LEIDSCHE (01 HAM. 1878. V. 14. DOiN'DERDAli 17 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e \triis der Courant is per vierendeel jaart f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Cemeevkraad 3.35, franco p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco g. p. fi Cents. f>e prijs der Adverlcntiön is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BEft ICHT EN. II EK-IJK. burgemeester ik wethouders vak leiden, Gezien hef besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 24»ten December 1877, n®. 29/1 Provinciaalblad n°. 90), houdende bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1878; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. der wet van den 7en April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mede- dccling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk IV, op den 17, 18, 22 en 23 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidvan den 19ddn December 1877, de letter in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichtende Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1878. y. d. BRAN DELER', Burgemeester E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot bet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1878, voor ben die op den lst€n Januari van dit jaar bun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in bet jaar 1859, alsmede voor hen die eerst na het intreden van bun 19dejaar, doch vóór bet volbrengen van bun 20ste, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17den, 24steQ en 318tcn December 1877; Doen te weten dat tot deze inschrijving zitting woidt gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren. op Maandag den 14 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag 15 4 en 5 Woensdag 16 d 6 Donderdag 17 i>» a i>» »7, d Vrijdag 18 w 8 en 9 of de buitenwijk en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon dag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burger lijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor lien, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akieu kan wor den gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wet houders voornoemd, Leiden, 5 Januari 1878. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. HINNENLANDSCIIE BERIGTEN, LEIDEN, 16 Januarij. Zaturdag den 19,lel1 Januarij a. s.des namiddags ten 2 urezal de heer dr. H. A. Lorentz het hoogleeraarsambt aan de universiteit alhier aan vaarden, met het houden eener redevoering in het groot auditorium van het akademiegebouw. Blijkens bcrigt van V. M*. consul-generaal te Alexandrie, van 3 Jan.. zjjn, met het oog op het uitbreken der cholera Ie Djeddah en Mekka door den Egyptischen internaiionalen gezondheidsraad de volgende quarantaine maatregelen voorgeschreven: Eene quarantaine van tien dagen wordt opge legd te Gebel-el-Thor aan schependie pelgrims aan boord hebben. Bij elk op nieuw voorkomend cholerageval wordt deze quarantaine verlengd. Boven dien zullen de pelgrims onder quarantaine het Snez-kanaal passeren en die voor Egypte bestemd zullen aan de /'Bronnen van Mozes" aan eene tweede quarantaine van drie dagen onderworpen worden. Op schepen van Djeddah komende, zonder pelgrims aan boord, wordt eene quarantaine van vijf dagen aan de "Bronnen van Mozes" toegepast. - Het A'. v. d. I). zegt in staat te zijn het aan de Midd. C. ontleende berigt omtrent de optreding van den heer Fransen van de Putte als gou- erneur-generaal van Ned. Indië op de stelligste wijze tegen te spreken. Naar men verneemt zijn door wijlen mevrouw de douairière baronesse van Brakell Doorwerih de volgende sommen gelegateerd: aan de hervormde diaconie te Doorwerih ƒ2000, aan die te Renkum ƒ1000 en aan die te Oosterbeek /500. Door de ijverige zorgen van justitie en policie is het gelukt eene berg plaats te ontdekken der goederen, die vóór den brand te Velp uit de wo ning van 11. waren ontvreemd. De gedetineerde bleef steeds zijne schuld ontkennendoch in de nabijheid der door hem gestolen goederen gebragt, was ontkenning niet langer mogelqk en beleed hij zich aan diefstal en brandstichting schuldig te hebben gemaakt. Maandag zijn nog drie vrou wen en een man te Velp als medepligtigen in deze zaak naar het huls van arrest te Arnhem overgebragt. De gemeenteraad van Deventer heeft naar aanleiding van een voorstel van den minister van binnenlandsche zaken besloten met het rijk eene overeenkomst te sluiten, waarbij de gemeente zich verbindt omten behoeve van het slichten der benoodigde gebouwen voor eene kweek- en leerschool voor onderwijzers, aan het rijk uit te kecren eene bjjdrage van ƒ35000, te betalen binnen 6 maanden nadat de gebouwen in gebruik zullen zjjn gesteld. Te Deventer is gisteren nacht brand ontstaan in het bovenste gedeelte van een pand in de Walstraat, dat tot werkplaats diende van een kleer maker, die daar bij dag met eenige knechten werkzaam was, terwjjl het onderste gedeelte door een ander gezin bewoond was. De vlammen deelden zich spoedig aan twee belendende gebouwen mede, waarvan de daken weldra in vlam stonden. Daar in de onmiddellijke nabijheid van de bran dende gebouwen zich bevonden een pakhuis met papier en een bergplaats voor koloniale waren, in welks kelder 5 vaten petroleum geborgen waren, bestond er vrees voor groote onheilen. Men was echter den brand in be trekkelijk korten tijd meester. Het gebouw, waarin de brand ontstond, is geheel algebrand. Te Hengelo is aangehouden zekere Glanemann, tegen vvien door het "Kreisgerichl" te Munster een bevel tol aanhouding was uitgevaardigd, we gens vermoedelijke medepligtigheid aan een moord. Uit Meppel meldt men dat het boezemwater geweldig is gerezen. Storm en regen zetten de landen alom op nieuw geheel onder, zoodat de spoor- reizigers door Friesland en een deel van Overijssel uren ver niets dan lucht en water zien. In de afgeloopen week werd de bekende zaak tusschen Ghassepot te Parijs en de Beaumont, wapenfabnekant te Maastricht, voor het gcregtshof te 'sHertogenhosch behandeld. In die zaak, gewigtig om de beginselen van octrooiregt volgens de wet van 1817 en de som, door den eischer Chassepot gevorderd als vergoeding wegens het namaken van zijn in Nederland geoc- troijeerd stelselthans behalve verdere schadevergoeding reeds bedragende ƒ500.000, doch. ten gevolge van latere leveringen door den heer de Beau mont aan de Ncderlandsche regering, klimmende tot 2.500,000, was vroe ger de vordering door de regtbank te Maastricht en het prov. gcregtshof in Limburg aan den eischer Chassepot ontzegd; die beslissingen werden echter vernietigd door den hoogen raad met terugzending der zaak aan het hof van Limburg. Dit beval een onderzoek van deskundigen, zamengesteld uit de hh. officieren, Risseeuw, hoofd van de commissie belast met de keu ring der wapenen te Maastricht, Joost, gewezen secretaris bij de commissie met de beproeving der achterlaadgeweren belast, en van Breda, werkzaam aan 's rijks geweerwinkel te Delft. Deze heeren bragten een zeer uitvoerig en belangrijk wetenschappelijk verslag uit, waarvan de conclusie was dat hel stelsel d Beaumont niet bevatte een namaak van het stelsel Chassepot. Evenals bij de vroegere behandelingen traden ook nu weder op, voor den appellant Chassepot de advocaat mr. L.Nijpels, van Maastricht, en voor den geïntimeerde de Beaumont mr. D. van Eek, advocaat te 'sGravenhage. Na verschillende manoeuvres en charges tusschen de beide advocaten, strij dende op regtsgelcerd en militair gebied, die de aandacht van het, hof ge-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1