LEIBSCHE €01'RAAT. IS7S. ZATÜRDAG 19 JANUARIJ. W 16. BINNENLANDSCUE BERIGTEN BUI TEN LA N DSCHE BE 11IGÏEN w w k a ar De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. fle prijs der Advertentién is van 1— 4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1—4 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag LEIDEN, 18 Januarij. De commissie, belast met het afnemen der examens van apotheker en het practisch examen van hulpapotheker, heeft van 3 tot 18 Januarij 4 can- didaten geëxamineerd voor het examen van apotheker. De uitslag van het examen was. dat één candidaat werd afgewezen en het diploma van apothe ker uitgereikt werd aan drie candidaten, namelijk aan de hecren K. van Giffen van Wijckel, E. II. Hamersma, van Uilwellingerga, en II. J. de Grient Dreuxvan Witmarsum. -- In de gisteren avond door het alhier gevestigde departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden vergadering trad de heer W. P. Wolters als spreker op. Hij droeg //een Verhaal" voor. waarin hij eene schets gal uit het leven van een kunstenaar. Joh. van Mieris, zoon van Frans van Mieris, die hier ter stede heeft geleefd en gewerkt. Door den aangenamen vorm. waarin het geheel was vervat, wist de spreker zijn gehoor uitermate te boeijen. De synode van het Ned. hervormd kerkgenootschap heeft tot professor in de theologie aan de universiteiten benoemd: te Utrecht d'. J. H. Gunning, pred. te 'sHage, en dr. A. E. Lasonder. pred. te Leeuwarden; te Groningen d'. C. P. Hofstede de Groot, pred. te Kampen, en d'. Kruyff, pred. te Leeu warden; te Leiden d'. Goossenpred. te Schiedam (hij loting tegen dr. Koelt, pred. te 's Hertogenbosch), en dr. Acquoy, pred. te Zalt-Bommel. Een der 5 plannentusschen welke de premiën voor het ontwerp- academiegebouw te Leiden zullen verdeeld worden, was ingezonden door Gebr. Hengclberg, te Utrecht. De overige 4 plannen moeten uit den vreemde ingezonden zjjn. {N- v. d. D.) De heer J. A. Alberdingk Thijm heeft bedankt voor het hem aange boden lidmaatschap van de hoofdcommissie voor de viering van het derde eeuwfeest der Unie van Utrecht, evenzeer als voor dat der plaatselijke com missie te Amsterdam. Historische wetenschap en politieke overtuiging, zegt hij in zijn daartoe strekkend schrijven, die de zaak van hel regt wenschen te dienen, maakten liet mij onmogeiijk, die onderscheiding aan te nemen; tot die feestviering mede te werkenEene aandachtige herlezing van de Unie van Utrecht zal het voor ieder duidelijk maken, waarom hel mij bedenkelijk voorkomt, dat eenig Nederlandsch katholiek, die prijs stelt op zijne waardigheidaan de viering van het eeuwfeest zou deelnemen. De Amst. C. deelt mede. dat de schilderij van van Beers (begrafenis van Karei de Goede), op de jongste tentoonstelling in het Oudemannenhuis te Amsterdam met goud bekroond, door het museum voor moderne kunst voor 30000 fr. is aangekocht. In dc gisteren te Schiedam gehouden zitting van den gemeenteraad is door den voorzitter aan den raad de mededeelittg gedaan dat hij als hoofd der gemeente is gedagvaard door hh. kerkmeesters der herv. gemeente, ter zake van het slaken sedert het jaar 1871 der voldoening van 1 550 'sjaars, door de stad aan die gemeente vroeger uitgekeerd wegens het gemis van begrafenisregten, ten gevolge van het verbod om niet meer te mogen be graven in de Groote of St. Janskerk aldaar. Te Pernis is eene vrouw, die in slechte verstandhouding met haren man leelde, in de vorige week heimelijk bevallen; zij heeft het kind eerst in eene schuur en later door een kelderluik je onder den grond verborgen. De buren hebben de zaak ontdekt en aan de policie bekend gemaakt. Te Amsterdam is een bediende van een notariskantoor spoorloos ver dwenen. Men vermoedt dat hij zich heeft verdronken. Uit de kas, die hij onder zjjn bereik had. wordt ongeveer 1500 vermist. Naar men uit Leeuwarden meldt mag de commissie voor de in 1878 aldaar te houden tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid en kunst, door vrouwen vervaardigd, zich aanvankelijk reeds verheugen in veel sym pathie met haar plan van de zijde van Neerlands vrouwen. Dit laatste geldt mede van liet waarborgfonds. Mogt de onderneming ten slotte een voordeelig saldo opleverendan wenscht de commissie dit te besteden tot het oprigten van een kinderziekenhuis te Leeuwarden, of wel om met het bedrag den gronrislng van zoodanige inrigting te leggen. Is ook voor het laatste de som van te geringe beteekenis, dan zal zij onder reeds bestaande liefdadige inriglingen worden verdeeld. Door den gemeenteraad van Groningen werd onlangs ƒ6000 beschik baar gesteld ter bevordering van den bloei der universiteit. Burg. en weth. stellen thans den raad voor om, op voordrag! van curatoren, die gelden aan te wenden tot het doen geven van onderwijs in de moderne talen en letterkunde aan de Groninger universiteit. Te Breda heeft zich een soldaat van het 6dt reg. int., die binnen kort wegens misbruik van sterken drank nil do dienst zon verwijderd worden, door een geweerschot van het leven beroofd. ïu een bij hem gevonden brief verklaart hij zijne schande niet te willen overleven. De ongelukkige had reeds een tijd lang als koloniaal in Atchin en tweemaal in Indië gediend. 's GRAVENHAGE, 18 Januarij. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandschrn Leeuw, den heer P. Target, teruggeroepen gezant van Frankrijk bij het Nederlandsche hof. De heer Target heeft, na overhandiging zjjner brieven van rappel, heden zijne diplomatieke functie tijdelijk overgedragen aan den heer Ducharmel, gezantschapssecretarisdie als zaakgelastigde optreedt totdal de nieuwe vertegenwoordiger van Frankrijk bij ons hof, de heer Barloldy, zijn post alhier zal hebben ingenomen. Aan den heer dr. H. Wefers Bettink. hoogleeraar aan de rijks univer siteit te Utrecht, is vergunning verleend tot de voorloopige waarneming van de betrekking van leeraar aan de hoogere burgerschool voor meisjes aldaar. De luit. ter zee 2' kl. jhr. H. M. Speelman, dienende aan boord van het ramtorenschip honing der Nederlanden, wordt overgeplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam en vervangen door den luit. ter zee2ekl. W. C. P. de Klopper. Voorts worden met dien datum geplaatst: aan boord van de instructiebrik Zeehondde luit. ter zee 2' kl. A. E. Arkenbout Schokker, en aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluisde luit. ter zee 2C kl. 0. J. E. baron van Wassenaer Catwijck. Bij den aanvang der heden gehouden civile tereglzitling van den hoogen raad heeft de vice-president van dat collegie den ontslapen president, mr. J. D. W. Pape, met de volgende korte toespraak herdacht: Zwijgen kan ik niet, hoezeer overstelpt van aandoening. De krachtige grijsaard, dienaauwe- fijks 6 weken geleden het voorzitterschap van dezen raad aanvaardde, is onverwacht aan de zijnen, aan ons en aan de maatschappij ontrukt. Voor de zijnen was hij een liefhebbend echtgenoot en vadervoor ons een waardig voorzitter en voor de maatschappij een hoogst werkzaam lid. Het gemis van zijn helder iuzigt en zijnen aangenamen humanen omgang zal zeker steeds door ons 'worden gevoeld en betreurd. Het stollelijk overschot van den president van den hoogen raad mr. J. D. W. Pape zal morgen voormiddag len 11 ure op Eik en Duinen ten grave worden gebragt. LONDEN, 17 Januarij. Uit de troonredewaarmede het parlement is geopendblijkt dat de vroegere bijeenroeping van het parlement geschiedde, om mededeeling te doen van de pogingen, welke in het werk gesteld werden, om een einde aan den oorlog te maken, en om aan de regering den bijstand en den goeden raad van het parlement te verschaften De rede noemt de slappen op. welke door Turkije en Engeland bij Rusland gedaan werden, en de regering koestert de ernstigste hoop, dat zij tot een vreedzame oplossing zullen ieiden, waaraan Engeland zijn geheelen steun zal geven. Geen der oorlogvoerende parijjen, wordt gezegd, beeft de onzijdigheidswetten ge sehonden. De regering gelooft, dat zij alle zooveel mogelijk geneigd zijn die te eerbiedigen. Zoolang de onzijdigheid niet geschonden is. zal Enge land niet van houding veranderen. De reaering ontveinst zich echter niet, dat bij voortzetting van den oorlog maatregelen van voorzorg noodig zou den kunnen worden, met het oog op onvoorziene gebeurtenissen. Daar nu zulke voorzorgsmaatregelen niet denkbaar zijn zonder toebereidselen, zoo geeft de koningin het vcrirouwen te kennen, dat het parlement vrijgevig genoeg zal zijn om haar in staat te stellen de vereischte maatregelen te nemen. Aan het parlement zullen onverwijld de diplomatieke stukken aan gaande de Oosiersche quaestie overgelegd worden. De betrekkingen van Engeland met alle mogendheden zjjn van vriendschappe ijken aard. De Daibj News betreurt het, dat de ernstige ongesteldheid van lord Derby, die hem reeds verhinderd heelt den jongsten ministerraad bij te wonen, hem thans juist overvalt. Daardoor toch heelt lord Beaconsöeld de handen ruimer. - In een door de Times medegedeeld telegrafisch berigl wordt eenige opheldering gegeven omtrent de vertraging der onderhandelingen over den wapenstilstand. De Turksche diplomalen wilden slim zjjn en verloren daar door kostbaren tijd. Toen Engeland beriglte, dal Rusland niet over vredes voorwaarden wilde handelen, tenzij eerst door de Porte een wapenstilstand was gevraagd, begrepen de Turksche ministers, ol hielden zich zóó, dat eigenlijk Rusland om een wapenstilstand vroeg en zij seinden onmiddellijk, dat zij dit voorstel aannamen, terwijl aan hunne generaals last gegeven werd j de vijandelijkheden te staken. Zoo meende men de nationale eer te vleijen, door het te doen voorkomen alsof het voorstel eigenlijk van Rusland was uitgegaan. Van de zijde der Kussen werd verklaard, dat z(j nooit een wa penstilstand gevraagd hadden en het daartoe strekkend verzoek verwacht werd van de Porie. FHANIIRUK. Thans heeft ook het licht gezien een rapport van den minister van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1