Leidsche Spaarbank. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. en elke bespreking in dagbladen van de handelingen der regering." De plannen waren echler afgestuit op den tegenstand van Mac Mahon. Victor Hugodie veel gebruik maakt van tramwagens en omnibussen te Parijsheeft bjj gelegenheid van het nieuwe jaar de conducteurs en koetsiers schriftelijk bedankt voor hunne goede zorgen en hun een som van 500 fr. geschonken zoo hij hoopt als een navolgenswaardig voorbeeld. Het Journ. des Déb. deelt liet volgende geval van schijndood mede: In de rue des Vinaigriers te Tarijs woonde een man55 jaar ouddie sedert geruimen lijd lijdende was. Eindelijk nam zijne ziekte meer en meer toe, en men meende op zekeren nacht dat hij den geest gegeven had De gewone toebereidselen voor de begrafenis werden gemaakt. Toen het lijk zou gekist worden, meende de zoon, dat het niet de gewone koude had, en ook dat het niet zoo stijf was als het, naar zijne meening, moest zijn. Hij liet dadelijk alles stakenen ijlde naar den geneesheer om dien te raadplegen. Beiden kwamen overeen de begrafenis uil te stellen, en van dat oogenblik af verlieten zij bet lijk niet, maar bleven met de grootste naauwleliendheid er bij waken. Ongeveer twaalf uren na het tijdstip, dat aanvankelijk voor de teraardebestelling bepaald was, opende de schijndoode de oogen. en zeide tot den geneesheer: wel, doctor, wat voel ik mij nu wel, veel beter; die paar uur slapens hebben mij bijzonder veel goed ge daan en versterkt. De vreugde zijner bloedverwanten en vrienden werd bovendien niet weinig verhoogd door de verklaring van den geneesheer, dat de ziekte, gedurende de dagen van den schijndood, eene gunstige wen ding genomen had. ITALIË. Z M. de koning is ernstig ongesteld. Hij heeft hevige koortsen; ook zijn de longen aangedaan. De generaal Lamarmora is op 5 Januarij overleden. Hij was in 1804 geboren, nam een schitterend uandeel aan den onafhankelijkheidsoorlog in 1845, werd in 1849 generaal en kort daarop minister van oorlog en minister president, en ging in 1855 als hel hoofd der derwaarts gezonden divisie naar de Krim. Bij zijne terugkomst kwam hij weder aan het bewind en vcrliél in 1859 wederom het ministerie om op nieuw voor Iialië's onafhan kelijkheid ten strijde te trekken. Sedert is hjj weder herhaalde malen minister geweest en van Oclober 1870 tot Januarij 1871 stond hij te ltome aan het hoofd des bestuurs. De algemeene aandacht is zeer gespannen door eene archaeologische ont dekking. Een tweede Pompeïeene evenals deze ondcraardsche stad, is in Apulife, niet ver van Monte Gargano gevonden bij gelegenheid van het herstellen van een bron. Eerst sliet men op een Dianatempeldaarna op een prachtige, twintig meter lange, portiek met zuilen zonder kapiGlen en eindelijk op eene begraafplaatsdie 15,000 vierkante meiers in omvang heeft. De nieuw ondekte slad is het oude Siponlum, nabij Arpinnm het welk Strabo, Polybius. Livius en anderen herhaaldelijk vermeld hebben. Deze plaats is niet onder asch bedolvenmaar ten gevolge van zware aard bevingen gezonken. Op zes meter beneden den beganen grond vindt men de huizen. Reeds zijn de noodige stappen gedaan om de opgravingen met kracht te beginnen en voort te zetten. »HITiCHLA\D. De keizerin Augusta heeft zeer hartelijk geantwoord op de Nieuwe- jaarshulde, haar door het hoofdcomité van het Duitsche Roode Kruis ge- bragt. De vorstin drukt den wensch uitdat het jaar 1878 geen hulp meer zal vergen voor de oorlogvoerende partijen, en dat alzoo aan de vervulling der Duitsche behoeften zal kunnen worden gedacht. De weduwe van den te Berljjn overleden dr. Twesten, professor in de theologie en consistorirraadheeft aan de universiteit te Berlijn eene som van 30000 mark geschonken lot oprigting van een Twesten-fonds, ten be hoeve van de Evangelische theologie en de kerk. De bankiersfirma H. C. Schmidt te Hamburg heeft hare betaliugen ge staakt. Het passief moet zeer aanzienlijk wezen, en het actief moet zoozeer zijn vastgezet, dat een spoedige liquidatie onmogelijk is. Behalve zijn groot bankiers-kantoor, had de heer Schmidt verschillende andere ondernemingen te behartigen. Hij was gewikkeld in talrijke speculation in huizen en landerjjen, hij stond aan hel hoofd van een scheepstimmerwerf en van een rcederij. van een stoomsleepdienst, hij was eigenaar van een Hamburgsch blad Der Freiscjiütz en van het nieuwe Hamburgsche adresboek en tevens pachter van den schouwburg van Carl Schultze, dien een zekere Albrecht als directeur voor hem beheerde. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat het proces tegen de erfgenamen van Hacklünder, wegens door dezen schrijver steeds gedane te lage opgaven van zijn inkomsten, geëindigd is met een veroordeeling tot een boete van 100.000 mark en bijbetaling van het gezamenlijk bedrag der vroeger te min betaalde belastingen. De erven zijn nu voornemens gratie te vragen en hopen op deze wijze althans van een gedeelte der boete vrijgesteld te worden. TURKIJE. Het steeds voorwaarts dringen der Russen over het Balkan-gebergte, waarbij zij zich van Sofia hebben meester gemaakt, schijnt te Konstanlino- pel ontmoedigend te hebben gewerkt. Naar de verschillende berigten te óordeelen schijnt de Porte ernstige pogingen te willen aanwenden om tot eenen wapenstilstand, zij het met of zonder medewerking van Engeland, te geraken. De Turksche strijdkrachten, bijeengetrokken tot verdediging van Adria- nopelworden op meer dan 100,000 man geschatmaar zij hebben naar men zegt gebrek aan geschut. In hel te Konstantinopel vergaderde parlement is besloten van den minister van marine ophelderingen te vragen wegens de geringe werkzaam heid der oorlogsvloot, die zooveel gekost heeft'en zoo groote verwachtin gen had opgewekt Dat besluit is genomen naar aanleiding van de rede voering van een afgevaardigde over het opbrengen van eene Turksche stoomboot met troepen door een Russisch oorlogsvaartuig. Ook is beslo ten, van de regering rekenschap te vragen wegens hare inmenging in de leiding der krijgsverrigtingen. Grootvorst Nicolaas heeft 150 kruisen der orde van St. George naar Belgrado gezonden, om verdeeld te worden onder de Servische officieren, die zich bij het begin van den veldtogt onderscheiden hebben. Generaal Ilorvatovic is de eerste geweest, die voor die onderscheiding in aanmerking kwain wegens de onder zijne leiding plaats gevonden hebbende vermeestering van Pirot. ST. PETERSBURG, 7 Januarij. Naar hetgeen van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, is men hier in de regeringskringen van oordeel, dat er onderhandelingen over den vrede moeten plaats hebben, alvorens er tusschen de Russische en Turksche bevelhebbers een wapenstilstand kan worden ge sloten. De Russische bevelhebbers zouden daarbij de door hen noodig ge achte waarborgen en demarcatielijnen moeten vaststellen. Het staat aan de Porte, tot die onderhandelingen het initiatief te nemen. t LONDEN, 8 Januarij. Morgen wordt weder ministerraad gehouden. In middels zijn de kabinetten van Londen en St. Petersburg in druk telegra fisch verkeer. Het vooruitzigt op het tot stand komen van een wapenstil- stand wordt zwakker. PARIJS, 7 Januar|j. Naar men verneemt geven al de mogendheden, Engeland niet uitgezonderdaan de Porte den raad een wapenstilstand te vragen. De Turksche regering wil echter de opening van het Britsche par lement afwachten en verlangt in ieder geval dat de onderhandelingen over den wapenstilstand gevoerd zullen worden tusschen de regeringen van Konstan tinopel en van St. Petersburg en niet tusschen de hoofdkwartieren van de twee legers. BERLIJN, 7 Januarjj. g°ed onderrigte kringen meent men te welen, dat de voorbereidende maatregelen, waartoe Engeland in verband met de vervroegde hjjeenroeping van het parlement overging, voornamelijk ten doel hebben gehad tegen te houden het eventueel bezetten, ware het dan maar tijdelijk, van Konstantinopel door de Russen en te zorgen dat Engeland niet worde voorbijgegaan bij het sluiten van den vrede. ROME, 7 Januarij. De koning heeft den nacht betrekkelijk goed doorge- bragt, en een weinig geslapen. De koorts houdt echter aan en de gejaagd heid neemt toe. Longontsteking begint zich te ontwikkelen. Op den 6J<1' Januari overleed te IJ 1st onze geliefde Zuster en Behuwd zuster Mevrouw de Douairière J. P. 1PPIUS FOCKENS, geb. RAMMELMAN ELSEVIER. Jhr. W. I. C. RAMMELMAN ELSEVIER. J. A. RAMMELMAN ELSEVIER Baronnesse van Heeckeren van Brandsenburg. Heden overleed aan eene kortstondige ziekte JACOB DUCHATEL. Gedu rende 32 jaren was hij onafgebroken in het beddenvak bij ons werkzaam. Hij was een voorbeeld van getrouwheid, naauwgezetheid en ijver, W|j betreuren in hem een braaf en werkzaam behartiger onzer zaken. G. J. CORTS. Leiden. 8 Januarij 1878. JACQUES CORTS. Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Ileer FREDERIK HA.EDERIETin leven Spekslagergewoond hebbende en overleden te Leiden, den l1'"1 Januarij 1878, worden ver zocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van Mr. J. L. KLAVERW1JDENNotaris te Leidenvóór den 20,lrn Januarij 1878. Aanvangende Maandag 14 Januari 1878 zullen alle zittingen worden ge houden in het nieuwe gebouw der Spaarbank, Ouden R\jn IV» 56, by de llooglandsche Kerksteeg. Te beginnen met 1 Februari zullen twee wekelijksche zittingen worden gehoudenwaarvan dag en uur nader zulien worden bekend gemaakt. G. F. ALSCHE. Secr.-Penningmeester. CURATELE. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te 's Graven/mgein dato 411'» Januarij 1878, is ELISABETH VAN LEEUWEN, echtgenoote van JOHANNES DUIVENVOORDE, wonende onder Noordwijherhoutdóch verpleegd wor dende in het geneeskundig geslicht voor krankzinnigen te 's Hertogenbusch ter zake van krankzinnigheid gesteld onder Curatele. Van wege den verzoeker Johannes Duivenvoorde voornoemd, P. K. DOEFF, Procureur.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3