en Belgisch Ciinge gevonden Men brengt dit in verband met de spanning, die daar sedert den laatsten tijd heerscht. waarom er algemeen, hoewel zonder bewijshet vermoeden bestaat, dat genoemde v. H.na het verlaten eener herberg in die sloot geworpen is en alzoo den dood gevonden heeft. De ongelukkige laat eene vrouw na met 3 nog jeugdige kinderen. De jus titie doe! onderzoek. Dij het onderzoek van het wets-ontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in de afdeelingen der tweede kamer gaf men te kennen verwacht te hebben, dat de nieuw opgetreden minister van financiën dat wets-ontwerp, evenzeer als de andere van het vorig be wind afkomstige belastingwetten, zou hebben ingetrokken. Dat dit niet geschied is, scheen aan de duiden dat de minister nog niet tot een zelf standig inzigt omtrent de hervorming van ons belastingstelsel in al de ver schillende onderdeden gekomen was, of althans nog omtrent hoofdpunten weifelde. Uit verschillende oogpunten werd in eene der afdeelingen de voorgedra- gene herziening bestreden: zij zou. meende men daar, tot nietwenscheljjke en onbillijke uitkomsten leiden. Die beschouwingen vonden bij vele andere leden ernstige tegenspraak. Naar de meening van een aanmerkelijk aantal leden bestaat in den minder rationclcn, minder billjjken voet, waarop de heffing der grondbelasting tot nog toe plaats heeft; eene afdoende reden om tol de herziening over te gaan. In eene der afdeelingen. waar men zich met de wijdere strekking, die aan de gedane voordragt kan worden toegekend, vercenigde, trad men in beschouwingen over het stelsel van directe belastingen, dat hier te lande behoorde te worden aangenomen, nl. eene belasting op de gebouwde en ongebouwde eisendommeneene op handel en nijverheid; eene op vaste inkomsten of jaarwedden; en eene op het kapitaal en portefeuille. Verscheidene leden hadden te meer bezwaar tegen de voorgestelde her ziening. omdat hoogst aanmerkelijke kosten daaraan waren verbonden. Over de wijzewaarop volgens het wets-ontwerp de voorgestelde maat regel zou worden uitgevoerd, trad men in de meeste afdeelingen in uitvoe rige beschouwingen. In eene afzonderlijke nota oppert de heer van Nispeu enkele hoofdbezwaren tegen het wets-ontwerp. 's GRAVENHAGE, 11 Januarij. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Iridic bestemden soldaat H. j G. von Altrock vergunning verleend tot het dragen van de versierselen als ridder der orde van St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen geschonken. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht is benoemd de heer dr. J. W. Moll, tijdelijk aan die school werkzaam. Bij hel corps ingenieurs, mineurs en sappeurs zijn benoemd: tot kapi tein 2e kl.de 1' luit. L. J. Ilioolen, van het corps; tot 1"> luit., de 2# luit. J. P. Koolemans Beynen. mede van het corps. -- In de lieden gehouden civiele teregtzitting der arrond.-regtbank alhier werd gepleit in eene zaak, waarbij het gold eene actie van schadevergoe ding wegens het belemmeren van een regt van rijden door eene gemeenschap» pelijke poort, gelegen tusschcn twee woningen aan het Spui alhier. De gedaagde in dit proces, volgens hem door het kadaster verstrekte inlich tingen van meening, dat de poort zijn eigendom was, gedoogde zijn buur man in zoover gebruik van die poort le maken dat hij er door mogt loo* pen, maar toen deze er ook door ging rijden deed hij staketsels aanbrengen om dat rijden te verhinderen. Later bleek het, dat het kadaster hem ver keerd had ingelicht, wat den eigendom der bewuste poort betreft, en tevens werd geconstateerd dat zij gemeen was. Zicli bereid verklarende, indien hij; schade had veroorzaaktdie te voldoenontkende hij het regt van den eischer om door de poort te laten rijden. De vordering lot schadevergoe ding wegens onregtmatige daad we d door mr. 11. M. Vlielander Hein toegelichtterwijl nir. D. S. van Emden, betwijfelende of er wel schade was geleden, concludeerde dat de regtbank den eischer zou gelasten die schade door getuigen te bewijzen. De regtbank zal den Is'"1 February uit spraak doen. HU IT K i\ IA M1SCIIK li Kil! G T KM BELGIE Maandag namiddag had er op den spoorweg tusschen Antwerpen en Gent een ontzetiend voorval plaats. Toen de trein, die ten 2.30 van Gent vertrekt, omtrent N'ieuwkerke was gekomen, zagen de spoorwegbeambten een man van omtrent 30 jaren zich, met de armen op de borst, voor de locomotief plaatsen, welke met vollen stoom kwam aanrijden. De machinist, den uian bemerkende, poogde de machine eene terugwerkende houding te doen aannemen, terwijl de treinwachters vruchteloos teekenen aan den waanzinnige gaven, «elke alzoo den dood scheen uit te tarten. De man tileef onbewegelijken daar de locomotief niet in tijds kon sloppen, wierp deze hem op den grond en reed met den ganschen trein over zijn ligchaam heen. Toen men liet lijk opnam, was dit nog slechts een vermorzelde massa vleescli en beenderen. Later vernam men. dat die ongelukkige ver leden Zondag een messteek had toegebragt aan eene weduwe te N'ieuw kerke. moeder van twee kinderen, met welke hij betrekkingen onderhield. Waarschijnlijk is liet de vrees voor liet geregt. welke hem tot die nieuwe gruweldaad heeft aangezet. «5 M E tj A W LONDEN', 10 Januarij. In antwoord op het aanhoudend streven van de Daily Telegraph om Engeland partij te deen kiezen voor Turkije, doet de Daily Ataes.uit komen dit, zoo de Porte met Rusland afzonderlijk over dén vrede wil onderhandelen Engeland daaraan nieis doen kan. Ondersteld eens, wat zeker niet waarschijnlijk is. dat de Porte met Rusland vrede wilde sluiten en daarbij toegeven, dat de DardaueHen en dc Bosporus zouden openstaan voor de oorlogschepen van alle natiëndan zou Engeland het sluiteu van zulk een vrede hoegenaamd niet kunnen beletten; het zou natuurlijk moeye- Ijjk kunnen zeggen, dal hei Turkije, dat vrede gesloten had, in den oor log zou bijstaan. Engeland zou dan eenvoudig hebben te beslissen, of de belangen van Engeland door dien gesloten vrede zoo bedreigd werden, dat het de opoffering ook maar van één enkelen Britschcn soldaat waard was, om dien loesland weder te veranderen en le verhinderen dat aan de vredes voorwaarden uitvoering werd gegeven. De Duitsche gezant le Londen ontving dezer dagen eene deputatie van Duitsche metselaars, die naar Engelands hoofdstad gekomen waren om te voorzien in de behoefte aan arbeiders aldaar, ten gevolge van de werksta king der Londensche metselaars, doch die nu door dezen op alle wijzen tegengewerkt en van tijd tot tijd zelfs mishandeld worden. De gezant ver klaarde het zeer le betreurendat de Duitsche metselaars zich hadden laten overhalen om werk in Londen te komen zoeken, en beloofde dat hij in Duitsch- land slappen le zullen doen om andere arbeiders tegen het volgen van dit voorbeeld te waarschuwen. Voor het oppergeregtshof van den Amerikaanschen staat Columbia ston den onlangs zes kinderen, waarvan liet oudste naauwelijks 11 jaren telt, teregt. onder beschuldiging van moord, in gezamenlijk overleg bedreven. De moord werd gepleegd op een 18-jarigen neger, die dc kinderen, toen zjj op liet veld werkten, plaagde en sarde, waarna zg in drift den plager door middel van slokken, steencn en messen zoodanig wondden, dat hij den volgenden dag bezweek. De kleinen, twee meisjes en vier jongens, zijn tegen bergtogt voorloopig vrijgelaten; hunne zaak ondervindt veel deelneming. r R A N H IJ K. Het Jouni. off. bevat een besluit, waarbij generaal Garnier benoemd wordt tot kommandant van het achtste legercorps, ter vervanging van Du- crot, die benoemd is tot lid der commissie voor de openbare werken, in de plaats van generaal Borel. Volgens de France heeft men de hand gelegd op eene verzameling stukken, bestaande uit brieven, welke Duerot aan de generaals van zijn legercorps en aan hoofdofficieren heeft geschreven, om hen te polsen over een staatsgreep. De SUon. univ. deelt mede, dat ecu zeker aantal verzoekschriften aan afgevaardigden der linkerzijde is toegezonden, strekkende om door de kamer een dag te doen vaststellen waarop in geheel Frankrijk op plegtige wijze zou worden overgegaan tot het planten van vrijlicidsboomen. Be doelde afgevaardigden moeten niet ongezind zijn een voorstel in dien geest le doen. doch het blad vleit zich, dal de meerderheid en de regering zonder discussie liet plan znllen verwerpen. Te Bordeaux is dezer dagen reeds een vrijheidsboom geplant. UIIIT8CH LAN I». Binnen kort zal aan het hof te Berlgn een dubbel huweiyk gevierd worden: van prinses Charlotte, oudste dochter van den kroonprins, met den erfprins van Saksen-Mciningen, en van prinses Elisabeth, oudste doch ter van prins Friedrich Carl, met den erfgroolhertog van Oldenburg. Vele vorstciyUe personen zullen dc feesten komen by wonen, o. a. de koning en de koningin van België en de prins van Wales. Het collegie van dagelijksch bestuur te Berlijn heeft bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot het sluiten eener leening van 35 millioen mark, ten behoeve van openbare werken, o. a. eene veemarkt met slagtlmizen. In het voorstel wordt medegedeeld, dat liet collegie zich voorbehoudt, het voorgesteld bedrag met nog 10 millioen te verhoogen ten behoeve eener betere bestrating der stad. De heer Forbes, correspondent van de Londensche Daily News, heeft zich dezer dagen, op reis naar Londen, te Berlijn opgehouden en aldaar medegedeeld, dat hij uit Amerika eene uitnoodiging heeft ontvangen, om aldaar in de voornaamste steden in openbare voordragten datgene te verha len, waarvan hij in den oorlog ooggetuige is geweest. Hiervoor is hem een bedrag van 5000 gewaarborgd. T 1.1 K K IJ JE. Omtrent de stormachtige zitting van hel Turksche parlement, waarvan dezer dagen melding werd gemaakt, verneemt men nader het volgende: Een Christen-afgevaardigde van Smyrna, Enim-Effendi, bragt daarin de zwaarste beschuldigingen tegen de regering uit. In het vorig jaar, zeide hij o. a.verklaarde de regering, dat zij beschikken kon over een legermagt van 000,000 voortreffelijke soldaten en wij bewilligden in de voor dit getal benoodigde gelden. Doch de regering heeft èn het land èn den Sultan be drogen; want, vraag ik, wéar zijn die 600,000 man? Ik eiscli eene ver klaring van wal er geworden is van het geld, dat wij hebben verstrekt. Wie is verantwoordelijk voor ons ongeluk in AziC, waar wij slechts 140 bataillnns hadden? Ik vraag nogmaals, wat is er van ons geld geworden? Onze soldaten zijn slecht gekleed eu sterven bijna van honger. Reeds voor lang droeg de regering kennis van de toebereidselen, welke Rusland maakte voor den oorlog; waarom heelt dan ook zij geen maatregelen genomen? Wie is er dus verantwoordelijk voor ons ongeluk Waarom werd de onge lukkige togt naar Suchum Kalch ondernomen, leacii den wil van de kamer? Waarom mengden de heeren van Konstantinopel zich steeds in het bestuur van het leger Zij zijn de schuld van den ondergang van Serdar Ekrem. Wie is verantwoordelijk? Wil niemand spreken? Waar blijven nu de minis ters? Zij hebben den moed niet om hier te komen. Waarom zonden zg niet tijdige hulp naar l'lewna en naar AziC? Wie wil de schuld van ons ongeluk op zich nemen Zeker niemand. Hel volk kan zulk een gedrag niet langer verduren. Het heelt het regt al die mannen aan le klagen, die zijn beste bloed nutteloos veraieten. Ruslandzonder \loot, heeft ons

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2