PER TELEGRAAF. tip verheid zijn benoemd, lot administrateur der afdeeling handel en nijver- beid. de hcièr inr. W. A. baron van Verschuer. niet toekenning van een eervol ontslag als referendaris bij het dep. van financiën, en lol commies de lieer J. P. Breedeveld. Aan den Oost-Indisclicn amhienaar dr. S. A. Naber. gewezen rector- directeur van hel gymnasium Willem 111 Ie Batavia, laatstelijk op wacht geld. ii eervol ontslag verleend uit 's lands dienst in Nederl. Imtië. De luit. Ier zee 2' kl. J. B. Dtikkers, van het stoomschip Aruba, in Nederland teruggekeerdis op iien-activiteii gesteld. Aan den lieer mr. F. Ailing Mees, afgetreden minister van koloniën, is een pensioen verleend ten laste van den staat, groot ƒ2354 'sjaars. De leden van de eerste kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen op Maandag 21 January, 'savonds ten 8 ure. De behandeling der concessie-voorwaarden voor een paardenspoorweg van het Hijnspoorslation naar het Gemcentebadhuis is in de raadszitting van gisteren ten einde gebragt. De concessie-voorwaarden zijn met 19 tegen 16 stemmen goedgekeurdnadat de raad vooraf beslist had dat de concessie aan de Rijnspoorwegmaatschappij zou gegund worden. Onmiddellijk na het verleenen der concessie werd voor de Rijnspoorwegmaatschappij een concur rent in het leven geroepen met de tegenwoordige llaagsche tramway-maat- schappijaan welke, hooldzakelijk op gronden van billijkheid, in beginsel werd toegestaan langs de Kanonstraat, de Prinsessegracht en het Bezuiden- liout eene kortere verbinding met Scheveningen en het Rijuspoorstation te maken. BUITEN LANRSCIIE BERIGTEN. BELGIË. Op den avond van 1 Jan. is een toestel tot het ophijschen en neder- laten van werklieden in eene steenkolenmijn onder Qiiaregnou. in Henegou wen, op eene hoogte van ongeveer 150 meter ten gevolge van liet breken tier ketens naar beneden gestort, waarbjj vijltien personen het leven verlo ren en eenige bovendien op schrikkelijke wijze verminkt werden. Van een meisje werden liet hoofd, een arm en een been afgescheurd. ENGELAND. LONDEN, 8 Januarij. Volgens den correspondent van de Times te St. Petersburg is er weinig gevaar voor eene botsing tiisschen Engeland en Rusland ten opzigte der zaken in het Oosten. Men zegt, meldt hjj. dat de vredes-onderhandelingen, mits zij thans geopend worden, in geen enkel opzigl de Engelsche belan gen zouden raken, welke lord Derby indertijd opsomde. Niemand denkt er aan, het Suez-kanaal of de Perzische golf in den kring der onderhande lingen te trekkenen van Konstantinopel zijn de Russen nog ver verwij derd. Wat de quaestie der Dardanellen betreftzon de opening dezer zee straat voor de vloten van alle natiën eerder een nadeel dan een winst voor Rusland zijn. Een gerucht zegt echter, dat legeu de openiug alleen voor Ruslands vloot Oostenrijk en Diiitschlaud zich verzettenen dal Rusland daarom besloten heeft de quaestie in hel geheel niet op het tapijt te brengen. De heer Gladstone heeft aan de libérale vereeniging te Sheffield een brief gerigt. waarin hij op nieuw als zijne overtuiging te kennen geeft, dat noch door de gebeurtenissen in Azië noch door die in Europa de mili taire maatregelen van Engeland geregtvaardigd zijn en het bloedvergieten daardoor slechts kan bevorderd worden. De douanen te Cardiff hebben jl. Zondag-avond, aan boord van liet in East Bute Dock liggend stoomschip Siluvianbeslag gelegd op 2000 kisten met patronen, die voor de Turksche regering waren bestemd. Op den Great Northern spoorweg had Vrijdag avond meer dan eene botsing plaats. Een goederentrein raakte bij Halfiield uit het spoor, en terwyl eltelyke wagens daar overhoop lagen op de lijn kwam de snel trein uit Schotland met volle vaart daartegen botsen. Gelukkig was die van een uitstekenden remtoestel voorzien en ofschoon vele passagiers ge kwetst werden was de ramp niet zoo verschrikkelijk als zij anders zou geweest zijn. lntusschen kwam een gewone trein van den zuidelijken kant en eene nieuwe botsing vond plaats; die trein had minder «aart, maar ook minder goeden remtoestel en leed daardoor meer schade. FKANhKIJH. Dc conservative bladen geven onbewimpeld hunne ontevredenheid te kennen over den gang van zaken hier te laiide. Zoo schrijft de Constitu- t>omtol//De ministers w orden overvleugeld. De vloed der radicaleof liever der revolutionaire wateren klimt hun reeds lol aan de schoudersbinnen weinige dagen zullen hunne hoofden onder de gezwollen siroomen verdwij nen. De uitvoerende magt loopt gevaar van vernietigd te worden. De ken- teekeneii van dit gevaar vermenigvuldigen bij den dag. En toch had men ons betuigd bad men ons gezworen dat wij liet tijdperk vol zonneschijn goedwilligheid en gelukzaligheid der voor allen openstaande republiek zou den intreden! En men sluit die republiek gewelddadig toe. in strijd uiet het gegeven woord! Men hcr>chept die republiek in eene beperkte, wrok kende. onverzoenlijkennverzadelijke partij, aan welke Frankrijk moet worden overgeleverd! Binnenkort 'zal iu Frankrijk, builen een klem getal bezetenen en krankzinnigen iedereen tot de verdachten behooren". De liep. jranf. berigt, dat de minister Tan oorlog, thans beter inge licht dan vroeger, erkend moet hebben, dat de ma;oor l.abordcre niet strafbaar was. toen hij zich verzet heeft tegen de hem door Bressolles ge geven bevelen. T l KklJE. Betredende de stad Sofia, die thans in handen der Russen is, meldt men aan de AóV«. Zei7. dat zij een open stad is en slechts door een ver vallen ringmuur is omgeven. Er lagen-, volgens de opgaven van Engelsche doctoren, 7000 zieken n gewonden en 3000 vlngtclingen in dc huizen en in dc straten. Alletu met liet oog op deze oneciukkigen zag de bezetting van haar voornemen af. om de stad in brand te sicken. Al bleven de hui zen ongedeerd, toch werd-van de voor de helit uit Bulgaren bestaande be volking veel geplunderd. Uit Erzi rum wordt gemeld dat dc Christenbevolking onder de wape nen is geroepen en gedrild wordt voor de verdediging der wallen. De Tur ken hebben de dorpen aan den uitgang van het Olti-dal verbrand, ten einde de Russische voorhoede van alle beschutting en fourage te berooven Er is gebrek aan brandhout sedert de weg naar de bosschen op den Soghanly- üagli afgesneden is. Men gebruikt uu gedroogde mest als brandstof en heeft een weinig hout in dc rigling van Erzinghan bijeengezameld Verlaten woningen worden geslecht, om de troc|en van brandhout te voorzien Brood en vleesch is er in overvloedmaar als de weg naar Trebizonde afgesneden is. zullen deze artikelen schaarsch worden en ontzaglijk in prijs stijgen. Er zijn ongeveer 7000 zieken in Erzerum, waarvan echter 4000 naar Er zinghan en Sivas geëvacueerd worden. -- Het verkeer op den spoorweg van Philippopolis is door de sneeuw gestremd. Twee treinen zijn in een sneeuwstorm letterlijk begraven. VERSAILLES, 8 Jamiarij. De redevoering, waarmede de waarnemende president Gauthicr de Rumilly, als oudste in jaren, de zitting van den se naat opende, werd door de linkerzijde toegejuicht, terwijl zij door de reg- terzijde in volmaakte stilte werd aangehoord. De keuze van den president is op Donderdag bepaald, waarna de zitting gesloten werd. VERSAILLES, 8 Januarij. De zitting van de kamer werd door den heer Desseaux, als oudste in jaren, met eene redevoering geopend, waarin hij den dood van Ducamp herdacht, die, naarLambessa overgebragt, het slacht offer werd van een nietswaardig regeringsstelsel. De Cassagnac, die den voorzitter in de rede viel en riep: uwe republiek is verachtelijk! werd tot de orde geroepen. CAIRO, 8 January. Generaal Grant is hier aangekomen en heeft den Khedive bezocht. ROME, 8 Januarij. Luidens het bulletin van heden avond zes uur, was des konings toestand koortsiger dan in den morgen. De pjjn in de borst was zoo goed als geweken. De pols was onregelmatig. LONDEN, 9 Januarij. De Morning Tost meldt, dat, om bekend te wor den met Ruslands voorwaarden, Engeland aan de Porte den raad heeft ge geven regtstreeks met het hoofdkwartier te onderhandelen over een wapen stilstand overeenkomstig het verlangen van Rusland. De Daily Telegraph bevestigt in eene depêche uit Pera liet berigt in de Morning Tost, en zegt, dat eene nota van Engeland betreflende dit onderwerp reeds bij de Porte ontvangen is. PARIJS. 8 Januarij. Generaal Montauban, graal Palikaois beden ochtend hier overleden Naar men zegt, zal de hertog van Aumale tot gouverneur van Parjjs be noemd worden ter vervanging van generaal Ladmiraultdie den 17"« Fe bruary aanis. den ouderdom heeft bereikt waarop hjj de active dienst moet verlaten. KONSTANTINOPEL 8 January. Het antwoord bevattende Ruslands voor waarden voor den wapenstilstandwordt morgen verwacht. Men gelooft dat een wapenstilstand voor eene maand zal gesloten worden. KONSTANTINOPEL8 Januarjj. RDoor den ministerraad zijn de voorwaarden van een wapenstilstand aangenomen; zjj zijn aan de goedkeu ring van den Sulian onderworpen. Op aanraden van lord Derby heeft de Porte regtstreeksche onderhandelingen met Rusland aangeknoopt. KONSTANTINOPEL. 9 Januarij. Het bevestigt zich dat de Porte een wapenstilstand vraagt, waartoe in beginsel is besloten. De minister van oorlog maakt zich gereed om te vertrekken, ten einde de onderhandelingen te voeren. ROME, 9 Januarij. De koning is, na de troostmiddelen der godsdienst ontvangen te hebbenheden ten half drie ure overleden. INGEZONDEN. >5 JARIG JUBILÉ. Mijnheer de Redacteur. Met onuitsprekelijk genoegen heb ik opgemerkt, hoe een onzer vioegere stadgenoolen. de Heer Nicolaï. in den Haag, zijn 25-jarlg jubile' heeft ge vierd, welke bljjken van «vnipalhie hem zijn gegeven, en hoe zjjne alom erkende verdiensten naar waaide worden geschat. Het doet altijd goed, als men leest dat een vroegere stadgenoot zich zoo heeft weten te verheffen dat hem de algemeene hoogachting ten deel valt. Maar er zijn er ook. wier meer bescheiden werkkring hen niet in de gelegenheid heeft gesteld een zoodanige vlugt te maken, en die daarom toch niet minder onze hoogachting en toegenegenheid verdienen, en aan wie men dan ook. zij het dan niet stoffelijk, met genoegen hulde moet brengen bij een 34-jarige getrouwe plichtsvervulling. De persoon, hier bedoeld, is de gemeente-bode en concierge van het raadhuis, de heer C. J. La Rivière, die heden. Donderdag, den dag her denkt dat hij vijfentwintig jaren geleden werd aangesteld als jongste ge meente-bode, na negen jaren bij de gemeentebelasting werkzaam te zjjn geweest. Met genoegen kan hij op die afgelegde baan terugzien, omdat hjj zijne betrekkingen altijd met ijver en trouw heeft vervuld. Ook mag het niet onvermeld blijven, dat hij zevenmaal het genoegen heeft gesmaakt een menschenleven te redden. Verder dc loftrompet te steken is ounoodig. Alleen wordt hiermede de verschuldigde hulde gebragt aan iemand, die. hoewel in bescheiden betrek king. getoond heelt door getrouwe plichtsbetrachting de hoogachting en toegenegenheid zjjner stadgenoolen in den ruimslen zin waardig te zijn. Leidex, 10 Januari 1878. p. De Gcmecnte-Coininissie van de \ederd. Ilerv. gemeente alhier heeft in dc /eirische Courant laten bekend maken, dat allen, die den hoofdclijken omslag reeds betaald haddenhun geld van 27 December tot 11 Januari, terug kunnen ontvangen, zullende daarna dc niet atgehaalde gelden beschouwd worden als a'gcsiaan tot eene «vrijwillige bijdrage voor de kerkelijke londsen". Daar ik behoor tot degenen die betaalden, meen ik vrijheid en recht te hetibcn te vragen: waarom zoo'n konen tnmijn van veertien dagen gesteld? Is een beschikking of bestemming, op deze wijze bepaald, geldig? Was er geen geschikter en zekerder weg te vinden, door b. v. per gedrukten briel, waarop het antwoord zou worden atgc- haald, cenig verzoek of voorstel te doen? Maar hoe u-as het mogelijk, en ziedaar waartegen ik vooral opkom, die gelden voor de kerkelijke loodsen en niet bepaald en uilsluitend voor het predikantstrartement te bestemmen? Waarom werd toch een hoofdelijke omslag ingevoerd? Was het niet aller eerst en meest om de predikantstractementen bij onze gemeente te verhoo- gen? Bij de vaststelling van die tractementen in 1821 hebben geheel andere toestanden en behoelten tot maatstaf gediend. Welk ceu ontzaglijk ver schil tusschen he'geeu de toestanden en behoeften toen eisehten en thans cischen. Hoe zou het traclementdat in 1821 nauwljjks toereikend geacht werd. thans na 56 jaren ecnigszins beantwoorden aan de plaats, die pre dikanten in de maatschappij bekleeden en ter wille van hun werk bij voortduring innemen moeten? En dat tractement is daarenboven in den loop van die halve eeuw niet slechts niet verbeterd of verhoogd, maar zelfs nog verminderdDe toelage van 200, in 1821 van weae de gemeente aan onze predikanten toegekend «zoolang de staat van de kas dit zal toe-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2