Te Deventer is, «aar men aan de ;V. R. C. meldt, liet berïgd ontvan-- gen dat schipper F die mei zrn vaartuig naar Amsterdam zou gaan. in de nabijheid van Marken is overhoord geslagen. Hij laat eene weduwe met twee zeer jeugdige kinderen 11a. Onder Bergen-op-Zoom is aangehouden, wegens landlooperijeen gewe zen officier van het leger hier te lande, zekere D.die in 1870 gedeser teerd zijnde en later, na zijn straftijd te hebben ondergaan, overal gezwor ven hebbende, thans weder in handen der justitie moet worden gesteld. Het dezer dagen medegedeelde, als zou een vader te Ubagsberg, in Limburg, zijne ongehuwde dochter in het kraambed hehben doodgeslagen, blgkt onjuist te zjjn. Bij de lijkschouwin is gebleken, dat hel meisje niet ten gevolge van geweldadigheid is overleden, maar dewijl haar de noodige hulp bjj hare verlossing ontbroken heelt. 's GRAVENIIAGE, 8 Januarij. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Iudie bestemden officier van gezondheid 2de kl. J. J. E. llartmannde vergunning verleend tot het dra gen van de Duitsche medaille voor niet-strijdendeningesteld ter belooning van vrjjwillig bewezen diensten bij de verzorging van zieken en gewonden tydens den Fransch-Duilschen oorlog in 1870 en 71. Aan den adsistenl aan 's rjjks veearsenijschool te Utrecht D. P. F üriessen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Aan den heer A. A. A. Stilten is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als rijksontvanger te Goriuchemen de heer H. J. G. Nanninga, thans rijksontvanger te Dirksland, is als zoodanig benoemd te Termunterzijl c a. De plaatsingen van de fuill. ter zee 2de kl. F. M. A. Mathonaan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, en jh'. R. W. J. van Pabst van Bingerdenaan boord van het wachtschip te Amsterdamzijn ingetrokken. Voorts wordt de Itiill. Ier zee 2de kl. A. H. Hoekwater, die nende aan boord van het wachtschip te llellevoetsluisovergeplaatst aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis en vervangen door den luitl. ter zee 2d* kl. L. G. Kakebpeke. De officier van gezondheid Is" kl. K. G. F. Sloos, de officier van administratie l",e kl. F. Hora Adema, de officier van administratie 2d> kl. L. C. Duhné en de officier van administratie 3d' kl. F. J. Olivier, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De gemeenteraad heeft lieden den maatstaf op den hoofdelijken omslag in deze gemeente, aan te vangen met 1878, vastgesteld op twee ten honderd van het volgens de aangegeven grondslagen verkregen vereenigd bedrag. Er worden met Mei a. s. 58 opcenten op de hoofdsom der personele belasting geheven. De raad heeft eene som van 38200 toegestaan, waarmede de begrooting van 1877 iu ontvang en uitgaaf zal worden verhoogd ter be strijding der nog over dat jaar te doene betalingen die deels hel gevolg zjjn van meer gasverbruik en deels van het leggen van nieuwe buizen in het Zuiderkwartier. UülTtiNLAMtöCUli BWUGTKiN. BELG1E. Treurige bijzonderheden zijn nader aan het licht gekomen omtrent de gruweldaadwelke de persoon van Mestdagh te Antwerpen jegens zijn vrouw gepleegd heeft. Men heeft tot dusver niet minder dan 152 stukken gevonden van het mensehelijk ligchaam. Noch de beenen noch de armen waren tot hiertoe ontdekt. Al de groole beenderen ontbraken evenzeer. De woestaard had alle deelen van het ligchaam doen verdwijnen welke de identiteit en de sekse van de vermoorde persoon konden aanwijzen. Nog- lans zjjn er in dat opzigt wel enkele aanwijzingen, alsooren, waarin gaatjes voor oorhangers en dergelijke. Mestdairh bleef aanvankelijk volhou den. dat zijn vrouw, in oneenigheid met hem levende, de gemeenschappe lijke woning had verlaten. De voornaamste getuige is eene vrouw uit de buurt, met wie de verdachte in ongeoorloofde betrekking stond. Thans beeft Mestdagh schuld bekend. Hij heelt dit gedaan toen hij voor de over blijfselen van zijn vrouw was gebragl. Hij beeft ook de plaats aangewezen, waar hij op ecu begraafplaats (Kiel) de beenderen geborgen heelt. De mis daad schijnt iu den nacht van den 13d,:n op den 14d"' Aug. volbragt te zijn. Mestdagh is eerst 33 jaar oud: zijn vrouw was bjjna 50 en had eeiiig vermogen. Ni I, A t». LONDEN. 7 Januarij. De door de koningin ingestelde nieuwe orde, de keiz. orde van de i Kroon van Indië. wordt alleen verleend aan dames en, behalve aan prin sessen van het koninklijk huis, ook aan de gemalinnen en vrouwelijke bloedverwanten van Indische vorsten, alsmede aan de vrouwen van hen, die het ambt bekleeden of hebben bekleed van onderkoning van Indie, gouverneur van Madras of Bombay, of Minister. De Globe zegt betreffende deze orde: Voordat iemand het minste vermoeden had, kondigde een kon. besluit de instelling aan van een orde van onderscheiding voor dames. De daad van de koningin heelt echter een grootere beteekenis. dan alleen een onderscheiding van haar onderdanen. In Indië zal men er dezelfde betee kenis aan hechten als aan het aannemen van den keizerlijken titel. Onder de opgave van vorstelijke en doorluchtige personen, welke die onderschei ding hebben ontvangen, vindt men een aantal dames, die thans een groot gedeelte van Indië regeren. Indië. dat land van weelde en pracht, zal deze wijze van onderscheiding bijzonder op prijs stellen, en de vorstinnen en prinsessen, wier naam alzoo vereenigd wordt met die van onze eigen kon. familie, zullen door een nieuwen band aan ons worden verbonden. Volgens de Daily Mews is er in den ministerraad beraadslaagd over de wijze, waarop door de Engelsche regering het antwoord, door prins Gortschakofl' op Engelands vraag gegeven, zal beantwoord worden. Dit acht het blad een bewijs voor de meening, volgens welke er eene oorlogs partij in het kabinet is en lord Beaconsfieldwant hij maakt die oor logspartij uit - zich door de geuite verzekeringen en gevoelens van lord Carnarvon niet gebonden acht. Waarom ter wereld toch heeft Engeland, vraagt het blad, indien het werkelijk vrede stichten wil, iets anders te doen dan het antwoord van Rusland aan Turkije op te zenden? Uit naam van Turkije is door Engeland eene vraag aan Rusland gedaan en het heeft eenvoudig Ruslands antwoord aan Turkije te overhandigen. Engeland heeft, gelijk lord Carnarvon uitdrukkelijk verklaard heelt, zijne bemjddeling niet aangeboden. Waarom moet dan de regering over een antwoord van Enge land beraadslagen Er is geen antwoord van Engeland noodig. Bemidde ling, die zich opdringt, is zoo goed als interventie. Het getal deserteurs bij het leger bedroeg in het afgeloopen jaar niet minder dan 7800. De Echo zegt dat men het cijfer van deserteurs niet hooger dan 5000 stellen mag, omdat een groot aantal twee- en driemaal deserteerde. Te Merthyr werden Zaturdag 11. 2000 uitgehongerde kinderen op soep onthaald. Men hoopt dat de gelden, die allengs beginnen toe te vloeijen, de mogelijkheid zullen verzekeren tot afdoend hulpbetoon aan de noodlij denden. In veel gezinnen was zelfs geen bord meer aanwezig, om er uit te eten. Men heeft met den telephon proeven genomen tusschen Engeland en Ierland. Daarbij bediende men zich van den onderzeeschen kabeldie Dublin met Holyhead verbindtdwars door het kanaal van St. George. De afstand is 67 mijlen. Er is een gesprek gevoerd tusschen de 2 oevers, en deze nieuwe proefneming van het toestel van doctor Bell is voldoende gebleken. Naar de Mtrmng-Adv. uit goede bron verneemt, is te St. Petersburg berigt ontvangen, dat de Chinesche troepen de stad Manas op het grond gebied van Kashgar hebben genomen en zich daarbij aan de grootste gru welen hebben schuldig gemaakt. 15000 mannen, vrouwen en kinderen zouden op de wreedaardigste wijze vermoord zijn. rUANkKIJH. In het Jour», off. wordt eene verandering in het personeel der vrede- regters afgekondigd. Negentien vrederegters zijn ontslagen en zes plaats vervangers: vijf zijn tot andere betrekkingen geroepen. De veranderingen zijn vooral van toepassing op Corsica. De verkiezingen voor de gemeenteraden zijn, gelijk verwacht was, over het algemeen in republikeinschen zin uitgevallen. Te Parijs zijn ge kozen 73 republikeinen en 4 conservatives Drie herstemmingen moeten nog plaats hebben. De Univers deelt mede dat verscheidene zijner abonné's, ter gelegen heid der gemeenteraads-verkiezingenaan het blad inlichtingen gevraagd hebben omtrent de regtcn der kiezers. Het heeft echter noodeloos geacht die inlichtingen te geven. Waarom? Omdat er geen sprake kan zijn van regt onder republikcinsche prefecten, onder-prefecten en maires. Onder zulke voorwaarden dragen de verkiezingen zelve het karakter van onwet tigheidalthans van willekeur. Onder de heerschappij van het «bon plai- sir" zijn de wet, de justitie, het goed regt niets meer. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs zegt in zijn schrjjven aan de geestelijkheid, waarbij gebeden worden voorgeschreven voor de werkzaam heden der kamers, het volgende: "Gaarne zullen wij in deze godsdienstige, nationale handeling eene plegtige logenstraffing zien van de manifestatien eener dagelijks in stoutheid toenemende goddeloosheid, welke voor de uiting van de gevoelens onzes lands zou willen doorgaan. Voor het minst zullen wij voor ons zeiven en de geloovige Christenen er eene bemoediging en eene kracht in vindenwelke ons zullen helpen om het onregt te dragen en niet te bezwijken onder de beproevingen, welke misschien voor ons zjjn weggelegd, llet is een gewone list van menschen, die booze plannen gesmeed hebben, zich voor te doen als bedreigd door degenen, die zij zeiven in het verderf willen storten. Reeds hebben wij op dezen kunstgreep de aandacht geves tigd. toen men bij herhaling en te kwader trouw ijdel alarm sloeg over hetgeen men de aanmatigingen der geestelijkheid noemde. Wij hebben onze aanklagers getart om in ons bijzonder en openbaar leven andere aanmati gingen aan te loonen dan die, welke zij meenden te zien in den ijver des priesters om ellende te lenigen, weezen te verzorgen, onwelenden te onder wijzen en allerlei werken der liefde te verrigten. Thans herhaalt men de zelfde lasteringen, wel wetende, dat er altijd iets van blijft hechten, en men geelt zich evenmin als vroeger de moeite om het bewijs te leveren, aangezien dit bewijs onmogelijk te leveren is." In een kiezersvergadering te Parijs, onder voorzitterschap van Pascal Duprat. heeft een der aanwezigen de zaak der amnestie voor de Commune ter sprake gebragt. De voorzitter, die geen voorstander is van de amnestie, meende, dat die zaak daar minder op hare plaats was, en ontnam den spreker het woord, hetgeen Lockroy. afgevaardigde van Parijs, aanleiding gaf op vrij heftige wijze over de zaak te spreken. Ten gevolge hiervan is bij het uitgaan der vergadering een scherpe woordenwisseling ontstaan tus schen beide afgevaardigden. De generaal Rochebnuetdie onlangs te Bordeaux a'Ie aansprakelijk heid voor een coup d'état van zich heeft af geworpen wordt voortdurend nog daarover lastig gJvallen. Zoo deelt de Estafette, een conservatief blad thans mede dat hij deel zou uit gemaakt hebben van het ministerie, dat de heer Batbie trachtte zamen Ie stellen. Het programma van dit ministerie behelsde de ontbinding der kamer, afkondiging der begrooting, een plebi sciet en de afkondiging van den staat van beleg in geheel Frankrijk en het was juist generaal Rochebouel die er op aandrongdat dit punt in het programma wierd opgenomen. «Indien de senaat dus sprak hij in hoofd zaak. voor de ontbinding stemt, de regeringsbesluiten goedkeurt, waarbij de begrooling wordt vastgesteld dan sta ik voor het leger inmaar wjj kunnen de openbare mecning niet meester blijven en rust en orde niet waarborgen dan met de hulp van buitengewone regtbanken die op krach tige wijs elke poging om de betaling der belastingen te weigeren tegengaan

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2