertrokken, heeft een oogenblik gestopt te Banyuls, is toen de 800 meters lange tunnel doorgegaan en op Spaansch grondgebied te Porlbou aangekomen, waar de Spaansche autoriteit de Fransche afge vaardigden ontving. De lijn is den 23""' Januarij voor de reizigers ge opend geworden. §P1NJE. Betreffende de huwelijksplegtigheid des konings wordt o. a. het volgende berigt: De kerk van Atocha, in welke de plegtigheid plaats had, was zeer rijk versierd, met rood fluweel, waarop de wapens van Spanje geslikt wa ren, behangen en met kostbare tapijten belegd. Ter linker zijde van het altaar stonden de leden van het corps diplomatique en de grandes van Spanje; ter regtcr zijde waren de koning en de koningin gezeten in fauteuils van wit met goud geborduurd satijn; tegenover het koninklijk gezin, de waardigheids bekleders vau hel hof en de buitengewone afgezanten der vreemde mogend heden. De koning was in groot uniform vau kapitein-generaal. De jonge koningin droeg een wit satijnen met kant versierd kleed en een hoofdwrong van ongemeen groote paarlen. Koningin Christina, 'skonings grootmoeder, was mede ir. het wit met goud en evenzoo de infantes, die zich echter met natuurljjke bloemen hadden getooid. De dienst geschiedde door den aarts bisschop van Sevilla. Na zijne toespraak stond koningin Mercedes op en wierp zich iu de armen harer ouders, welk aandoenlijk tooneel de aanwe zigen zeer getroffen heeft. Na de plegtigheid verlieten de genoodigden dë kerk. om den koning ten paleize op te wachten, lie opgewondenheid in de straten, waar zich de van heinde en ver toegestroomde menigte letterlijk verdrong, was onbeschrijfTI:. De bloemruikerswaarmede de grond voor de rijtuigen der jonggeh w.len werd bedekt, werden bij duizenden geteld. De feesten zullen tot 27 J.;o. duren. tilllTICHLAND. Door den buitengewoon hoogen stand der Roer is groote schade aan- gerigt in de nabijheid van de oevers dier rivier, In de lihein-Zeilwordt medegedeeld dat 22 coaksovens, gelezen in de nabijheid van Mulheim, door het grondwater plotseling werden uitgedoofd. De werking van het opstij gende water, toen dit groote vuurhaarden dier ovens bereikte, was geducht. Met donderend gebulder sloegen de zware gebouwen uiteende stevige ijze ren deuren, welke de toegangen tot die ovens afsluiten, werden hoog in de lucht geslingerd. REILAND. Volgens officiële Russische berigten had de overwinning van generaal Gttrko in den strijd bij Philippopel van 15. 10 en 17 Januarij veel meer beteekenis dan uit het eerste berigt kon blijken. Gttrko streed tegen de gcheele legermagt van Suleiman-pachater sterkte van 40000 man, en door Suleiman-pacha zelf aangevoerd. Na den strijd van den 17"'" was de slag orde van Suleiman-pacha gebroken en zijn leger in twee deelen gescheiden. De Russen maakten 97 stukken geschut buit. De helft van het Tttrksclte leger vlugtie den 18"1"1 des nachts in de rigting van Tschanaklschi in het gebergte, de andere helft werd in de rigting van Chaskoi door Skobeleff en Karsoll vervolgd. Osman pacha is van zijn beenwond geheel hersteld en van Kischeneff naar Charkow, de hem aaimcwczen verblijfplaats, vertrokken; 17 Januarjj kwam hij daar met verscheidene andere hoofdofficieren aan en nam zijn intrek in het hotel Bcllevuc. T K K H I.I E. Naar men uit Konstautinopel meldt zouden de Russen reeds Dcmotika, ongeveer halfweg tusschen Adrianopel en Gallipoli, hebben bezet. Indien zij laatstgenoemde plaats mogten willen bezetten, zouden zij Suleiman-pacha zelfs den lerngtogt over zee kunnen afsnijden. Men schrijft uit Weenen aan de \'at. Zeil.: Volgens geloofwaardige berigten. die hier uit de Turksche hoofdstad worden ontvangen, zijn daar gebeurtenissen ophanden, die een togt der Russen naar Konstantinopel vol strekt noodzakelijk zouden maken. Er zijn reeds meer dan 300 000 vlug- telingen uit Rumelië in de stadde regeringloosheid neemt hand over hand toe en wat van buiten komt draagt daartoe bij; regtstreeks en zijdelings, daar het aanschouwen van al deze jammeren het fanatisme van het gepeu pel voortdurend prikkelt. Er staan tooncelen te wachten, als hij de ver-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2