vervolg worden waargenomen door prof. C. K. Hoffmann, van Leiden, ter wijl de lieer I». van Haren Noman. eveneens van Leiden, tot conservator der aan de vereening behoorende verzamelingen benoemd werd. Tot leden der redactie van bei tijdschrift der vereeniging werd gekozen dr-. Hubrecht. van Leiden en dr. Everts van .s llage. Met enkele woorden werd ook de toekomst van liet Zoölogisch station besproken. Weinige daaen geleden werd het tweede jaarverslag aan de talrijke belangstellenden, waarin zich deze jonge inrieting reeds verheugtverzonden. Daaruit blijkt ten duide lijkste, dat hel station hoe langer zoo meer in een behoefte voldoet. Gedu rende den algeloopcn zomer maakten elf zoölogen voor korteren of langeren tijd er eebruik van. terwijl de vrij volledige verzameling dreggen, sleepsta- ven enz., waarover het slation beschikt, uitmuntende diensten bewezen op hel veert iendaagsche Noordzeclogtje met de Ylissingsche loodsschoener n". 10. MUITUNI.ANUSCIIH MUMIGTUN K X 8- E I, X X li. LONDEN, 22 Januarij. Volgens beriglen uit de Kaapstad heeft de Kaffer-opstand zich tot de Gaika s uitgebreid en is een groot deel van den stam der Satidilli's mede in opstand gekomen. Hel escorte van de post op den Keiweg was aangevallen en had de vlugt moeten nemen. Den volgenden dag echter was bet escorte versterkt en de vijand bad toen na een scherp gevecht moeten wijken. William Jacksondie den moordaanslag heelt gedaan op den juwelier Eugene Hamburger, heelt zich Zondag, na de kerk bezocht te hebben, op hel kerkhof door het hart geschoten. Men vond in zijn zak de bekentenis dat hij de moordenaar was. Aan het behoud van het leven van den heer Hamburger wordt gewanhooptdaar de puntkogel nog niet uit zijn hoofd is weggenomen. Donderdag avond voelden de ingezetenen van Londen, die in de buurt van de Havmaikei wonen, een schok als van een aardbeving. Op den hoek van Pantotstreel tegenover den zilversmidswinkel van de lieeren Garrard was een nieuw blok huizen van graniet, baksteen en ijzer zes verdiepingen hoog opgetrokken. Om eli uur 's avonds stortten deze reusachtige gebouwen plot seling in. liet aangrenzende huis. waardoor hei aan de Hay market grenst, overstelpende en medeslepende. Dit huis was een oesterwinkel. De bezoe kers en de bedienden hoorden eenklaps vreemde geluiden en een angstwek kend gekraak: stof vloog uit de muren en een groote barst toonde zich in den muur, juist boven de toonbank. Allen snelden den winkel uit en ont kwamen even bijtijds. De eigenaardie nog spoedig zijn geldtrommcl was gaan halen, werd in het puin begraven en gedood. Op de Theems heeft eene botsing plaats gehad tusschcn de stoomboot Benbow, komende van Rotterdam, en hel stoomschip Ostrich, komende van Londen. De Benbow werd zwaar beschadigd en de Ostrich zonk on middellijk. Een officier van de kon. artillerie en een vrouwelijke passagier kwamen in de golven om, en twee stokers werden ernstig gewond. Later zijn nog de lyken van twee passagiers uit de voorste kajuit te voorschijn gebragt. De naald van Clopatra, gesleept door de boot Angliais in den Theems aangekomen. F R AKKRIJ K. De zitting van de kamer van afgevaardigden van Maandag was weder zeer onstuimig, ten gevolge van het reeds vermelde voorstel van admiraal Touchard. tot verandering van het reglement van orde in dien zin dat twee derden der uitgebragte stemmen vereisclit worden cm eene verkiezing nietig! te verklaren. De strijd liep voornamelijk tusschen Gambetta en de Cas-' sagnac. Onder voortdurend protest der Bonapartisten verklaarde de lieer' Gambetta dal dc minderheid slaatsch en afhankelijk was gewordendoor de schandelijke praktijken van het kabinet van 16 Mei, dat zij niet verdra gen kon dit te hoorenen dat, indien zij beweerde, dat de meerderheid, die verreweg het grootste aantal der officiële candidaten had toegelaten niet onpartijdig was geweest, zij de waarheid een slag in het aangezigt gaf. Allen, zeide hij, waart gij officiële candidalenallen hebt gij de ambtenaren tiageloopen om hun steunBaragnon had onder het bewind van Thiers een verkiezing doen vernietigen om ééue handleekening van een maire onder een verkiezingsbillet. Dat beginsel heeft de meerderheid niet toegepast. Met zulke precedenten heeft men gebroken. Gij weet zeer goed. dat al de verwijten legen de meerderheid zonder eenigen grond zijn. Het is nog lijd uw voorstel in Ie trekken. De nietigverklaring van sommige officiële candidalen is niet de schuld der meerderheid. Gij weet zeer goed dat het aannemen van uw voorstel een beleedtging zou zijn jegens de vo rige beslissingen der kamer. De Cassagnac kwam daarna aan het woord: Gij hebt. zeide hij tot de linkerzijde, alle regeringen weggejaagd. Een staatsgreep ging van ons uit. maar wij kregen absolutie van het algemeen stemregl. Gij deedt op 24 Februarij en op 4 September een aanslag tegen de gevestigde regering, en sij hebt nooit absolutie gevraagd. Uw parle mentarisme is "force brutale." Gij zijl de meerderheid, bedien u van uw kracht, maar kom ons niet vertellen dat gij het monopolie hebt der mora liteit. Wij waren officiële candidalen der legering: gij waart officiële can didalen van lengen en laster; gij zijt niet bevoegd te regeren: gij zijt en blijft een factie. Bij stemming werd het voorstel ten slotte als begraven. Maandag is de gewone lijkdienst voor Lode wijk XVI gehouden. In de Rércil en de l'enple., organen van het kamerlid Duportal, zyn met het oog daarop artikelen verschenen, waarin het onthoofden des konings als eene daad van geregtigheid wordt verheerlijkt, waarvoor aan het voorgeslacht hulde moet worden gebragt. Daarop is in het blad van Gambetta een brief openbaar gemaaktdoor den ultra-radicalen heer Duportal kort na den coup d'éial uit de gevangenis aan Napoleon UI geschreven, waarin hij met de grootste onderdanigheid om eene betrekking verzocht. De Academie des Sciences te Parijs heeft twee verdienstelijke leden verloren, de hh Becipterel en Kegnault. De eerstgenoemde heeft zich vooral door 'zijn onderzoekingen en geschriften omtrent de warmte bekend ge maakt.Dc heer Kegiiault is een tijdlang als hoogleeraar in de natuurkunde werkzaam geweest en was daarop directeur der porseleinfabriek te Sèvres. Door zijn hoogst naauwkeurige methode van onderzoek heeft hij der we tenschap groote diensten bewezen. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat eenige struikroovers den 2'"° Jan., vóór middernacht, zekeren Alexander Parisi uit het hart van Palermo in een rij tuig hebben medegevoerd, en zulks in tegenwoordigheid van vrienden en bloedverwanten. Zij lieten den man eerst, ua een ellendig verblijf in eene bergspelonk.elf dagen later tegen betaling van 10.000 lira's in goud of 57.000 Ttra's in papier, weder lus. Dit bedrijl heeft de gelieele bevolking weder in 4e grootste ongerustheid gebragt. TURK IJ E. Het getal vliiglelingendat gaandeweg te Konstanlinopel aankomt, is zoo groot dat men er mede verlegen is. Men weet geen raad om die dui zenden menschen te voeden. Door een Engelsch comité worden duizenden porties soep uitgedeeld, maar die hulp is ontoereikend. Het is thans in de hooldstad vinnig koud; de sneeuw ligt een voet hoog op de straten. Volgens beriglen ie Bucharest ontvangen zijn de Russen thans in het bezit van Adriauopel. Het bevestigt zich. dat kort nadat de Turken de plaats hadden ontruimd, omdat zij uit een strategisch oogpunt onhoudbaar werd geacht, de Russen baar binnentrokken zonder een schot te lossen. Men beschouwt liet als waarschijnlijk dat generaal Gurko een logt naar Gallipoli zal maken. Men gelooft dat grootvorst Nikolaas reeds te Adriano- pel is aangekomen. Men verwacht dat Suleiman-pacha zal trachten zijne troepen, die als het ware afgesneden zijnover zee naar Koustaniinopel te brengen. Men leidt dit af uit een berigtdat de gouverneur van Drama, een stad in het vilayet Salonika en omstreeks 30 kilometer noordelijk van de golf van Ka- wala gelegen, naar Konstantinopel zond. dat aldaar 3000 gewonden van Suleiman pacha's leger aangekomen waren. Dc moeijelijkheden voor Turkije zijn nog vermeerderd. In Thessalië is een opstand uitgebarsten. Turksche en Christelijke familiën zoeken een töevlngl in de citadel van Volo en in Griekenland. Turksche troepen, ter sterkte van 800 manzijn tegen de opstandelingen opgetrokken. Een officieel Russisch berigt uit Kesanlyk deelt eenige bijzonderheden mede omtrent hel gevecht, dut aan de bezetting van Philippopel door de Russen voorafging; de grootste moeijelijkheid voor de aanvallers leverde de inet drijfijs bezette Maritza op, welke op enkele plaatsen door dc infanterie doorwaad moest worden, doch de stad zelve viel nagenoeg zonder verliezen in hunne handen. Bij het verschijnen der eerste cavalerie in de stad, ga ven de Turksche troepen zich bij dc invallende duisternis geen rekenschap van het aantal der vijanden cn vliisltcu zij uit de stad. Philippopel ont kwam daardoor aan het lot van Tartar-Bazardjik en andere plaatsen, die voor een groot deel een prooi der vlammen werden. PER TELECMAAF. KONSTANTINOPEL22 Januarij. Eene officiële kennisgeving maakt de opening der onderhandelingen over den vrede bekend eu zegtdalvoor liet geval dat ze mogten mislukken, maatregelen genomen zijn voor eene verdediging tot het uiterste PARIJS, 22 Januarij. In den heden gehouden ministerraad is voor goed de verandering in hel personeel der ambtenaren van het openbaar minis terie vastgesteld. Vijl procureurs-generaal zullen ontslagen en verscheidene verplaatst worden. De kamer heeft de beraadslaging over hel ontwerp tot het verleenen eener amnestie wegens dru' persvergrijpenenz. sedert 16 Mei tot 14 December, tegen Donderdag aan de orde gesteld. ATHENE. 22 Januarij. Hel ministerie heëft zijn ontslag aangeboden. Men gelooft dat Comouudouros belast zal worden met het vormen van een nieuw kabinet. LONDEN, 22 Januarij. In hel lagerhuis heeft de heer Bourke verklaard, dat er niets zekers bekend is omtrent het oprukken der Kussen naar Gallipoli. Sir S. Northcote gaf te kennendat ten gevolge van een regtstreeksch beroep des Sultans op de koningin deze aan den keizer van Rusland per telegraaf heeft dóen wetendatdaar zij zijn ernstig verlangen naar den vrede kentzij aan dat beroep gevolg geeft. Zij hoopt dat eene spoedige wapenstilstand tot een eervollen vrede moge leiden. PARIJS, 22 Januarij. Kardinaal Simeoni heeft eergisteren aan alle pause lijke nuntiussen een protest tegen de troonsbestijging van Humbert als koning van Italië gezonden. PARIJS, 22 JanHarij. De kamer van algevaardigden heeft heden met434 tegen 7 stemmen aangenomen het ontwerp van wel tot bekrachtiging van den alstand van het eiland Sl -Barthélemy door Zweden aan Frankrijk. Met 301 tegen 189 stemmen werd tol niet-toela'ing van den lieer De'ours besloten. Dikwijls komt de vraae bij ons op: hoe is hel toch mogelijk, dat de arbeiders, die iu de open lucht moeten werken en aan alle afwisselingen van ons veranderlijk klimaat zijn blootgesteld nog gezond blijven Men zou werkelijk gaan gelooven. dat die arbeidende klasse van een ander maaksel is. maar wanneer men de doctoren spreekt en anderen, die met hun gezondheidstoestand beter bekend zijn, dan verneemt men helaas, dat er in dien kring oneindig velen gevonden worden, die aan verkoudheid, bronchitis, caiharreu. o( andere aandoeningen van borst en longen lijden. Voor hen is hel werkelijk een zegen, dat de teerkapsnles van GUYOT zijn uitgevondendie door den arbeider gedurende zijn arbeid kunnen worden ingenomen, en die alle borstdrankenpales en siropen vervangen, die hy tehuis zou moeten bereiden en innemen Daarenboven heeft dit geneesmid del het voorrecht vail bijzonder goedkoop te zijn Elke flacon teerkapsnles bevat zestig kapsules. zoodat de geheelc behan deling slechts 6 a 8 centen daags kost. liet is zeker, dat zoowel de goed- koope prijs als de uitstekende uitwerking dier kapsules er veel toe hebben bijgedr gen om dit geneesmiddel de populariteit ie doen verwerven die het tegenwoordig in alle lauden geniet. Tc verkrijgen in de meeste goede apotheken. I X' E t. X I» E -V. In dc laatste dagen is jn dc Lei rise be Courant een strijd gevoerd betref fende het beheer der kerkelijke fondsen van de Ncderduitsche Hervormde gemeente alhier, tusschen een onbekende cn een even onbekend »even be langstellend oud-kerkeraadslid". Nu door laatstgcmelden in dien strijd be trokken wordt ecu Notabel cn met hem het geheele College, is het onver mijdelijk tot zelfverdediging opletreden voor mij, die tot hoden zich voor genomen had aan dien strijd in het openbaar geen deel te nemen. Sedert 1875 en met het oog op eene weldra opentevallen predikantsplaats was men bij het Gollege van Notabelen eenstemmig »au oordeel, dat de be zoldiging der predikanten niet stond in billijke verhouding tot de behoeften j van onzen tijd. Wel was hun bij den beroepsbrief toegelegd eene jaarlijk se ho uitkeering uit de kerkelijke fondsen van 7200, zoo de geldmiddelen I zulks loeiieten, wel was die toelage ook geplaatst op den officieelen of weltelijken legger, die mede bij de Gemeente-Commissie berust, maar toch was in de laatste jaren slechts de helft daarvan uitgekeerd, niettegenstaande

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2