LEIItSCHE €<l DBA NT. 1878. ZATUUDAli 12 J VMJAÜIJ. W. 10. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, met het Vei-slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. I!el verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommets der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 ceuls. ST ADS-BERICHT EiM BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 318te° Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljctlen voor het dienstjaar 1878 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 Januari 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1877 ten laste der gemeente eenige vordering hebbenom hunne rekeningen ten spoe digste, uiterljjk vóór uit*. Januari e. k.ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 Januari 1878. E. KIST, Secretaris BÜNNENLANDSCHE BEBIGTEN. LEIDEN, 11 Januarij. Gisteren avond hield de heer J. J. Cremer eene voordragt in de stads gehoorzaal, waartoe hij gekozen had liet bekende «Oan 'l kleine revierke". Men weet helde heer Cremer bezit een benijdenswaardig talent om zijn gehoor te boeijenen ook thans gaf hij daarvan niet minder dan vroeger het bewijs. Door stem en actie weet hij de personen, die in het verhaal voorkomen, als het ware te bezielen, hunne hartstogten zoo levendig te schilderen, dat men er onwillekeurig door wordt weggesleept. Geen won der dan ook dat het publiek herhaaldelijk en vooral hij het einde der voordragt van hare voldoening blijk gaf. Jammer was hel echter dat thans het publiek niet zoo talrjjk was opgekomen als men meende te mogen verwachten; vroeger toch wekte 'suians optreden algemecne belangstelling, hetgeen thans, naar de opkomst te oordeelenniet het geval was. De verkoop van vlcesch en huiden, afkomstig van 31 'e Leiderdorp wegens longziekie verdachte runderen, heelt opgebragt de som van 3155.15 en 15 pCt. kosten. De getaxeerde waarde bedroeg ƒ6530. -- Men schrijft ons uit Stolwijk: Het vee in den stal. waarin de lonz- ziekte is uitgebroken, is door het rijk geëigend en afgemaakt. Dezer dagen is te Rerg-Ambacht. in den stal van den veehouder II. Ro- meyn, ook de besmettelijke longziekte uitgebroken. Een dertigtal stuks vee zal mede door het rijk worden geëigend en afgemaakt. Door curatoren der universiteit ie Amsterdam zijn uit 83 sollicitanten voor de betrekking van bibliothecaris voorgedragen dr. H. C. Rogge, retnon- strantsch predikant te Leiden, en dr. Nanninga Uiterdijk, archivaris te Kampen. Gisteren, 10 Januarij, honderdsten verjaardag van Linnaeus' dood, werd te 1 ure in de bibliotheek van het kon zoölogisch genootschap «Natura Artis Maeisira", te Amsterdam de tentoonstelling van Liuuaeana. in Neder land aanwezig, geopend. De heer W. A. Viruly Vcrbrugge, voorzitter van het hoofdbestuur van de Nederlandschc maatschappij van tuinbouw en plant kunde en van het hoofdcomilé, dat deze plegtige gedachtenisviering heeft beraamd, heette de genoodigden welkom. De burgemeester van Amsterdam beantwoordde die toespraak, cn deelde mede, dat de gemeenteraad in eene geheime zitting besloten had, den Oeterwalerweg den naam te geven van Linnaeusweg. Hierna werd de tentoonstelling in oogenschouw genomen. Zij hestaat uit ongeveer 300 nommers. De indeeling omvat de volgende rubrieken: I. Uilgaven alleen door L. zeiven bezorgd, in chronologische volgorde gerangschikt. II. Uitgaven uittreksels of vertalingen van Linnaeus' geschriften, gedeeltelijk of geheel door anderen bezorgd, welke in systema tische orde op elkander volgen III. Biographieën en bibliographieën. IV. Brieven. V. Planten en dieren. VI. Beeldttnissen en medailles. Een dag vóór de opening ontvingdoor bemiddeling van den Zweedschcn gezant bij ons hof, het genootschap "Natura Artis Magistra" van de Zweedsche rege ring ten geschenke een hoogst belangrijke verzameling voorwerpenbetref fende Linnaeus. Des avonds had er eene feestelijke bijeenkomst plaats in Felix Meritis. Nadat aldaar dc heer Viruly Verbrugge de bijeenkomst met een welkomst groet geopend had, trad prof. Oudetnans op, die een boeijende rede hield over Linnaeus' leven en den invloeddoor hem op de studie der natuur wetenschappen uitgeoefend. Bij afwisseling werden gedeelten eener can tate, woorden van de Buil, muziek van Heinze, voor deze gelegenheid ver vaardigd, uitgevoerd. Ten slotte rigtte de heer Viruly Verbrugge een woord van dank aan den burgemeester, den heer den Tex, prof. Oudemans, de heeren "de Buil en Heinze, en aan allen, die tot opluistering van het feest liet hunne hadden bjjgedragen. Men meldt uit de Lier aan de D. C.: Onlangs werd van hier berigt. dat een man uit de gemeente Naaldwjjk van 23 November tot 15 Decem ber 1877 heeft doorgebragl in een schuurtje, in het open veld, zonder voedsel en de laatste vier dagen zonder drinken. Deze mandie sedert bjj zijne familie alhier werd verpleegd, is thans vervoerd naar het gasthuis te Delft Zijn toestand is zeer zorgeljjk; zijne voetefl en beeneu, inzonderheid, verkeeren in een erbarmelijken slaat. Door den heer II. 11. Zeylstra, onlangs te Soest overleden, en diens vroeger overleden echlgenootevrouwe D. 01 tenzjjn bjj testamentaire be schikking o. a. de navolgende legaten besproken: aan de Inrv. diaconie te Soest ƒ4000, aan de kerk der herv. gemeeuie aldaar 2000, aan het Evang. Ltitli. weeshuis te Amsterdam ƒ2000, aan de diaconie der Evang. Luth. ge meente aldaar ƒ2000, aan de herv. diaconie te Stavoren 2000aan de maatschappij ter bevordering van welstand ƒ1000, aan de maatschappij van weldadigheid /1000 cn aan het zeemanshuis te Amsterdam /1000. Bjj de werken aan de spoorwegbrug over den Rjjn bjj Oosterbeek viel Maandag 11. een jongman, verzorger zijner oude moeder, in het water en verdween in de diepte. Een werkman, gehuwd en vader van 4 kinderen, sprong hem na, maar vermogt niet hem te redden. Ook hij zonk en werd eer»! na veel inspanning gered; niet dan met veel moeite gelukte het hem weer bij te brengen. Het ljjk van den jongen man is nog niet gevonden. Te Ruinen heeft dezer dagen eene ongehoorde misdaad plaats gehad. Een jongeling, zekere K. aldaar, is door een paar personen op verregaande wijze mishandeld en daarna, toen de levensgeesten schenen geweken te zijn, in een put, dien men daar veelal buitenshuis aantreft, geworpen. K. is echter tot bewustzijn gekomen, heeft zich in de hoogte gewerkt en door herhaald kermen en roepen hulp gekregen van de bewoners van het naaste huis. die ter ruste lagen. Bij het redden werden op eeuigen afstand twee personen, met de buizen of jassen over het hoofd getrokken, opgemerkt, die vervolgens ook door de vensters gluurdentoen de geredde in huis was gebragl. Zijn toestand moet echter zorgvol zijn. Men meldt uit Breda: De persoon van P. T. uit Standdaarbuiten. die wist dat zijn vader in last had voor den heer V. d. S. alhier koolzaad ie koopen, vervoegde zich Zondagnamiddag bjj genoemden heer en over handigde hem een briefje van zjjn vader, behoorlijk van diens handteeke- ning voorzien, waarin de heer V. d. S. verzocht werd aan den zoon de som van 7250 mede te geven, als voorschot op het te koopen koolzaad. Toen de heer V. d. S. bedoelde som aan hem had uitbetaald, vroeg de be wuste persoon ook nog zoor zichzelven een gulden ter leen, daar hij geen klein geld genoeg bij zich had om per spoortrein te kunnen huiswaarts keeren; die gulden werd ook gegeven en alsioen beloofde hij Dingsdag den heer V. d. S. te zullen komen waarschuwen, wanneer hjj het bedoelde koolzaad zou ontvangenwaarna hij vertrok. Toen echter de heer V. d. S. den volgende dag met den bejaarden vader van bedoelden persoon over de zaak sprak, verklaarde deze er hoegenaamd niets van te weten en zjjn zoon ook niet meer gezien te hebbeu. In overeenstemming met den ouden V. T. stelde de heer V. d S. de justitie in kennis met deze brutale opligterjj en onmiddelijk werden de noodige nasporingen naar den bedoelden persoon gedaan, waaruit bleek dat hij de wijk naar België genomen had. -- Door de ambtenaren der belastingen is een bekeuring ingesteld tegen een bierbrouwer in Noordbrabanltevens burgemeester en lid van de prov. staten, wegens het ongeoorloofd inslaan van een zekere hoeveelheid mout, welke niet in zijn aangifte begrepen was. In den morgen van 2 Jan. is P. van Houtenklompenmaker te Clinge in Zeeland levenloos in eene sloot tusschen de beide gemeenten Zeeuwseh

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1