LEIDSCHE COURANT. 1878. DONDERDAG 24 JA NU A RIJ. STADS-BER 1CHT EN. NATIONALE MILITIE. V. J?ü De Courant verschijnt dagelij IsZ«n- ert eestdageu uitgezonderd. De pri/is der Courant is per vierendeel jaart f 3.franco p. p. /8.5Ü, met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad /3.35, franco ji. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.ÖO 'sjaars, Luiten de expeditiekostev. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor S Cents, franco p. p. ij Cents. He prijs der AdvertcnliCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. HEK-IJK. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 24«teo December 1877, n°. 29/1 Provinciaalblad n°. 90), houdende bepaling; van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in dtze provincie, voor het jaar 1878; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. der wet van den 7en April 1869 Staatsblad n". 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder inede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk V, op den 24, 25, 29, 30 en 31 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 19,Jcn December 1877, de letter L, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel hij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, hij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien hij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1878. v. d. BRANDELER, Burgemeester E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19deD Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den l8ten Januari hun 19dc jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1859), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven de» Aslen en He» Sisten ^autiaridat hij ongesteldheidafwezigheid oi ontstentenis van den militieplichtige, zijn vaderof, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete vaan int Voor hen, die verzuimden zich op dc door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 urenop iedcren werk dag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. lllden, 19 Januari 1878. E. KIST, Secretaris. Li IN N EN' L AN DSCIIBK RIGT K .N LEIDEN, 23 Januarij. Vrijdag den 25>tM Januarij a. s.. des namiddags ten 2 ure, zal de heer dr. H. A. Lorentz het hoogleraarsambt aan de universiteit alhier aanvaarden met het houden eener redevoering in het groot auditorium van het akademiegebouw. - Na slechts korte afwezigheid mogten wij gisteren weder het genoegen '•maken de hh. Joseph Cramer, Weidner, Robert en Appy te zien optreden. Drie quarleitenvan Mozarl Op. 10, n". 1, Es dur, van Schumann Op. 41, n°. 1, van Beethoven Op. 18, n1'. 6. door hen gespeeld, vormden het tweede buitengewoon concert door de maatschappij voor toonkunst gegeven. Heb ben wij kort geleden met een enkel woord dezen kunstenaars grooten lof toegezwaaidwij kunnen heden ook niet anders dan onze toen gegeven opinie door deze weinige regels bevestigen. Hun spel, dat gisteren dour een klein, doch uitgezocht publiek ten zeerste werd geroemd, verdient ten volle deze waardering en hunne onberispelijke uitvoering van het zware pro gramma bezorgde het kunstminnend gehoor een genotvollen avond. 'len schrijft ons: Maandag avond, qngeveer zeven urebrak te Nieuw- veen brand uit, die door den feilen wind zoo in hevigheid toenam, dat een twaalftal huizen totaal zjjn afgebrand, onder welke eene flinke boerderij. In eenen stal der boerderij ziet men de verkoolde en verschroeide overblijf selen van zeventien koeijen en een paard. Nog is een paard deerlijk ge brand en verminkt, doch nog levend. Vreemd is het gezigt van hel ge teisterde gedeelte van het dorp. Hier en daar staat een huis, dat gespaard is gebleven, terwijl rondom alles is algebrand. De brand hield aan tot des morgens ongeveer zes uur; na dien tijd kon men eraan denken de rookende puinhoopeu onschadelijk te maken. De toevloed van belangstellenden en nieuwsgierigen is verbazend groot. Door de stoomvaart-maatschappij «Nederland" is, namens A. van Tent en J. C. Fuchs, in hamleu van de Rotterdamsche Lloyd gestort de som van 046.45, zjjnde de netto-opbrengst van de tooneelvoorstelling, ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de equipage van het stoomschip Friesland op 17 dezer Ie Amsterdam gegeven door het civiel personeel van het stoom schip Prinses Amn/ia met medewerking van verschillende artisten. Titsschen het kantoor der Rotterdamschc,telegraal'maatschappij te Helle- voetsluis en liet hooldbureau te Rotterdam zijn proeven genomen met den telephon. De afstand tusschen deze kantoren bedraagt aan landljjnkabels eene lengte van 47000 meter. Dc proeven voldeden goed. Zoowel het ge sproken als hel aangeheveu lied werd dttiileljjk verstaanbaar overgebragt. Het proteslanisch weduwen- en weezenfonds te Amsterdam ontving dezer dagen uit dc nalatenschap van den heer B. het bewijs eener inschrij ving op het Grootboek N W. Schuld, rentende 4 pCt.. groot ƒ3700, om na vrijwording ie dienen tot het stichten van woningen voor weduwen, met de zorg voor jonge kinderen belast. Te Amsterdam is in de Schoutensteeg een diefstal gepleegd ten huize van een bejaard man, een aannemer. De dief moet een zak, waarin zich duizend gulden bevonden, uit eene secretaire gehaald hebben; hjj heeft zich echter van andere stukken van waarde niet meester gemaakt. -- Te Deventer heelt men op de mestplaals op ruim drie decimeter diepte geheel naakt in den grond gevonden de Ijjkjes van twee kinderen. Het is gebleken, dal de kinderen dood geboren waren, en dat de vader op gezag van de vroedvrouw de lijkjes daar ter plaatse heelt begraven. De policie heeft de lijkjes in een kistje op de algemcene begraafplaats leraarde besteld. Uit Meppel meldt men van den 21c" dat het, water in de kanalen en grachten bij den storm nog ruim 1 voel is gerezen. De aandrang is zoo sterk, voorat van den Overijsselschen kant. dat honderden bunders land geheel blank en de spoorbanenvoornamelijk in Frieslandbijna tot aan de rails in zee staan. Te Oldeboorn bestaat het vermoeden dat eene ongehuwde dienstmeid baar pasgeboren kind heeft gedood; vrees voor dc schande zon haar tot deze wanhopige daad gebragt hebben. 's GRAVENHAGE, 23 Januarij. Door den minister van binnenlandsche zaken is benoemd tot 1"«* klerk bij de /Verf. Staatscourant en het Staatsblad F. J. Klcyn. thans klerk bij den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. Door den minister van koloniën zijn de hh. G. H. L. van Oordt. laat stelijk hoofdingenieur, chef van het stoomwezen in Nederl. Indie. thansmet verlof bier te lande. dr. A. C. Oudemans Jr. en F. J. van den Berg, hoog leeraren aan de polytechnische school te Delft, en W. A. M. Piepers, inge nieur voor het stoomwezen in het 3d« district, benoemd, de eerstgenoemde tot voorzittend lid, en de laatstgenoemde lot leden der commissie, belast met het in Nederland afnemen van het vergelijkend examen van hen, die in aanmerking kunnen komen voor de vervulling der vacature van ingenieur 3de klasse van het stoomwezen in Nederl. Indie. Gisteren gaf de heer Fock, 'skonings commissaris in deze provincie, een luisterrijk diner. De buitenlandschc gezantende ministers en verschil lende leden van de eerste kamer der siaten-generaal behoorden lot de gasten. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen jhr. G. J. G. Klerck, voor malig adviseur voor de spoorwegen en end-minister van oorlogmet 431 van de 645 geldig uitgebragte stemmen. De heer I. F. Metzelaar bekwflm 184 stemmen. In de bestuurskamer van den Haagsclien dierentuin werd Zondagavond een buitengewone vergadering gehouden van de Nederlandsche Dierkundige Vere;mging. In het Bestuur der vereeniging zal het vicc-presidinm in het

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1