openbare werken betreffende de verbetering der waterwegen. Frankrijk wordt daarin verdeeld in vijf bekkens van de groote rivieren, welke liet doorstroomen. namelijk de Seine, de Loire, de Rhöne en de rivieren, die lich in de Noordzee uitstortende Maas en de Schelde. Voor ieder dezer gedeelten wordt een technische en administrative commissie benoemd. Deze worden belast met het opmaken van een programma van werken, noodig om de handelshavens en de waterwegen te verbeteren, en daarbij tevens aan Ie geven, in welke rangorde die werken behooren te worden uitgevoerd. Aan dit plan is toegevoegd dat tot verbetering der zeehavens. Bordeaux met zijn wijnhandel. Nantes met zijn suiker, Havre met zjjn katoen en Marseille met zijn granen zijn geen van alle, wat hun inrigting betreft, op de hoogte van de behoeften des tijds. en verbetering is bij alle dringend noodig. Al deze werken zullen een milliard franken moeten kosten, dat is niet. hetgeen de nieuwe spoorlijnen zullen kosten 4 milliarden aan openbare werken. De minister stelt zich voor, dat tien jaren hiertoe voldoende zul len zijn. Een groote leening voor deze openbare werken is hoogst waar schijnlijk. üe Unirers beveelt den senatoren der regterzijde dringend aan. den generaal Ducrot, het slagtoffer der radicalen, te verkiezen lot senator voor het leven, in de plaats van wijlen Aurelles de Paladine. Stanley, de bekende Afrikaansehe reiziger, bevindt zich reeds te Parijs: Zjjn verblijf aldaar zal echter kort zijn. ITALIË. De koningin van Portugal, dochter van Victor Emanuel, en haar zoon zijn den 15llrn Jan. te Rome aangekomen, otn de begrafenisplegtigheid des konings bij te wonen. De koning heeft eene deputatie uit den gemeenteraad te Turijn ten gehoore ontvangen, die hem het verzoek van den raad overbragt, om het stoffelijk overschot van Victor Emanuel te Turijn ter aarde te doen bestel len. De" koning betuigde aan de deputatie zijn innigen dank voor dit be wijs van genegenheid der stad Turijn jegens zpn vader en zijn huis; maar, voegde hij er bij. Rom heelt het lijk van mfjn vader gevraagd, en ik mag niet weigeren. Voor mij en mijne familie breng ik een groot offer, als ik den grafkelder mijner voorvaderen ongebruikt laat en het lijk mijns vaders afsta aan Rome; maar het is een offer, dat ik aan het nationale gevoel breng Door het lijk mijns doorluchtigen vaders aan Rome toe te vertrou wen. bevestigen wij te meer het werk, waaraan hij zijn leven gewijd had. Mijne heeren. zegt aan de stad Turijn, dat ik haar erkentelijk ben. en om haar een klein bewijs mijner dankbaarheid te gevensta ik den degen des konings en de door hem in den onafhankelijkheidsoorlog behaalde medaille aan haar af. De Paus heeft een plegtige lijkdienst voor Victor Emanuel in de kerk van St. Jan van Lateraan, een basiliek, bevolen. TURKIJE. Volgens een schrijven van den Engelschen consul Blunt aan den heer Layard te Konstantinopel is de toestand te Adrianopel nog minder gunstig dan men dacht. De Russen, meldt hij, staan te Kesanlyk en Tatar-Bazar- djik. 7000 vlugtelingen bevinden zich op den weg naar Philippopel en 700 zijn reeds te Adrianopel. De bezetting dezer laatste plaats bedraagt slechts 1000 man. hel aantal kanonnen in de verschansingen 16: echter zijn er 62 aan de stations te Adrianopel en Konstantinopel. De troepen van Suleiman- pacha zijn bij Otlukoi geëchelonneerd in de rigting van den spoorweg. Men schat Suleiman-pacha's troepenmagt. die over den Balkan kwam, op 15000 j man, 3540 ruiters en 22 stukken geschut. Te Varna werden naar Kon stantinopel ingescheept 28 bataillons van 900 manterwijl van Konstanti nopel naar Dedeagatsch 2 bataillons der brandweer, 1400 man sterk, 3500 man landweer, 500 ruiters, 2 veld-batterijen en 22 stuks vestinggeschut overgebragt werden. Op 14 Jan. is een groot gevecht geleverd tusschen Tatar-Bazardsjik en j Philippopelen het werd den volgenden dag hervat. Suleiman-pacha betrok daarop stellingen digter bij Philippopelen beval der bevolking de stad te verlaten. Üe Russen, na Tschirpan bezet te hebben, rukten naar Yeni- Mahalgre op. Ten zuiden van den Balkan heerscht slechts drie graden vorst. De Tur ken. tusschen Philippopel en Adrianopel bijeengetrokken, tellen slechts 50000 man. De Russen hebben te Tirnova een amuniliemagazijn, en te Selvi een kruidmolen opgerigt. Volgens een schrijven uit Adrianopel zou de bevolking van Tatar Bazardjik hare woningen niet willen verlaten, omdat zij de Russen als vrienden beschouwt, liet Turksche gouvernement had den bewoners een korten bedenktijd gegeven; als die voorbij is, wordt de geheele stad ver brand, hetzij de inwoners blijven of niet. Al de steden en dorpen, die de Turken op hun terugtogt verlaten, wacht hetzelfde lot. De Russen hebben, volgens de Pol. Corr., op den Donau een vlot in dienst gesteld, dat uit groote luchtledige jjzeren cylinders is zamengesteld en door cene kleine stoommachine in beweging wordt gebragt. Het vlot is zoo goed mogelijk tegen het drijfijs beschermd en kan telkens 600 man ol 20 wagens te gelijk over de rivier brengen. Bovendien wordt de gemeen schap tusschen de 2 oevers door een aantal booten en sloombarkassen onderhouden. OOIT-INUIE BATAVIA. 14 December. In een telegram uit Kotta-Radja28 November jl.deelt de waarne mende militaire en civile bevelhebber te Atchin het volgende mede; Alles rustic. Van Analaboe geen bijzonder nieuws: gezondheidstoestand aldaar beterend. Radja Telok Semawé heeft additioneele verklaring aangenomen. 28 November aangekomen controleur Samalangan met radja Merdoe. Ge zondheidstoestand stationair: aantal zieken groot, geen belangrijke gevallen. Cholera niet voorgekomen. Sterfte minder. Een telegram van 4 Dcc. houdt in: Gezondheidstoestand gunstig. Beri-beri belangrijk minder. Sterfte min der. Hevigheid koorisen nemen af. Te Samarang heelt zich een feit voorgedaan, dat aldaar een pijnlijken j indruk heelt gemaakt. In den nacht van den 7Jc° dezer is in een der bui tenwijken van genoemde hoofdplaats van Midden-Java, in een buurt waar veel Europeanen wonen, een tamelijk gegoed hadji, wiens huis naast dat I van een controleur bij het binnenlandsch bestuur moet gelegen zijn, door een bende roovers uitgeplunderd. Aan het U. v. M. Indië meldt men, dat op Palembang onder de mi litairen onlangs twee moorden zijn gepleegd Van den ééncn was een sergeant-majoor het slagtoffer en naar men zegt ook de huishoudster van den nog jeugdigen sergeant, die den moord beging. De andere moord was zeer zonderling en had in de can tine plaats. Een sergeant kwam de zaal binnen met zijn hond en met zijn geladen geweer op schouder. De sergeant van orde betoogde hem, dal hij dit wapen niet in de zaal mogt brengen; een ander mengde zich in het gesprek en vroeg, waarloe hij het geneer wilde gebruiken? Om zijn hond dood te schieten, die hem verveelde. De ander zei lagcheud: Wat? jij je houd doodschieten? dal durf je toch niet, daar ben jij niet mans genoeg toe" - - «Mijn hond niet durven doodschie ten. dat durf ik jou wel", was hel antwoord, en de ongelukkige viel, met een kogel bijna a bout portant geschoten regt door de hersens. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ambtenaar ter beschikking van den directeur van financiën G. K. baron van Hogcndorp. Benoemd: tot secretaris van de resid. Probolinggo, de secretaris van de resid. Tegal M. A. C. Herderschee: tot secretaris van de resid. Tegal. de ambtenaar op non-aclivileil R. A. van Slooleu: tot adspir.- ingenieur bij den waterstaat. A. P. Melchior; tot controleur 2C kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, dc l* commies bjj het depart, van financiën jhr. W. J. Th. Hora Siccama; tol 1'" commies op het resid.-kantoor ie Samarang. de ambtenaar op wachtgeld J. A. Kal; tot houtvester 3e kl. bij het boschwezen, de adspir.-houtveslers A. E. J. Bruinsma en J. H. W. Surie. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan de kaplt. der inf. G. J. Beunk en G. S. K. J. Ruempol; aan den 1" luit. der art. G. Feuilletau de Bruyii; aan den lc" luit. der inf. A. G. Pope lier, en aan den mil. ambtenaar 2' kl. H. Gerspach. Vergund: op verzoek, om naar Nederland terug te keerenaan den van het leger aldaar bij dat in Ncd. Indië gedetach. officier van gezondh. 2e kl. dr. J A, van der Stok. Bevorderd: bij de mil. administr.tot kapt.-kwartierm., de 1' lnitt.-kwar- tierm. A. If. Plas. S. van Vuureu. C. J. Borel en G. M. A. Gobée. de twee eerstgenoemden thans met verlof in Nederland; tot lr° luit.-kwartierm.de 2' luit.-kwartierm. H. C. C. van de Ven. PER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 17 Januarij. Officieel wordt uit Schipka bcrigt, dat de Russische voorhoede den 14dtn Jeni-Sagra bezette, dat door de Turken verlaten en in brand gestoken was. ROME, 17 Januarij. De begrafenis-stoet verliet het Quirinaal ten tien ure en kwam aan hel Pantheon ten 1 15. De hertog van Aosta volgde het ljjk. Alle staatkundige uoiabiliteiten deputatiën uit het buitenland en de staats- ligchamen sloten zich aan bij den stoet. Eene ontzettend groote menigte sloeg het treffend schouwspel gade. WEENEN 17 Januarij. De Neue freie Presse bevestigt het berigt, dat Oostenrijk in eene nota, welke Zichy aan de regering te Konstantinopel overhandigde, er tegen protesteerde dat Turkije met Rusland alzonderlijk vrede zon sluiten. Oostenrijk raadt de Porte af Ruslands vredesvoorwaar den aan te nemen, daar Oostenrijk, als garant van het tractaat van Parijs en met het oog op zijne belangen, blijft vasthouden de steeds voorgestane meening, dat het sluiten van den vrede een Enropesche zaak is. Gelijke verklaring werd gedaan door den gezant van Engeland bij de Porte en tezelfdertijd overhandigde lord Loftiis eene nota van gelijken inhoud te St. Petersburg. Oostenrijk deed dezen stap te St. Petersburg niet mede. ST. PETERSBURG, 17 Januarij. Volgens de lieden uit Engeland ontvan gen telegrammen hadden Oostenrijk en Engeland aan Rusland kennis ge daan dat zij een zonder hunne toestemming gesloten vrede niet zouden erkennen. Zulke verklaringen zijn hier niet bekend. Engeland heeft, toen over deze zaak werd gesproken, zich nogmaals vergewist, dat Rusland de door Groot-Brittannië omschreven sphecr harer belangen ten volle eerbiedigt, en zich zijne mrdewerking voorbehouden wanneer de internationale ver dragen verandering zouden ondergaan. Oostenrijk uit zich heden, gelijk het op verschillende tijden overeenkomstig zjjne bijzonder vriendschappelijke en goede betrekkingen hn-li gedaan, tiet gezigtspunt, waaruit het de za ken thans beziet, is hetzelfde, dat het bij zijn antwoord op Turkije's ver zoek om bemiddeling volgde. ST. PETERSBURG17 Januarij. Volgens officiële telegrammen van groot vorst Nikolaas uil Schipka. dd. 14 en 15 dezer, bezette de voorhoede Eski- Sagra. dat door de inwoners in brand was gestoken. Den dag te voren nam Schuwaloff Tatar-Bazardschik en Vetrenowa. In de gevechten op den 9dtn w, riten 81 stukken geschut buit gemaakt. Bij de inneming van Schipka leden de Russen een verlies van 5464 man aan dooden en gekwetsten. WEENEN, 17 Januarij. Aan de Pol. Corr. wordt uit Athene dd. 16 dezer berigtdat tusschen Griekenland en Engeland gewigtige onderhande lingen worden gevoerd. Van den afloop dier onderhandelingen hangt het af, of Griekenland niet weldra met en aan de zijde van Engeland een active rol zal spelen. Uit Bucharest verneemt genoemd blad, dat Ghika met een bijzondere zending naar Petersburg vertrekt. Uit Gattaro verneemt het dat de Monienegrjj en zonder strijd Dulcigno bezet hebben. De meeste Maliomcdanen scheepten zich in naar Durazzo en Konstantinopel. LONDEN, 17 Januarij. Hoogerhuis. Beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede. -- In antwoord op eene rede van lord Granville verklaart lord Beanconsfleld dat hij is voor een politiek van voorwaardelijke onzijdigheid, mits de Engelsche belangen niet bedreigd worden, llij betoogt dat Engeland niet afgezonderd staat, en beschuldigt Rusland en Turkije het Europesche overleg verDroken te hebben. Hij voegt er bij, dat, indien de thans bestaande hoop mogt wordeu verijdeld, hij niet aarzelen zal bij het parlement aanvrage te doen om de middelen ter verdediging van die belan gen. Lord Argyll valt de regering aan. Zij wordt verdedigd door lord Salisbury, die o. a. zegt. dat de oorlogsgolven zeer nabij de plaatsen ko men waar Engelsche belangen worden aangetroffen. Hij verklaart wijders, dat de geruchten ongegrond zijn, volgens welke in den boezem van het ka binet verdeeldheid zou heerschen. Het adres wordt aangenomen. Lagerhuis. Beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede. Lord Harlington gispt de inconsequentie van de regeringspolitiek. Sir Staf ford Northcote legt een verklaring af geljjk aan die van Disraëli in het hoogerhuis, en vocgi er bij dat de regering op dezen oogenblik geen voor- dragt bij het parlement zal indienen, daar de Russische voorstellen niet be kend zijn. Gladstone keurt dit gezigtspunt goed. Mitchell Ilenry, een Iersch lid, stelt een amendement voor, houdende aanvrage om eene wetgeving voor Ierland. De discussie wordt geschorst tol Vrijdag. Vele personen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn ol aan bronchitis, cathar- ren of andere aandoeningen van de bronches of longen lijden. Niels is voor hen inderdaad beter en gemakkelijker dan 't gebruik der teerhapsules van GUYOT, die alle afkooksels, siropen, patés en borstdran-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2