nUITKi\l,AM)SCUl5 UKMGTKN. Van den nieuwen was te Maastricht verwacht men. dat het water nog aan- merkelijk zal stijgen. Naar men verneemt zal de rivier-correspondentie op de Maas worden ingesteld. Door sommige dijkbesturen worden reeds dc noodige voorzorgsmaatregelen genomen tot beveiliging van de onder hun beheer staande dijken. Een aantal (348) gouden munten, onlangs te Nordoog in Oost-Friesland gevonden en dezer dagen te Einden verkocht, hebben te zamen ongeveer 5000 mark opgebragt. Daaronder werd voor 13 goudguldens van Udo van Norden (overl. 1433) 2011 mark betaald. De écu d'or van .lobann v. lleins- berg, bisschop van Luik (1419-1455) bragt 200. die van .lobann v, Wese- mael 351 mark op. De eerstgenoemde is gekocht voor hel kon. munt kabinet te 'sGravenhage, door den heer Hooft van Iddekinge. Vele andere munten hraglen naauwelijks den goudprijs op. 's GRAVENllAGE. 24 Januarij. Tol burgemeester der gemeente Winsum is benoemd de heer E. Wierda. Aan den heer inr. 11. P. Cleveriuga Jzn. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanlonregter te Appmgedam. De lieer M. P. Troelstra. thans ontvanger iter directe belastingen te Sas van Gent. is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Texel. De luit. ter zee 2' kl. W. E. Hazenberg, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld, en de luit. ter zee 2' kl. W. A. Mouton wordt geplaatst aan boord van het ramtorenschip Koning der Nederlanden. De eerste kamer hield heden eene zitting. Vier aanhangige wets ontwerpen. waaronder dat tot herziening der kiestabel, zijn tegen morgen aan de orde gesteld. De lieer Targetlaatstelijk buitengewoon gezant en gevoltnagligd mi nister van Frankrijk bij hel Nedcrlandsche hof. is heden middag per trein van 12 tl. Tm. per (loll, spoor naar zijn vaderland teruggekeerd. De mi nister van liuiieiilandsche zaken, baron van llceckcren van Keil. met den secretaris-generaal bij dat departementde lieer Zilcken baron de Posson adjudant van Z. M. den koning, het geheclc personeel der Fransche legatie, zon mede de hoofden en attachés bij andere vreemde gezantschappen hier ter stede waren aan liet station te zamen gekomen om den afgetreden ver tegenwoordiger der Fransche republiek den afscheidsgroet te brengen. - Heden is onverwacht een man aan wetenschap en maatschappij ont vallen, wiens verlies zeer gevoelig mag heeten: de geleerde P. Bleeker, de beroemde ichtyoloog, die in bet door hem zoo geliefkoosd vak zooveel licht over den Indischen Archipel heeft doen opgaan en zich door tal van andere bemoeijingen zoo verdienstelijk heeft gemaakt, is heden ochtend plotseling overleden. Dezen morgen is uit het water aan den Zwarteweg alhier levenloos opgehaald de slafmuziekaul K.paukist en trompettist bij de kon. militaire kapel. Het is nog onzeker of hij door zelfmoord een einde aan zijn leven heeft gemaakt dan wel in de vaart is gevallen en verdronken. KNCEbANb. LONDEN, 23 Januarij. De om haar liefdadigheid zoo zeer geachte barones Burdett-Coutts heeft van den heer Layard uit Konstantinopel liet volgend telegram ontvan gen: »De nood is hier zeer groot en het getal vlugtelingen, dat hulp en onderstand vraagtneemt dagelijks toe. Geld en levensmiddelen zullen uiterst welkom zijn." Bij het «Stafford House Committee" zijn van eene dame eenige'kostbare juwcelen en stukken echte kant ontvangen, om ten behoeve van de noodlijdenden in het Oosten te worden verloot. De aandeelen in deze verloting worden als om strijd genomen. Elk lot kost een guinje. F K A N It K l«i li- Een voorval, dat dezer dagen te Nantes plaats (had, verwekt veel op zien. De bevelhebber der aldaar in garnizoen liggende troepen heeft aan de soldaten verboden tot nader order het Théatre de Ia Renaissance te bezoeken en als figuranten aan dc opvoering van looiieelslukken deel te nemen. De vertooning. van bet drama "Marceau ou les enfants dc la République" heeft tot dien maatregel aanleiding gegeven. Dit stuk vereisclit de medewerking van soldaten, van de militaire muziek en van eenige cavaleric-paardenen te allen tijde hebben de garnizoens-kommandanten zich bereid verklaard de hun door de schouwhurg-direciiCn gevraagde medewerking te verleenen. In het stuk nu worden de «Marseillaise" en «Ie Chant du départ" gezongen en bij die liederen daverde de zaal van den kreet: «Ieve.de republiek!" waar mede de soldaten en de militate muziekanten moeten ingestemd hebben. Dit heeft den komuiandant geërgerdwant hij spreekt in zijne dagorder van «de hcillooze beginselen", die in het stuk verkondigd worden, en hij schroomt zclts niet het publiek, dat in den schouwburg tegenwoordig was, «de heffe des volks" te noemen. De militaire kapelmeester is met veertien dagen arrest gestratt. omdat hij zijne manschappen de «Marseillaise" heeft laten inedezingen. Eenige dagen later is het stuk op nieuw opgevoerdzon- l der medewerking van het militaire element, maar onder een grooien toe- j vloed van mensehen. onder welke al de leden van den gemeenteraad met den maire. - Er zijn twee comité'» benoemd voor bet opriglen van een standbeeld van Raspail. hetzij te Parijs, hetzij in zijne geboorteplaats Carpentras. ITALIË. De koningin van Engeland heeft, naar men verzekert, de orde van den Kousenband gezonden aan koning Humbert, en bij deze gelegenheid op nieuw haar leedwezen betuigd over den dood van koning Victor Ema nuel, die steeds de trouwe bondgenoot van Engeland was. -- Te Jlologna en Piacenza heelt de weigering van den bisschop om lijk missen voor wijlen koning Victor Emanuel te doen houden, tot oploopen aanleiding gegeven. Te Piazenza werd het bisschoppelijk rijtuig 'door liet gemeen aangevallen en in bet paleis werden glazen ingeworpen De hulp der militaire magt moest worden ingeroepen, waarbij sommige personen ge kwetst en eenigen in hechtenis genomen werden. Dc hoofdkerk wordt door de troepen bewaakt. Men leest in een blad van Turijn: «Zeer overdreven geruchten liepen hier dezer dagen omtrent dc door Victor Emmanuel nagelaten schulden. Naar wij van geloofwaardige zijde vernemenbestaan deze schulden enkel in een leeuing van 15 millioenwelke twee jaren geleden met een bank te Turijn is gesloten. Meer dan 7 millioen is hierop reeds afbetaald en men heeft reeds voorzien in de spoedige delging van de nog overblijvende schuld, door aflossing in termijnen." DII ITSVH LAK Dezer dagen heeft de keizer in een plegtig gehoor ontvangen den ge zant des konings van Hawaii (der Sandwich eilanden). Dc koning heeft het verlangen te kennen gegevenin regtstreeksch diplomatiek verkeer met het Duitsche rijk te komen. Er zal een handels en scheepvaartverdrag tusschen de beide staten worden gesloten. De heeren ReichenspergerWindthorst en Bruel hebben ieder, namens het centrum van het huis van algevaardigdeneen voorstel ingediend. Dat van den heer Reichensperger heeft ten doel, de regering te verzoeken, de noodige maatregelen te nemen ter voldoening aan het adres van graaf Droste zu Vischering en een aantal andere katholieken ter zake van het godsdienst onderwijs op de openbare lagere school. Dat van den heer Windthorst dient, om ingeval het voorstel-Reiehensperger wordt verworpen, aan het bezwaar der adressanten in zoover tegemoet te komen, dat de kinderen niet vcrpligt zullen zijn de lessen in de eodsdienst bij te wonen, wanneer er naar het oordeel hunner ouders geen kerkelijke waarborg bestaat dat dit onderwijs wordt gegeven in den geest der r. k. kerk. Het voorstel van dr. Bruel heeft ten doel, ingeval ook het voorstel-Windthorst wordt afge stemd. voor dc kinderen althans vrijstelling te verkrijgen daar waar de normale waarborgen ten opziglc van zuiver r.-k. godsdienst-onderrigt ont breken. Uit Darmstadt worden nog eenige bijzonderheden medegedeeld ten op- zigte van de verduistering van gelden, die aldaar heeft plaats gehad door i den kassier der amortisatiekas. Jarenlang heeft dit misbruik geduurd, het- i welk eerst tegen het einde van het vorige jaar is ontdekt. Het blijkt dat niet 118.000, maar 188,000 mark als borgtogt in beslag zijn genomen. Of daarmede de ontbrekende gelden gedekt zullen kunnen worden, is nog niet bekend, want tot heden weet men het juiste bedrag der verduisterde gelden nog niet. Verscheiden bankiers, te Darmstadt gevestigd, zijn in de zaak betrokken. Door tusschenkomst van hen werden zeer aanzienlijke sommen, behoorende aan dc schatkist, gebezigd tol liet sluiten van bclceningen, enz. Uit de beraadslagingen, over deze aangelegenheid in de tweede kamer ge houden, is gebleken dat de directeur der amortisatiekas, zoomede de minis ter van financiën en de verscliillende ambtenaren onder hen belast met de controle der boeken door den bedoelden kassier gehouden, in dit opzigt ge durende een reeks van jaren bun pligt hebben verzuimd. Te Keulen heelt men bij een 200-tal winkeliers eet- en drinkwaren gehaald, om die aan een scheikundig onderzoek te onderwerpen. Reeds zijn omstreeks 50 vervalschingen ontdekt. Te Unruhstadt. nabij Griinberg, is de trichinen-ziekte uitgebroken. Reeds vier personen zijn er aan overleden. Sedert geruimen tijd merkt men op, dat dc vroeger beslaande aan drang om dienst te nemen bij de marine derwijze heeft opgehoudendat in verschillende takken van deze dienst 111 meer of minder mate en in sommige een groot gebrek aan manschappen is. Ten einde hierin zoo mogelijk ver betering te brengen, heeft men onlangs een krachtige aansporing tot dienst neming bij dc marine openbaar gemaakt Het gebrek aan voldoend perso neel wordt niet slechts bij de mindere rangen waargenomen, maar het be staat ook bij de zoodanigendie bestemd zijn om de officiersrangen te bekleeden. -- Het comité der te Geneve gevestigde internationale vereeniging voor Zondagsviering heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor een geschrift van ongeveer 300 bladz. duodecimo-formaat, bevattende in verhalenden vorm (biographienovelle, enz.) eene voorstelling van de treurige gevolgen van hel gemis der Zondagsrust, inzonderheid met bet oog op ambtenaren en personeel bij openbare instellingen. Er zullen minstens 3000 fr. voor be- kroomiigen beschikbaar worden gesteld, niet dien verstande dat de eerste prijs niet minder dan 2000 fr. zal bedragen. De antwoorden moeten zjjn geschreven in hel Fransch, Eugelsch, Duitsch of Ilaliaanscli en worden vóór half December 1879 ingewacht. Bij Izanto in het Zempliner comitaat, in Hongarije, werd de diligence op 3 Januarij jl. aangehouden. De postillon, niet willende gehoorzamen aan het bevel, door de roovrrs gegeven, om stil te houden, kreeg een kogel door het hoofd en de 14000 II., welke zich in het voertuig bevon den. vielen den roovers in banden. Het geregtclijk „onderzoek, hetwelk hierop werd ingesteld, bragt aan liet licht, dat dc vrederegter, te Izanto gevestigd, de aanvoerder der roovers was geweest. UII§LA1VD. In het Jonrti. de St. /'él. leest men liet volgende: Reeds bij het eerste telegraphische herigt omtrent den wensch der Porte naar onderhandelingen hebben wij voor een overdreven optimisme ten aanzien van den nuhijzyti- den vrede gewaarschuwd. Het initiatief der Porie was namelijk door lord Derby aan de hand gedaan, niet om een terrein te geven, waarop de oor logvoerende partijen nader tot elkander zouden kunnen komen, maar om aan Engeland van den aanvang af aan de gelegenheid Ie verschaffen zich in de onderhandelingen te kunnen mengen. Een wapenstilstand kan slechts gesloten worden, nadat overeenstemming over de vredes-preliminai- ren verkregen is. Nu verklaart het Ëngelsche kabinet, dat het slechts een vrede erkennen kandie door Europa's medewerking tol stand grbragt is.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2