SOEVEREIN ELIXIR. AD VERTENTIEN. Leiden, E HOORDIJK, Breêstraat, laten" is reeds 14 ju ren lang. d. i. van 1863 af. niet me,-r uitbetaald-)\ Een en veertig jaren lang had de staat der kas het wèl toegelaten, maar eensklaps 3) in 1863. nadat het jaar reeds «om» ingetreden, d. i. in Februari, bleek de onmogelijkheid 0:11 met de betaling van die toelage voorttegaan. Helaas! de kas heeft wèl toegelaten «luizende guldens tot schubt delging te bezigen; wèl toegelaten jaarlijks duizenden voor de kerkgebouwen van hout en steen uittegeven; wèl toegelaten aanmerkelijke sommen te besteden aan het onderhoudde opknapping en versiering der kosterijen en vooral der woning ran dra kerke/ijken ontvangerwèl toegelaten batige saldo's te hebben, die maar al te dikwerf grooier waren dan de som benoodigd lot uitbetaling der toelage; maar aan de predikanten de hun toegekende en 41 jaren lang geregeld uitgekeerde toelage van ƒ200 te voldoen, dat liet sedert 1803, dus nu reeds 14 jaren lang. de staal der kas niet toe!! Zou ik dan niet met nadruk herhalen, hoe was het mogelijk, dat de Gemeente-Commissie die gelden van den hoofdelijken omslag voor het kerken tonds vroeg en niet voor de pr-dikantstractementenwaar voor ze toch in de eerste plaats bestemd waren en dienen moesten? Of zouden ze voor de kerkelijke fondsen zijn gevraagdom langs dien weg tot de uitbetaling der toelage le komen? dus als middel tot het doel? Het is zoo. de Gemeente-Commissie zou die penningen daarvoor kunnen bezi gen, maar zal zij het doen? Waarom dan van liet middel gesproken, maar van dat doel gezwegen? En wat zegt hieromtrent het verlcdene? Heeft de Gemeente-Commissie in de eerste plaats gezorgd voor onze predi kanten en daarna voor de kerkgebouwen, de kosterijen, de woning van den kerkelijken ontvangerde consistoriekamer enz.? Het antwoord is boven reeds gegeven. Maar de tegenwoordige leden der Gemeente-Commissie, zal men wellicht zeggendeze zullen anders handelen. Mocht hel waar zijn! Bestaat er echter grond voor die verwachting? Hebben die mannen eerst sedert korten tijd zitting? Is er iets gebleken van hunne gezindheid, om met die onwaardige te Leiden alleen gevolgde traditie te breken, dat er eerst gezorgd moet worden voor de mindere of lagere belangen, zooals kerkelijke gebouwen enz., en dan, als er nog iets overschiet, voor de predikanten? Laat ons zien. wat de jongst verloopen tijd hierop ant woordt. De toelage van 100 (zie noot 2), welke die van /200 verving en acht jaren lang geregeld werd uitgekeetd, is in hel pas verloopen jaar. d. i. in 1877. eensklaps aan onze predikanten weer onthouden. En wat is hiervan de oorzaak? De rekening over 1876, die April 1877 aan het Col lege van Notabelen gedaan moest worden, is tot op heden door Notabelen nog niet goedgekeurd en geteekend, en dus ook nog niet ter inzage neer gelegd voor de gemeente. Van waar die vertraging of verhindering, door het Reglement zeker niet gewild? Wij schrijven toch reeds 1878 en over drie maanden moet er al rekening gedaan worden over 1877! Ziet hier de oorzaak. Er is een geschil ontstaan tusschen het College van Notabelen en de Gemeente-Commissie. Bij het doen van de rekening over 1876 bleek er toch een batig saldo te zijn van p. m. ƒ1100. De Notabelen oordeelden, en lerecht. dat dan nu ook de andere ƒ100 van de gemeenletoelage, die in 1821 was toegezegd zoolang de staat van de kas dit zal toelaten", aan de predikanten behoorde voldaan te worden. Neen, zeide de Gemeente- Commissie. dat is niet ovcreentebrengen met de begrooting, waarbij ƒ100 en niet ƒ200 bepaald was. Wij respecteeren, antwoordden Nolabelen, dien regel bij de adminislratiën in gebruik, maar in casu is hij niet van toe passing. Bij het opmaken kon en mocht op zulk een batig slot niet gere kend worden. Dat zien en welen wij eerst nu. Vandaar dat dan ook nü getrouw en eerlijk aan de 1821 aangegane verplichting behoort voldaan te worden. Bovendien zou dat in dezen ol genen vorm administratief wel te vinden zijn. Maar boven gebruik en vorm gaat het wezen der zaak, het nakomen eener aangegane verplichtingwaarmede de belangen onzer pre dikanten zijn gemoeid en waarvoor zjj zeiven niet kunnen optreden. Ja al was er bij hel opmaken en vaststellen der bcgrooting een omissie begaan, zjj kan geen aangegane verplichting wegnemen en niet ten laste komen van hendie er buiten zijn en niet toe konden medewerken. Wij mogen en kunnen daarom uwe rekening niet goedkeuren en onderteekenenzoolang aan onze predikanten van die 1100 niet wordt uitbetaald, waarop zij aanspraak en recht, heb ben. Eere aan Notabelen, die in dien geest spraken en handelden! En wat doet nu de Gemeente-Commissie? Weet zij het gevoelen van Notabelen op prijs te stellen en grijpt zij deze gelegenheid aan, om te toonen, hoe de belangen onzer predikanten, zoo niet bij haar op den voorgrond staan, geljjk het behoorde, maar althans zwaar genoeg wegen, om in billijkheid en redelijkheid le doen. wat hare hand vond om te doen? Helaas! Zij heeft hel ontbrekende aan de toelage van 1821 niet aangevuld, ja in het pas verloopen jaar heeft zij bovendien aan de predikanten de ƒ100 ont houden. die sedert '69 de toelage der 1200 vervingen! Hoe het teedere administratieve geweien der Gemeente-Commissie dat wél heeft kunnen overeenbrengen met de begruoting voor 1877. waarop toch zeker die 100 zullen voorkomen, weet ik niet; maar wel weet ik. dat in Art. 38 en Art. 39 van het Regl. op het Beheer, waaraan de Gemeente Commissie zich houdtvoorgeschreven wordtbij zulk eenop geen andere wijze te veref fenen, verschil de stemgerechtigden opteroepen, ten einde 18 stemgerechtig den aan de 18 Notabelen te laten toevoegen en deze 36 personen in een vereenigde vergadering met de 9 leden der Gemeente-Commissie het verschil bjj hoofdelijke stemming te doen beslissen. Waarom is dit niet geschied? Zouden de stemgerechtigden, behoorlijk ingelicht omtrent het verschil, geen mannen kiezen, die met de Notabelen in deze voor de belangen en rechten onzer predikanten opkwamen? Ja, des gevraagd* zouden zij die gelieele wijze van handelen, om voor kerkelijke gebouwen en andere lagere belan gen de kas bijna te ledigen en daarna eerst aan de belangen en behoeften onzer predikanten te deuken, verklaren te zijn der gemeente onwaardig en voor baar zeer nadeeligOp die wijze wordt het besluit van 1821 schier verijdeld en misbruik gemaakt van de woorden: «zoo lang de staat der kas dit zal toelaten". Die woorden zijn in het besluit van 1821 uit nauwge zetheid en voorzichtigheid opgenomen onder de herinnering aan en den indruk van de tierceering en van al die wisselingen en omkeeringen, welke Vaderland en Kerk. toen nog zoo kort geleden, ondergaan hadden. Doch laat mij niet aldwalen. Is hel nu wel van de thans fungeerende Gemeente- Commissie te verwachten, dal zij de gelden van den hoofdelijken omslag, die men haar afstaat, zal bezigen voor bet predikantstraetement? Die gel- j den zouden al licht strekken, om de kosten te betalen van een proces, dat zij. ondanks herhaalde waarschuwing, is gaan voeren tegen achtenswaar dige, welgezinde leden der gemeente, in plaats van hunne rechtmatige be- Zoo luiden de woorden mij vddr jaren door een der thans rustende predikan j ten uit het stuk in originali meegedeeld. 2) Sedert 1SC9 is zij vervangen door een toelage van ƒ1 OU, hoofdzakelijk uit i vrijwillige bijdragen en des noodig aantcvullen door de Gemeente-Commissie, zoolang I de gemeentefondsen zulks gedoogen en slechts tot dut de toelage van 200 weer jj wordt uitgekeerd. 1 5) Ik zou evenwel meenen, dat een administratie zoo iets had kunnen of moeten 1 zien aankomen cu in tijds, eer het zoover kwam, maatregelen tot voorziening er in had hehooren te beramen en nemen. z waren tegen de. geheele wijze, waarop die hoofdelijke omslag behandeld en ingevoerd was, door betere regeling wegtenemen, kosten, waarmede ruimschoots voorzien had kunnen worden in hetgeen aan onze predikanten is onthouden. Voor bet oogenblik leg ik de pen neder, want Vrijdag aanstaande is het reeds de lldc Januari. Wal een Commissie van leden der gemeente in 1872 deed, brengt geen verandering in liet geschrevene, evenmin de invoering van den hoofdelijken omslag zelve. Eerlang hoop ik verder uittespreken wat mij op het harte ligt. Dc gemeente moet weten, hoe voor de belan gen van onze predikanten wordt gezorgd. De kerkelijke en godsdienstige rich ling heeft met deze zaak gelukkig niets te maken, en ik zelf behoor ntic tot de Notabelen noch tot de leden van den Kerkeraad. finrgcrlijfce Sfanii, Van 3 tot cn met 9 Januari 1S<8. BEVALLEN: T. de Leeuw, geb. llundermaii. D. A. C. du Chattel, geb. Rotteveel, Z. T. Mooten, geb. Mekkes. D. - C. Ilouwaard, geb. Vrij. Z. H. M. Kret, geb. Termeer, D. J. M. Dieben, geb. Slierings, Z. J. Dool. geb. Den ning. D. M. H. den Os, geb. Meyjers, Z. D. tweel. A. van der Wijden, geb. Keticnis, D. W. Laken, geb. van Galen, Z. - E. de Wit, geb. Eradus. Z. C. Colpa. geb. Hamers, Z. C. Stouten, geb. van Egmond, D. J. M. Susan, geb. Meijer. D. C. P. van Valderen, geb. Nagtegeller.lt. L. Snel, geb. van Es. I). M. Rijken, geb. Bey. D. J. Koppeschaar, geb. van Snick. D. J. Nieuwenburg. geb. Hofkes. Z. M. A. Driessen. geb. Limlenbof. D. A. M. F. Sommeling. geb. van der Drift, Z. - II. J Lustigheid, geb. Molenaar, Z. G. den Os, geb. Pans, D. J. Ribot, geb. Ouwerkerk, Z. - - J. C. J. Ilenning, geb. van der Sloot, D L. Regensburg, geb. van Hes. Z. A van Heusden. geb. van Hossnro, D. P. Serdijn, geb. van den Berg, Z. M Elkerboul, geb. Blonk, D. W. Haasbeek, geb. Choufoer. Z. - A. M. van der Mark. geb. Cools. Z. - J. Sie- val. geb. Ouwerkerk, Z. W. van der Ham, geb. de Just. Z. C. van Noort, geb. Michrls. Z. OVERLEDEN: J. A Dieudonné, wed'. P. Laasman, 96j. J. H. Gemelmans, 64 j- J. Bruynenberg. 61 j. J. Honsbeek, 61 j J Hannaart, 78 j. M. Os, V., 68 j. A. M. van Leeuwen, I).. 6 til. A. Vnorsaat. geb. van der Post. 82 j. G. Planje. wed'. D. van der Reyden, 87,). J. Swecnen. wed'. J. van Leeuwen. 86 j. P. van 'l Zant, 70 j.- J. C. van Schoten, geb. Winkelaar, 76 H. Wissiug, 26 j. - A P. Veere. geb. Warnaars, D levenl. W. J. E. D temen. Z 9 m, A. Kruik. 70 j. - M. G. A. Engels, geb. Toussaint, 69 j. M. Robijn. D„ 3 w. J. Verstraten, 50 j. W. H Taverne, geb. den Ós. 49 j. E. J. Wagemans, geb. Pielanen. 52 j. M. van Velzcn. 48 j. M. A. Driessen. geb. Lindenhof. 38 j. - J. du Chattel, 69 j. J. M. Driessen, I»., 2d. - J. Kop. 61 ,j. M. van Keulen, wed'. A. Sloot, 75 j. W. P. J. van Cleef. Z., 17 ut. J. van Heusden. D.. 1 d. P. J. Landsmans, wed". M. van Huoydonk 84 j. C Rousing, wed'. T. Post, 74 j. Ik heb bij deze dc eer mijne geachte Begunstigers bekend te maken, dat ik. door voortdurende ongesteldheid, mijne zaak niet naar belmoren voort kunnende zetten, mijn huis en Vleeschhouwers-Affalrc, op de Brecstraat alhier, verkocht heb aan den HeerCH. «V. VANIZENBURCf, out die met 1 Februarij a. s. voor zijne rekening voort te zetten. Geruimen tjjd is mijn opvolger mjj behulpzaam geweest met den inkoop als anderzins. en vroeger gunstig bekend twijfel ik niet of hij zal alles in het werk stellen UEd. prompt en accuraat te bedienen; dientengevolge be veel ik hem ten vriendelijkste in UEd. protectie aan en betuig UEd mjjn liartelijken dank voor het vertrouwen zooveel jaren ruimschoots genoten. Hoogachtend. UEd. Dw. Dienaar, Leiden, January 1878. J. 8TIKKELORUM. My refercerende aan bovenstaande, beveel ik mij ten vriendelijkste aan en beloof dat het mijn ernstig streven zal zijn inijn begunstigers in alle opzichten te voldoen. Hoogachtend. UEd. Dw. Dienaar, Leiden, Januarij 1878. CH. J. VAN IZENBURCf. Het iloor mij in 1835 in algemeen gebruik gestelde liet voorschrift van dit middel is gevonden onder de nagelaten papieren van den beroemden Zweedschen Geneesheer YEllNET, die in den Imogen ouderdom van honderd en vier jaren is overleden, terwijl deszelfs vader en grootvader den lecfiyd van honderd twaalf en honderd derlig jaren hebben bereikt. Hel was een familiegeheim, waarover hij zich in dezer voege uit laat; Aan het dagelijksch gebruik van dit Likeur wordt liet lang leven van dit geslacht met regt toegeschreven. Dit middel onderhoudt voortdurend de sezondlieid, zonder dat men eenig ander geneesmiddel noch aderlating be hoeft. Het herstelt de kracht, wekt de levensgeesten op, neemt hevingen en aandoeningen der zenuwen weg, henevens alle onreine en slijmachtige stollen uit dc maas, welke oorzaak zijn van slechte spijsvertering, alsook zuur. scliecle hoofdpijn cn oprispingen; liet doet de misselijkheid bedaren, doodt de wormen en maden, verlicht de walerzuchligcn en bevordert de maaudelijksclie zuivering der vrouwen, geneest de witte vloed en geeft de gezonde gelaatskleur en bij vermagering hel verloren vleesch weder en pur geert onmerkbaar en dat wel zonder snijding in het lijf, en is alzoo van groot nul voor obstruction of verstopping van den onderbuik. Het neemt alle tnsscbenpoozeude of afwisselende koortsen weg. Alle hoedanigheden van dit middel op te geven is overbodig, want in één woord: liet is de herstelling der mcnschelijke natuur, omdat het tegen alle kwalen meer of min nuttig werkt. Prijs per Macon f 150 cn 30 (Jen Is. Met gebruiksaanwijzing alleen echt verkrijgbaar: le 's IIageSNABIL1E, Apotheker, Ruitenhof; Gouda, X. WOLFF, Drogist, litoolemarkl. cn meer bekende Dépots in andere steden. «I. P. GKLAllfF, Geneesheer, Corresp. Lid van bet Genootschap ter bevordering der Genees- lleel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde, le Nieuwer- -iinstel.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3