LEIBSCliE COURANT. 1S78. IS. VR1JDAÜ 18 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De ftrijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 j 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, P ATEITBLADEK. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat de ingevulde patentbladen over het 2Je kwartaaldienst 1877/8. bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn dagelijks van een tot drie uren van 14 tot 19 Januari eertkomende. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 12 Januari 1878. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 17 Januarij. Het uitspreken der redevoering door den heer dr. II. A. Lorentz, ter aan vaarding van het lioogleeraars-ambt aan de universiteit alhier, op Zaturdag aanst. bepaald, is uitgesteld, wegens het overlijden van den curator mr. J. D. W. Pape. Gisteren avond hield de Ilollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen eene vergadering met dames, die door een vrij talrijk auditorie werd bjjgewoond. Geen wonder. Mejufvrouw Elise A. Ilaighton, van Amsterdambekend door hare bijdragen in Gids en Spectator en veelal tot dusverre onder den pseudoniem Hroswita schrijvende, zou als spreekster optreden; terwijl de bijdrage zon worden vervuld door den heer D. F. van Heyst. wiens letterkundige verdiensten onzen lezers volkomen bekend zijn. De spreekster gaf ons twee fantasiën, in de eerste waarvan, die een meer novellistisch karakter hadzij den strijd deed uitkomendien een jongman te strijden heeft, wanneer hij, kunstzin en aanleg tot beoefe ning van eenige beeldende kunst in zich ontwarendete kiezen heelt tus- sclien de roeping van den artist en de eischen eener maatschappelijke be trekking, die minder lauweren, maar betere stollclijke belooning belooft. Dat hier de roeping voorgaat en het ten slotte met den artist redelyk goed afloopt, bewijst voor welke rigiing de schrijfster in haar hart partij kiest. Het tweede stukdat de voorkeur verdiende boven het eersteschilderde hare meer intieme kennismaking met de gevierde actrice Seebach, die zij te Dresden meermalen bezocht. Zij voerde ons in de vertrekken dier hoog begaafde vrouw, welke met eene naattwkeurigheid werden beschreven, wei- ligt thans minder gewaardeerd dan later door het nageslacht te waarderen, en deed ons een blik slaan in het hart van Duitschland's grootste tooneel- speclster, wanneer zij haar zangen en gedichten in den mond legt, of liever verhaalt, welke zij haar hoorde bespreken of zingen. Die gedichten, waar onder ons onbekende van David Friedrich Strauss, waren tevens een proefje van nieuwe Duilsche litteratuur, waarvoor wij de spreekster dankbaar mogen zijn, gelijk wij reden hebben dat te wezen voor het. genot, ons door bare voordragt geschonken. Na haar trad onze stadgenoot van Ilcyst op. die een vijftal zijner gedichten ten gehonre bragt, zijnde "de Christen martelaars te Rome" (naar Carl Gerold), "Mooie Lisc". «de Damiaatjes", «Bonjour en Adieu!" en "Katjesspel". Op het laatste hadden wij reeds ge legenheid te wijzen, toen de slurora 1878 in dit blad besproken werd. De overige gedichten waren niet minder goed en sommige zeer geestig. Vooral was dit het geval met «de Damiaatjes", die ons veel beter amuseerden dan het "ting-ting" dier klokjes zelf, waarmede de auteur ons schertsend be dreigde. Ofschoon eene repetitie van het koor der Zangvereeniging zamen- viel met deze vergadering, had men reden tot tevredenheid dat die onge- wenschte concurrentie niet zooveel kwaad deed als gevreesd kon worden. De afdeeling Leiden en omstreken van de Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde zal op Woensdag 23 Januarij aanst. eene vergade ring houden in het logement den Burg alhier. In die bijeenkomst zal door den heer M. J. van Laren eene mededeeling worden gedaan over eenige curieuse planten van de internationale tentoonstelling te Amsterdam, en door den heer A. G. Kriest over den aard van den grond, voornamelijk voor pot-cultuur. voorts zal in behandeling komen een voorstel van het bestuur omtrent het houden van een wedstrijd tusschen kweekersknechts en leer lingen, in te leiden door den heer 11. Witte, en door het bestuur rapport worden uitgebragt omtrent het invoeren van planten uit Japan. De minister van waterstaat, enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat zij die voor eene benoeming als opzigter 2' kl. voor liet stoomwezen, op eene jaarwedde van /800, in aanmerking wenschen te komen, zich voor 12 Fcbruarij a. s. met hun verzoek schriftelijk behooren aan te melden bij het departement van waterstaat, enz. De minister van binnenl. zaken heeft in overleg met zijn ambtgenoot van financiën bepaalddat de aanvragen om dispensatie van de verbodsbe palingen omtrent in- en doorvoer van 's buitenlands van vee en daarvan afkomstige voorwerpen voortaan kunnen geschieden op ongezegeld papier en dat van de daarop gevolgde gunstige beschikkingen geen zegel- en leges- regten meer gevorderd mogen worden. Bij het ministerie van koloniën is berigt ontvangen, dat aan boord van liet vermiste stoomschip Friesland waren ingescheept de volgende mi litairen: de adjudani-ouderoflieier-schrijver C. 1. Verkrusen, geb. Ie Brum- men; de sergeant, der inf. J. M. G. Crans, geb. te Maastricht; de sergeant- majoor der genie J. C. Terbruggen, geb. te Utrecht; de sergeant der inf. J. F. Deeman, geb. te Amsterdam; de sergeant der int. P. Rond, geb. te Wormerveer; de sergeant der inf. F. Struyk, geb. te Assen; de sergeant der inf. M. van de Rijt, geb. te Stratum; de ziekenvader G. E. Begre, geb. te Ligerz (Zwitserland!; de ziekenvader A. Biibler, geb. te Niederroeningcn (Zwitserland); de sergeant der inf. P. Schettema. geb. te Leek; de korpo raal der inf. W. A. II. van Alphen, geb. te Leeuwarden; de korporaal der cav. G. C. F. J. Kern, geb. te Breda; de soldaten der infanterie: J. Reuter, geb. te Hollerich (Luxemburg); H. Declercq, geb. te Thourout (België)J. G. Sub teek. geb. te Cornesse (België); M. Meulensteen, geb. te Tilburg; P. van lloek, geb. te Oosterlioul; M. Berard, geb. te Jülich (Pruissen); J. 0. Jacquin, geb. te Verrières (Frankrijk); D. Onvlee, geb. te Leiden; E. Brocke, geb. te Oosterloo (België); K. Stillissen, geb. te Goor; F. van Wassenhove, geb. te Aeltre (België); A. Guinze. geb. te Tonreoing (Frankrjjk); G. B. de Blaauw, geb. te Amsterdam: C. Petit, geb. te Parijs; A. A. Maas, geb. te Amsterdam; G. G. van Grinsven, geb. te 's Bosch; G. Kuyper, geb. te Krom menie, en M. S. Goldstein, geb. te Grodens (Polen); de soldaat der cav. II. C. Wunderlich, geb. te 'silage; de kanonnier P Brijker. geb. te Frane- ker; de ziekenoppassers Th. E. Wittwer, geb. te Verrières (Zwitserland), en J. Leegwater, eeb. te Berkhout Blijkens mededeeling van de reederij, waren bovendien aan boord 15 onderofficicen en minderendie vermoedelijk reeds vroeger in Indië de dienst verlaten hadden, en niet door tusschenkomst der militaire overheid werden ingescheept. Hun namen zijn nog niet bij het dep. van koloniën ol de reederij bekend. -- Voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuidholland te Gouda zijn uitgebragt 934 geldige stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen den heer R. Blok, die 466, en den heer P. Schel ling, die 428 stemmen bekwam. - Het stoomschip fdorieaartsvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 16 January van Port-Saïd vertrokken. De Koning der Nederlanden, op weg naar Batavia, is op 16 Jan. van Napels vertrokken. Uit particuliere berigien meldt het Hbl. omtrent het overlijden van den heer Schouw Santvoort o. a. hel volgende: Op 22 November 's avonds zat hij lot liy3 uur brj ons nog in den maneschijn gezond en wel; alleen zeide hij toen, dal hij wat slaperig was; den volgenden dag werd hjj door zijn bediende wakker geroepen en toen menna geen antwoord ontvangen te hebben, zijn kamer binnendrong, bleek het, dat hij reeds voor eenigen tijd in zijn bed was overleden hij scheen in zjjn slaap heel kalm ge storven te zijn, en bij onderzoek bleek het den geneesheer, dat hij den natuurlijken dood was gestorven. Voor zijne begrafenis is door den politie- ken agent zoo plegtig mogelijk gezorgdeen lange stoet vergezelde hem naar zijne laatste rustplaats; alle voornaamste Djambinesche hoofden waren tegenwoordig. Te Zandvoort zag men gisteren een schip zonder masten op anderhalve mijl in zee drijven. Ten einde te onderzoekenof zich ook menschen op het wrak bevondenwerd de reddingboot uitgezonden. Deze naderde het wrak, roeide er omheen en keerde vervolgens terug met de tijding, dat hel een gedeelte van een schip was. maar geheel verlaten. Later is het wrak aangedreven. Door wijlen den heer H. E. Breroo, te Zaandam overleden, is een legaat van ƒ1000 vermaakt aan de diaconie der herv. gemeente (westzijde) aldaar en een, mede groot /1000. aan hel weezenfonds dier gemeente. De personen, wegens den brand te Velp aangehouden, zijn de eigenaar

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1